Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki router na 2 komputery LAN...?

paulosrybnik 04 Apr 2009 00:17 4011 18
    paulosrybnik
    Level 15  
    Witam!

Posiadam w domu 2 komputery i do teraz mialem tylko na jednym internet, lecz mam kabel rozdwojony na dwa komputery, jednak gdy podepne do obu kabel to pisze, ze jest jakis blad IP czy cos takiego... internet mam z sieci osiedlowej normalnie stale lacze siec LAN 2Mbity. Zadzwonilem do dostawcy internetu i powiedzieli mi, ze wystarczy kupic router i wtedy wszystko bedzie smigac na dwoch komputerach bedzie internet.

Jednak nie znam sie kompletnie na tych routerach, i nie wiem jaki model kupic najlepiej dla takiej konfiguracji?

Pomozcie, bo nie chce przeplacic, lub zeby cos kupic a to pozniej nie dzialalo... podajcie najlepiej modele tych routerow i wymiencie dlaczego akurat ten jest dla mnie najbardziej korzystny... chcialem sie tez dowiedziec jak to wplynie na szybkosc lacza, kiedy np. dwa komputery beda na necie jednoczesnie...

Prosilbym o konkretne modele i najlepiej linki do allegro a aukcje z tymi routerami, z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie!!
    MAJSTER XXL
    Level 29  
    Jeżeli masz dwa stacjonarne komputery to podłącz je kablami LAN do Switcha, którego kupisz już za 50 zł. A jesli chciałbyś sieć bezprzewodową w domu, to musisz mieć komputery wyposażone w karty WiFi i do tego router, który kosztuje dwa razy więcej.
    Dlatego myślę, że w twoim przypadku lepiej zakupić zwykły switch internetowy i za jego pomocą dokonać podziału łącza.
    mm2006
    Level 20  
    Dziwne jest to co piszesz majster, w jednym przypadku uważasz że wystarczy switch a w drugim potrzeba routera, to czy sieć jest przewodowa czy bezprzewodowa nie ma znaczenia, do sieci przewodowej też jest konieczny router, switch nie wystarczy bo dostawca ma dopisany tylko jeden komputer w bazie a przy switchu to właśnie z serwera dostawcy przydzielane są adresy. Musisz kupić router, jeżeli chcesz mieć sieć bezprzewodową, kupujesz router wifi, chcesz mieć wszystko na kablach, kupujesz router kablowy.

Zakładając że wszystko będzie na kablach, to możesz rozglądnąć się za linksysem BEFSR41 (ok 120 zł na Allegro).

Moderated By Ari2k5:

Post poprawiłem. Zdanie zaczynamy wielką literą i kończymy kropką.

paulosrybnik
    Level 15  
    Czy ktos jeszcze moze sie wypowiedziec na ten temat czy wystarczy kupic za 50zl ten switch? Czy zaplacic trzeba ponad dwa razy tyle i zakupic router?

Z gory dziekuje, pozdrawiam!
    mm2006
    Level 20  
    Ale w czym problem? Przecież napisałem wyraźnie że musisz mieć router, switch nie wystarczy z tego powodu, że u admina masz zgłoszony jeden komputer i on przydziela Ci jeden adres, jeżeli chciałbyś podpiąć dwa komputery przez switcha admin sieci musiałby udostępnić internet dla obydwóch Twoich komputerów, a wątpie że tak dobrowolnie byłby do tego skłonny, router rozdzieli sygnał i stanie sie bramą dla Twojej podsieci, natomiast w sieci admina będzie widoczny jako jedno urządzenie.
    Pozdrawiam

Moderated By Ari2k5:

Post poprawiłem. Zdanie zaczynamy wielką literą i kończymy kropką.

klopik24
    Level 21  
    paulosrybnik wrote:
    Czy ktos jeszcze moze sie wypowiedziec na ten temat czy wystarczy kupic za 50zl ten switch? Czy zaplacic trzeba ponad dwa razy tyle i zakupic router?

Z gory dziekuje, pozdrawiam!

Skoro kolega chce 2 opinii to potwierdzam iż kolega mm2006 ma 100% racji a podany przez niego model sprzętu jest więcej niż wystarczający na Twoje potrzeby.

