Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty selektor wejść - kilka pytań

03 Kwi 2009 13:42 2414 21
  • Poziom 10  
    Witam,

chcę sobie zrobić prosty przełącznik wejść i wyjść wykorzystując 2 przełączniki obrotowe (dane przełącznika)
    Do wejść chcę podłączyć komputer, telewizor, skaner radiowy, 2 pozostałe wejścia na zapas, na wyjściu będą słuchawki, wejście liniowe komputer, ew. mikrofon. Jednocześnie będzie mogło być wybrane jedno źródło i jedno wyjście, czyli np. z telewizora na słuchawki. Wejścia i wyjścia będą na gniazdach mini jack. Mam nadzieję, że całość będzie działać i niepotrzebne są żadne dodatkowe układy.

Ogólnie mam pojęcie jak to zrobić, lutowanie to też nie problem, jednak elektronikiem nie jestem stąd kilka pytań:

1. czy jeżeli wszystkie gniazda przykręcę do pojedynczej płytki panelu, np. z miedzi/aluminium, to to wystarczy, czy muszę jednak masę do każdego gniazda przylutować?
    2. czy masę też muszę przełączać, czy wystarczy wszystkie połączyć razem, jak w pyt. 1?
    2. jakich przewodów użyć dla "gorących żył"? czy są jakieś specjalne, czy mogą być z odzysku, np. z kabli od słuchawek, etc.
    3. pomiędzy oba przełączniki chciałbym ew. wstawić potencjometr podwójny do regulacji głośności - jaką powinien mieć wartość?

Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.

p.s. jeżeli nie ten dział, proszę przenieść mój post w odpowiednie miejsce.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Ad. 1 Takie połączenie nie jest konieczne ale ja radził bym je wykonać. Tzn. połączyć masy wszystkich wejść razem kabelkiem na panelu. Bez prowadzenie do selektora.
    Ad. 2 Masa jest jedna więc nie ma takiej potrzeby.
    Ad. 3 Mogą być jakieś stare przewody ale żeby była to linka. Ale lepiej jest kupić kawałek dobrego przewodu.
    Ad. 4 Taki potencjometr powinien mieć wartość około 47kΩ o liniowej charakterystyce.
  • Poziom 10  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Proszę tylko jeszcze o potwierdzenie typu potencjometru.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Ja w swoim przedwzmacniaczu mam potencjometry o charakterystyce liniowej dlatego takie poleciłem ale nic nie stoi na przeszkodzie w zastosowaniu potencjometrów o charakterystyce logarytmicznej. Co do wartości potencjometrów to możesz użyć 47kΩ lub 50kΩ.
  • Poziom 34  
    Zalezy jaki to przedwzmacniacz. Jak sterowany cyfrowo a potencjometr robi tylko za regulator napięcia to się nie dziwie, że jest o charakterystyce liniowej.
    Do regulacji głośności powinno się stosować potencjometry log. Oczywiście można zastosować liniowe, ale wtedy głośność wzrośnie bardzo szybko po lekkim przekręceniu gałki z lewego skrajnego położenia. A potem będzie najwyżej nieznacznie wzrastać w miare kręcenia w prawo. Nie polecam takiego rozwiązania, co jednak nie znaczy, że nie można tak zrobić z własnego widzi mi się :D
  • Poziom 10  
    Dzięki raz jeszcze. Nie byłem świadom, że istnieją trzy typy potencjometrów :) Trochę poszperałem w sieci i zdecyduję się na potencjometr logarytmiczny (47kΩ) ponieważ, jak wyczytałem, taki najczęściej stosuje się do regulacji głośności.

Dzięki raz jeszcze za rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Radziłbym jeszcze każde źródło zapiąć do masy (lewy i prawy kanał) rezystorem 1M. Nie umniejszy to rezystancji wejściowej, a spowoduje wyrównanie potencjałów na nie obciążonych wyjściach urządzeń. Efekt - zniwelowanie trzasków przy przełączaniu wejść. Sposób wyczytany w starej literaturze i osobiście przeze mnie sprawdzony. Powodzenia!
  • Poziom 34  
    Przecież masy będą połączone bezośrednio, tzn. nie będą przełączane. Możesz to opisać jaśniej? Sam jestem ciekaw co masz na myśli. Jak masa aktywnego wejścia będzie połączona z masą odbiornika przez rezystor 1M to będzie brumieć chyba.
  • Poziom 15  
    Masy jak najbardziej razem, chodzi mi o sygnały. Przez rezystor spłynie ładunek i przy przełączaniu nie będzie trzasków. Czyli: od każdego wejścia (żyła sygnałowa) L i R po 2 rezystory 1M do masy.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie.

Z braku czasu zmontowałem układ dopiero wczoraj, wszystko (prawie) działa jak należy, trzasków nie ma mimo braku rezystorów.
    Mam jednak problem z potencjometrem. Zastosowałem 2x50kOhm, logarytmiczny, czyli B. W momencie, gdy reguluję głośność, od 0 do ok 90% zwiększa się ona minimalnie, a potem ostatnie 10% nagłym skokiem do wysokiej głośności. Czy wynika to ze złej wartości tego potencjometra, czy powinien on byc jednak liniowy?
    Próbowałem też z drugim, 2x47kOhm, i efekt jest taki sam.

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Wynika to pewnie z niewłaściwego podłączenia. Łączysz skrajne punkty odpowiednio z masą i wejściem sygnału, suwak to wyjście sygnału.
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    januss73 napisał:
    Wynika to pewnie z niewłaściwego podłączenia. Łączysz skrajne punkty odpowiednio z masą i wejściem sygnału, suwak to wyjście sygnału.
    pozdrawiam

Potencjometr podłączony jest dokładnie w ten sposób.
  • Poziom 10  
    Granat :) napisał:
    Prawdopodobnie masz źle dopasowane impedancje współpracuących urządzeń. Powiedz co podłączasz i zobacz na te impedancje, wejściową głównie.

Na wejściu mam komputer, telewizor, discmana, radioskaner i chcę słuchac tego na głośnikach (i-trigue creative'a) lub słuchawkach (sennheiser). Jeśli pominąć ten potencjometr, to wszystko współpracuje ze sobą dobrze.
    Sorry - ale nie jestem elektronikiem i nie wiem jak na te impedancje spojrzeć...
  • Poziom 34  
    To pisze w instrukcji obsługi, choć przy sprzęcie klasy głośniki komputerowe, może nie pisać :)
    Słuchawki mają bardzo niską impedancję. Powinieneś podłączyć je przez odpowiedni wzmacniacz. A z tymi głośnikami to nie wiadomo, pewnie mają około 20k omów.
    A czy ta sytuacja, którą opisałeś, ma miejsce przy współpracy z głośnikami czy tylko z słuchawkami. Albo czy jest jakaś różnica?
  • Poziom 10  
    Niestety nie doczytałem się informacji nt. impedancji.
    Sytuacja ma miejsce w obu przypadkach, słuchawki i głośniki.

A dlaczego powinienem użyć w zmacniacza, czy ten potencjometr aż tak osłabia sygnał? Po bezpośrednim połączeniu wszystko pasuje.
  • Poziom 10  
    Ok, to nie jest problemem, tylko sposób w jaki głośność się zwiększa, czyli do ok. 80% prawie wcale, i pod koniec strasznie mocno, a nie płynnie przez cały zakres, jak tego oczekiwałem.
  • Poziom 10  
    Poziom jest raczej równy, choc wydaje mi się że momentami kanały się "rozjeżdżają". Chciałbym ustalić parametry potencjometra i wtedy jak efekty będą zadowalające, pomyślę nad jakimś lepsiejszym. Ale jak już pisałem na telpodzie 47k, też logarytmicznym, efekt jest taki sam.