Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny dwudrozne Tonsil gdn 16/50/6 + visaton sc10

Tomq 05 Kwi 2009 22:07 13007 15
  • Natchnienie na zrobienie własnej konstrukcji nadeszło jakos na poczatku stycznia. Juz wczesniej przegladalem strony o tematyce audio, w koncu trafilem na DIY audio, polecam ten portal :D

Konstrukcja jest oparta na dosc typowych przetwornikach na forum sa 2-3 takie. Visaton mnie zachwycil, a Tonsil gra detalicznie, lekko, instrumenty brzmia wyraznie. ogolnie dzwiek jest mily dla ucha, nie ma porownania z jakimis tanimi chinskimi glosniczkami.

Kolumny sa zrobione z plyty wiorowej (18 zl/m2), docietej w OBI, musze przyznac ze bardzo rowno. Nie bylo sensu przeplacac 2x tyle za MDF, nie robiem frezow wiec latwosc obrobki nie miala dla mnie znaczenia, a te zaoszczedzone 40 zl tak :D .
    Otwory wycinalem wiertarka (dookola) i szlifowalem pilnikiem. Plyta ma 18mm grubosci, wzmacniana jest przegroda na 42 cm od gory i listwa wzmacniajaca na 1/3 wysokosci liczac od dolu. Wszystke scianki oprocz przedniej sa klejone i uszczelniane klejem, kazda jest przytwierdzona wkretam oddalonymi os siebie o 8 cm (przesada!).

Komora jest wytlumiona (jakas gabka, watolina, reczniki papierowe + wata, mocowane takerem- polecam), ma objetosc 23litry (przy mniejszej jest malo basu) bass-reflex umiejscowiony na tylnej sciancema srednice wew. 5cm, dlugosc 14 cm (moze lepszy bylby 16cm?). Co by rezonansow nie bylo, dolna komora zostala wypelniona warstwami tektury, a miedzy nimi zwiniete gazety i to co zostalo z wytlumienia.
    Konstrukcja na pewno jest solidna i wytrzymala. Brauje tylko kolcow, ale mysle ze w najblizszym czasie beda :D .

Zecydowalem sie na okleine, (kolor wisnia), bo uznalem ze lepiej beda wygladaly ladnie wykonczone okleina niz brzydko fornirem. Z okleina wcale nie bylo tak prosto, bo widac pod nia kazda nierownosc i kazdy pylek. bez pomocy drugiej osoby nie da rady okleic czwegos tak duzego jak kolumny.
    Poczatkowo planowalem okleic kazda scianke osobnym platem, jednak kupilem rolke o szer. 90 cm i wystarczylo bez 10 cm na 4 scianki. W ten sosob rozwiazalem problem ze zeszlifowanymi kantami, na ktore tak niektorzy psioczyli.
    Pewnie wykonczajac fornirem w tym kolorze efekt bylby o wiele lepszy, jednak jak na moje pierwsze powazne diy jest ok. Znajomi rowniez mowia ze ladnie wyszlo.

Teraz mysle ze chyba bym sie zdecydowal na zestaw stx 15 + stx pj, ale coz ;)

EDIT: Wrazenia odsluchowe. Ten opis kieruje do raczej poczatkujacych DIY, bo stazy wyjadacze wiedza jak to jest sluchac muzyki na porzadnym sprzecie ;) Post zmienilem ze wzgledu na to ze glosniki niskotonowe sie wygrzaly, a ja za rada przemo-lukasa pozmienialem niektore elementy w kolumnach (m.in wytlumienie, BR) i zwrotnice (teraz jest oryginalan projhektowana przez Pawal S.)

BR obecnie zastosowane maja srednice poczatkowa 5 cm (koncowa - 5,5 cm) i dlugosc 9,5 cm. Strojenie jest na 48 hz.

