Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radioodtwarzacz z DVD, upalona część zasil., problem z napęd

henryq@ 05 Kwi 2009 16:47 3009 2
  • #1 05 Kwi 2009 16:47
    henryq@
    Poziom 10  

Witam, wpadł w moje ręce samochodowy radio-odtwarzacz DVD, no name, produkcja Chiny (Shenzhen Forwell Digital co. LTD)

Widok płyty głównej :

Problem: nie włącza się

Po rozebraniu moim oczom ukazała się płyta główna, w okolicy małego trafa widać upalony układ i tranzystor, czy ktoś może pomóc w namierzeniu co to za układ i co to za tranzystor ? Poniżej zamieszczam foto płyty.. wylutowałem elektrolity dla lepszej widoczności, jedyne co udało mi się odczytać z układu to 9435A ( nie byłem pewien co do 3 cyfry ), nie mam pojęcia co to za układ ? być może jakaś przetwornica...

znalazłem drugi taki sam układ niedaleko tego i ma oznaczenia 9435A 5AKYZ ...

znalazłem jakiś schemat na elektrodzie ale to chyba jest cześć z prockiem, osobna płytka..
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6377294#6377294

0 2
  • #2 07 Kwi 2009 00:47
    henryq@
    Poziom 10  

udało mi się odszukać co to za układ:

SPP9435A
    P-Channel Enhancement Mode MOSFET
    zamienniki : SI 9435DY, IRF7205PBF

link do pdf-a:
    http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=9435A

pozostało mi jeszcze rozszyfrować co to za tranzystor prawdopodobne oznaczenie to D9D wnioskuje na podstawie reszty tranzystorów na płycie, wszystkie smd maja takie same oznaczenie..

znalazłem coś takiego:
    D9D is HMBT8050 NPN EPITAXIAL TRANSISTOR (D9D or D9E versions)

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/H/M/B/T/HMBT8050.shtml

0
  • #3 10 Kwi 2009 13:36
    henryq@
    Poziom 10  

Udało się dostać części (głównie zamienniki, http://pl.farnell.com/ ) koszt około 15 zł.. bo nie można zamówić pojedynczo.. wiadomo smd itp..

Generalnie sprzęt zadziałał, ale okazało się że nie czyta dvd, napęd nie reaguje.. wszystko inne działa, działa wej. AV, camera.. itp

Parę fotek poniżej..

w związku z niedziałającym DVD poszukuję schematu napędu podobnego urządzenia bo bez tego ani rusz.. generalnie napęd szczelinowy nie wciąga płyty, silnik nie kręci.. może ktoś naprawiał coś podobnego i podzieli się wiedzą..radą ? Próbowałem włożyć mu płytę odkręcając górną pokrywe napędu ale nic nie startuje wogóle a na panelu wyświetla no disc..,

a kiedy przełączam na tryb DVD pisze disc loading ale nie słychać aby jakiś silniczek się kręcił ??? coś tylko delikatnie buczy.. jedyne co mi przychodzi na myśl to sterowanie napędem ale gdzie jaki sygnał ??? może jakiś bezpiecznik smd, ponieważ prawdopodobnie ktoś zwarł kable dlatego wywaliło część w zasilaczu..??

Znalazłem jeszcze coś takiego :
    Radia samchodowe typu z CD typu "chinczyk" Odpowiedz z cytatem
    tags: mechanika cd
    nie przyjmuje plyt CD

Radio sie normalnie wlacza, tuner dziala bez problemu, martwa mechanika CD. Problem tkwil w detekcji wkladania plyty. w momencie wkladania nie bylo reakcji na fotodiodach, byly uszkodzone diody nadawcze. W zwiazku z brakiem oryginalnych diod zastosowalem 3mm super jasne czerwone LED-y. Po tym zabiegu mechanizm CD zaczal przyjmowac plyty.

... jakieś 3 h później...

U mnie nie było żadnych diód, sama mechanika, posprawdzałem wszystkie switche itp.. okazało się że ktoś wcześniej musiał w tym grzebać i zamykając pokrywę napędu zrobił to w złej pozycji i dlatego ramię z rolką wciągająca płytę sterczało w złej pozycji i blokowało wejście do napędu.. he odkryłem to po jakichś 3 h grzebania w napędzie.. :)..

w każdym razie, sprzęt działa, szkoda tylko że nie czyta divix, pewnie to jeden z pierwszych modeli, dobrze że chociaż przegrywane dvd czyta... zawsze można coś podłączyć poprzez wej. AV..

0
  Szukaj w 5mln produktów