Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294

darkus12 06 Kwi 2009 18:16 14497 43
  • Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294

Witam wszystkich na forum.

Chciał bym pochwalić się wam moim wzmacniaczem, który zrobiłem jakiś czas temu. Jest to wzmacniacz na imprezki, ale głównie używam go w domu. Napędzam nim 4 kolumeinki na ALPHARDAH EW120 i jakimś gwizdku też tej firmy. Do zbudowania tego wzmacniacza użyłem 4 kości TDA tak jak w temacie, na NE013, do tego przedwzmacniacz JABEL J-42. Obudowę zrobiłem sam, od podstaw, ale niestety nie mam zdjęć jak ją robiłem bo było to jakieś dobre 3 lata temu. Zasilacz składa się z 2 transformatorów z demontażu ok 120 W każdy, oraz jednego 12V/2A do zasilania wentylatora, wskaźników itp. Radiatory są w środku, i mają zapewnione odpowiednie odprowadzenie ciepła, przez wentylatorek, który wysysa powietrze ze środka. Cała obudowa, wraz z układem zasilacza, radiatorów, wzmacniaczy itp została zaprojektowana przeze mnie, tak aby dało się dojść do wszystkich elementów, czyli da się rozłożyć obudowę aby nie było problemu z dostępem, wszystkie części było chłodzone, wentylator jest sterowany odpowiednio do nagrzania radiatorów, lub ręcznie można załączyć maksymalne obroty naciskając diodę LED. Jeśli macie jakieś pytania to pytajcie chętnie odpowiem, a teraz pare zdjęć :
    Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294 Wzmacniacz 4 x 100(70) W 4 x TDA7294
    Komentujcie i oceniajcie, z góry dzięki.
    Pozdrawiam DARKUS

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    darkus12
    Poziom 18  
    darkus12 napisał 335 postów o ocenie 60, pomógł 7 razy. Mieszka w mieście Rybnik. Jest z nami od 2008 roku.
    Rabbbit
    Poziom 14  
    Witam, jak pewnie każdy na początku zauważy -chaos w kablach- a to źle :) Obudowa ladnie wykonana.

kable do ulożenia oraz trochę malo estetycznie wykonanie w środku.

Ale ciekawi mnie jedna sprawa :) z jednego źródla podajesz sygnal?
    darkus12
    Poziom 18  
    No to fakt, zawsze zaczynam od porządku, potem jakiś kabelek, może tu jeszcze jakiś itd. i wtedy robi się troszkę brudno, ale ja się w tym umie bez problemu połapać. Tak, sygnał jest z jednego źródła bo, po co robić dodatkowe komplikacje?
    radek310
    Poziom 15  
    Czemu wyświetlacze są zrobione na pająka? Jak dzielisz sygnał z wzmacniacza jak on jest tylko stereo a ty masz quatro? To jest wersja na 4 czy 8 ohm? Jakie jest zasilanie dochodzące do końcówki? Mogłeś zastosować toroida (większa efektywność i mniej miejsca) A zamiast tego 12V mogłeś zastosować stabilizator. Ale ogólnie nie jest źle.
    heeler11
    Poziom 14  
    Ile Cię wyniosła całość?
    robson132
    Poziom 20  
    Fajny wzmak pewnie było przy nim kupę roboty, tak sie zastanawiam czy nie lepiej by było zmostkować te 4 kostki na stereo bo tak trzeba chyba jakieś specjalne zródło qwadro . Jak się wzmacniacz spisuje? i jak gra bo słyszałem że j-42 potrafi nieźle zaszumieć.;d
    Mi się bardzo podobają takie wzmaki klockowate zresztą nie długo wystawie mojego nowego wzmaka.

jak byś mógł kosztorys wrzucić
    pozdro.
    darkus12
    Poziom 18  
    Dlaczego na pająka? bo jeszcze nie mam ja trawic płytek, ale bede myslał nad płytkami do wskazników. Sygnał jest przepuszczany przez ten j 42, a potem na 2 potencjometry stereo, i do poszczególnych kości, wersja 4 ohm, niewiem jakos tak zacząłem. Zasilanie jest cos kolo +/- 39 - 40 V, do tego po 2 kondzie 4700 na szyne. Myslałem nad toroidem, ale miałem takie transformatorki, wiez zeby uniknac dodadkowych kosztów, wykorzystałem je.

Moderowany przez Faces:

Regulamin punkt 10.9
    Następnym razem będzie ostrzeżenie.

radek310
    Poziom 15  
    Jak masz tak rozdzielone trochę to tracisz na jakości dźwięku. A co do jakości dźwięku to jak z przydźwiękiem sieciowym?

Moderowany przez joy_pl:

Kolego proszę pisz zrozumiale i konkretnie.

darkus12
    Poziom 18  
    Do zasilania 12 V jest stabilizator, widać na płycie zasilacza 2 radiatorki to jeden jest do mostka a 2 należy do stabilizatora. Trochę roboty przy nim było ale opłacało się, mostkowanie nie było mi potrzebne ze względu na to, ze ten wzmacniacz jest do EW120, a one dużej mocy nie potrzebója żeby grac, jak sie sprawuje? Jak na mnie to bardzo dobrze, przejechał cała polskę, na dnie bagażnika w autokarze, a wiadomo, tam drgania sa dosyć wielkie, nic mu sie nie stało, do tego codziennie dyskoteka przez 14 dni, po za tym wiele innych imprez, i nic z nim sie nie dzieje, J-42 jakieś szumy z siebie wydaje, ale sa one prawie ze niesłyszalne, wiec nie mam większych zastrzerzen, pytacie o koszta ? w sumie to nie liczyłem ale tak na oko to jak bym wszystko musiał kupować to jakeś 600 by sie znalazło, ale więkrzość miałem, bo kiedyś tam kupiłem, wiec do tej wersji wzmacniacza dokupiłem tyko 2 końcówki i diody na wskaźniki, i kondzie, jak policzę ile wszystko by wyszło to napisze :)
    Co do przydzwięku z sieci, jak jest to musi być bardzo cichy, bo ja nigdy go nie słyszałem, a co do samej jakości dzwięku, tez jestem zadowolony, gra czysto, bez żadnych zniekrztałceń czy szumów. Wg mnie to jest jedno z moich najbardziej udanych konstrukcji do czasu kiedy ja złożyłem,pozdrawiam DARKUS
    matys1990
    Poziom 15  
    Witam
    Ja bym się przyczepił co do zasilania mamy tutaj ok. 4x70w (sin) czyli na szybciutko wychodzi 280W + do tego TDA lubi się grzać to załużmy ze każda kostka niech odda po 20W co razem daje nam 80W. 280W+80W da nam 360W to tak wszystko na szybko liczone bo nie jestem wstanie dokładnie powiedzieć ile ciepła oddadzą nam do otoczenia te Tadeusze ale z tego co wyczytałem autor zastosował dwa transformatory po 120w czyli 240W na całość. Wydaje mi się ze to o polowe za mało. Radziłbym zamienić trafo na większe.
    pozdrawiam

Moderowany przez Faces:

Regulamin punkt 10.9
    Następnym razem będzie ostrzeżenie.

darkus12
    Poziom 18  
    I te 2 transformatory w zupełnsci wystarcza do takich kolumienek, zgodził bym sie z matys1990 gdyby to bylo do jakiś mocniejszych kolumn, np jakieś subwoofery. ale do takich nadstawek, w zupełnosci wystarcza, napiecie schodzi o max 4V na gałąź wiec nie jest to dużo, a tak jak pisałem, niewidze sensy aby kupowac nowe trafo, skoro na stanie miałem takie :) wszystko miało byc jak najmniejsze, i sie udało, wskaźniki sa dość solidne, przez to ze sa na krutkuch nózkach, wiec wszystko jest ok
    kovalczuk
    Poziom 2  
    Witam,ja popieram wypowiedz "matys1990" i jeszcze jedno nie boisz sie ze kostki sie sfajczą na którejś imprezie:D
    hetm4n
    Poziom 20  
    Ten przedwzmacniacz co tam masz to totalna katastrofa, szumiący i zniekształcający bardzo scalak philipsa nadaje się tylko na śmietnik, lepiej jakiś przedwzmacniacz na tl'ach zrobić, polecam kit z avt był na ne5532 bodajże zrobiony.

Co to są „tl’ach” może koledze chodzi o WO ewentualnie OA?
    (joy_pl)
    wasyl32
    Poziom 19  
    Witam!!!
    Cytat:
    Radiatory są w środku, i mają zapewnione odpowiednie odprowadzenie ciepła, przez wentylatorek, który wysysa powietrze ze środka

Jesteś pewien? Wloty powietrza z tyłu obudowy to chyba nie najlepszy pomysł. No i wentylator oddalony od tylnej ścianki z wielką szparą z góry - część ciepłego powietrza pozostanie w środku.
    Wloty powinny być w górnej lub przedniej części, dla swobodnego "opływania" radiatorów i elementów przez powietrze.

Z tego co wiem, to wskaźnik wysterowania powinien być logarytmiczny a nie liniowy.
    Przedwzmacniacz też mógłby być lepszy.

Ogólnie estetyka dosyć słaba. Mogłeś się bardziej postarać z obudową, bo drewno dostarcza w tej kwesti wielu możliwości. Panel z przodu mógłby być aluminiowy wraz z siatką-maskownicą. Podobnie z tyłu. Do tego narożniki itp.
    robson132
    Poziom 20  
    traax nie każdy jest audiofilem i nie każdy słyszy szumy z przedwzmacniacza ja np złożyłem avt244 ma opinie ze bardzo szumi a ja tego nie słyszę i mi to wystarcza, autorowi tematu do słuchania wystarcza przedwzmacniacz który każdy poleca wywalić na śmietnik a może autorowi sie podoba jak gra i mu w 100% odpowiada.
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli jeszcze raz w tym temacie pojawi się slang lub mylenie elementów/pojęć skończy się to ostrzeżeniem. Nie udawajcie fachowców, jeśli nimi nie jesteście!
    lukas.m1
    Poziom 12  
    Wloty powinny być w górnej lub przedniej części, dla swobodnego "opływania" radiatorów i elementów przez powietrze.

Człowieku wloty w górnej części znasz ty się na fizyce?
    Ciepłe powietrze zawsze unosi się ku górze a on zastosował wentylator który wysysa powietrze ze środka wiec to nie ma sensu.
    Jeśli by nie było wentylatora to się zgodzę ale wtedy nazywało by się to WYLOTEM a nie wlotem?!?!?!? czy nie
    darkus12
    Poziom 18  
    Kolego wasyl32, od czego jest blacha widoczna na 17 zdjeciu? spełia 2 fynkcje. 1 to odpowiedni obieg powietrza, wiec ciepłe powietrze wylatuje na zewnatrz, a 2 dodadkowy ekran. Zdjęcia są robione telefonem wieczorem, gdy jest brak światła dziennego, wiec zdjecia troche to wszystko oszpecają. Co do przedwzmacniacza nie mam zastrzerzen, bo nierobi wielkiego chalasu. w co do wlotow z góry, to ciepłe powietrze z wentylatora wcale nie wraca spowrotem do obódowy, bo sprawdzalem termometrem cyfrowym, wzmacniacz stoi jakies 10 cm od sciany <trzeba powiedziec ze ściana jest z paneli a nie zimnego muru> i temperatura powietrza "wpływającego" do wlotów jest równa temperaturze pokojowej, czyli ok 22 st.
    wasyl32
    Poziom 19  
    lukas.m1 napisał:

Człowieku wloty w górnej części znasz ty się na fizyce?
    Ciepłe powietrze zawsze unosi się ku górze a on zastosował wentylator który wysysa powietrze ze środka wiec to nie ma sensu.

W tym przypadku, gdzie wymuszany jest ruch powietrza wentylatorem, nie ma to znaczenia, gdyż ruch konwekcyjny jest znacznie słabszy, niż "ciąg" wentylatora. Co prawda wloty u góry powodują większe zakurzanie elementów we wnątrz (wciąganie pyłu itp), więc można dać je od spodu - ale z praktyki wiem, że nie każdy robi dystanse z dołu.

darkus12: racja - teraz widzę, że blacha oddziela wloty. Wydawało mnie się, że blacha nie idzie aż do tyłu i że jest tam szpara. Rozumię, że blacha przykryje także tą dziurę nad wentylatorem, a więc jest OK i powietrze ciepłe nie miesza się z zimnym.
    rafal9018
    Poziom 12  
    Ogólnie konstrukcja bardzo fajna i pomysłowa:) jedyne do czego można się doczepić to ten chaos z kablami:) możesz dać jakiś kosztorys??:)
    lukas.m1
    Poziom 12  
    darkus12 nie chodziło mi o to ze zasysane jest cieple powietrze tylko kolega troszke tu na forum zamieszał ale już jest wszystko wyjasnione ok
    hetm4n
    Poziom 20  
    robson132 akurat dla kości tda 1524 lub tda1526 te szumy są tragiczne, a jeszcze dodatkowo pokręcisz gałką i na połowie się już słuchać nie da bo tak okropnie ta kość zniekształca. Niech najlepiej na temat tego przedwzmacniacza wypowie się autor. Ja zrobiłem 4 wersje przedwzmacniacza opartego o te kości i wszystkie wylądowały na śmietniku.

Dodano po 8 [minuty]:

A jeszcze jeden wielki minus, trzeba mieć solidne potencjomerty, ponieważ brak styku na jakiejś nóżce powoduje że układ podaje 8Vstałęgo na wyjście w efekcie końcówki mocy BUMMM mimo że są kondensatory odcinające składową stałą. miałem tak na moim pierwszym wzmacniaczu na tda 7294. Po stracie parunastu kostek TDA7294 zbadałem dokładnie przedwzmacniacz i wymieniłem na przedwzmacniacz z wzmacniaczami operacyjnymi.
    darkus12
    Poziom 18  
    Chłodzenie postawiłem na 1 miejscu, wiec na pewno jest dobrze, i juz to zauwazyliscie, co do kości przedwzmacniacza, to narazie nie mysle o jej zmianie, ale kiedyś... kto wie??? a jaki układ, najlepiej kit do montarzu proponuja fachowcy ?
    lukas.m1
    Poziom 12  
    darkus12-Powiedz mi jak wzmacniacz radzi sobie w terenie ! Radzi sobie z twoimi kolumnami dość sprawnie? chodzi mi o dynamikę tego zestawu ?
    Co sadzisz o tym wzmacniaczu TDA7294?
    darkus12
    Poziom 18  
    w terenie, czyli na imprezach? czy gdzie? dynamika jest całkiem całkiem, jedynie czego troszke brakuje to głebokiego basu, ale tem problem powoli rozwiazuje budujac wzmacniacz na 4 wzmacniaczach tranzystorowych 100W, wiec w takim zestawieniu gra na prawde swietnie, co do samego tego zestawu niemam nawet prawa narzekac, bo nagłasnia bez problemu imprezy nawet do 100 osób, a wszedzie jest baaardzo głosno, a z drógiej strony przyjemnie, czysto i cicho gra w zaciszu domowym. A co sądze o TDA? jest to dobry wzmacniacz, mi odpalił za pierwszym razem bez zadnych dodatkowych efektów <dym, ogien> ale znacznie mocniejszy jest tranzystorowy 100 W-owy wzmacniacz, lecz jest troche bardziej skomplikowany, ale na nadstawiki w zupełnosci wystarcza,
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Mam pytanie transformatory są z odzysku, a możesz napisać, z czego je wymontowałeś? Czasem nie ze wzmacniaczy firmy RFT?
    darkus12
    Poziom 18  
    1 trafo napewno jest z unitry, a drógi tez z jakiegos wzmacniacza, ale niewiem co to był za jeden, jakis rusek :)
    Special_k22
    Poziom 12  
    Witam. Osobiscie podoba mi sie projekt. czy ten oto wzmacniacz jest zmostkowany w takie sposob by podlaczyc 1 subwoofer??
    darkus12
    Poziom 18  
    Nie, nie jest zmostkowany, do suba robie inny wzmacniacz o którym wspodmnialem wyżej
    dominon
    Poziom 18  
    Witam.

Moim zdaniem zrobienie dobrego wzmacniacza (pod względem wydajności i parametrów) jest bardzo trudną robotą i nie wiem czy autor temu podołał... Oczywiście najważniejsze jest zadowolenie konstruktora. No ale widziałem leprze i gorsze konstrukcje użycie kitów było dobrym pomysłem ale w tym wypadku skoro nie musiałeś się męczyć ze zrobieniem tych wszystkich płytek to trzeba chociaż było nadrobić resztą (obudową, porządnym wykończeniem) obicie z materiału wygląda super ale i tak tu wszyscy najpierw patrzą do środka a tam jest wiele rzeczy do poprawki........