Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

frezarka cnc, klopot ze sterowaniem silnikami

adziej 03 Kwi 2009 20:43 1619 7
  • #1 03 Kwi 2009 20:43
    adziej
    Poziom 12  

witam,
    problem jest nastepujacy:
    program, ktorym obsluguje moja frezarke to mach2 a klopot polega na tym ze jak podaje sygnal zeby ruszyc, ktorys z silnikow, to silnik wykonuje jeden krok w prawo i od razu jeden w lewo (i tak w kolko) i w efekcie obserwujemy "bicie" silnika (dzieje sie tak dla wszystkich trzech osi), zadna os sie nie przesowa. wiecie co moze byc przyczyna?

0 7
  • #2 03 Kwi 2009 22:23
    mkubol
    Poziom 24  

Sterownik nie dostaje sygnału zwrotnego podejżewam. po prostu sprawć czujniki położenia.

0
  • #3 03 Kwi 2009 23:07
    adziej
    Poziom 12  

nie mam czujnikow polozenia, podlaczylem teraz zewnetrzny generator i ruszyla ta os do ktorej go dolaczylem, ale jakos dziwnie, bo ni z tego ni z owego sam sie kierunek zaczal zmieniac, raz przod, raz tyl (najpierw krecila sie w lewo os, zmniejsylem czestotliwosc zegara az sie zatrzymal silnik a potem jak zwiekszylem to juz w drug strone sie krecila, a potem nagle sama zaczela zmieniac kierunek (nic nie dotykalem)) moze w machu cos zle ustawione jest.

0
  • #4 03 Kwi 2009 23:17
    kaktus_c++
    Poziom 18  

Cytat:
    silnik wykonuje jeden krok w prawo i od razu jeden w lewo (i tak w kolko)

taki objaw jest typowy gdy wyprowadzenia silnika są podłączone w złej kolejności, ale jeśli mówisz że potem silnik kręcił się przez pewien czas w jedną stronę a potem zmieniał kierunek na drugą - to już niewiem jaka przyczyna

0
  • #5 03 Kwi 2009 23:25
    adziej
    Poziom 12  

postaram sie jeszcze plyte glowna na oscyloskop wrzucic i zobaczyc co tam jest na wyjsciach

0
  • #6 04 Kwi 2009 19:38
    adziej
    Poziom 12  

Dzieki wielke kaktus_c++!!!!!!!!! miales racje:) mialem zrobiona przejsciowke, w ktorej sie pomylilem i cos nie tak skrosowalem i konsekwentnie dokladnie to samo zrobilem w pozostalych dwoch osiach:)...
    problem rozwiazany, pieknie chodzi:)

a to moje malenstwo:), jeszcze przed malowaniem i frezowaniem rowkow w stole:)

frezarka cnc, klopot ze sterowaniem silnikami

dzieki za pomoc...

0
  • #7 05 Kwi 2009 23:10
    kaktus_c++
    Poziom 18  

tą konstrukcję chyba gdzieś widziałem :)
    1)używasz tam śrub kulowych?
    2)jaki mniej więcej koszt konstrukcji (pomijając wrzeciono) ?
    3)jakie silniki (moment)?
    4)jaki sterownik do silników masz?
    5) ile czasu już to budujesz?

0
  • #8 05 Kwi 2009 23:59
    adziej
    Poziom 12  

gdzies jeszcze chyba to zdjecie wrzuciem (jesli mowiac "ta konstrukcje" masz na mysli konkretnie ta maszyne, chyba ze chodzi Ci o samo techniczne rozwiazanie)

1.tak, są to śruby kulowe;

2.poczatkowo szacowalem koszt na ok 1k5 do 2kzł :) ale to byl szacunek dla konstrukcji ze srubami trapezowymi, a udalo mi sie zlatwic sruby kulowe, to cala rszte tez juz stwierdzilem ze zrobie precyzyjniejsza tak wiec ok 2k5 -3kzł mnie to uczynilo, nie umiem dokladnie powiedziec ile bo czasem cos sie dokupilo, czasem cos zmienilo itp.

3. silniki: 1.9Nm, polaczenie rownolegle

4.sterownik, poczatkowo mial byc na kosci a3977 i gdzies tu jeszcze mi sie placza, a ostatecznie (jak sruby kulowe sie pojawily) zdecydowalem sie na sterownik M542.

5.pomysl zrodzil sie ok rok temu i przez ubiegle wakacje ruszylem z mechanika, ale robie to tak wieczorami, bo jeszcze praca zawodowa, studia no i jakies zycie prywatne tez wypada posiadac.

to moja pierwsza taka maszyna (calej mechaniki sie na niej ucze) i przy nastepnych konstrukcjach juz kilka rzeczy pozmieniam, bo mysle ze beda nastepne:)

teraz macha musze sie nauczyc (najbardziej zalezy mi na importowaniu plikow z corela, autocada, czy protela)

0