Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja pod CarPC, EPIA 9000M+picoPSU - problemy

darkdude 04 Kwi 2009 19:04 1059 0
 • #1
  darkdude
  Poziom 10  
  Witam!

  Mam dość ciekawe problemy z wymienioną w temacie konfiguracją. Od jakiegoś czasu walczę z tym z chłopakami z forum mp3car.pl, ale już nam się skończyły pomysły, stąd pytanie do specjalistów.

  Poniższy fragment jest cytatem z mojego pierwszego posta na ten temat na forum mp3car.pl:

  Moja konfiguracja to: Via EPIA 9000M + picoPSU 60W 6-26V. Podczas testów w domu, zaraz po otrzymaniu płyty i zasilacza podłączyłem komplet w następujący sposób:

  - Linia 12V staaarego zasilacza AT 200W, nawet nie miał wtyczki ATX, połączona z picoPSU, picoPSU z EPIĄ. Sprzęt działał bez problemu, choć c zasem przy włączaniu pico przechodziło w chyba w tryb przeciwzwarciowy - zaczynała mrugać zielona diodka, sprzęt nie ruszał. Prawdopodobnie chwilowy pobór prądu był większy, niż stary zasilacz mógł dać na linii 12V. Po ponownym uruchomieniu startował zawsze bez problemu.
  Stwierdziłem, że ten zasilacz długo tak nie pociągnie, a że w pudle ze złomem miałem zasilacz 18,5V do Della z przetartym kablem, postanowiłem go użyć. Zrobiłem wyprowadzenie, podłączyłem pod pico i... zonk. Znaczy się zasilacz odpala, palą się obie diody, wiatraki się kręcą, dyski ruszają ale płyta nie startuje. Nie piśnie nawet, zupełnie jak przy uwalonym procesorze. Trochę się zestresowałem i pojechałem do kumpla pożyczyć zasiłkę ATX - płyta wystartowała bez problemu. Podłączyłem stary zasilacz przez pico - ruszyła, wreszcie - pico w samochodze. Również wszystko bez problemu.
  Stwierdziłem, że to pewnie klątwa Dell-Hell, ten sprzęt nawet sam ze sobą często jest niekompatybilny.

  Ponieważ chciałem dodatkowo ustabilizować prąd dostarczany do kompa, zamówiłem multi zasilacz 220VAC/12VDC dający napięcia od 15,5 do 24VDC na wyjściu. Podłączyłem do pico i... ten sam objaw co na Dellu. Stwierdziłem, że może przerobienie AC na DC mu nie smakuje, więc poszedłem do auta i przerobiłem 12V DC na 15,5V DC. Również bez skutku. Płyta nie ruszyła na żadnym z napięć zasilacza.
  Stwierdziłem, że zlał zasilacz. Podłączyłem bezpośrednio do auta i... zonk. Znowu diodki się palą, wszystko się kręci, a płyta nie rusza.
  Poleciałem w takim razie do domu po stary zasilacz. Podłączyłem do pico - działa. No to do samochodu - nie działa. Odpaliłem silnik, ruszyło. Zgasiłem - ruszyło. Wyłączyłem system, włączyłem jeszcze raz nie ruszyło. Potem kilka razy przy zapalonym silniku, raz ruszało raz nie. Ze dwa razy włączyło się nawet na 15,5V z multizasilacza. Jeśli dostawało prąd ze starej zasiłki włączało się zawsze. Na innych źródłach DC ruszało/nie ruszało losowo.

  Teraz najlepsze: pomierzyłem miernikiem wszystkie kombinacje napięć i natężeń. I tak: stary zasilacz daje 11,6V.
  Akumulator w stanie spoczynku 12,65V
  Akumulator ładowany: 14,1V
  Multizasilacz: 15,4 - 24V w zależności od ustawień

  Pobór mocy wychodził zawsze 24W, bez względu na to czy płyta ruszała, czy nie. Logicznie, ze wzrostem napięcia malało nateżenie. W stanie spoczynku zawsze brał 0.14A, po włączeniu "zabezpieczenia" przy nieudanym starcie - 0,34A. Napięcia na punktach lutowniczych ATX na płycie, bez względu na to czy płyta startowała czy nie zawsze były w okolicy tego co powinno być - 3,3V, 5V i 12V

  I teraz nawet nie wiem, co jest walnięte. Zasilacz? Napięcia daje poprawne. Płyta? Sporo przeszła, ale w kombinacji 12V z zasilacza + picoPSU albo z zasilaczem ATX włącza się zawsze A z innych napięć chodzi losowo.

  A teraz wyniki z dzisiejszej zabawy:

  Jak wspomniałem wcześniej, na 11,9V ze starego AT startuje zawsze. 50 startów na 50 prób. Przy zasilaniu z zasilaczy laptopowych raz ruszył na 15,4V i trzy razy na 19,5V. Na instalacji samochodowej tak średnio 50% uruchmień było skutecznych.
  Oczywiście zrobiłem wszystkie pomiary. Każdy pin z napięciem do jednej masy.
  I.... ZAWSZE, bez względu na to jakie było napięcie wejścia i czy system ruszył czy nie wyniki były identyczne. Czasem różniły się o 0,01V ale i tak były zgodne z normami ATX: 12,05V; 5,01V; 5,05V na stałym 5V; -11,09V i 4,65V na PW_OK.
  Jeszcze dla testu zmostkowałem PW_OK z 5V_SB ale nic to nie dało. Albo ruszał albo nie.

  Normalnie aż mi się chce zrobić coś strasznego :/ Jak ktoś ma znajomego speca i chce mu zrobić głupi dowcip to chętnie pożyczę tą płytę
 • e-miernikie-mierniki