Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie magnetowidu

RafM 26 Kwi 2004 14:56 1724 14
  • #1 26 Kwi 2004 14:56
    RafM
    Poziom 14  

Dla obrazu z anteny TV odbiera idealnie. Podobnie podłączając video po niskiej częstotliwości jest ok. Natomiast gdy podłącze po wysokiej (próbowałem kilka różnych magnetowidów) w górnej części obraz skacze zwija się itd. Gdzie szukać problemu ? TV TESLA 428

-1 14
  • #2 26 Kwi 2004 15:04
    waldek41
    Poziom 19  

Spróbój dostroić VCR na sekcji 0 w tym TV ,lub sprawdż na innych sekcjach.

0
  • #3 26 Kwi 2004 22:34
    jangiere
    Poziom 19  

Nie znam tego odbiornika, ale objaw wskazuje na brak stalej czasowej dla magnetowidu. Rzeczywiście sprawdź na pozycji 0 lub 16, ewentualnie ostatniej. Na pilocie może być dodatkowy opis VCR.

0
  • #4 26 Kwi 2004 23:11
    zdzich42
    Poziom 40  

Jeśli opisane powyżej zabiegi nie pomogą, napisz na czym zrobiony jest generator H ............można coś wymyśleć

0
  • #5 27 Kwi 2004 08:24
    RafM
    Poziom 14  

Bez zmian. Pion na TDA3654. Obraz z genarotora TV idealny. Na VCR jak załącze obraz testowy też idealnie. Dla normalnego filmu obraz po niskiej dobry. Po złączu antenowym zwija i skacze u góry (dół dobrze). Jeśli obraz skacze zaczyna charczeć dźwięk

0
  • #6 27 Kwi 2004 08:51
    zdzich42
    Poziom 40  

czytaj uważnie! pytałem o generator H czyli odchylania poziomego w tym układzie realizuje się stała czasową.

0
  • #7 27 Kwi 2004 09:20
    kordzio
    Poziom 18  

wygląda mi to na brak zestrojenia TV i Video jeżeli video ma w modulatorze (koło przewodów w.cz.) otwór do regulacji kanałów możesz delikatnie małym wkrętakiem dostroić do TV lecz wpierw powinno się zrobić to tak : ustawić TV na 0, na tym kanale wstroić video (pod klapką z przodu był przycisk do dokładneg dostrojenia) i następnie je dostroić czyli K/P,szybkie szukanie,przycisk dostrojenia ,-/+,i poźniej M.Jeżeli to nie pomoże to dostroić z tyłu w video.stała czasowa pracuje poprawnie ponieważ po niskiej jest ok(robiona jest na u.s. lini a nie ramki).
    pozdrawiam
    p.s skacze to znaczy jak z góry na dół czy na bok może puszczamy się w maliny nie widząc objawów

0
  • #8 27 Kwi 2004 11:52
    jangiere
    Poziom 19  

Modulator nie ma tu nic do rzeczy. To brak stałej czasowej w linii.
    Jedyna możliwość to dorobić coś takiego. Jeśli dobrze pamiętam, to
    dwa elementy przy kości linii.

0
  • #9 27 Kwi 2004 12:29
    RafM
    Poziom 14  

Obraz skacze, załamuje się raczej na boki choć zdarzają się także pionowe. Na płucie p.cz. znalazłem uszkodzonego (skorodowany) pr-ka po południu zajmę się jego wymianą - czy to może być to ???

0
  • #10 27 Kwi 2004 15:26
    zdzich42
    Poziom 40  

potencjometr montazowy w p.cz nie ma nic wspólnego ze stałą czasową. Pisałem Ci wyżej gdzie realizuje się układ stałej czasowej( układ generatora linii). Nie chcesz skorzystać z rad i szukasz usterki tam gdzie jej nie ma .........no trudno Twoja sprawa.

