Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZEORK przepisy przeniesienie przyłącza

MSch 06 Kwi 2009 23:04 2266 6
  • #1 06 Kwi 2009 23:04
    MSch
    Poziom 9  

Witam. Mam pytanie: Czy zakład energetyczny jako dostawca energii może zażądać przy zmianie taryfy C12 na G12 wykonania nowego przyłącza z licznikiem na zewnątrz budynku.
    Czy są jakieś przepisy regulujące tą sprawę?
    Pozdrawiam

0 6
  • #2 07 Kwi 2009 17:53
    stomat
    Specjalista elektryk

Z jakiego powodu ma nastąpić zmiana taryfy ?

0
  • #3 07 Kwi 2009 19:29
    MSch
    Poziom 9  

Zmiana taryfy z powodu zmiany charakteru użytkowego pomieszczeń zasilanych z tego licznika. Krótko mówiąc tam był warsztat a teraz nie ma już działalności gospodarczej.
    Zasilana jest tylko część mieszkalna i budynek tzw. gospodarczy (garaż)
    Pozdrawiam

0
  • #4 08 Kwi 2009 10:37
    stomat
    Specjalista elektryk

Jeżeli nie zmienia się moc przyłączeniowa, instalacja jest w dobrym stanie i nadal będzie dostęp do licznika to nie może. Będą starać się Ciebie straszyć. Niech podadzą podstawę prawną.

0
  • #5 08 Kwi 2009 12:06
    MSch
    Poziom 9  

Też tak przypuszczałem. Szukałem jakiś przepisów w PN regulujących tą kwestię. Ciekaw byłem opinii ludzi będących bliżej zakładów energetycznych. Instalacja jest w dobrym stanie, skrzynka licznikowa jest nowa z dobrym dostępem. Nie rozumiem jednak, dlaczego Zakłady energetyczne chcą modernizować przyłącza przez przeniesienie na zewnątrz liczników. O ile się nie mylę to obecnie odczyty liczników będą wykonywane zdalnie i chyba w tym kierunku to powinno iść. Wtedy przenoszenie mija się z celem. To takie technologiczne uwstecznianie, ale jak na koszt odbiorcy to, dlaczego nie.
    Dziękuję za odpowiedź.

0
  • #6 08 Kwi 2009 19:13
    retrofood
    Moderator

MSch napisał:
    O ile się nie mylę to obecnie odczyty liczników będą wykonywane zdalnie i chyba w tym kierunku to powinno iść. Wtedy przenoszenie mija się z celem. To takie technologiczne uwstecznianie, ale jak na koszt odbiorcy to, dlaczego nie.

To chodzi nie tylko o odczyty, ale ogólnie o dostęp i prawo własności. Nikt nie chce mieć swego mienia bez możliwości dostępu do niego. A tak - zamkniesz pomieszczenie, albo po prostu nie wpuścisz pracownika ZE i nic ci nie zrobią, bo obiekt twój i ziemia twoja.
    Więc chcą się od właścicieli uniezależnić.

0
  • #7 08 Kwi 2009 22:11
    MSch
    Poziom 9  

Ok. Rozumiem niech się uniezależniają, ale dlaczego moim kosztem? Rozumiem, że w nowych przyłączach mozna stosować nowe zasady.
    Przecież liczniki w 90% są jeszcze wewnątrz pomieszczeń. To dla mnie są praktyki monopolisty. Moze ktoś wie jaki to jet koszt wykonania takiego przeniesienia- tak w przybliżeniu?
    Pozdrawiam

0