Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radosna twórczość instalatorów

mirrzo 12 Lut 2011 11:52 868670 3427
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze
    Normalnie masakra, ale to chyba woda z prywatnej studni.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    shl222
    Poziom 9  
    niestety zdjęć nie mam, ale na szybko narysowałem dwa układy jakie widziałem, myślę że nie muszę pisać o co chodzi

Radosna twórczość instalatorów Radosna twórczość instalatorów
    tomciog1
    Poziom 10  
    Dodam parę groszy - taniej czy drożej...?

Klientka miała Ulricha 2F na propan montowanego przez speców wysokiej klasy, ze znanej na Pomorzu dużej firmy instalacyjnej.
    W związku z tym, że drogo wychodziło ogrzewania (nie to, że nie miała kasy, zeby nie było) kupiła sobie sztandarowy produkt Viessmanna, a żeby było lepiej to z pogodówka i osprzętem do tego. wydała na całość ok. 16 tys zł(sam sprzęt firmowy). Zaprosiła mnie do oceny za ile to podłączę...
    Na dzień dobry zauważyłem piekną i ogromną wnękę wannową ze schodami (pod tym oczywiście kotłem) co zdowo kłóciło się z propanem(znaczy pomieszczenie jakieś 12m2-salon łazienkowy, a w jego górnej części kocioł), dodatkowo zdziwiłem się, że podłogówka jakimś cudem działała, choc tego pewien nie byłem - niezły mętlik i brak jakiejkolwiek logiki. Zrobiłem wycenę i dostałem opeer porządny, że tak drogo.
    Zrobiła to oczywiście za grosze poprzednia super firma jako fuchę.
    Kilka dni później w czasie mrozów dostaję telefon (pomyliła mnie z nimi) z awanturą, że "kocioł znów nie działa!!!" - wybadałem przez telefon problem, doradziłem całkiem grzecznie co i jak trzeba zrobić(wyglądało na typowe błędne podłączenie fazy do kociołka) po czym podpowiedziałem, że chyba nie do mnie chciała zadzwonić? Zapadła cisza, podziękowanie i rozłączenie...
    Teraz najlepsze - kocioł został zakupiony w celu grzania... CWU, bo "CO ogrzewa i tak kominek, bo ta butla to za droga...". ;)
    Druga sytuacja - klientka wybrała tańszą firmę (oczywiście bez kwitów, bo taniej) i efekty:
    - telefon do mnie celem umówienia na poprawienie instalacji (znów im było za drogo)
    - zalane pietra
    - montaż przez wykonawcę bez jakichkolwiek zabezpieczeń temperaturowych (wiekszość to podłogówka-ograniczyłem max na krzywej podłogówki i zaworze mieszającym)
    - na dzień dzisiejszy nie wiem jak to w ogóle działa...

Sutyacja 3 - jadę do klienta (przykro to mówić ale dość niespełna rozumu...zaraz napiszę dlaczego):
    na ścianie wisi wymiennik z wężownica i grzałką, część CO podłączona do króćców wody uzytkowej, cyrkulacja prawidłowo, a wężownica do wody użytkowej (ot taki przepływowy ogrzewacz), kocioł miał być stałopalny, najlepiej bez żadnych mieszaczy, pod to idzie belka rozdzialcza w którą są wpięte "na szago" zarówno grzejniki jak i podłogówka (szafka rozdzialcza miała ok 1m, a rozdzielacz wewnatrz ok 30 cm...).
    Jak zwróciłem uwagę na błędy dostałem zj...ki "jak się pan będziesz mądrzył to se wezmę innego hydraulika!" Ładny domek z zewnatrz, a instalacja spartolona jak tylko się dało. W dodatku oczywiście na chińskich, najtańszych rurkach al-pex.
    Oczywiście nie wykonałem tam nic - co normalne.

Sytuacja 4 - hit sezonu - montaz kotła stałopalnego przez "złote rączki" (byłem serwisantem tych urządzeń) - przyjeżdżam na budowę i widzę kociołek wpięty bezpośrednio do instalacji PP zgrzewanej. mówię "przeciez przy pierwszym zagotowaniu to wszystko szlag trafi".
    Odpowiedź normalna "p...sz tam bzdury, głowę daję , że będzie ok!".
    Nastepnego dnia odpalenie, beze mnie i... wymiana rur w kotłowni (wykrakałem chyba ;) ). Powiększyły objetość dwukrotnie.
    Klient wtedy dopiero zastanowił się nad tym co mu jeszcze powiedziałem odnośnie braku jakiegokolwiek odpowietrzenia podłogówki na pietrze (kilka pętli z rozdzialcza w piwnicy).
  • IGE-XAOIGE-XAO
    SAWEK101
    Poziom 31  
    W tej sytuacji to nawet fajny patent na rozdzielacz, a co do fachowców to naprawdę ciężko o dobrego, ale najgorsi są święci pseudo fachowcy,
    jak kłóciłem się kiedyś z moim majstrem od budowy domu, bo zaczął fikać ,to powiedział że nie mam prawa go pouczać bo on buduję już 20lat i na tej budowie to on jest drugi po Bogu, więc się wkurzyłem pojechałem po kierownika budowy razem stawialiśmy go do pionu, ale i tak się obstał i zaczął stawić inną ścianę :D, dopiero na drugi dzień mu przeszło ale i tak zrobił potem mi na złość.
    Najgorsze jest to że ludzie sami wychowują takiego (śniadanko ,obiadek kawka piwko flaszeczka) i umacniają go w jego niekompetencji, a potem lament.

Oczywiście że inwestor musi się znać na wszystkim w co inwestuję i zasięgnąć kilku opinii, a nie tylko pana wieśka z pod monopolowego.
    mareczek222
    Poziom 13  
    Znam paru takich "Fachowców". Na próbę wezwania do poprawki odpowiadają "nie mam czasu, niech pan/i weźmie kogoś innego"
    Efekt: NIE JEŻDZĄ NA REKLAMACJE - nie przyznają się do błędów. To są dopiero dobrzy fachowcy. Zero poprawek. Klient go szanuje, a to że płaci 2 razy to pryszcz - zresztą to STARZY FACHOWCY - PANOWIE HYDRAULICY. A nie jacyś tam instalatorzy - grzeczni, słowni, itp.
    jamper
    Poziom 16  
    shl222 napisał:
    niestety zdjęć nie mam, ale na szybko narysowałem dwa układy jakie widziałem, myślę że nie muszę pisać o co chodzi

Rysunek nr2 jak najbardziej prawidłowe wykonanie
    MarudaP
    Poziom 21  
    Oczywiście że prawidłowe, ale nie chciałbym mieszkać w pokoju ogrzewanym ostatnim grzejnikiem.
    ol_an
    jamper napisał:

Rysunek nr2 jak najbardziej prawidłowe wykonanie

MarudaP napisał:
    Oczywiście że prawidłowe, ale nie chciałbym mieszkać w pokoju ogrzewanym ostatnim grzejnikiem.

Nie do końca się z kolegą zgadzam. Prawidłowy schemat układu jednorurowego jest gdzieś pomiędzy jednym, a drugim rysunkiem, a dokładniej opisany i zilustrowany, także odpowiednimi przyłączami jest w załączniku poniżej.
    Załączniki:
    shl222
    Poziom 9  
    MarudaP napisał:

ale widzę że kolego niedokładnie się przyjrzałeś rysunkowi a raczej opisowi

instalacja ok ale nie na NECKAR`ze :shii:
    ol_an
    A co masz przeciwko Neckarowi NS 21-1 lub OW 23 lub Euroline HRD. To te same kotły z różnymi nazwami.
    NECKAR Radosna twórczość instalatorów a tu EUROLINE HRD Radosna twórczość instalatorów OW już nie będę dołączał bo szkoda miejsca na serwerze. Jest taki sam. Co więc z tym Neckarem jest nie tak? Możesz coś trochę więcej rozwinąć temat?
    shl222
    Poziom 9  
    ooo to teraz mój błąd, bo nie dołączyłem modelu, rzecz jasna N19....
    (napisałem piecyk gazowy, a nie kocioł)

ps. nawet nie wiedziałem o istnieniu kotłów NECKAR
    ol_an
    No cóż na pierwszym rysunku pisze piec gazowy na drugim Neckar to "cuzamen" do kupy daje nam potocznie mówiąc piec gazowy Neckar. Gazowy przepływowy podgrzewacz wody to też kocioł wg technicznej nomenklatury. A swoją drogą to ciekawe nowatorskie zastosowanie dla ogrzewacza przepływowego :idea:. No pogratulować pomyślunku. Nie no za to powinien być instalatorski OSCAR.:!:
    shl222
    Poziom 9  
    te dwa rysunki to dwie osobne instalacje u różnych inwestorów są podobne bo mi łatwiej było zrobić jeden z drugiego,

oscar jak nic się należy i to wszystko jeszcze strzelone chińskim pexem bez łądu i składu czyli bez żadnych poziomów czy pionów
  • Pomocny post
    Brencik
    Poziom 26  
    W łazience pewnego hotelu, nie wspomnę gdzie..
    Radosna twórczość instalatorówRadosna twórczość instalatorów
    damhaxor
    Poziom 11  
    Ja ostatnio na forum budowlanym znalazłem coś takiego http://picasaweb.google.com/perminator20/JanuszBonczakAzienka#5528745638083877618
    Może 6 zdjęć odpowiada tylko do tego działu ale myślę że wszyscy się uśmieją :)