A wiec wrazenia - dzwiek jest wspanialy, nie slyszalem by muzyka moga byc lepiej odtwarzana. Zanim zaczalem budowac kolumny zalozylem sobie ze dzwiek z tego co ma powstac ma byc idealny - i taki wlasnie jest. Roznica miedzy zwyklymi "komputerowymi glosniczkami" czy jakimis alphardami (wiem bo mialem :P ) a takimi kolumnami jest kolosalna.
    Na tandetnym sprzecie slychac ze ktostam spiewa, a cos w tle gra.
    Na tonsilu 16/40/1 i visatonie przedewszystkim sluchamy muzyki - a wiec pieknej, klarownej gry instrumentow a miedzy nimi wyraznego czystego wokalu. Kolumny buduja piekna scene, czyli iluzje zespolu ktory gra przed nami. Siedzac na przeciw kolumn wyraznie sluchac ze dzwiek wydobywa sie z roznych miejsc, niektore instrumenty z boku kolumn, inne z tylu, oddalone, wokal na srodku, etc. Wspaniale wrazenie robi rowniez bas czy inne tony przezucane na zmiane z kanalu prawego na lewy itp. Na nowo odkrywamy swoje piosenki, niektore z nich ciezko bylo mi poznac, zastanawialem sie czy to nie jakies ulepszone wersje oryginalu.
    Wszystko brzmi naturalnie, gitara elektryczna ostro jak trzeba, bas jest miekki, mily, wysokie tony nie mecza.
    Uwtory trance/ambient, np Armin Van Buren brzmi wspniale, sluchajac ich z zamknietymi oczami ma sie wrazenie ze dzwiek tanczy wokol nas, nie tylko z przodu, ale wrecz nas otacza. Cos niesamowitego, naprawde warte poswiecenia 450 zl i kilku tyg..

Koszty (ceny razem z przesylka)
    -visatony - 130 zl
    -tonsile - 169 zl
    -elementy do zwrotnicy - 60 zl
    -plyta wiorowa - 37 zl
    -okleina - 40 zl
    -terminale, br, kable, etc - 15 zl
    --------------------suma - 451

Schemat zwrotnicy do tonsil gdn 16/50/6 + visaton sc10
    http://img231.imageshack.us/img231/6818/gdn16506sc10nyoshi2js2.jpg

Kolumny dwudrozne Tonsil gdn 16/50/6 + visaton sc10 Kolumny dwudrozne Tonsil gdn 16/50/6 + visaton sc10 Kolumny dwudrozne Tonsil gdn 16/50/6 + visaton sc10
    Kolumny dwudrozne Tonsil gdn 16/50/6 + visaton sc10 Kolumny dwudrozne Tonsil gdn 16/50/6 + visaton sc10 Kolumny dwudrozne Tonsil gdn 16/50/6 + visaton sc10 Kolumny dwudrozne Tonsil gdn 16/50/6 + visaton sc10

Wnetrze (tutaj byla chwilowo zamiast tonsila koppa dw 65 )

Nowe wytlumienie

[niestety po kliknieciu "dodaj obrazek" w oknie edyzji postu] nic sie nie dzieje, wiec wrzucilem je na zewnetrzny serwer]

Linki do innych konstrkcji na gdn 16/50/6 + visaton sc10n
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...2F50%2F6&sid=f26d5a3a6eadf968a7559bd5b1217921
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...2F50%2F6&sid=f26d5a3a6eadf968a7559bd5b1217921
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic978260-30.html
    Przepraszam za brak polskich znakow, ale nie uzywam ich w internecie. Nie utrudnia to jednak czytania, bo ludzki mozg analizuje slowa calosciowo, a nie literka po literce. Prosze o wyrozumialosc.

