Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskiwanie danych z dysku - linux

06 Kwi 2009 09:52 13259 15
  • Poziom 18  
    Witam,
    niestety padł mi dysk który ma linuxa. Mam pytanie czy istnieje jakaś możliwość odzyskania danych pod windowsem XP? Czy konieczne jest zainstalowanie linuxa i tam trzeba odpowiednim programem to odzyskać.
    Proszę również o pomoc jakim programem dane odzyskać, może być płatny z tym że musi zachować pliki w katalogach. Program który będzie odzyskiwał wszystkie pliki do jednego katalogu jest mi nie potrzebny - za dużo podkatalogów (wszystko uporządkowane).

pozdrawiam
    i dziękuję z góry za pomoc
  • Spec od pamięci masowych
    Prymulka napisał:
    ..niestety padł mi dysk

Co to za dysk i czy go wykrywa np. Viktoria lub MHDD?

Jeśli chodzi o zwykłą ewakuację systemu na nowy dysk polecam EASEUS Disk Copy .
  • Poziom 12  
    Sposób na odzyskanie danych z partycji linux jest bardzo prosty. Ściągasz z sieci dystrybucje linux tzw. LIVE ( mnie do gustu przypadła UBUNTU , ale są inne puupy , suse itp. ). Po uruchomieniu dystrybucji możesz przeglądać dyski linux :-)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Partycje są na swoim miejscu? Uruchom Linux w sesji LiveCD i wynik komendy fdisk -l z uprawnieniami roota.
    Jeśli są na miejscu to montujesz tradycyjnie partycje w sesji LiveCD i kopiujesz co trzeba.
    Nie opisałeś zbyt szczegółowo problemu i nie wiem czy tylko system ustrzeliłeś czy partycje z danymi również padły.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Witam,
    dziękuję za tyle odpowiedzi. Przepraszam ale źle napisałem pierwszego maila. Podam wszystkie dane.
    Urządzenie pracowało na sieciowej pamięci masowej linksysa. Link poniżej

http://www-pl.linksys.com/servlet/Satellite?c...s%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=8036014466B01

Dane dysków: 2x500GB Seagate Barracuda

Dane stracone z powodu zaniku napięcia. To urządzenie z tego co mi wiadomo pracowało pod linuxem. Teraz moje pytanie brzmi czy można odzyskać te dane programem pod windowsa? Musi to być program który uporządkuje te wszystkie dane do odpowiednich folderów, tak jak to było na początku. Szacowana wielkość danych to około 300GB

Dodam jeszcze że dysk widzi w Biosie, na początkowym ekranu przed restartem windowsa. A jak się włączy windows wykrywa go (coś tam instaluje) ale nie widać go w moim komputerze.

pozdrawiam
  • Spec od pamięci masowych
    pidar napisał:
    Co to za dysk i czy go wykrywa np. Viktoria lub MHDD?

Czy otrzymamy te informacje (dokładny model dysku)? No i obowiązkowo podać smart tego dysku jeśli prawidłowo go wykryje MHDD, bo to jest potrzebne do określenia jak postępować dalej z tym dyskiem!
  • Poziom 18  
    Witam,
    zamieszczam linki ze zdjęciami z MHDD oraz zdjęcie dysku.

pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Witam
    ze strony producenta ściągnąłem firmeware dla mojego dysku ST3500320AS, nagrałem na płytę, włączyłem ten FW wybrałem o jaki dysk mi chodzi a następnie komunikat:

Cycle power to continue...
    Press any key to continue...

I wyłącza mi się komputer.
    Coś robię źle?

Po tej całej akcji dysk jest widoczny w biosie, w windowsie instaluje go w tle... Jak mogę odzyskać te dane? Proszę o wskazówki
  • Poziom 22  
    Nie jestem autorytetem w tej dziedzinie ale popełniłem kilka serwerów plików na linuxie a także konfigurowałem dyski NAS.

Po pierwsze, jak były skonfigurowane te dyski?? Urządzenie które posiadasz umożliwia pracę w wielu trybach w tym także jako kontroler macierzowy RAID. Jeżeli to urządzenie pracowało w trybie macierzy RAID 0 i jeden dysk uległ awarii to nie ma się co oszukiwać - koszt odzyskania danych będzie bardzo wysoki i raczej bez specjalistycznej firmy się nie obejdzie. W trybie RAID 0 dane są rozmieszczone równomiernie na obu dyskach a więc aby je odzyskać są potrzebne dane z dwóch dysków a nie z jednego. Większą szansę na odzyskanie danych daje RAID 1 gdyż dane w niezmienionej formie znajdują się na obu dyskach.

Po drugie, jak używałeś tego dysku?? Czy używałeś połączenia USB czy przez sieć ? Jeżeli tylko przez sieć to istotnie może tam być użyta natywna partycja linuxowa Ext x lub FAT x. Jeżeli dysk podpinałeś też przez USB to w grę wchodzi tylko FATx i NTFS.

Co do flashowania dysku to czytałem że często po tej operacji dane na dysku były utracone, jak doda się do tego pracę napędu w RAID 0 to naprawdę widzę to bardzo słabo.
  • Poziom 18  
    Więc tak, dane były kopiowane po sieci do jednego dysku.
    Następnie z jednego do drugiego dysku przerzucałem pliki po sieci tworząc kopię zapasową (niestety padły 2 dyski). Najpierw próbuję odzyskać dane z tego dysku gdzie tworzona była kopia zapasowa.
    Dane może odzyskam ale czy te dyski nadają się na gwarancję? Nie wiem czy sobie z tym poradzę.

Jak były skonfigurowane te dyski to nie wiem były podpięte pod urządzenie linksysa (link powyżej).

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Jeżeli więc system plików jest na dysku nieuszkodzony (co do tego mam wątpliwości) a systemem plików jest linuxowy Ext2 lub Ext3 najprościej dostaniesz się do niego spod Win używając TotalCommandera z wtyczką ex2fs.
  • Poziom 18  
    Próbowałem zrobić tak jak napisałeś ale Total commander fizycznie nie widzi tego dysku...

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Bo i nie zobaczy!
    Pluginy systemu plików do TC obsługuje się poprzez funkcję "otoczenie sieciowe" dostępne z menu wyboru napędów w TC.