Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obraz dysku linuxowego z ghost 2003 zgubił lilo

fest 07 Kwi 2009 13:31 1105 9
  • #1 07 Kwi 2009 13:31
    fest
    Poziom 22  

Witam.

Pomocy dajcie mi rodacy bo z linuxa to zielony jestem. Zrobiłem sobie przez ghost 2003 obraz dysku z kontrolera druku - fiery tak na zaś co by odzyskać jak by padł i padł. Jednak próba wgrania na dysk inny zamiast padniętego kończy się fiaskiem niby wsio jest ok ale nie ma lilo w mbr i fiery nie wstaje :(.

Za wszelaka pomoc łopatologiczna z góry dziękuję.

Takie coś znalazłem czy to pomoze:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic980840.html

0 9
  • #2 07 Kwi 2009 13:46
    Kolobos
    Spec od komputerów

Zrobiles obraz partycji czy calego dysku?

0
  • #3 07 Kwi 2009 17:10
    ceresQ
    Poziom 14  

Musisz wgrać lilo korzystając z jakiejś płytki live-cd.

Lilo można instalować w mbr lub w pierwszych sektorach partycji z Linuksem.
    Masz problem dlatego że zrobiłeś pewnie obraz partycji, a lilo był zainstalowany w mbr, którego nie zabezpieczyłeś.

0
  • #4 07 Kwi 2009 21:16
    fest
    Poziom 22  

Wydaje mi się że dysku ale głowy za to sobie uciać nie dam ghost 2003 jest wrrr ściśle intuicyjny. czy po doinstalowaniu lilo z jakiejs płyty linuksowej będzie trzeba cos montować etc.??

Dodano po 6 [minuty]:

Problem polega na tym, że nie ma opcji w windowsowym ghost 2003 o zabezpieczaniu Mbr przejzałem jeszcze raz ghosta i na bank zrobiłem obraz dysku całego zaznaczając disk 2, inaczej się nie da chyba, ze partycje po kolei osobno w innych plikach, a jest ich tam kilka. pozatym odzyskać tego z poziomu windows ni jak się nie daje po restarcie do dosowej wersji wywala błąd dopiero jak uruchomię ghosta z palca to idzie niby poprawnie.

0
  • #5 07 Kwi 2009 21:34
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Uruchom płytkę swojej dystrybucji bo nie wiem jakiej nie napisałeś i wybierz w trybie recovery instalację LiLo lub GRUB.
    Jeśli ghost przywrócił dobrze partycję to instalator lilo powinien sam wykryć partycję root i zbudować lilo.conf jeśli nie będziesz musiał mu pomóc i pokazać co jest gdzie.
    Jak to zrobić? Konsola recovery z płytki instalacyjnej, fdisk -l i tylko Ty już wiesz która partycja była root i którą musisz wskazać instalatorowi lilo czy GRUB. Swoją drogą to ja od dawna uważam GRUB za rozsądniejszy i łatwiejszy w użytkowaniu.

0
  • #6 08 Kwi 2009 08:39
    fest
    Poziom 22  

No właśnie i po nitce do kłębka. Na bank był ten grub tylko ja nie wiedziałem że to jest to samo co lilo. Nawet odzywa się ten obraz w ten sposób, że po uruchomieniu kompa leci w konsoli napis grub za grubem. Co do rodzaju dystrybucji to niestety nie wiem :( W związku z tym pozostaje metoda prób i błędów, od której dystrybucji proponujecie zacząć?

0
  • #7 09 Kwi 2009 21:03
    fest
    Poziom 22  

Przejrzałem jeszcze raz żmudnie obraz znalazłem coś o RED HAT no to zacząłęm od fedory ale ta żadnego rescue w wersji 10 nie posiada. Ściągnąłem red hat w wersji 3.0 ale chyba jest za stary do mojej kompilacji bo ja traktuje jeak powietrze albo rescue ma za słabe. Biorę się za wersję nowszą. Jeśli możecie dalej zasugerować jak to podnieść za wszelkie uwagi będę wdzięczny.

0
  • #8 11 Kwi 2009 06:40
    marek216

Poziom 43  
  • #9 11 Kwi 2009 07:48
    fest
    Poziom 22  

Jest pytanie na zamkniętym serwisanci. To jest dysk z kontrolera GL1010 toshiba. Jest tam wgrany centos, dystrybucja oparta na redhacie. Z Live cd Fedory oraz z rescue Red hat enterprise mi się nie udało. Teraz ściągnąłęm sobie centosa 4.7 i myślę że pójdzie. Właśnie z niego pisze zalogowany na roota i działa świetnie, a z root em miała problem fedora z local user nie miałem praw do tego dysku. Pozdro i dzięki za link.

0
  • #10 11 Kwi 2009 10:45
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

fest napisał:
    local user nie miałem praw do tego dysku

Jak mu temu local userowi praw nie nadałeś to skąd je miał mieć? W spadku ich nie dostanie. Z konta roota musisz userowi nadać prawa do korzystania z danego dysku. W sensie korzystać rozumiem, że nie miałeś praw odczytu i zapisu.
    To co dał Ci marek216 wystarczy do naprawy GRUB.

0