Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radosna twórczość instalatorów

mirrzo 18 Lip 2015 16:50 833087 3215
  • Pomocny post
    #1891 18 Lip 2015 16:50
    mitsurugi
    Poziom 24  

Wymiana kotła stało paliwowego na gazowy, więc trzeba było wyeliminować naczynie wyrównawcze. Ręce mi opadły.
    Radosna twórczość instalatorów Radosna twórczość instalatorów Radosna twórczość instalatorów
    Najlepszy jest jednak "zestaw naprawczy" do dokręcania opasek zaciskowych widocznych na trzecim zdjęciu.

• Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    #1892 19 Lip 2015 21:59
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

ol_an napisał:
    mirrzo napisał:
    Tu się fajnie serwisuje
    Niżej nie spotkałem.
    Serwisowałem go dwa razy. Sympatyczna praca na leżąco.

Radosna twórczość instalatorów :)

• Szkolenia SEP
  • #1895 19 Lip 2015 23:03
    Brencik
    Poziom 26  

Nie wiem, trzeba by zajrzeć w przepisy i normy.

• Pomocny post
    #1896 19 Lip 2015 23:23
    -west

To turbiszon. Żadne przepisy nie dopuszczają tak blisko okna wylotu spalin + moc przekraczająca 21kW

Dodano po 5 [minuty]:

Radosna twórczość instalatorów Co ja do wtyczki to coś ciepło się robiło :)

• #1897 20 Lip 2015 03:20
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Rozwinął byś o co chodzi w ostatnim zdaniu?

• #1898 20 Lip 2015 06:48
    GETomek
    Poziom 15  

Przewód fazowy został uszkodzony śruba od obudowy wtyczki.

• #1899 20 Lip 2015 06:49
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Atreyu Makiavel napisał:

Jest szansa, że przy wtykaniu / wyjmowaniu wtyczki zostanie osoba porażona.

• #1900 20 Lip 2015 07:14
    Bogdanbenek
    Poziom 19  

MARCIN.SLASK napisał:
    Atreyu Makiavel napisał:

Jest szansa, że przy wtykaniu / wyjmowaniu wtyczki zostanie osoba porażona.

Tak jeśli będzie faza na przewodzie co jest przetarty i dokręcony przez śrubę .

• #1901 20 Lip 2015 11:16
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #1902 20 Lip 2015 11:31
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Na jakim powinna być a na jakim faktycznie jest - to zasadnicza różnica - ja ufam sobie, jednak jak wracam na instalację po dłuższym okresie czasu - wolę to sprawdzić jeszcze raz ;)

Odnośnie wtyczek - nie wiem jak Wy, ale jak mam je zakładać to często cholera mnie bierze - jak już ładnie da się podkręcić L-kę i N-kę to zacisk na PE fatalnie przygotowany, często też nie ma miejsca, żeby te przewody bezpiecznie i luźno ułożyć wewnątrz wtyczki.

• #1903 20 Lip 2015 13:54
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

kasprzyk napisał:

Odnośnie wtyczek - nie wiem jak Wy, ale jak mam je zakładać to często cholera mnie bierze - jak już ładnie da się podkręcić L-kę i N-kę to zacisk na PE fatalnie przygotowany, często też nie ma miejsca, żeby te przewody bezpiecznie i luźno ułożyć wewnątrz wtyczki.

Jak już muszę założyć wtyczkę, to nie bawię się badziewia, tylko kupuję taką: Link Kosztuje 2-3 razy więcej, ale jest konkretna. Może w kuchni nie bardzo pasuje, ale w innych miejscach sprawuje się znakomicie. Ogólnie to sprzęt PCE jest OK.

• #1904 20 Lip 2015 15:18
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Polecam wtyczki Legrand. Są dobre (w wersji zarówno z uziemieniem, jak i bez, przy czym te ostatnie mają taką budowę, że można je włożyć do gniazda uziemionego, zarówno z bolcem, jak i tzw. Schuko). Wszystkie do 16A.

• #1905 20 Lip 2015 20:45
    Passat GT
    Poziom 17  

Faktycznie to kocioł turbo, nie zauważyłem wentylatora na fotce. W tej sytuacji chyba nie jest to aż tak niebezpieczne, niemniej jednak chyba nadal niedopuszczalne i nieprawidłowe ?

P.S. Wczoraj pisałem tutaj post ale chyba go zjadło albo po prostu go nie wysłałem, bo nie widać go.

P.S.2. W środę ubiegłego tygodnia zakończyłem swoją 2 letnią karierę w instalatorstwie ale kwiatki nadal będę chętnie podziwiał i swoją wiedzę pogłębiał :D

• #1906 20 Lip 2015 22:32
    Brencik
    Poziom 26  

-west napisał:
    Żadne przepisy nie dopuszczają tak blisko okna wylotu spalin

A ile powinno być minimalnie?

Moderowany przez mirrzo:

0,5 m

Passat GT napisał:
    W środę ubiegłego tygodnia zakończyłem swoją 2 letnią karierę w instalatorstwie

Wykopali z biznesu czy samobój?

