Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CZ 350 - bateria na wzbudzenia alternatora

05 Kwi 2009 07:59 3716 8
  • Poziom 13  
    Witam,

chodzi mi o co ...

otuż ze względu że w silniku zastosowany został alternator zewnątrz wzbudny, nie ma mozliwości uruchomienia silnika (starter mechaniczny) bez obecności naładowanego akumulatora, co logiczne oczywiście. i tu moje pytanie o jakich minimalnych wartościach jest potrzebny prąd na wzbudzenie alternatora?(jego znane mi oznaczenia - 12v 210W standardowy aku 5Ah) poprostu mam zamiar zbudowac baterię awaryjna (o możliwie zminimalizowanych gabarytach stad pytanie o minimalne wartości prądu, bo tak to mógłbym wozić dwa akumulatory) na wypadek gdyby akumulator odmówił współpracy.

bardzo dziękuję za pomoc.
  • Poziom 35  
    Miałem kiedyś CZ-kę 350 i pamiętam że dało radę odpalić na dwóch płaskich bateriach połączonych szeregowo. Nie paliła od kopa ale na zapych szła. No i ma skrzyżowaniach itp. trzeba było gazować bo jak się puściło gaz to zdechła. Ale jechać szło. To było ponad dwadzieścia lat temu, "dostać" akumulator było jak wygrana w totka. Dzisiaj nie ma takich problemów, można kupić akumulator i nie martwić się. Po co chcesz robić takie kombinacje ? Dlaczego akumulator miałby odmawiać współpracy ?
  • Poziom 24  
    witam kolega stomat pisze o instalacji 6v tam był większy akku 14ah a tu mowa o 12v myślę że prąd wzbudzenia to około 1A tylko nie zapominaj o 2 cewkach pod zbiornikiem one też potrzebują prądu a czy podając napięcie tylko na wzbudzenie altka dasz radę tak popchnąć cześke że odpali nie wiem.wracając do 6v tam była prądnica(samowzbudna) miałem cz 175 odpalała z popychu bez baterii.
  • Poziom 13  
    ogólnie rzecz biorąc pchałem juz nie raz i nie widze w tym problemu ;) teraz takie pytanie co byscie polecili zeby miało te 12 i 1a? wiadomo akumulator drugi to moge w plecaku wozic a nie o to mi chodzi ;)

a gdybym połączył dwie baterie o parametrach 7,9V; 4,9Wh ??
  • Poziom 16  
    Akumulator w Cz jest 6v 14ah jeżeli podłączyłeś alternator 12v 210W nawet nie zakręci silnikiem nie będzie miał siły za mały prąd i napięcie na akumulatorze
  • Poziom 24  
    co to za baterie?od czego?kolego karol 12b cześki z imstalacją 6v miały akku 14ah,a te z instalacją 12v akku 5,5ah
  • Poziom 16  
    No to przy instalacji 12v gdy pojemność akumulatora wynosi 5,5ah i tak nie ruszy alternatora dla porównania alternator od malucha przy rozruchu bierze jakieś 50-100A przy 12V

Dodano po 12 [minuty]:

Alternator który podałeś ma parametry 12V 210 W na jego wzbudzenie jest potrzebny prąd 17.5A można to wyliczyć z prostego wzoru P=U*J
  • Poziom 24  
    karol12b nie pomylił Ci się czasem rozrusznik z alternatorem?
  • Poziom 16  
    No własnie wiedziałem ze coś jest nie tak ;P