Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vipp Vapor jak zrobić kontrolkę ładowania akumulatora?

emil_elektryk 04 Kwi 2009 12:51 8102 8
  • #1 04 Kwi 2009 12:51
    emil_elektryk
    Poziom 21  

Witam!

Posiadam skuter marki zipp vapor i muszę zrobić sobie kontrolkę ładowania akumulatora ale nie wiem jak to zrobić :cry: W skuterze jest instalacja 12V.Kontrolka ma działać tak jak w samochodzie.Proszę o pomoc.

0 8
  • #2 04 Kwi 2009 13:21
    dariusz1
    Poziom 14  

Jeśli skuter ma akumulator to z bieguna,,+"<na wyjściu ze stacyjki> podłączasz 1 przewód do żarówki(oczywiście małej żaróweczki1,5W), problem z drugim polega na tym że musisz znaleźć na prądnicy punkt, w którym pojawi się napięcie po odpaleniu silnika. W samochodzie alternator ma taki punkt oznaczony jako D+ ( jest to kontrola napięcia dla stabilizatora napięcia). Nie wiem co tam masz w tym skuterze, musisz wziąć miernik i pomieżyć, gdzie napięcie jest na wyłączonym silniku, a gdzie sie pojawia, po rozruchu.
    Pozdrawiam

0
  • #3 04 Kwi 2009 13:25
    emil_elektryk
    Poziom 21  

Ale kontrolka ta powinna świecić gdy alternator nie ładuje akumulatora.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Kwi 2009 15:51
    dariusz1
    Poziom 14  

widzisz zabawa polega na tym że jeśli nie ma ładowania, to prąd biegnie przez żarówkę od strony akumulatora i żarówka świeci zamykajać obwód przez alternator czy pradnicę, podczas ładowania żarówka dostaje z 2 strony taki sam potęciał nie świeci.

0
  • #5 04 Kwi 2009 18:10
    emil_elektryk
    Poziom 21  

A jakbym połączył żarówkę szeregowo na przewodzie od alternatora do akumulatora to by działało prawidłowo?

0
  • Pomocny post
    #7 04 Kwi 2009 23:11
    carrot
    Moderator Samochody

Tam nie ma alternatora, do którego można było by się podpiąć pod D+. Jedyne wyjście, to układ w stylu wtykanych w samochodową zapalniczkę wskaźników ładowania z 3 diodami led

0
  • #8 05 Kwi 2009 07:59
    emil_elektryk
    Poziom 21  

A w jaki sposób można wykonać taki układ kolego carrot?chodzi mi o schemat

0
  • Pomocny post
    #9 06 Kwi 2009 09:09
    carrot
    Moderator Samochody

Vipp Vapor jak zrobić kontrolkę ładowania akumulatora?

1