Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz zwiera i pali bezpiecznik po podpięciu napięcia

07 Kwi 2009 18:26 1206 7
  • Poziom 11  
    Wzmacniacz Hifonics XI olympus 4x125, po podpięciu + i - (bądź do masy) zwiera i pali bezpiecznik, co za tym idzie nie działa :/ .

W listopadzie skasowałem samochód ( wtedy wzmacniacz był w środku, zaraz po wypadku działało wszystko jak należy) wczoraj po zrobieniu instalacji do audio , prąd, dźwięk itp. itd. w obecnym autku taki oto w/w objaw.
    Co może być z nim nie tak? Od czego zacząć szukanie przyczyny?
    Dodam że z kondensatorem jest identycznie (1F hifonics z elektroniką - dzieje się dokładnie to samo co z wzmacniaczem).

Sprawdziłem:
    -podpięcie radia i wszystko co z tym związane (remote itp) - wszystko ok działa,
    -kable do wzmaka (35mm) - wszystko ok,
    -przebicia na kablach - brak,
    -sprzęt sprawdzałem też na zasilaczy 12V poza autkiem - tak samo zwiera wzmak i kond (podłączane osobno).

Kondensator jest troszeczkę przygnieciony (łagodne przygniecenie) na obudowie ale niepęknięty.

Ewentualnie gdzie na trasie Kraków - Katowice włącznie mogę go oddać do sprawdzenia / zrobienia?

Dzięki za pomoc.
  • Moderator CarAudio
    Wzmacniacz sprawdzałeś bez podpiętych głośników, czy z nimi?
  • Poziom 11  
    Tak i tak. Więc na końcówkę to nie wygląda. A kondensator reaguje tak samo jak wzmak :/ .
    Jeszcze jak sprawdzam miernikiem elektronicznym na "przewodzenie" (nie wiem jak to się fachowo nazywa - co w momencie przewodzenia wydaje dźwięk -bip), to owy "bip" słychać przez chwilę, a później wartości na mierniku rosną do "1" . Po ściągnięciu obudowy wzmaka, gołym okiem nie widzę żeby jakiś element był przypalony / przykopcony.

Dodano po 31 [minuty]:

Samemu tu nic nie zdziałam, gdzie mogę go oddać, polećcie coś sprawdzonego na trasie Kraków - Katowice ? może ktoś z Was się podejmie ?
  • Poziom 23  
    Witam.No ja takie ''bip'' w kondensatorze miałem gdy żle podpiąłem kable czyli na odwrót.Ale jeżeli ty na pewno masz dobrze to mogło coś niestety spalić się w wzmacniaczu.Chętnie bym ci kolego pomógł i zobaczyli byśmy to u mnie tylko że mieszkam za katowicami a przed tychami także jak co to napisz na PW.Jednak nie zaręczam że to naprawię gdyż nie jestem elektronikiem tylko gościem bawiącym się w CA który ma o tym jakieś pojęcie
  • Poziom 20  
    90% tranzystory przy przetwornicy
    przykra sprawa, ale wszystko na to wskazuje
    Broń Boże go nie testuj i nie zwiekszaj bezpiecznika.
  • Poziom 24  
    potwierdzam ze poszły tranzystory w przetwornicy. Testowanie go i wkładanie następnych bezpieczników spowoduje dalszą destrukcję przetwornicy, prowadzącą do jej zniszczenia. Oddaj wzmaka do jakiegoś kumatego elektronika który wlutuje Ci nową elektronikę w miejsce uszkodzonych elementów. Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    :/ dobra to teraz poszukiwanie kumatego elektronika, mieszkam przy A4 miedzy Krakowem a Katowicami, więc jak ktoś ma kogoś co się zna to proszę pisać. Pozdro.

Dodano po 1 [minuty]:

A jeszcze jak mogę sam sprawdzić czy to tranzystory ? Aby być pewnym ?

Dodano po 4 [minuty]:

I ile taka impreza może kosztować ?
  • Poziom 24  
    możesz zmieżyć multimetrem czy są przebite czy nie. Zależy jakie to tranzystorki ale jest ich 4, myślę ze taka impreza to około 100zł będzie kosztować. Pozdrawiam