Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

vitogas100 -elektroda jonizacyjna i inne

dec5000 05 Apr 2009 16:34 11072 1
    dec5000
    Level 12  
    Od okolo 3 miesiecy walcze z piecem vitogas100 , - w miedzyczasie bylo u mnie 2 serwisantow.

Problemy zaczely sie 3 miesiece temu po przecieciu gazociagu przez koparke przez kilkanascie godzin nie bylo gazu. Po tym piec zaczal sie co kilka dni wylaczac (nie zglaszal zadnej usterki, co ok 2 min probowal sie uruchomic, pomagalo wylaczenie na kilka minut i ponowne wlaczenie)

Pierwszy serwisant zmierzyl cisnienie i stwierdzil, ze za jest niskie - ok 16mbar, a piec wymaga min 17 i ze w tej czesci miasta wszyscy maja problemy z piecami i zebym wezwal pogotowie gazowe bo on nic nie moze zrobic.

Wezwane pogotowie gazowe stwierdzilo ze 16 mbar jest zgodne z norma (20 - 20%). Nastepnego dnia przyjechali jednak ponownie , powiedzieli ze wymienili reduktor na podstacji , zmierzyli ponownie cisnienie na przylaczu i wyszlo 24mbar, niemniej nic to nie pomoglo.

Po tym wykonalem kolejny telefon do serwisanta , ktory zapropnowal mi wymiane regulatora gazu w piecu za ok 1000 zl, i ze u innego kilenta to pomoglo ale nie wie czy to pomoze.

Postanowilem skorzystac z uslug innego serwisu - naprawa ograniczyla sie do wyczyszczenie filtra, co oczywyscie nic nie dalo. Na moje pytanie czy nie trzeba nic wyregulowac po zmianie cisnienia na przylaczu stwierdzil, ze w tych piecach nic sie nie reguluje. Zrezygnowalem z dalszych uslug, bo w miedzyczasie przeczytalem w instrukcji serwisowej ze jednak taka regulacje nalezy wykonac. Oczywisnie problemy wystepowaly nadal i to coraz czesciej.

Ze wzgledu na zle doswiadczenia z serwisem i poniewaz wczoraj piec przestal wogole sie wlaczac , sam zmierzyc sie z problemem. Wykonalem czynnosci zgodne z instrukcja serwisowa i wyszlo ze problemem byl za niski prad jonizacji (0,6 uA przy przy palniku zaplonowym) Wyczyscilem elektrode jonizacyjna - teraz piec dziala idelanie, ale prad jonizacji wyszedl mi:
    2.2uA przy palniku zaplonowym (norma >1.5)
    4.3-4.7uA przy palniku glownym (norma >5)

Po uruchomieniu palnika glownego przez ok 2-3 sek prad jest > 5uA, ale potem spada do wartosci powyzej.

A teraz pytania:
    - czy czyscic ponownie elektrode jonizacyjna albo ja wymienic, czy jesli dziala to lepiej nie ruszac. Czy elektroda jonizacyjna w tych piecach sluzy tylko do wykrycia plomienia, czy ma tez wplyw na ustawinie parametrow spalania ? Czy prad jonizacji ponizej normy wpywa na zuzycie gazu ?

- zmierzylem cisnienie robocze na dyszy i wyszlo 12,5 mbar, a wg instrukcji serwisowej powinno byc 13,9 - moze tak zostac czy lepiej przestawic? Jakie moga byc skutki zle ustawionego cisnienia ?

Jako komentarz dodam, ze obaj serwisanci (z serwsow polecanych przez Viessmann) nie wykonal czynnosci opisanych w instrukcji serwisowej a z lektury forum wynika ze problem nie wlaczania sie pieca byl najczesniej spotykana usterka do wykrycia w ciagu 5 min.

Piec: Vitogas 100 18kW, uzywany 4 lata, ok 9000h pracy palnika
    Instal-serwis
    Level 11  
    elektroda jonizacyjna to bardzo ważny element w pracy kotła służy do wykrywania prądu jonizacji płomienia, jezeli jest za słaby prad to kocioł po kolejnej próbie uruchomienia wpadnie w awarię.
    najlepiej czyścić ją papierkiem ściernym drobnym lub szczoteczką drucianą.
    jeżeli prad jonizacji jest za mały nalezy wymienic elektrode na zuzycie gazu nie ma wplywu jedynie co to moze wpadac w awarię.
    ciśnienie ustawiasz do odpowiedniej mocy kotła najlepiej wedlug tabeli w instrukcji.
    powodzenia