Fajne!
  • #2 06 Kwi 2009 07:30
    pawel83ck
    Poziom 13  

Hej podoba mi się wykonanie. A to co pisałeś o zwrotnicy, że nieodpowiednie zestawienie wartości elementów/podziału skutkować będzie nieciekawą (ostrą/stłumioną) górą pasma. Niedawno modyfikowałem zwrotnice swoich AE evo1. Zastosowałem nowe dużo wyższej klasy kondensatory (HOVLAND) i rezystor Millsa w torze kopułki. Podmieniłem lekko wartości elementów chcąc uzyskać wycofanie średnicy i ciemniejszy mniej zapiaszczony dźwięk. Po włączeniu okazało się, że pojawiły się sybilanty (klasyczny mankament zwrotnic 3khz). Rozwiązaniem okazało się zwiększenie wartości kondensatora, znajdującego się w torze woofera (filtr 3-rzędowy) 3,3 na 3,6u. Patrząc na te zdjęcia, niestety miniaturki zastanawia mnie jedno... Na zdjęciach pokazujących finalny produkt otwór bass-refleksu widnieje mniej-więcej na środku tylniej ścianki natomiast na zdjęciu z okresu montażu jest on na dole co sugeruje, że cała przestrzeń obudowy wykonana została pod kątem BR. Z tego co wyczytałem długość bass-refleksu dobrałeś na "czuja". Wnioskuję, że obudowa nie była liczona, a jeśli nawet tak, to przypadkowy dobór tunelu psuje całkowicie efekt. Ogólnie jest fajnie. Pozdrawiam.

• #3 06 Kwi 2009 08:56
    Ptolek
    Poziom 36  

Nie wydaje mi się, żeby ktoś, kto użył dedykowanej zwrotnicy, nie wiedział, że obudowę b-r trzeba zestroić :]
    Warto by było pomierzyć te kolumny, bo tak sobie na słuch dopasowałeś ale podejrzewam, że powinno się dać wyciągnąć coś więcej.
    Ta dziura na dole to pewnie na terminal a nie na b-r. Za to zastanawia mnie, po co robić takie głębokie obudowy i dawać przegrodę, jak można płytsze i przegrody nie dawać, całość robi się mniejsza i łatwiej ustawić. Tyle, że łatwiej taką obudowę przewrócić.

• #4 06 Kwi 2009 11:17
    Tomq
    Poziom 38  

Dziekuje za komentarze :)

Cytat:
    Na zdjęciach pokazujących finalny produkt otwór bass-refleksu widnieje mniej-więcej na środku tylniej ścianki natomiast na zdjęciu z okresu montażu jest on na dole co sugeruje, że cała przestrzeń obudowy wykonana została pod kątem BR.

jak napisal ptolek jest to otwor na terminal :) Umiejscowienie Br dobrze widac na 3 zdjeciu od gory.

Cytat:
    Z tego co wyczytałem długość bass-refleksu dobrałeś na "czuja". Wnioskuję, że obudowa nie była liczona, a jeśli nawet tak, to przypadkowy dobór tunelu psuje całkowicie efekt. Ogólnie jest fajnie. Pozdrawiam.

Moze nie na czuja, ale na sluch. Masz racje, nie liczylem go, ale wzorowalem sie na innych konstrukcjach opartych na tym glosniku (sa takze na diyaudio) i jesli autor nie zamiescil informacji o tunelu to pytalem jaka dlugosc i srednica br i objetosc komory. Co do dlugosci to konsultowalem sie z Pawlem S., a programy do wyliczen nie sa 100% wiarygodne, wiec wolalem sie oprzec na czyims doswiadczeniu.

Co do zwrotki to siedzialem nad nia ze 3 dni. Myslalem ze jak skopjuje czyje kolumny do ktorych jest pomierzona zwrotnica to wystarczy zmontowac i bedzie smigac jak powinno. Okazalo sie ze dzwiek mi nie odpowiadal i musialem nieco ja modyfikowac (zmniejszylem wartosc cewki z 1,5 mH do 1,2 by odzyskac srednice i odwrocilem polaryzacjie wysokotonowki, tak jak doradzal mi popki, ktory kiedys robil te same kolumn)

Cytat:
    Warto by było pomierzyć te kolumny,

jesli chodzi o wyrownanie pasma na podstawie pomiarow, to wazniejsze jest dla mnie zeby mi odpowiadala barwa dzwieku, a nie zeby byla prosta charakterystyka liniowa ;) Pozatym oryginalna zwrotnica byla mierzona, aja ja tylko zmodyfikowalem.
    Jesli natomiast chodzil o zestrojenie BR, to jak pisalem wydaje mi sie optymalny, ale nie wklejalem go jescze, a przedluzenie jest regulowane, wiec na pomiary nie jest za pozno (ale nie widze takiej potrzeby)

Cytat:
    Za to zastanawia mnie, po co robić takie głębokie obudowy i dawać przegrodę,

nawet jakbym dal o polowe mniejsza glebokosc kolumny to i tak musialbym zastosowac przegrode, a mi zalezalo na takim wlasnie masywnym wygladzie. Popatrz, teraz maja wymiary 22x26x100, natomiast dajac o polowe mniejsza glebokosc (co juz dla mnie bylo by przesada, bo bylyby "szerokie") mialyby wymiary 22x13x10, a wiec 28 litrow.

