Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onwa Turbo - kanały ciągle zmieniają się w górę, nie da się ich zatrzymać

26 Kwi 2004 14:12 7458 19
  • Poziom 24  
    Witam, mam radjo Onwa Turbo.
    Kanały wciąż lecą w górę, nie da się ich zatrzymać można tylko przełączyć przełącznikiem na kanał szybki (9) i wtedy stoją w miejscu.
    Nie słychać szumów.
    Nie ma nadawania ani odbioru Wymieniłem 2sc2078 i driver-a .

Zmienianie band działa. Po naciśnięciu przycisku DOWN kanały lecą w dół, gdy puszczę go jest tak jak przedtem tj. ciągle lecą w górę.

Gdy naciskam mikrofon zatrzymują się ale tylko na czas trzymania przycisku w mikrofonie.

Radio to mam zamontowane w samochodzie (ciężarówka 24V z przetwornicą na 12V), gdzie po wyłączeniu kluczyka wyłącza się zasilanie przetwornicy - czy to może być przyczyną usterki?
  • Poziom 16  
    sprawdzieś przycisk w góręi jego obwody. pewnie się zwiera na stałe więc blokuje funkcję przewijania
    Daj znac jeżeli znajdziesz faktyczna przyczynę
  • Poziom 24  
    Przyciski sprawdziłem na samym początq.
    Miałem już kiedyś taki przypadek jego przyczyną był zimny lut.
    Teraz wsio sprawdziłem i nic nie pomagało więc wymieniłem c5121 00 kanały już się nie zmieniaja ale wciąż nie mogę nadawać ani odbierać.
    W głośniq słychać szumy. Działa pogłaszania i SQL.

Nie nadaje nie odbiera :( Wymieniłem c1006 i 2sc2075 (w zamian 2075 dałem 2078) obie części nowe i nic:(
  • Poziom 15  
    Oczywiście uszkodzony jest układ scalony syntezy częstotliwości LC7185. Na wejściu przełączającym jest stan nieustalony (zapewne wysoki). Naprawa polega na wymianie układu LC7185.
    Pozdrowienia
    Jerzy - Azory
  • Poziom 24  
    W zasadzie to już to wymieniłem ale nie je jestem pewien w 100% czy jest sprawny.

Gdzie mogę dostać taki układzik i jaka jest jego cena.
    jak właściwie mam się o to pytać??

Czy układ ten jest zaprogramowany czy trzeba go programować??

Jeśliby ktoś miał cuś takiego kupię 2 szt.

Widziałem coś takiego LC7185 /P8750 SDIP30 na www.poltronic.com.pl czy to jest to samo i czy mogę to podstawić??
  • Poziom 15  
    Zdecydowanie LC7185 jest DIP30, nie pamiętam już kiedy to kupowałem, ale na giełdzie elektronicznej w Krakowie ul. Balicka (w KPTS'ie) kosztował jakieś 18zł.
    Mogę podpowiedzieć, że do tego układu dochodzi z gniazda Mic biały przewód, podający napięcie przełączające kanały UP/DWN (w zależności jaki stan następuje przewijanie w górę (napięcie >5V) lub w dół (napięcie bliskie 0V)). W stanie "spoczynku" powinno być tam ok. 3,3V. Czasem udawało się włączyć rezystor nieco obniżający napięcie na tej nodze układu i wydawało się, że radio jest "naprawione". Ewidentnie jednak uszkodzony jest "kawałek" układu LC7185.
    Jerzy
  • Poziom 15  
    Oczywiście LC7185 jest układem posiadającym podział ustawiony na stałe. Nie ma możliwości programowania takiego układu, ani zmiany podzielnika częstotliwości.
    JERZY
  • Poziom 24  
    Spoxik :)
    Zamówiłem w nowymelektroniku.
    Co prawda po 28 zł szt ale biorąc pod uwage koszty przejazdu autobusami i tramwajami i do tego bilet wstępu na giełdę, wydaje mi się, że dobrze zrobiłem.
    Gdy tylko dostanę i wlutuję napiszę jakie efekty.

Pozdrawiam Sebastian/Heroses
  • Poziom 24  
    Kicha. :[ Zamówiłem LC7185, a nie spojrzałem do radia.
    W radiu jest inny układ C5121 i to taki muszę kupić.

W tym momencie jestem 60zł w plecy. :[

Może ktoś chce kupić LC 7185? 40 zł za 2szt.
  • Poziom 17  
    :arrow: sp9nsq - Która to noga w tym LC7185 bo w datasheet'cie nie mogę wyczytać :?:
  • Spec od GSM
    Ludzie... w Onwie Turbo synteza to C5121 a nie LC 7185... chłopak nazamawiał i w plecy teraz jest, nie wypowiadajcie sie jak sie nie znacie. Przewijanie kanałów w górę to wina syntezy, dobrze zrobiles, ze ją wymieniłeś, jest jeszcze inny trick z rezystorkiem nastawnym ;) ale wtedy masz tylko w jedną stronę przełączanie kanałów. Co do nadawania i odbioru, sprawdź dokladnie, czy pracuje VCO.
  • Poziom 20  
    Ja bym sprawdził rezonator kwarcowey 10.240(235). Nie wiem jak to się ma do Onwy Turbo, ale w niektórych modelach CB jego uszkodzenie powoduje takie objawy.
  • Spec od GSM
    Nie, nie, nie... to na bank nie wina kwarca... to na 100 % wina syntezy, przerabialem to dziesiątki razy. po prostu obwody wejściowe przełączania kanałów nie wytrzymały... któryś z CMOSów padł i zwiera do plusa lub masy.
  • Poziom 19  
    Witam

A jesli onwa turbo nie ma odbioru a nadawanie jest, to co nalezy brac pod uwage (nie biorac pod uwage uszkodzen kabla od gruszki)
  • Poziom 16  
    Moze byc wszystko tzn wejscie, mieszacz, posrednia, VCO
  • Poziom 27  
    Badz tez koncowke m.cz - zalezy w jaki sposob objawia sie ten brak odbioru...
  • Poziom 19  
    Na 100 % sytezer C5121 jest walnięty (częściowo).
    Będziesz miał problem z jego zakupem.
    Jak gdzieś skołujesz takie syntezy to daj znać gdzie ją nabyłeś; sam bym chętnie ze 2-3 sztuki kupił.
    A jak nie uda Ci się zdobyć to pozostaje ten trik o którym wspominał jeden z kolegów: między masę a nóżkę do której przychodzi sterowanie zmianą kanałów montujesz PR-ek 47 Kohm (oczywiście montujesz na wyłączonym radio bo ta synteza jest bardzo wrażliwa na elektryczność statyczną) i potem powoli kręcąc tym PR-kiem doprowadzasz do "zatrzymania" biegania kanałów i tak zostawiasz.
    Jakiś czas Ci powinno podziałać, ale moja praktyka wskazuje że nie na długo bo uszkodzenie tej części syntezy będzie się pogłębiać i w efekcie kiedyś trzeba będzie wymienić całą syntezę.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Moze byc wszystko tzn wejscie, mieszacz, posrednia, VCO

Napewno nie stawiałbym na VCO ani na oscylator, ponieważ przy braku pętli pll synteza "wisi" i albo niema nic na wyświetlaczu, albo są głupoty. :D
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Napewno nie stawiałbym na VCO ani na oscylator, ponieważ przy braku pętli pll synteza "wisi" i albo niema nic na wyświetlaczu, albo są głupoty.

I tu się mylisz nie w onwie. Taki przypadek jak opisujesz wystapi tylko gdyby kwarc wcale nie generowal tj byl zepsuty, uszkodzony ktorys z kondensatorow zepsuta cewka od "zer" czyli gdyby nie wzbudzal sie kwarc 10,240. Jak tylko kwarc sie wzbudza i oscyluje to takie objawy nie wystepuja ale to wcale nie oznacza ze VCO pracuje poprawnie.