Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Normy a przekrój przewodu

DmasterR 05 Kwi 2009 18:26 11377 27
  • #1 05 Kwi 2009 18:26
    DmasterR
    Poziom 17  

witam

Jakie są wymogi najnowszych norm dotyczące zakładania przewodów do gniazd np. w domku jednorodzinnym?
    Czy powinno się zakładać 2,5mm² nie zależnie od obciążenia?
    Czy wystarczy położyć 1,5mm2 w gniazdkach zamiast 2,5mm2?
    Jakie są wymagania dotyczące najnowszej normy?

Dzięki wielkie za odp

1 27
  • #2 05 Kwi 2009 18:39
    Akrzy74
    Poziom 39  

Dziwnym zwyczajem na tym forum stało się częste pytanie o normę- nawet w sytuacjach, gdzie pewne sprawy wydają się oczywiste.

Kolega to pyta jako kto- projektant, wykonawca, uczeń, czy miłośnik wiedzy ogólnej?
    Bo odpowiedzi są różne, dla różnych grup pytających.

0
  • #3 05 Kwi 2009 18:39
    edberg
    Poziom 30  

2,5 jest raczej standardem nie normą.
    Przekrój przewodu zależy od tego czy to miedź czy aluminium, obciążenia i zabezpieczenia w głównym stopniu.
    Jeśli damy przewód 2,5 a zabezpieczenie będzie s 301 B 40A i długość 100m to może się okazać że nie zostanie spełniony warunek ochrony przeciw porażeniowej. (prąd ik w tym przypadku równy 40A x 5 = 200A !)
    Ik zależy od impedancji pętli zwarcia w danym obwodzie.

0
  • #4 05 Kwi 2009 19:19
    DmasterR
    Poziom 17  

Akrzy74 napisał:
    Dziwnym zwyczajem na tym forum stało się częste pytanie o normę- nawet w sytuacjach, gdzie pewne sprawy wydają się oczywiste.

Kolega to pyta jako kto- projektant, wykonawca, uczeń, czy miłośnik wiedzy ogólnej?
    Bo odpowiedzi są różne, dla różnych grup pytających.

Pytam jako każdą grupę którą kolega podał

1
  • #5 05 Kwi 2009 19:20
    HeSz
    Specjalista elektryk

PN-IEC- 60364. I tyle!

3
  • #6 05 Kwi 2009 19:23
    Akrzy74
    Poziom 39  

Kol. HeSz mnie wyprzedził.
    To wystarczy.

0
  • #7 05 Kwi 2009 19:27
    DmasterR
    Poziom 17  

edberg napisał:
    2,5 jest raczej standardem nie normą.
    Przekrój przewodu zależy od tego czy to miedź czy aluminium, obciążenia i zabezpieczenia w głównym stopniu.
    Jeśli damy przewód 2,5 a zabezpieczenie będzie s 301 B 40A i długość 100m to może się okazać że nie zostanie spełniony warunek ochrony przeciw porażeniowej. (prąd ik w tym przypadku równy 40A x 5 = 200A !)
    Ik zależy od impedancji pętli zwarcia w danym obwodzie.

Co to znaczy 40A*5 = 200A , tzn. co to jest 5?

Dodano po 3 [minuty]:

HeSz napisał:
    PN-IEC- 60364. I tyle!

Pytanie troszke inne: Dlaczego normy nie są rozpowszechnione w np. internecie ? Dlaczego nie ma ich opisu? Przecież każdy ma prawo wiedzieć. Wg mnie to największa głupota! Na normach chcą jeszcze zarabiać..

0
  • #8 05 Kwi 2009 19:27
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat:
    Co to znaczy 40A*5 = 200A , tzn. co to jest 5?

Współczynnik krotności zabezpieczenia. Dla charakterystyki B= 5, ale to temat na inny wątek.

Istnieje tzw. czytelnia norm eNormy. pl
    Link
    Za częściową opłatą możesz sobie poczytać.

0
  • #9 05 Kwi 2009 19:57
    DmasterR
    Poziom 17  

A jaki przekrój przewodu kolega zastosowałby w domku 1-rodzinnym z własnej wiedzy?

0
  • #11 05 Kwi 2009 20:05
    DmasterR
    Poziom 17  

Bo ja pomyslałbym o 1,5mm² bo do gniazdek zazwyczaj podłacza się urządzenia małej mocy do 1500W.
    A przewód 1,5mm może bez problemu pociągnąć 15A. Drugą sprawą jest spadek napięcia wiążący się z odległościami. Ale w takim domku są małe odległości.. więc pozostałbym przy 1,5mm myślę

1
  • #12 05 Kwi 2009 20:12
    edberg
    Poziom 30  

Przeważnie nie oznacza zawsze.
    Jaki ma sens zaoszczędzenie kilku zł na kilka lub kilkanaście lat , założenie 1500w często się nie sprawdza. Co powiesisz w domu nakaz nie przekraczania tej wartości przez użytkowników ?
    Instalator powinien przewidywać wiele mogących zaistnieć zdarzeń.
    Dziś jest to 1500W ale nawali zimą ogrzewanie i farelka ma już 2000W a gdzie reszta urządzeń?
    Czy oby na pewno warto ?

Warto się zapoznać z treścią tego linku Link

0
  • #13 05 Kwi 2009 20:14
    Akrzy74
    Poziom 39  

Z mojej długoletniej praktyki wnioskuję, że iwestor widzący cenę przewodu 2,5 oraz 1,5 , na siłę chce mnie przekonać o słuszności położenia 3x1,5.

DmasterR- Popraw tekst w swoim poście.

0
  • #14 05 Kwi 2009 20:33
    edberg
    Poziom 30  

Akrzy74 napisał:
    Z mojej długoletniej praktyki wnioskuję, że iwestor widzący cenę przewodu 2,5 oraz 1,5 , na siłę chce mnie przekonać o słuszności położenia 3x1,5.

DmasterR- Popraw tekst w swoim poście.

Tylko to Ty / my bierzemy odpowiedzialność za poprawnie wykonaną instalacje spełniającą wymogi.
    A co jak pomiarowiec stwierdzi że jest lipa i nie dopuści instalacji do eksploatacji?
    Co wtedy powie szanowny Pan inwestor?
    A co jeśli budynek spłonie bo nie zadziałała ochrona przeciw porażeniowa i okaże się że winą były sfałszowane pomiary i zły przekrój przewodu?
    Czy oby na pewno warto?
    Z doświadczenia wiem że tańsze często odpada ale też wiem że mądry inwestor, którego przy pierwszym projekcie ciężko było przekonać, wraca do mnie z nową inwestycją ;)

0
  • #15 05 Kwi 2009 20:36
    DmasterR
    Poziom 17  

edberg napisał:
    Przeważnie nie oznacza zawsze.
    Jaki ma sens zaoszczędzenie kilku zł na kilka lub kilkanaście lat , założenie 1500w często się nie sprawdza. Co powiesisz w domu nakaz nie przekraczania tej wartości przez użytkowników ?
    Instalator powinien przewidywać wiele mogących zaistnieć zdarzeń.
    Dziś jest to 1500W ale nawali zimą ogrzewanie i farelka ma już 2000W a gdzie reszta urządzeń?
    Czy oby na pewno warto ?

Warto się zapoznać z treścią tego linku Link

A jakie max obciązenie podłączy kolega np. w pokoju gościnnym? Aby wyrównać się z prądem 15A musiałbym mieć urządzenie o mocy powyżej 3000kW.

Lecz z drugiej strony dobór przewodu dobiera się również pod kątem spadków napięć, zwarć i długotrwałych obciążeń, także najlepiej dać 2,5mm2.

0
  • #16 05 Kwi 2009 20:37
    stomat
    Specjalista elektryk

Cytat:
    Pytanie troszke inne: Dlaczego normy nie są rozpowszechnione w np. internecie ? Dlaczego nie ma ich opisu? Przecież każdy ma prawo wiedzieć. Wg mnie to największa głupota! Na normach chcą jeszcze zarabiać..

Bo wydawaniem norm zajmuje się PRYWATNY wydawca, posiada na ich wydawanie monopol więc dlaczego miałby prowadzić działalność charytatywną ? Nie każdy o tym wie ale nawet Polski Komitet Normalizacyjny nie może skserować sobie normy tylko musi ją kupić !
    Nie ma to znaczenia bo jak chcesz normę to sobie ją opracuj albo kup. I tak ich stosowanie jest dobrowolne. Publicznie dostępne są natomiast przepisy. www.sejm.gov.pl

0
  • #17 05 Kwi 2009 20:41
    edberg
    Poziom 30  

Przede wszystkim pod kątem zabezpieczeń a te z kolei pod katem zapotrzebowania mocy i impedancji pętli zwarciowej.
    I tak np 2,5² dla S 301 B/20A będzie ok ale dla S 301 C/20A już nie.
    Warto też wspomnieć o cosΦ ale to już inna bajka.

0
  • #18 05 Kwi 2009 21:25
    HeSz
    Specjalista elektryk

Cytowana przeze mnie wcześniej norma mówi, że min 2,5 mm^2 na gniazda, i 1,5mm^2 na instalację. Ale trzeba jeszcze wyliczyć dopuszczalne spadki napięć, wytrzymałość przewodów na prądy zwarciowe i skuteczność ochrony przeciwporażeniowej. W sumie robi się z tego normalny projekt instalacji elektrycznej. I to trzeba mieć zanim zacznie się budowę.
    Pozdrawiam!

0
  • #19 05 Kwi 2009 21:33
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

edberg napisał:

Witam. W związku z powyższym mam do Kolegi edberg pytanie. Czy jeżeli na końcu tej linii prąd zwarcia wyniesie np. 350A i warunek ochrony przeciwporażeniowej zostanie spełniony to czy takie zabezpieczenie (S301 B40A) może zostać?

0
  • #20 05 Kwi 2009 21:38
    edberg
    Poziom 30  

Odpowiedź dla kolegi sq9jjh
    nie nie może zostać 2,5²
    Proponuję zerknąć też w tabele określające stałe obciążenie w A i dedykowany przekrój przewodu.
    I jak zawsze w rachubę wchodzi wiele czynników takich jak odległość , czy to linka czy drut, montaż w korytku , scianie czy może w rurce itd.

0
  • #21 05 Kwi 2009 23:17
    ROBSON33
    Moderator AGD

DmasterR napisał:
    Bo ja pomyslałbym o 1,5mm² bo do gniazdek zazwyczaj podłacza się urządzenia małej mocy do 1500W.
    A przewód 1,5mm może bez problemu pociągnąć 15A. Drugą sprawą jest spadek napięcia wiążący się z odległościami. Ale w takim domku są małe odległości.. więc pozostałbym przy 1,5mm myślę

Witam
    Dziś przeciętny odkurzacz ma 2000W

0
  • #22 08 Kwi 2009 20:16
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 08 Kwi 2009 20:47
    edberg
    Poziom 30  

elektrit napisał:
    A czy błędem jest gniazdka 2,5mm oświetlenie 1,5 lub nawet jedynka?

To zależy od wielu czynników np. czy będzie światło miało 100w czy 2000w.
    Od długości przewodu od źródła zasilania do odbiornika, od impedancji pętli zwarcia itd.
    Światełka choinkowe mają 0,75² i nie jest to błędem.

0
  • #24 09 Kwi 2009 10:26
    Dexter861
    Poziom 15  

koledzy, podajecie moce typu 1500W , 2000W, a co ciągniecie po JEDNYM kablu do każdego z np 3 gniazdek w pokoju gościnnym ? NIE, bo tak jeszcze nie widziałem, bo to oznacza 3 bezpieczniki ( na każde gniazdko). a w domku robi się np. pokój ten, łazienka itp.. a więc 2000W + 1500W + 700W i okazuje się, że przed bezpiecznikiem nasz kabel musi pociągnąć 4200W a to już jest nie 15A tylko podchodzi pod 20, a kto wie, co jeszcze użytkownikom zechce się podłączyć pod to, czy nie dadzą sobie przedłużacza i włączą, żelazko, telewizor itp.. dlatego 2,5mm^2 to min przy obecnym zużyciu energii..

0
  • #25 09 Kwi 2009 20:07
    HeSz
    Specjalista elektryk

DmasterR napisał:

Ależ są. Tylko płatne!
    cytowana norma podaje jedynie minimalny przekrój przewodu. Właściwy wynika z:
    - obciążenia
    - prądu zwarcia
    - spadku napięcia.
    Decyduje najostrzejsze kryterium.
    I tyle!

0
  • #26 09 Kwi 2009 20:36
    Jack14
    Poziom 38  

To ja proponuję (jako Gajowy).
    3x2,5 do gniazdka elektrycznego (nie więcej niż 3szt. i nie więcej niż 4 na obwód)
    3x1,5 na oświetlenie

ps
    Jeśli tak można to pora zamykać temat i nie bawić się w wyliczanki.

0
  • #27 09 Kwi 2009 23:21
    DmasterR
    Poziom 17  

Nie pora jeszcze zamykać bo może ktoś ma norme o tym piszącą, którą podano wcześniej przez któregoś kolege, czyli PN-IEC- 60364

0
  • #28 10 Kwi 2009 00:11
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Chyba jednak pora. Wszystkie przydatne informacje już padły. Przypominam, że kopiowanie norm jest nielegalne i nikt specjalnie dla Ciebie ich tu nie zamieści.

0