• #5 06 Kwi 2009 14:48
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Niezbyt równo to wszystko wyszło, jednak praca z fornirem daje lepsze rezultaty, zawsze można wszystko poprawić. U Ciebie okleina klejona na "zakład" + słabo przygotowane podłoże. Jednak zawsze można to usunąć i położyć fornir. Konstrukcja dość oklepana, jednak lepsze rezultaty są jak zastosujemy oryginalny głośnik tonsila :wink: :
    Wnętrze to wielki chaos. Po co stosować papierowe ręczniki?

• #6 06 Kwi 2009 16:20
    Tomq
    Poziom 38  

jaki orginalny glosnik tonsila? No chyba nie gdwk 10/80?? A moze chodzi ci o ta koppe? Wstawilem go na czas dopuki nie przyszly mi tonsile, potem go wymontowalem, lezy sobie gdzies w szafie.

kanty sa zeszlifowane, dlatego nie dalo sie skleic tego inaczej niz na zakladki...

Cytat:
    Wnętrze to wielki chaos

A kto tam bedzie zagladal?

papierowe reczniki przytrzymuja wate, jest to alternatywa dla wytlumienia watolina.

Co to za zaznaczenie na czerwono? Tego glosnika juz nie ma, czesci wytlumienia tez. Ta zbedna uszczelke (biala, na calej dlugosci plyty) tez wyjalem.

Cytat:
    słabo przygotowane podłoże

Tu sie zgodze, moglem bardziej przylozyc sie do szpachlowania.

• #7 07 Kwi 2009 08:39
    przemo-lukas

Twój post jakoś dziwnie brzmi, tak jak bym mocno Ciebie uraził.
    Jest w Twojej konstrukcji sporo do poprawienia aby zagrała i wyglądała lepiej. Jeśli jesteś zadowolony z efektów swojej pracy to Twoja sprawa, jadnak jeśli chodzi o ocenę obiektywną (rodziny taka nie jest) to należy poprawić to i owo. :wink:
    1. Niezbyt estetycznie wyglądają te łączenia. Są tutoriale jak należy kłaść fornir. Trzeba tylko poszukać.
    2. Źle przygotowane podłoże. Trzeba troszkę więcej włożyć w to pracy.
    3. Wełna (watolina) ma swoje zadanie, przykryta papierem nie spełnia jego. :idea: Chodzi o to aby energia fali była zmieniana w energię cieplną.
    4. Przegroda wewnątrz mogła być pod kątem (zapobieganie powstawaniu fal stojących).

Jednak Ty o wszystkim wiedziałeś, a Twoje działanie jest mocno przemyślane. Świetna postawa. :spoko:

• #8 07 Kwi 2009 11:43
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Są tutoriale jak należy kłaść fornir.

Przeciez to okleina.

Cytat:

Źle przygotowane podłoże. Trzeba troszkę więcej włożyć w to pracy.

Juz to powiedziales, a ja sie zgodzilem.

Cytat:

Jednak Ty o wszystkim wiedziałeś, a Twoje działanie jest mocno przemyślane. Świetna postawa.

Czemu tak bronie swojej konstrukcji? Nie ma w niej razacych bledow czy nie dorobek. Wizualnie wyglada dobrze, a zestawienie glosnikow jest poprawne.
    Konstrukcje mozna zaliczyc do jednych z lepszych na tym forum. Na Na elekektrodzie prezentowane sa zbite z dech suby na chinskich 300w glosnikach, a po lekturze dzialu akustyka mozna wnioskowac ze jednyna ambicja ludzi jest zrobienie po swojemu altusow, lub golumn "zeby glosno graly i mialy duzy bas" na 20 cm wooferze i chinskiej kopulce.
    A pzrecie liczy sie to zeby kolumny graly czysto i przynosily radosc ze sluchania muzyki.