Polecam zdjęcie nr. 6 i 23 no w życiu nie widziałem tak zpartaczonego podłączenia grzejnika łazienkowego, instalator chyba był pijany bo inaczej to nie da się tego wymyśleć :] Dodaje też że wykonywał on kapitalny remont tej łazienki, co mnie dobiło do końca. Z tego co tam jeszcze wyczytałem to zamontowana bateria naścienna wannowa odpadła na następny dzień. Do tej łazienki 4mkw kazał kupić 100kg goldbandu, 40mb kabla elektrycznego a co najlepsze nie mógł określić ile mkw kafli potrzeba, okazało się że inwestorce zostały 3 pudła kafli, chyba pomyślał że będzie na zapas :)
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Niestety ale to inwestor odpowiada za majstra, jeśli inwestorowi podoba się takie wykonanie to gitara, a jeśli nie to przecież sam jest sobie winien, najął majstra jakiego chciał i musiał przecież widzieć co on robi,dobrego fachowca poznaje się już po pierwszym dniu pracy a jeśli coś jest nie tak to się mu od razu dziękuje żeby już więcej nie marnował materiałów i pieniędzy.
    Ja zawsze oglądam najpierw ukończone prace majstrów i wypytuje się ludzi a dopiero później decyduję się czy dany fachowiec mi odpowiada i czy go zatrudnię czy nie i jak do tej pory to nic mnie jeszcze nie zaskoczyło.
    Owszem każdy może coś troszkę sknocić, ale od razu się to poprawia i na koniec jest ok.
  • Pomocny post
    COOLka5
    Poziom 18  
    Kotłownia za dobre 150,000zł a izolacja zrobiona.......że patrzeć nie idzie.
    Szkoda tylko materiału....

Radosna twórczość instalatorów Radosna twórczość instalatorów Radosna twórczość instalatorów Radosna twórczość instalatorów
    A-Mail
    Poziom 22  
    Aż nie chce sie wierzyć że to jest nowa instalacja !!!!
    Bardziej mi to wygląda na "poprawki" przez użytkownika, po tym jak się okazało ze były błędy, lub coś nie działało w instalacji.

Proszę poprawić błędy pisowni. Chyba, że to też radosna twórczość.
    mod - mirrzo
    socala78
    Poziom 10  
    brak mi słów po tym jak dziś na budowie pojawił się fachman okuwać kominy ze swoją 12V wkrętarką.po sprzęcie domyśliłem sie że to gość typu "zemsta komuny" i trafiłem dobrze.

• Pomocny post
    socala78
    Poziom 10  
    a to zobaczyłem w Anglii. przyjechałem na wycenę łazienki i padło pytanie czy jestem wstanie znaleźć przyczynę dlaczego tak strasznie śmierdzi????a tu na środku ściany otwarta rura kanalizacyjna))))

a tutaj ktoś przerobił grzejnik

ostatnie zdjecie to juz prawie robota skończona)

dominik_ryka
    Poziom 14  
    niezła jazda. domyślam się że to zasilacz z kompa?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    k0s10r
    Poziom 19  
    Tak się kończy radosna twórczość. Ku przestrodze. Zdjęcia znalezione w internecie.

socala78
    Poziom 10  
    wkrętarką wkręcał wkręty bo dach kryty blachą ) ale ile biedaczysko musi kombinować żeby wkręcić coś na szczycie.
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Można obejrzeć sobie konstrukcję kotła od podszewki :D, swoją drogą ciekawe jakie musi być ciśnienie żeby rozerwało taki kocioł, pewnie z 5 bar.
    A słyszał ktoś żeby żeliwny kocioł eksplodował ?, bo wydaje mi się to mało prawdopodobne.
    bonanza
    Spec od Falowników
    socala78 napisał:
    padło pytanie czy jestem wstanie znaleźć przyczynę dlaczego tak strasznie śmierdzi????

Może nie wiedzieli, że po użyciu trzeba spuścić wodę :?:

Cytat:
    ciekawe jakie musi być ciśnienie żeby rozerwało taki kocioł, pewnie z 5 bar.

5bar to powinien taki kocioł wytrzymać bez problemu. A po zagotowaniu można osiągnąć "skolko ugodno". :idea: