Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlacz podczerwieni

RaFeK07 04 Kwi 2009 17:43 6870 5
  • #1 04 Kwi 2009 17:43
    RaFeK07
    Poziom 9  

Witam,
    mam zamiar zbudować Oświetlacz podczerwieni.
    Cel: mam samochód na podwórku i chcę mieć go na oku, jest w odległości około 15m. Potrzebuje widzieć na tyle żebym poznał w nocy czy ktoś coś robił przy samochodzie czy nie w razie czego. Ponieważ w tym momencie niema nawet najmniejszej szansy żebym poznał w razie jakiś prób zniszczeń sprawce.
    Niestety te 24 diody nic nie pomaga po prostu jest tragedia. Lekko widać czy ktoś idzie w sumie tylko białe elementy.

zakupiłem diody (sztuk 50):

Dioda LED 5mm IR Podczerwone / 940nm / światłość 100mW (50mA) (1,5V)

Moje pytania:
    1. Jak je podłaczyć (prosze o kawałek jakiego schemaciku)
    2. Jaki zasilacz

Dziekuje bardzo za odp.
    Pozdrawiam RaFeK

0 5
  • #2 05 Kwi 2009 11:05
    me_super
    Poziom 29  

RaFeK07 napisał:

Dioda LED 5mm IR Podczerwone / 940nm / światłość 100mW (50mA) (1,5V)

Zła długość fali, kamera ma w okolicy 940nm słabą czułość - już lepiej coś w okolicy 800-850nm.

0
  • #3 05 Kwi 2009 13:01
    RaFeK07
    Poziom 9  

Juz kupiłem takie diody wiec chcę z nich zrobic uzytek.

0
  • #4 05 Kwi 2009 15:03
    Madrik
    Moderator Robotyka

RaFeK07 napisał:
    Juz kupiłem takie diody wiec chcem z nich zrobic uzytek.

Ale kamera może "pedzieć że nie chcem ich widzieć"... :| Skoro piszesz na polskim forum, to używaj polskiego języka, a nie gwary górali kaszubskich.

0
  • #5 19 Kwi 2009 07:41
    bert95
    Poziom 9  

mam diody ir o modelu ld271 czy one będą się nadawały do kamer

Dodano po 3 [minuty]:

a i czy jest jakiś sposób aby te diody wmontować w halogen z czujką ruchu i podłączyć pod 230v jak tak to proszę o jakiś schemacik z góry dzięki

0
  • #6 27 Kwi 2009 14:58
    Madrik
    Moderator Robotyka

Jak się podłącza diody pod określone napięcie, masz podane w temacie przyklejonym "Zasilanie diód LED".

To są diody nadawcze, więc kamery będą je widzieć, ale z natury rzeczy te diody są za słabe by cokolwiek oświetlić.. W swojej naiwności zrobiłem kiedyś "lampę" do kamery na takich diodach. Panel 3x3 LED miał ogromny zasięg 2m, i było widać w ciemności kontury. I tyle było z poświęconego czasu i straconych materiałów.
    Jeśli szukasz skutecznej diody do oświetlacza, poszukaj diód Mocy np. Luxeona 1W IR. Wspomagając ją dobrym kolimatorem możesz wtedy uzyskać nawet kilkanaście metrów zasięgu, "jasnego" i skupionego światła IR. Bez kolimatora, będzie to kilka metrów światła rozproszonego.

0