• #1908 20 Lip 2015 23:10
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #1909 20 Lip 2015 23:23
    Bazyl44
    Poziom 15  

Niech autor zdjęć powie skad je wziął bo tam są 2 różne kotły.
    na zdj. 2 - widać z daleka że to jakiś turbo - w szafce proszę bardzo byle wymagane przez prod. odległości zachowac tak by dało się serwisowac.
    na zdj. 1 - to neckar (taki jakby Junkers zw23-1) tych na 99% w wersji turbo nie było i w szafkach owszem można ale trzeba uwzględnić dopływ powietrza
    Sprawdziłem - Neckary były turbo !

• #1911 20 Lip 2015 23:27
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #1912 20 Lip 2015 23:38
    Bazyl44
    Poziom 15  

Walker29 napisał:
    W szafce nawet po uwzględnieniu dopływu powietrza nie wolno montować kotłów atmosferycznych.

Ale nie jest to prawda a na pewno nie w stosunku do wszystkich kotłów. Info od Junkersa:
    Przestrzeń serwisowa

Należy pamiętać, że urządzenie gazowe wymaga stałej obsługi serwisowej polegającej między innymi na okresowej corocznej konserwacji. Większość urządzeń gazowych wymaga również regulacji przed rozpoczęciem jego eksploatacji, co zapewnia bezpieczną i oszczędną pracę. Najczęściej wymaganą przestrzenią do wykonania czynności serwisowych jest wykonanie szafki o 10 cm szerszej z każdej strony urządzenia, choć są i takie, dla których wystarczy 1 cm. Dla każdego konkretnego modelu należy sprawdzić wymagania producenta, co do minimalnej pozostawionej wolnej przestrzeni, gdyż zależy to od konstrukcji kotła. (schemat-5)

Powietrze potrzebne do spalania

Oprócz przestrzeni serwisowej do urządzenia gazowego należy doprowadzić odpowiednią ilość powietrza do spalania. Szafka powinna być wykonana w taki sposób, aby był wewnątrz zapewniony odpowiedni przepływ powietrza. Dopuszcza się zabudowę w szafce z pozostawionym otwartym dołem i górą szafki lub wykonaniem ażurowych drzwiczek. Dla urządzeń tej mocy, wolne przestrzenie najczęściej powinny być wykonane w taki sposób, aby sumaryczna powierzchnia wolnego przekroju wynosiła minimum 600cm2 w dolnej części i 600cm2 w górnej części drzwiczek. (schemat-6)

W przypadku zabudowy urządzeń z zamkniętą komorą spalania, pomimo że czerpią powietrze do spalania z zewnątrz przez specjalnie do tego przeznaczony przewód, to szafka powinna również posiadać otwory jak wyżej, aby zapewnić jej wentylowanie. Pozwala to uniknąć gromadzenia gazu w przypadku powstania nieszczelności na połączeniu instalacji gazowej z urządzenia.

• #1914 30 Lip 2015 10:29
    Piotr77777

Ja bym sie taka robota nie chwalił bo tez nie jest zrobione do końca zgodnie ze sztuka budowlaną. Filtr osadnikowy powinien byc w poziomie, a zakładając najtańsze zawory musisz sie liczyć z tym ze po 2 latach trzeba będzie je wymienić a nie zastosowałeś żadnego śrubunka i bedzie problem z wymianą.

• #1915 30 Lip 2015 10:40
    Passat GT
    Poziom 17  

To co klient dał zostało zamontowane. Niestety na nic moje argumenty :(
    Gdybym miał to zrobić tak jakbym ja chciał aby to było zrobione to filtr byłby poziomo a także bym zlikwidował tą wężykownie z prawej strony kotła.
    Co do wymiany zaworów to nie będzie tak źle - od strony kotła są śrubunki i po ich odkręceniu można wszystko rozkręcić bez przecinania :)

P.S. Dlaczego filtr nie powinien być zamontowany w pionie ? W 99% widzę te filtry właśnie tak zamontowane :roll:

• #1916 30 Lip 2015 13:02
    mauri_b

Passat GT napisał:
    P.S. Dlaczego filtr nie powinien być zamontowany w pionie ? W 99% widzę te filtry właśnie tak zamontowane :roll:

Ano dlatego, że chcąc go wyczyścić, i tak większość syfu spływa do zaworu kulowego. Ale fakt. 99% filtrów pod kotłami jest zamontowana w pionie - zazwyczaj z powodu braku miejsca.

• #1917 30 Lip 2015 19:14
    Nordbert
    Poziom 10  

co do filtra to juz bylo milion klotni na tym forum ;p osobiscie spotykalem sie z syfem oblepionym na filtrze siatkowym, rzadziej ten syf byl na tyle "sypki" zeby spasc na dol

• Pomocny post
    #1918 14 Sie 2015 21:45
    mitsurugi
    Poziom 24  

Fachowe podłączenie instalacji uziemiającej do rur c.o. i wody użytkowej.
    Musiałem się trochę namęczyć aby to rozsupłać :)

• #1920 15 Sie 2015 09:34
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Po prostu by go odciął.
    Swoją drogą "szacun" ;) dla właściciela, że pomyślał o połączeniach wyrównawczych w kotłowni, chyba z 80% właścicieli prywatnych ma to gdzieś, lub nie wiedzą o takim wymogu w instalacjach elektrycznych.