Cytat:

Niezbyt równo to wszystko wyszło,

Nie mam teraz czasu ale pozniej poszukam i podrzuce ci linka do kolumn ktore "niezbyt rowno wyszly". Tutaj jest takich duzo.

Ale Ty potrafisz sie tylko czepiac, nie napisales ANI JEDNEGO pozytywnego slowa o tych kolumnach (w 1 poscie), nie zwazywszy na to ze moja pierwsza konstrukcja. Pokaz mi swoje pierwsze kolumny ktore oczywiscie zrobiles idealnie i zmiesciles sie pewnie w 300 zl.

Nie czepilbym sie tak gdybys napisal chociaz "to i tamto zrobiles zle, nie postarales sie, ale jak na pierwsza konstrukcje nie jest zle:) "

• #9 07 Kwi 2009 13:37
    joy_pl

przemo-lukas Nie wiem czy oklejałeś kiedyś kolumnę okleiną foliową, nie da się nią oklejać na styk tzn. małe kawałki 5-10cm tak, ale przy dużych długościach krawędzi okleina się po prostu wyciąga.
    Dalej, totalną głupotą jest przyklejanie okleiny od samej krawędzi przez pierwsze kilka godzin wygląda to ładnie i równo, ale już po kilku dniach wygląda taka kolumna ohydnie, krawędzie się zadzierają, pod okleinę wchodzi brud, kurz...

• #10 07 Kwi 2009 13:42
    przemo-lukas

joy_pl napisał:
    przemo-lukas Nie wiem czy oklejałeś kiedyś kolumnę okleiną foliową, nie da się nią oklejać na styk tzn. małe kawałki 5-10cm tak, ale przy dużych długościach krawędzi okleina się po prostu wyciąga.
    Dalej, totalną głupotą jest przyklejanie okleiny od samej krawędzi przez pierwsze kilka godzin wygląda to ładnie i równo, ale już po kilku dniach wygląda taka kolumna ohydnie, krawędzie się zadzierają, pod okleinę wchodzi brud, kurz...

Panowie, więc nie oklejajcie "okleiną foliową" tylko fornirem.
    Można wszystko poprawić a efekt końcowy jest o wiele lepszy.

tomq8888 napisał:
    ...Zecydowalem sie na okleine, (kolor wisnia), bo uznalem ze lepiej beda wygladaly ladnie wykonczone okleina niz brzydko fornirem. Z okleina wcale nie bylo tak prosto, bo widac pod nia kazda nierownosc i kazdy pylek...Pewnie wykonczajac fornirem w tym kolorze efekt bylby o wiele lepszy, jednak jak na moje pierwsze powazne diy jest ok. Znajomi rowniez mowia ze ladnie wyszlo...

Kolego, sam stwierdziłeś, że efekt byłby lepszy gdybyś fornirował. Ja twierdzę, że praca z fornirem jest dużo prostsza i efektowniejsza. Trzeba jedynie poszukać tutoriale. A znajomi to nie źródło obiektywnej opinii.

tomq8888 napisał:
    Co by rezonansow nie bylo, dolna komora zostala wypelniona warstwami tektury, a miedzy nimi zwiniete gazety i to co zostalo z wytlumienia.
    Konstrukcja na pewno jest solidna i wytrzymala. Brauje tylko kolcow, ale mysle ze w najblizszym czasie beda :D .

"Co by rezonansów nie było" dolną komorę trzeba by było wypełnić suchym piaskiem/żwirem etc. :idea:

Kolego, są to dobre przetworniki jak na swoją cenę. Chwała Ci za to, że do pierwszej konstrukcji wybrałeś właśnie te. Pomysł na kształt też jest dobry. Smukłe w ładnym kolorze. Jeśli potrzebowałeś pochwał to proszę bardzo. Poprzednie posty napisałem w sposób rzeczowy, wymieniając co można poprawić. Faktycznie sukcesem jest to (porównując kilka innych "pierwszych konstrukcji"), że Twoje dzieło w ogóle da radę poprawić, a nie porąbać i napalić w piecu. Jednak są też konstrukcje, gdzie twórcy o wiele bardziej się przyłożyli. Chociażby na tych samych przetwornikach.

