Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CZ 350 - bateria na wzbudzenia alternatora

05 Apr 2009 07:59 3782 8
  • Level 13  
    Witam,

chodzi mi o co ...

otuż ze względu że w silniku zastosowany został alternator zewnątrz wzbudny, nie ma mozliwości uruchomienia silnika (starter mechaniczny) bez obecności naładowanego akumulatora, co logiczne oczywiście. i tu moje pytanie o jakich minimalnych wartościach jest potrzebny prąd na wzbudzenie alternatora?(jego znane mi oznaczenia - 12v 210W standardowy aku 5Ah) poprostu mam zamiar zbudowac baterię awaryjna (o możliwie zminimalizowanych gabarytach stad pytanie o minimalne wartości prądu, bo tak to mógłbym wozić dwa akumulatory) na wypadek gdyby akumulator odmówił współpracy.

bardzo dziękuję za pomoc.
  • Level 36  
    Miałem kiedyś CZ-kę 350 i pamiętam że dało radę odpalić na dwóch płaskich bateriach połączonych szeregowo. Nie paliła od kopa ale na zapych szła. No i ma skrzyżowaniach itp. trzeba było gazować bo jak się puściło gaz to zdechła. Ale jechać szło. To było ponad dwadzieścia lat temu, "dostać" akumulator było jak wygrana w totka. Dzisiaj nie ma takich problemów, można kupić akumulator i nie martwić się. Po co chcesz robić takie kombinacje ? Dlaczego akumulator miałby odmawiać współpracy ?
  • Level 24  
    witam kolega stomat pisze o instalacji 6v tam był większy akku 14ah a tu mowa o 12v myślę że prąd wzbudzenia to około 1A tylko nie zapominaj o 2 cewkach pod zbiornikiem one też potrzebują prądu a czy podając napięcie tylko na wzbudzenie altka dasz radę tak popchnąć cześke że odpali nie wiem.wracając do 6v tam była prądnica(samowzbudna) miałem cz 175 odpalała z popychu bez baterii.
  • Level 13  
    ogólnie rzecz biorąc pchałem juz nie raz i nie widze w tym problemu ;) teraz takie pytanie co byscie polecili zeby miało te 12 i 1a? wiadomo akumulator drugi to moge w plecaku wozic a nie o to mi chodzi ;)

a gdybym połączył dwie baterie o parametrach 7,9V; 4,9Wh ??
  • Level 16  
    Akumulator w Cz jest 6v 14ah jeżeli podłączyłeś alternator 12v 210W nawet nie zakręci silnikiem nie będzie miał siły za mały prąd i napięcie na akumulatorze
  • Level 24  
    co to za baterie?od czego?kolego karol 12b cześki z imstalacją 6v miały akku 14ah,a te z instalacją 12v akku 5,5ah
  • Level 16  
    No to przy instalacji 12v gdy pojemność akumulatora wynosi 5,5ah i tak nie ruszy alternatora dla porównania alternator od malucha przy rozruchu bierze jakieś 50-100A przy 12V

Dodano po 12 [minuty]:

Alternator który podałeś ma parametry 12V 210 W na jego wzbudzenie jest potrzebny prąd 17.5A można to wyliczyć z prostego wzoru P=U*J
  • Level 24  
    karol12b nie pomylił Ci się czasem rozrusznik z alternatorem?
  • Level 16  
    No własnie wiedziałem ze coś jest nie tak ;P