Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica 12 -> 230V

mixer666 03 Apr 2009 17:32 2448 13
Ochrona Domu
    mixer666
    Level 17  
    W Internecie można znaleźć oferty przetwornic samochodowych 12V na 230V „niby sinusoidalnych”. Potrzebuję zrobić rezerwowe zasilanie w miarę tanim kosztem i zastanawiam się czy nie użyć tych przetwornic do tego celu czy wykonać samumu jakaś prostą przetwornicę na zwykłym trafie sieciowym toroidalnym. Dał bym parę akumulatorów i powinno zapewnić rezerwę na dłuższy czas przy awarii 230V. Obciążeniem były by komputery i teraz nie wiem czy takie przetwornice podołają zadaniu? Powiedzmy na starcie trzymały by 2 komputery i obciążenie rzędu 300 – 400 W mocy czynnej. Nie miałem do czynienia z takimi przetwornicami i nie wiem czy podołają zadaniu?

Pomijam w tej chwili aspekt przełączania na rezerwę, jedynie interesuje mnie możliwości wykorzystania takiej przetwornicy.
  • Ochrona Domu
    markovip
    Level 34  
    Robienie takich urządzeń na własną rękę niedoświadczonym entuzjastom elektroniki STANOWCZO ODRADZAM, sama budowa i uruchomienie jest bardzo trudne i niebezpieczne. Lepiej jest zainwestować i kupić porządną przetwornice.
  • Ochrona Domu
    marakus
    Level 26  
    Polecam odzysk ze starego UPSa. Można się czasem zakręcić, przy likwidacji/modernizacji biur itp. Będzie to bezpieczne, po za tym UPSy mają wbudowane filtry i zabezpieczenia, przy zasilaniu sieciowym. Myślę, że znajdziesz jakiegoś na allegro.
    mixer666
    Level 17  
    markovip wrote:
    Robienie takich urządzeń na własną rękę niedoświadczonym entuzjastom elektroniki STANOWCZO ODRADZAM, sama budowa i uruchomienie jest bardzo trudne i niebezpieczne. Lepiej jest zainwestować i kupić porządną przetwornice.

A kto powiedział, że ja niedoświadczony :) ? Pytanie dotyczyło czy się tamte dość tanie przetwornica nadadzą bo jakoś niewidzą mi się... niby 500W (1000W niby max), ale czy faktycznie nadzadzą się do zasilania przetornic ATX w kompie?

marakus wrote:
    Polecam odzysk ze starego UPSa. Można się czasem zakręcić, przy likwidacji/modernizacji biur itp. Będzie to bezpieczne, po za tym UPSy mają wbudowane filtry i zabezpieczenia, przy zasilaniu sieciowym. Myślę, że znajdziesz jakiegoś na allegro.

Też nad tym myślałem tylko, że ciężko dostać jakiś mocniejszy UPS bo taki co podtrzyma 300 - 400W ciągłej mocy przez pare godzin to już trzeba troszke pożądniejszego (oczywiście się przrobi, głównie chłodzenie zapewni). Myślałem, żeby dać tam APC SMARTa 1000, ale poczytałem troszke o kalibracji itd. baterii to troszke mi się też to nie widzi... trzeba by jeszcze dorbić wtedy układ ładowania bo oryginalny sobie nie poradzi.
    -RoMan-
    Level 42  
    300-400W przy ciągłej pracy wytrzyma stary, dobry APC BackUPS 600. Do kupienia za grosze na Allegro. Nie wymaga kalibracji, duży akumulator będzie ładował 3 dni ale w końcu go naładuje.

Ponieważ temat nie bardzo pasuje tutaj - przenoszę w bardziej właściwe miejsce.
    markovip
    Level 34  
    Ja tylko sugerowałem :D Kilka godzin przy poborze prądu 400W z UPS 1000? Zapomnij... Ja do kilku komputerów montowałem Smarty 4000, to i tak na kilkadziesiąt minut starczało. Nie wszystkie UPS są na bazie transformata, aktualnie większość jest na tranzystorach. Jest to tak zwany 'sygnał pseudo-sinusoidalny), do PSU komputera w zupełności wystarczy.
    mixer666
    Level 17  
    @-RoMan- A czy te "samochodowe przetwornice" będą poprawnie pracować? Pomyśle nad tym APC BackUPS, jednak on daje chyba na wyjściu coś zbliżonego do kwadrata? Nie zaszkodzi komputerom, taki sygnał na pare godzin?

@markovip proszę czytaj uważniej. Pisałęm wyraźnie, że z dodatkowym dużym akumulatorem.
    markovip
    Level 34  
    mixer666 wrote:
    [...]@markovip proszę czytaj uważniej. Pisałęm wyraźnie, że z dodatkowym dużym akumulatorem.

