Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc wejściowa źródła sterowanego

Toshib 07 Kwi 2009 17:02 726 1
 • #1 07 Kwi 2009 17:02
  Toshib
  Poziom 15  

  Witam, w podręczniku od TO Bolkowskiego jest napisane, że moc wejściowa źródła sterowanego jest równa zeru. Jednak w źródłach sterowanych prądem jak moc wejściowa może być równa 0 jak prąd nie może istnieć bez napięcia? Nie rozumiem tego. Niech ktoś wytłumaczy, z góry dzięki.

  0 1
 • #2 07 Kwi 2009 20:15
  krzyjak
  Poziom 29  

  Jeżeli źródło jest sterowane napięciem i moc wejściowa źródła jest równa 0. to rezystancja jego wejścia sterującego jest nieskończenie duża. Jeśli źródło jest sterowane prądem to jego rezystancja wejścia sterującego jest równa 0. Oczywiście to są tylko rozważania teoretyczne bo w praktyce nigdy nie mamy do czynienia z nieskończenie dużą rezystancją albo z rezystancja równą 0. Zawsze mamy coś pomiędzy więc każde źródło sterowane posiada pewnej mocy do wysterowania.

  Dodano po 3 [minuty]:

  A co do pytania czy prąd może istnieć bez napięcia. W teorii może być. Np. można zewrzeć idealne źródło prądowe i będzie płynął prąd mimo zwarcia. W praktyce źródło prądowe charakteryzuje się tzw. podatnością czyli minimalną wartością napięcia aby działało. Może jedynie w nadprzewodnikach nie ma strat przy przepływie prądu ale to już inna bajka.

  0