0
  • #11 28 Kwi 2004 15:52
    RafM
    Poziom 14  

Mieliście racje. Po wymianie potencjometru usterka nie ustąpiła. Dostrojenie magnetowidu do sekcji 0 - nie ma żadnych uchybień w obrazie. Czy może mi ktoś z grubsza chociaż wyjaśnić dlaczego tak się dzieje ?
    Dzieki wszyskim za porady

0
  • #12 28 Kwi 2004 22:36
    kordzio
    Poziom 18  

rozumiem że moja porada pomogła.jeżeli tak to wyjaśniam każdy kanał TV ma z góry przydzieloną częstotliwość i telewizory strojone kanałowo dla odpowiedniego kanału wstrajają się na daną częstotliwość można ją skorygować dokładnym dostrojeniem lecz też w określonym zakresie ponieważ częstotliwość wyjścowa w starych magnetowidach była strojona płynnie to może się zdarzyć że jest ustawiona pomiędzy sąsiednimi kanałami i nie można dokładnym dostrojeniem nic zrobić.Natomiast co do zwiększenia stałej czasowej to działała ona z powodu że kolega napisał że po AV kaseta szła dobrze .tzn mogła też być nie zwiększona bo nie każda kaseta musi iść źle. W tym miejscu wypadało by wyjaśnić co to takiego ta zwiększona stała czasowa najprościej chodzi o to że w sygnale telewizyjnym nadawane impulsy synchro są "stałe"natomiast z kasety mogą nap. z powodu niestabilnego przesuwu,rozciągnięcia taśmy "pływać", i po to zwiększa się stałą czasową aby zakres wydzielenia impulsów był szerszy.co do twojego postu to aby załączyć w tym odbiorniku tą funkcje trzeba na danym kanale nasisnąc na pilocie przycisk VCR i później pamięć.procesor w tym odbiorniku to Sda 2084, a generator lini robiony jest na Tda 4502 czy tak?
    pozdrawiam

0
  • #13 29 Kwi 2004 08:03
    RafM
    Poziom 14  

Nie mogę niestety potwierdzić na jakich elementach zrobiony jest TV. Bardzo dzikuje za wyjaśnienia. Sprawę kanałów i tego że magnetowid może być zestrojony na "częstotliwość międzykanałową" rozumiem i od tego zaczołem i niestety nic nie pomogła regulacja w tylnejczęści magnetowidu. Trochę zaskoczyło mnie jednak że TV zaczął poprawnie odtwarzać VCR po dostrojeniu do kanału 0 - ten kanał różni się czymś od np kanału 8 na którym wcześniej próbowałem go zestroić ?

0
  • #14 29 Kwi 2004 09:34
    artjab
    Poziom 20  

Wg mnie kolega kordzio trochę namieszał. Aby TV dobrze pracował z magnetowidem trzeba w układzie synchronizacji poziomej w TV zmniejszyć a nie zwiększyć stałą czasową synchronizacji. Stała czasowa jest to czas po upływie którego generator odchylania poziomego zmieni swoją częstotliwość na inną. Normalnie przy odbiorze stacji telewizyjnych częstotliwość odchylania poziomego jest stała i wynosi 15625Hz i jest stabilizowana kwarcowo. Kiedy układ synchronizacji w TV dostroi się do tej częstotliwości to obraz jest prawidłowy. Ponieważ częstotliwość ta się nie "kołysze" to układ synchronizacji jest "głuchy" na przypadkowe zmiany wywołane różnymi zakłóceniami. Kiedy sygnał docierający do TV z anteny jest słaby np z powodu dużej odległości od stacji lub są odbicia od innych budynków itp itd to do układu synchronizacji przychodzi dużo "fałszywych" impulsów i właśnie dzięki tej stałej czasowej są one eliminowane. Układ może "wyciąć" np 1000 impulsów a generator odchylania będzie pracował poprawnie ( obraz będzie zsynchronizowany ) z powodu jego "bezwładności"
    Inaczej sprawa wygląda w przypadku pracy z magnetowidem. Tam impulsy synchronizaji ciągle zmieniają swoją częstotliwość w niewielkim przedziale, ale dzieje się to szybko. Nie da się z mechanizmu przesuwu taśmy i obrotów dysku wizyjnego uzyskać kwarcowej stabilności. Wobec tego układ synchronizacji w TV musi szybko nadążać za tymi zmianami. Dlatego potrzebna jest krótka stała czasowa synchronizacji. W wielu TV konstruktorzy z definicji przewidzieli że kanał "0" będzie służył do współpracy z magnetowidem i właśnie na tym kanale przełącza się stała czasowa z długiej na krótką.

Myśle że ten skomplikowany wywód jest w miarę zrozumiały.

0
  • #15 29 Kwi 2004 11:16
    RafM
    Poziom 14  

Dzieki teraz zaczyna byc wszystko jasne

0