Czytam uważnie (3 razy).
    W takim razie ten akumulator będzie musiał być baardzo duży, bo w takim 4000 siedzi 20 akumulatorów (z tego co pamiętam) 7Ah każdy. W sumie 140Ah. Twój akumulator ma taką pojemność? Dodam że to tylko wystarczało na 20-30 minut pracy.
    Z drugiej strony, po co Ci aż tyle czasu? Nawet te najtańsze UPS (300W) mają już wbudowaną funkcję wyłączania lub wstrzymania systemu przy niskim poziomie akumulatora. Bo w sednie sprawy po to służą UPS -do bezpiecznego zapisania i wyłączenia komputera.
    mixer666
    Level 17  
    No ta ale ten 4000 to zasilałeś ile kompów (ew. co jakie to były bo pobierały pewnie troszkę mocy) :) ?
    Akumulatora jeszcze nie mam, ale będzie nie bawem.

Czas mi potrzebny bo to ma iść do mniejszej serwerowni i ma podtrzymać 2 ważne serwery + switch zarządzlany a oryginalny UPS co by trzymał pare h to będzie kosztować majątek.
    zelazny59
    Level 10  
    kup ups-a APC 1000 on ma 24 V zasilania czyli 2 akumulatory dorób mu lepsze chłodzenie i 400W ciagłej pracy wytrzyma ci.
    lub 2 ups-y 500 na 12 V zasilisz z jednego dużego akumulatora a serwery zasilsz kazdy z innego ups-a. Oczywiście chłodzenie trzeba dorobic w obu.
    markovip
    Level 34  
    @zelazny59 Po co katować słabe UPS, w końcu i tak się spalą. Tu nie chodzi o to że tranzystory się grzeją tylko o natężenie prądu pobierane z akumulatorów. Mały UPS = mały akumulator = aku. może dostarczyć mało A. Inaczej się spali, i tyle.

@mixer666 A co to jak prądu brakuje to tylko w Twojej serwerowni? Jak prąd gaszą to i w całym obszarze. I nie tylko w domach ale i proxy i DNS do których jesteś podłączony (mogę się mylić, nie wiem jak ma się spawa tam gdzie mieszkasz). Więc na co Ci podtrzymywać niczego nie służące komputery? Przemyśl to jeszcze raz i zdecyduj co tak na prawdę jest Ci potrzebne.
    mixer666
    Level 17  
    markovip wrote:
    @zelazny59 Po co katować słabe UPS, w końcu i tak się spalą. Tu nie chodzi o to że tranzystory się grzeją tylko o natężenie prądu pobierane z akumulatorów. Mały UPS = mały akumulator = aku. może dostarczyć mało A. Inaczej się spali, i tyle.

Przecież natężenie prądu zależeć będzie od poboru mocy i co ma do tego akumulator? :)

markovip wrote:

@mixer666 A co to jak prądu brakuje to tylko w Twojej serwerowni? Jak prąd gaszą to i w całym obszarze. I nie tylko w domach ale i proxy i DNS do których jesteś podłączony (mogę się mylić, nie wiem jak ma się spawa tam gdzie mieszkasz). Więc na co Ci podtrzymywać niczego nie służące komputery? Przemyśl to jeszcze raz i zdecyduj co tak na prawdę jest Ci potrzebne.

Gdyby tak było to bym się tym nie interesował :D
    Generanie zasilanie do domów dociera z róźnych lini SN więc wyłączenia mogą wyłączać tylko mniejszy segment a całość musi funkcjonować cały czas.
    Co do DNSów itd. to sererownia podpięta jest do innej serweowni w której nie za barknie za szybko 230V no i na takie wypadki trzyma się własne DNS-y :) Dodatkowo dostęp do neta realizowany jest do 2 niezależnych operatorów przez BGP :)
    markovip
    Level 34  
    Quote:
    Przecież natężenie prądu zależeć będzie od poboru mocy i co ma do tego akumulator? Smile

Ma to że akumulatory są obliczane do UPS. Przykładowo w takim 300W siedzi mały akumulator 5Ah, z którego nie można pobierać za wiele Amperów, z prostych obliczeń wynika że gdy pobieramy 1,3A 230V (300W) tak naprawdę pobieramy 19 razy więcej z akumulatora + straty, czyli ponad 25A. Nie wiem ile pociągnie taki akumulatorek przy takim poborze.

Z resztą, nie wiem po co te kłótnie gdy i tak po przekroczeniu nominalnej mocy UPS się wyłączy. A spekulacje czy wentylator jest potrzebny czy nie zostawmy konstruktorom zelazny59.
    mixer666
    Level 17  
    markovip wrote:
    Quote:
    Przecież natężenie prądu zależeć będzie od poboru mocy i co ma do tego akumulator? Smile

Ma to że akumulatory są obliczane do UPS. Przykładowo w takim 300W siedzi mały akumulator 5Ah, z którego nie można pobierać za wiele Amperów, z prostych obliczeń wynika że gdy pobieramy 1,3A 230V (300W) tak naprawdę pobieramy 19 razy więcej z akumulatora + straty, czyli ponad 25A. Nie wiem ile pociągnie taki akumulatorek przy takim poborze.

Ehhh no ale jak obciążenie powiedzmy będzie takie samo a akumulator będzie 10 razy pojemniejszy to co niby prąd ma być inny :D ?
    Dla akumulatora to w sumie będzie lepiej jak będzie pojemniejszy bo można z niego pobrać większy prąd, tylko, że i tak będzie pobierany dokładnie taki sam prąd jak na małym aku, zmieni się tylko czas podtrzymania bo pojemnośc większa.