Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można podłączyć gniazdka LAN do takich kabli?

hueve 04 Kwi 2009 12:58 6849 9
  • #1 04 Kwi 2009 12:58
    hueve
    Poziom 9  

Posiadam następującą wiązkę kabli łącząca dom z garażem (tak jak na zdjęciu). Kable (4 białe, 2 pomarańczowe, 2 czerwone, niebieski, zielony, brązowy, jasnoniebieski).

Czy jest możliwość podłączenia do tych kabli gniazdek LAN, aby połączyć garaż z internetem?

Jeżeli tak to jak to zrobić? Wiem, że kable powinny być podłączone wg standardu T568B, czyli biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.

No ale ja nie posiadam takich kolorków :/ Czy to ma jakieś znaczenie czy tylko odpowiednie ułożenie kabli w obu gniazdkach da sukces?

• #2 04 Kwi 2009 13:05
    piterus99
    Poziom 43  

Wez te ktore sa ze soba skrecone, jak nie pojdzie na 100mbps to na bank zepnie sie na 10mbps(zalezy ile tego kabla, ale jak garaz jest przy domu to pewnie 50 metrow tam nie ma.
    Kolor powloki dla sygnalu oczywiscie nie ma zadnego znaczenia dla sygnalu : P

• #3 04 Kwi 2009 13:18
    hueve
    Poziom 9  

No dobrze, moje gniazdko ma 6 wejść. To jak to podłaczyć?

• #4 04 Kwi 2009 13:24
    piterus99
    Poziom 43  

jedna para "dziurki" 1,3 druga 2,6.
    BTW to powinno mieć 8, dobry typ gniazda wziąłeś?

• #5 04 Kwi 2009 13:43
    hueve
    Poziom 9  

No właśnie, w tym chyba problem. A do 6 wtykowego gniazdka można to podłączyć?

• #6 04 Kwi 2009 13:45
    mona81
    Poziom 12  

Masz gniazdko RJ11 możesz je wykorzystać ale i tak z jednej strony patchcorda musisz mieć wtyczkę RJ45 dlatego najlepiej zakup Rj45. Wykorzystaj 4 kable z tej wiązki każdy w innym kolorze i podłącz jak doradził piterus99.

• #7 04 Kwi 2009 13:55
    hueve
    Poziom 9  

RJ11 to nie jest, ponieważ mogę włożyć do tego gniazdka wtyczkę RJ45

• #8 04 Kwi 2009 18:39
    piterus99
    Poziom 43  

to zaciśnij tak, żeby sie zgadzało. Albo kup standardowe gniazdko, wielki wydatek to to chyba nie będzie.

• #10 07 Kwi 2009 16:13
    Yasiek_N
    Poziom 14  

mona81 napisał:
    Wykorzystaj 4 kable z tej wiązki każdy w innym kolorze i podłącz jak doradził piterus99.

Tu bym polemizował. Przede wszystkim, jeśli weźmiesz każdą w innym kolorze, to nie zachowasz parowania. Jak widać na fotce, przewody są skręcone w pary, należy wybrać takie, przy których to widać. Prawdopodobnie jest to zwykły kabelek telefoniczny, też UTP, ale nie kat. 5e.
    Kolejność par w przewodzie telefonicznym:

biały - niebieski
    biały - pomarańczowy
    biały - zielony
    biały - brązowy
    biały - szary
    czerwony - niebieski
    czerwony - pomarańczowy
    czerwony - zielony
    czerwony - brązowy
    czerwony - szary

Wybierzesz sobie z wiązki kabelki, po których widać, że są sparowane (na fotce trudno się domyślić, co jest żyłą, a co cieniem z lampy). Jeśli masz dostęp do jakiegoś miernika, upewnij się, że wybrane pary nie mają przerw ani zwarć. I teraz najważniejsze: jedną z par łączysz na piny 3 i 6 (odbiór), a drugą na 1 i 2 (nadawanie). Jeśli chcesz, możesz jeszcze podłączyć jedną wolną parę na piny 4 i 5, a inną na 7 i 8.

Ponieważ nie jest to kabel kat 5e, może być konieczne wymuszenie na karcie trybu 10 Mbit/s.

hueve napisał:
    Wiem, że kable powinny być podłączone wg standardu T568B, czyli biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy. No ale ja nie posiadam takich kolorków :/

Po prostu w kablu UTP 5e przewody białe mają dodatkowo kolorowe paski, aby można było jednoznacznie określić, z którym z przewodów kolorowych tworzą parę. W starszych kablach i w telefonicznych przynależność przewodów białych w ramach pary poznasz wyłącznie po skręceniu. Jeśli zamierzasz łączyć ze sobą bezpośrednio dwa komputery (bez switcha czy huba) to musisz zrobić kabel skrossowany, czyli zamienić nadawanie z odbiorem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME