Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZEORK przepisy przeniesienie przyłącza

MSch 06 Kwi 2009 23:04 2266 6
 • #1 06 Kwi 2009 23:04
  MSch
  Poziom 9  

  Witam. Mam pytanie: Czy zakład energetyczny jako dostawca energii może zażądać przy zmianie taryfy C12 na G12 wykonania nowego przyłącza z licznikiem na zewnątrz budynku.
  Czy są jakieś przepisy regulujące tą sprawę?
  Pozdrawiam

  0 6
 • #2 07 Kwi 2009 17:53
  stomat
  Specjalista elektryk

  Z jakiego powodu ma nastąpić zmiana taryfy ?

  0
 • #3 07 Kwi 2009 19:29
  MSch
  Poziom 9  

  Zmiana taryfy z powodu zmiany charakteru użytkowego pomieszczeń zasilanych z tego licznika. Krótko mówiąc tam był warsztat a teraz nie ma już działalności gospodarczej.
  Zasilana jest tylko część mieszkalna i budynek tzw. gospodarczy (garaż)
  Pozdrawiam

  0
 • #4 08 Kwi 2009 10:37
  stomat
  Specjalista elektryk

  Jeżeli nie zmienia się moc przyłączeniowa, instalacja jest w dobrym stanie i nadal będzie dostęp do licznika to nie może. Będą starać się Ciebie straszyć. Niech podadzą podstawę prawną.

  0
 • #5 08 Kwi 2009 12:06
  MSch
  Poziom 9  

  Też tak przypuszczałem. Szukałem jakiś przepisów w PN regulujących tą kwestię. Ciekaw byłem opinii ludzi będących bliżej zakładów energetycznych. Instalacja jest w dobrym stanie, skrzynka licznikowa jest nowa z dobrym dostępem. Nie rozumiem jednak, dlaczego Zakłady energetyczne chcą modernizować przyłącza przez przeniesienie na zewnątrz liczników. O ile się nie mylę to obecnie odczyty liczników będą wykonywane zdalnie i chyba w tym kierunku to powinno iść. Wtedy przenoszenie mija się z celem. To takie technologiczne uwstecznianie, ale jak na koszt odbiorcy to, dlaczego nie.
  Dziękuję za odpowiedź.

  0
 • #6 08 Kwi 2009 19:13
  retrofood
  Moderator

  MSch napisał:
  O ile się nie mylę to obecnie odczyty liczników będą wykonywane zdalnie i chyba w tym kierunku to powinno iść. Wtedy przenoszenie mija się z celem. To takie technologiczne uwstecznianie, ale jak na koszt odbiorcy to, dlaczego nie.


  To chodzi nie tylko o odczyty, ale ogólnie o dostęp i prawo własności. Nikt nie chce mieć swego mienia bez możliwości dostępu do niego. A tak - zamkniesz pomieszczenie, albo po prostu nie wpuścisz pracownika ZE i nic ci nie zrobią, bo obiekt twój i ziemia twoja.
  Więc chcą się od właścicieli uniezależnić.

  0
 • #7 08 Kwi 2009 22:11
  MSch
  Poziom 9  

  Ok. Rozumiem niech się uniezależniają, ale dlaczego moim kosztem? Rozumiem, że w nowych przyłączach mozna stosować nowe zasady.
  Przecież liczniki w 90% są jeszcze wewnątrz pomieszczeń. To dla mnie są praktyki monopolisty. Moze ktoś wie jaki to jet koszt wykonania takiego przeniesienia- tak w przybliżeniu?
  Pozdrawiam

  0