• #11 07 Kwi 2009 14:14
    joy_pl

przemo-lukas napisał:
    Można wszystko poprawić a efekt końcowy jest o wiele lepszy.
    No to też nie tak do końca, póki okleina jest świeża można ją odkleić, ale potem... To klej aż się wżera w drewno i usunięcie jej nie jest takie łatwe...

• #12 07 Kwi 2009 14:33
    przemo-lukas

Fakt, że fornir ciężko jest usunąć kiedy wyschnie klej (tym bardziej, że przy niektórych technikach jest to niemożliwe nawet zaraz po jego przyłożeniu i dociśnięciu :D ) jednak nawet jeśli podłoże nie jest idealnie doszlifowane i odpylone, to nierówności nie są tak widoczne. :wink:
    Łączenie "na styk" jest też dużo ładniejsze. No i fornir można równać zwykłym papierem, jak i różnymi rodzajami wypełniaczy. A tego z okleiną foliową nie da się zrobić. Chcę tylko uświadomić autorowi tematu i konstrukcji co można poprawić, ewentualnie wykonać inaczej przy następnej konstrukcji.

• #13 07 Kwi 2009 15:16
    Tomq
    Poziom 38  

To ja powiem tak - balem sie ze spie... wykonczenie fornirem. Jesli pisalem ze wykonczona fornirem w tym kolorze wygladalaby ladniej, to mialem na mysli wykonczona fornirem [przez doswiadczona w tym osobe].

Nastepna ewentualna moja konstrukcja bedzie wykonczona fornirem...

Co do zakladek okleiny to chyba to poprawie... Moglbym je przyciac tak zeby byly miejsze, np do 5 mm., byloby to mniej widoczne.
    Przejechalem sie troche na tej okleinie samoprzylepnej. Raz ze nie liczylem ze to bedzie takie trudne, dwa nie myslalem ze po naciagnieciu na tak duza powierznie bedzie tak dobrze widac wszystko pod spodem.

Okleine na jej grubosci malowalem markerem - niby ma tylko ~0,5 mm grubosci, ale widac ze jest biala i dlatego bardziej sie rzuca w oczy. Na laczeniach kawalkow zamalowanych markerem nie widac tak dobrze.
    I jescze rogi - nie dalo sie tego inaczej zrobic. Jakby nie byly zeszlifowane to daloby sie zrobic zakladki w trojkat tak zeby rogi byly ladne. Zaokraglenie kantow bylo jednak moim celowym zabiegiem, imho dzieki temu kolumny wygladaja "milej" (nie ma ostrych kantow), a nie rzuca sie to w oczy.

Cytat:
    No i fornir można równać zwykłym papierem

Nie wiem czy to jest zaleta, bo fornir trzeba ladnie wyszlifowac, takze na kantach. Szlifierki oscylacyjnej nie posiadam. Ba, nie mam nawet normalnej wiertarki, tylko stolowa...

Cytat:
    "Co by rezonansów nie było" dolną komorę trzeba by było wypełnić suchym piaskiem/żwirem etc.

Zeby wazyly 30 kg/szt? :D Juz maja po 16 kg... Myslalem ze rezonanse powstaja w miejscy gdzie jest pusta przestrzen odizolowana np drewnem (jak np w pudle rezonansowym gitary). Skoro wypelnilem ta przestrzen, to powietrze nie ma sie jak w nim ruszac. Jesli chodzi o dokladanie tam kg, to pewnie mozna bylo od razu zrobic kolumny z 24 mm HDF + wzmocnienia co 20 cm, ale czy o to chodzi? W ogole mielm nie dawac tego wypelnienia, bo nie slyszalem roznicy. Podobnie jak nie bylo roznicy miedzy kolumna w ktorej bylo juz wzmocnienie, a ta w ktorej jescze go nie zalozylem.

To nie sa kolumny na impreze, tylko do spokojnego sluchania w domu. Dodam ze czesto slucham muzyki po 22, a watpie w to ze przy cichym sluchaniu powstaja rezonsanse ktore zniekszatalcaja dzwiek.

Sa jescze kosmetyczne rzeczy do poprawki (np nie wkleilem jescze na stale bass-refelxow), ale jestem troche niecierpliwy i wstawilem zdjecia juz w niedziele (skonczylem je robic w sobote po 23 i juz nie mialem sily poprawiac tych laczen).

Ps. Liczylem sie z tym ze zostane "zjedzony" za polozenie okleiny zamiast forniru, ale myslalem ze o to beda sie czepiac bardziej na diyaudio...

Edit: czemu wyrazam taki entuzjazm na temat moich kolumn? Bo jak na moje umiejetnosci manulane imho wyszly bardzo ladne.
    Ja nie twierdze ze moga konkurowac z konstrukcjami wykonanymi przez doswiadczonych w tej dziedzinie ludzi, mysle ze sa po prostu dobre w kategori "moj pierwszy raz".

• #14 07 Kwi 2009 15:59
    przemo-lukas

Kolego, proszę o wyrozumiałość jeśli chodzi o szorstkość moich postów. Bardzo lubię proste formy i ciemne kolory, ale ileż można o tym pisać. W Twojej konstrukcji widać pasję jaką włożyłeś, jednak można wykonać pewne rzeczy lepiej. Temu miały służyć moje posty, a nie broń Boże czepianie się. Jeśli wypełnienie kartonami nie przyniosło żadnych zmian w dźwięku, zawsze od spodu możesz wywiercić otwór, aby wsypać piasek (koniecznie suchy :!: )
    Moje kolumny bez komory balastowej ważą 36kg/szt a jest to układ 2½ drożny na głośnikach 18cm. :D

• #15 07 Kwi 2009 20:13
    Ptolek
    Poziom 36  

tomq8888 napisał:

nawet jakbym dal o polowe mniejsza glebokosc kolumny to i tak musialbym zastosowac przegrode, a mi zalezalo na takim wlasnie masywnym wygladzie. Popatrz, teraz maja wymiary 22x26x100, natomiast dajac o polowe mniejsza glebokosc (co juz dla mnie bylo by przesada, bo bylyby "szerokie") mialyby wymiary 22x13x10, a wiec 28 litrow.

Fakt, to byłaby "lekka" przesada :D
    Powiem jeszcze coś na obronę konstrukcji, nie sztuka zrobić kolumny, które ważą 200kg, wydać kupę pieniędzy i żeby nie było rezonansów. Sztuka zrobić takie, które są lekkie i nie ma rezonansów. Ja też bym nie chciał mieć takich ciężkich kloców, w ogóle to ja bym te kolumny zrobił niższe i dał na podstawkach, zamiast robić tą bezużyteczną komorę na dole, no ale może to moje przyzwyczajenie - oszczędność miejsca, mam nieduży pokój 10m^2 (niektórzy żyją w 2x mniejszych z estradówkami no ale to już ekstremalne przypadki).
    Co do okleiny - nie widziałem fabrycznych zestawów głośnikowych do 1000zł z fornirem, za to widziałem okleinę na tych droższych. Ale fornir lub obłogę popieram, zawsze można szlifnąć, pomalować itd. i efekt lepszy no i trwałość.

• #16 07 Kwi 2009 21:22
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Jeśli wypełnienie kartonami nie przyniosło żadnych zmian w dźwięku, zawsze od spodu możesz wywiercić otwór, aby wsypać piasek (koniecznie suchy Exclamation )

Nie wiem czy jest sens sie w to bawic. Jelsi juz to mozna odkleic okleine, wyciac dosc duzy otwor i wlozyc tam woreczki z suchym piaskiem, sypkiego bym tam nie sypal...

Ale czy to cos zmieni? Czy bedzie wyrazna roznica?

ptolek, za podstawkami nie przepadam, ale kolce niedugo beda:D

Zimny prysznic niektorych komentarzy sie przydal (zawsze warto poszerzac swoj punkt widzenia), poprawilem to co trzeba i teraz mysle ze jak dla mnie jest super. Dla mnie poziom wykonania i jakosc dzwieku i tak jest conajmniej wystarczajacy. :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME