Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm - Tylko jeden przewód do kierunkowskazów

JaroooBDG 04 Apr 2009 21:14 5836 17
    JaroooBDG
    Level 11  
    Witam,
    Niedawno zakupiłem na allegro alarm samochodowy.
    Posiada on tylko jedno wyjście na kierunkowskaz.
    W instrukcji jest napisane, żeby połączyć ten przewód z kierunkowskazem lewym i prawym, ale ja to połączę razem to będzie zwarcie i w alarmie będzie ok... będą świecić się wszystkie kierunkowskazy, ale podczas jazdy, gdy włączę lewy migacz to będą awaryjne...

Próbowałem z diodami prostowniczymi, różnej wielkości i niestety wszystkie za bardzo się grzały, żeby bezpiecznie zamontować je w samochodzie.

Chciałem też wpiąć się pod przerywać, albo pod włącznik awaryjnych, ale bezskutecznie.

Jeszcze tak dla wyjaśnienia żeby było wszystko jasne:
    Z centralki wychodzi tylko jeden przewód do podłączenia kierunkowskazów.

Samochód to Opel Astra F 1.4 94'

Jeżeli ktoś potrafiłby mi pomóc to byłbym wdzięczny :)

Jarek
  • Helpful post
    balonika3
    Level 37  
    Można to zrobić przekaźnikiem.
  • Helpful post
    balonika3
    Level 37  
    Przy 12V na wszystkie kierunkowskazy idzie ok. 8A, przy 14V będzie jeszcze więcej. Jeśli chcesz robić na diodach, to sprawdź, czy wyjście alarmu wytrzyma taki prąd.
  • Helpful post
    SKRZYNIA
    Level 23  
    2xdioda 5A i sprawa jest zamknieta,nigdy nie ma zadnych problemow

pozdrawiam!!
    autoas
    Level 42  
    Uwaga balonika3 jest istotna
    A tak na marginesie widziałem kiedyś auto które po załączeniu/wyłączeniu migało szybko naprzemiennie kierunkowskazami, że tak napiszę lewo-prawo, lewo-prawo, ciekawe jak to zrobić? a efekt był "zarypiasty"
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    autoas
    Level 42  
    A jak by miała ta naprzemienność być zrealizowana bo nie mogę tego zrozumieć, to przesunięcie w czasie
    balonika3
    Level 37  
    Jak przekaźnik przerywa, to kotwiczka załącza raz styk czynny, raz bierny i tak w koło. Czynny na prawe, bierny na lewe albo na odwrót. Nie piszę szczegółowo, bo chodzi o samą zasade.

Dodano po 2 [minuty]:

Albo Pk dwutorowy jak radzi kol. elektrit i łączysz "na krzyż".
    kybernetes
    Level 39  
    Stosuje diody 3 amperowe (typu 1N540x) na kablach i NIGDY nie mialem z tego powodu problemow. O prady zupelnie bym sie nie obawial, jest tam pewnie jakis wysokopradowy mosfet, ktory nie takie rzeczy wytrzyma.

Kolego balonika3 - prosze zauwazyc, ze kierunkowskazy sterowane alarmem nie pracuja w sposob ciagly tylko impulsowo z wypelnieniem co najwyzej 50%, wiec moc ktora sie wydziela na tranzystorze i diodach to najwyzej polowa obliczonej przez kolege.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    balonika3
    Level 37  
    kybernetes wrote:
    Stosuje diody 3 amperowe (typu 1N540x) na kablach i NIGDY nie mialem z tego powodu problemow. O prady zupelnie bym sie nie obawial, jest tam pewnie jakis wysokopradowy mosfet, ktory nie takie rzeczy wytrzyma.

Kolego balonika3 - prosze zauwazyc, ze kierunkowskazy sterowane alarmem nie pracuja w sposob ciagly tylko impulsowo z wypelnieniem co najwyzej 50%, wiec moc ktora sie wydziela na tranzystorze i diodach to najwyzej polowa obliczonej przez kolege.

Pozdrawiam
    To nie sinusoida i 50Hz.
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    kybernetes
    Level 39  
    Nie moge sie z wami zgodzic panowie, zwlaszcza ze doswiadczenie przekonuje mnie, ze mam racje :)

1) ta dioda (dane z datasheet) wytrzymuje 3A przy temp 75 stopni z wyprowadzeniami dlugosci 12,5 mm. Jest oczywiste, ze przy dluzszych wyprowadzeniach i w nizszych temperaturach wytrzymuje wiecej. W kabinie pojazdu a nawet w komorze silnika mamy zazwyczaj do czynienia z nizszymi temperaturami a diode w instalcji mozna traktowac jako majaca co najmniej kilkudziesieciocentymetrowe wyoprowadzenia (miedziane przewody do ktorych jest dolutowana) spelniajace funkcje radiatorow. Tak wiec parametry pradowe diody nie zostana przekroczone.

2) w impulsie te diody wytrzymuja 200 A. Z wykresu w datasheet wynika ze dioda ta jest w stanie wytrzymac 50A obciazenia pradowego przez co najmniej 0,1s. Nie sadze wiec aby piki pradowe przy zalaczaniu zarowek przekroczyly parametry wytrzymalosci tej diody.

3) dioda pracujac impulsowo z wypelnieniem np. 50% wydziela polowe mocy jaka by wydzielala przy stalym zasilaniu. Nie chodzi tu o obciazenie struktury polprzewodnikowej - z tego co napisalem powyzej wynika, ze jest ona w stanie smialo przetrzymac prady jakie jakie plyna w tym obwodzie - ale o wytrzymalosc termiczna obudowy i izolacji (tasma itp.). Ze wzgl. na bezwladnosc cieplna temperatura obudowy diody usrednia sie do wartosci, ktora odpowiada sredniemu pradowi plynacemu przez diode - czyli w naszym wypadku z 4 A robi sie 2 A.

4) spadek napiecia na zimnej diodzie przy pradzie 4,5 A to ok 0.9 V. Na goracej mniej. W najgorszym przypadku wiec taka dioda grzeje z moca 4 W a poniewaz prad jest podawany impulsowo wiec z polowa tej mocy - 2 W. Taka moc musi sie rozproszyc w miedzianych przewodach instalacji. I rozprasza sie bez problemow...

...czego dowodem jest:

5) od lat stosuje te diody w alarmach do kierunkowskazow i nawet kiedy po dlugim czasie ogladam te polaczenie to lnigdy nie zauwazylem zadnych przypalen i podobnych anomalii wywolywanych nadmierna temperatura.

Wnioski: diody tego typu mozna smialo stosowac w obwodach kierunkowskazow i nie ma sie czego obawiac.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    gabik001
    Level 37  
    Coz jednym przewodem mozna podpiac sie pod... wlacznik swiatel awaryjnych. Czesto tak robilem... Pozdrawiam
    JaroooBDG
    Level 11  
    Wrzuciłem dwie diody 5A i wszystko jest oki :)
    Dzięki Panowie za pomoc ;)
    tomybb
    Level 26  
    Witam,
    też mam podobny problem - chce podpiąć kierunki a mam wyjście tylko jedno na pozycyjne (challenger st-800) problem jest tylko taki że w instrukcji napisane jest że mogę tam podpiąć max 6A a z tego co wyliczyłem potrzebowałbym przynajmniej 9A (bo tyle by brały kierunki).