P.S. Jeżeli nie masz więcej pytań zamknij temat.
    Yasiek_N
    Level 15  
    mm2006 wrote:
    jeżeli chciałbyś podpiąć dwa komputery przez switcha admin sieci musiałby udostępnić internet dla obydwóch Twoich komputerów, a wątpie że tak dobrowolnie byłby do tego skłonny

Zapytaj admina, czy dopisze drugi komputer za friko. Jeśli dopisanie wiązało by się z podwyższeniem abonamentu (a zwykle tak jest), to bardziej ci się opłaci zakupienie routera. Upewnij się tylko, czy aby przypadkiem pingi nie wracają z parametrem TTL=1. Czy w otoczeniu sieciowym widzisz komputery innych użytkowników? Jeśli podłączysz się przez router, będziesz widział w otoczeniu sieciowym tylko swoje komputery. No i proponuję od razu zakupić router z WiFi, bo z doświadczenia wiem, że prędzej czy później takiej opcji zaczyna w domu brakować.
    Ponieważ neta dostajesz po kablu ethernet, potrzebny jest ci router z takim wejściem, czyli RJ45, a bez modemu ADSL.
    paulosrybnik
    Level 15  
    Ok czyli bede musial kupic router, ale mam jeszcze jedno pytanie jestem totalnie zielony w tych sprawach z routerem... Jak to bedzie bo do domu mi wchodzi kabel z internetu i mam go rozdzielony na dwie koncowki.... I teraz co? Bede musial podpiac te dwie koncowki do routera a co do komputerow podepne? Trzeba dokupic kabel? A moze dolaczaja do routera kabel?

Prosze o pomoc...
    User removed account
    User removed account  
    paulosrybnik
    Level 15  
    Czyli musze zakupic router zaopatrzony w port WAN oraz dwa kable RJ-45 tak? Ile taki kabel kosztuje moze ktos sie orientuje? I jakie są ważne parametry routera?

Moderated By Ari2k5:

Post poprawiłem. Zdanie zaczynamy wielką literą i kończymy kropką. Każdy kolejny post w tym temacie z tym błędem zostanie nagrodzony ostrzeżeniem za p.6 Regulaminu Forum.

rozales
    Level 24  
    Linksysa cięzko dostać za grosze.Ja mam Asmax BR-604 i bez kłopotu działa.Można go jeszcze trafić w paru miejscach tanio.Kabelki mogą dorzucić do paczki za perę złotych(tylko długości podaj). Pozdrawiam :)
    User removed account
    User removed account  
    paulosrybnik
    Level 15  
    Hehe a co oznacza "na dobry poczatek kup sobie..."?
    To nie ma byc na dobry poczatek tylko na stale, na lata :)
    To TP linka poleciacie, a jaki model? Sam juz nie wiem czy warto wydawac tyle kasy za tego Linksysa?

Chce poprostu aby mi dzialal net bez zajekniecia na obu komputerach i nie bylo zadnych problem zeby miedzy soba sie polaczyc, oraz z programami typu torrenty czy dc++.

Poradzcie ktory wybrac router, dobrze zeby byl mozliwie jak najtanszy.

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Jeszcze jedno mam pytanko co sadzicie o tym routerze:

D-Link DI-524 54M???

Sprawdzi sie w mojej konfiguracji?
    Pisze ze jest bezprzewodowy, ale chyba przewodowo tez dziala czy ktos by mogl to sprawdzic?

Myslalem tez o TP-Link TL-WR340G

Moje 2 komputery nie sa od siebie daleko oddalone okolo 8m.
    mm2006
    Level 20  
    obydwa modele które podałeś mają wbudowane 4 porty LAN, a więc obydwa mogą rozdzielać internet też po kablach, brałbym tego TP Linka
    User removed account
    User removed account  
    paulosrybnik
    Level 15  
    Ok HpHubert juz sie zdecydowalem biore tego TL_WR642G co ty masz... ale jeszcze jedno pytanko mam co bede do tego routera dokupic, aby podlaczyc do niego dwa komputery stacjonarne PRZEWODOWO? Tylko kabel RJ-45? Czy beda potrzebne dwa kable? i to wszystko czy jeszcze jakis switch?
    User removed account
    User removed account  
    paulosrybnik
    Level 15  
    Ok dzieki wielkie Hubert!
    Bede zamawial przez allegro, teraz sa swieta wiec pewnie za tydzien go dopiero bede mial a moze i dluzej, ale bede sie glosil na PW jak cos takze czasem skontroluj elektrode czy nie pisze :)

Jeszcze raz dzieki, i pozdro!
    tomsz666
    Level 14  
    Moze kolega napisać jak sprawuje się ten router? Mam podobną sytuację i chcę też sobie kupić takie urządzenie. Warto? Czy może lepiej inny model,inny producent?