Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DFI CA61 mały upgrade

EBC41 05 Kwi 2009 13:07 1228 7
  • #1 05 Kwi 2009 13:07
    EBC41
    Poziom 28  

Hej,
    Jeden z moich komputerów ma aktualnie nastęującą specyfikację
    -> Celeron 466
    -> DFI CA61 (rewizja, ew wersja PCB nieznana)
    -> 256MB RAM
    -> Riva TNT2
    -> HDD łącznie 10GB

Ponieważ jest nieznośnie wolny, a ceny sprzętu tej klasy są w miarę niskie postanowiłem zrobić mały upgrade. Oto moje plany:
    -> Pentium III 866Mhz Tualatin, 133Mhz FSB
    -> Płyta ta sama
    -> 384MB RAM
    -> GeForce 4 MX440
    -> Dyski te same

I tutaj mam do was takie pytania. Po pierwsze jak wygląda sprawa pracy tego procesora na tej płycie. Kiedyś bardzo dawno temu kiedy to był mój "główny" komputer chciałem mu wymienić CPU i podrwaniu specyfikacji płyty (wtedy była powszechnie dostępna w internecie) powiedziałem się że nie obsługuje w ogóle architektury Tualatin, jedynie Coppermine. Nie sprawdzałem jednak kompletnie napięć. Jak wygląda ta sprawa? Mimo iż teraz mam tam 256 to i tak pewnie wszystko pójdzie do wymiany bo jedna kość (64MB BX) to na pewno PC66, druga (128MB jednostronna) to podajże PC100 a trzecia (128MB BX) albo 100 albo 133. Łącznie przy określonym ustawieniu banków w gniazdach wychodzi 256. Następne pytanie. Czy karta graficzna którą chcę tam włożyć nie będzie za wolna jak na możliwości całej reszty? I ostatnie pytanie/prośba. Czy ktoś ma jak najnowszy BIOS do tej płyty? Wygląda na to że DFI oficjalnie nie przyznaje się do tej płyty

Generalnie głównym celem modernizacji jest umożliwianie płynnego odtwarzania DivXów oraz działanie mniej wymagających gier.

0 7
  • #2 05 Kwi 2009 14:05
    eloooos
    Poziom 21  

Pentium III 866 Tualatin? chyba Coopermine, bo nie słyszałem o P III Tualatin o takim taktowaniu. Z tego co piszą w teście tej płyty na tej stronie, płyta obsługuje 768MB ramu, Karty graficzne na AGP x2 (3,3V).

0
  • Pomocny post
    #3 05 Kwi 2009 14:20
    drakomp
    Poziom 19  

Witaj !

Według DFI twoja płyta obsługuje max. : PIII (Coppermine) 750, FSB : 100MHz , Ratio : 7.5. Link do twojej płyty załączam poniżej,

AC61

Co do RAM producent podaje max. 640 MB PC 133, AGP jeżeli jest x2 to nie ma co szaleć z kartą graficzną, bo interfejs będzie wąskim gardłem.

Najnowszy BIOS do rewizji A&B jest dostępny TUTAJ, ew. w linku powyżej kliknij zakładkę BIOS.

0
  • #4 05 Kwi 2009 15:37
    EBC41
    Poziom 28  

Racja Coppermine. O jednym myślałem a drugie napisałem

-> drakomp
    Ale z tego co pamiętam (komputer stoi gdzieś na wsi) to zworkami mogę wybrać sobie FSB133. Zresztą na tej specyfikacji jest napisane że do 733Mhz będzie obsługiwać (oczywiście mowa o Pentium 3 z szyną 133), więc raczej zdecyduje się na P3 733EB (allegro: 599349421). A może to GF4 MX będzie hamowane przez wolne AGP ale i tak lepsze to niż Riva TNT2 M64

Aha i takie drobne pytanie. W jaki sposób przeprowadzić aktualizację z tego zipa? I jak wcześniej zrobić sobie kopie zapasową. EEPROM mogę wyjąć z płyty także jak coś pójdzie nie tak to przywrócenie starej wersji nie będzie żadnym problemem. Tylko żebym miał z czego przywracać

0
  • #5 05 Kwi 2009 15:58
    eloooos
    Poziom 21  

Spokojnie twoja płyta obsłuży procesory na FSB 133.

0
  • #6 05 Kwi 2009 17:43
    drakomp
    Poziom 19  

prezes_3lo napisał:

Aha i takie drobne pytanie. W jaki sposób przeprowadzić aktualizację z tego zipa? I jak wcześniej zrobić sobie kopie zapasową. EEPROM mogę wyjąć z płyty także jak coś pójdzie nie tak to przywrócenie starej wersji nie będzie żadnym problemem. Tylko żebym miał z czego przywracać

W pliku readme zawartym w zip'ie jest napisane:
    Code:
     AWDFLASH ******.BIN /LD CAN AUTO LOAD BIOS DEFAULT AFTER FLASH BIOS. 

Ściągasz ten Link program, jak dobrze pamiętam umożliwia on oprócz zaprogramowania nowego biosu zrzut starego biosu na dyskietkę.

0
  • #7 05 Kwi 2009 17:54
    EBC41
    Poziom 28  

ok dzięki. Narazie będę musiał wysupłać kasę na to żeby sobie wszystko pokupić. Jak będę miał jakieś problemy/pytania to się odezwe

0
  • #8 05 Kwi 2009 18:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto