Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dysk 1TB a system plikow FAT32 / exFAT

greep 07 Apr 2009 19:43 54503 30
    greep
    Level 19  
    Mam zewnetrzny dysk 1TB.
    Chcialem go sformatowac na system plikow FAT32, ale ani w Vista, ani w XP nie ma takiej opcji...
    Moge go jedynie sformatowac do formatu exFAT lub NTFS.

Potrzebuje FAT32, bo Play Station 3 nie rozpoznaje partycji z NTFS.
    Tak wiec potrzebna mi jest koniecznie 1 partycja z systemem plikow FAT32.

W necie wyczytalem, ze limit wielkosci partycji dla systemu plikow FAT32 to 8TB, tak wiec nie powinno byc najmniejszego problemu z dyskiem 1TB.
    Dlaczego w Windows nie ma opcji formatu na FAT32 tylko na exFAT?

Wyczytalem, ze partycje exFAT beda widoczne dla systemu XP lub Vista tylko po zainstalowaniu jakiegos uaktualnienia ze strony Microsoft...
    Ale skoro sam windows proponuje mi taki system plikow, to znaczy ze go obsluguje, nie?

Tak wiec jak tak naprawde jest z kompatybilnoscia exFAT i dlaczego nie ma opcji formatu na FAT32 (przy tym 1TB dysku)?

Juz 1 raz sformatowalem ten 1TB dysk na format exFAT (1 partycja), ale teraz jak podlaczylem dysk do innego kompa, to pisze ze dysk nie zostal sformatowany i moge go sformatowac albo na exFAT albo na NTFS.
    Takze jakos nie ufam systemowi plikow exFAT... nie chcialbym przez to stracic danych...

Moglby mi ktos rozjasnic ten temat?
    Z gory dziekuje
    greep
    Level 19  
    Dzieki za program, faktycznie moge nim sformatowac moj 1TB dysk na jedna partycje w systemie FAT32.

Ale... czy po formacie do FAT32 tym programem, kazdy system (XP i Vista) beda widzialy ta partycje i nie bedzie z nia jakichkolwiek problemow?
    I dlaczego Windows nie potrafi tego sformatowac, tylko trzeba specjanym programem?

I o co chodzi z exFAT?

Sorki, za nastepne pytania, ale chcialbym zrozumiec jak to wszystko dziala...

Z gory dzieki za info :)

--------------------

Jeszcze jedna sprawa:
    W tym programiku SWISSKNIFE, pokazuje mi ze obecnie ten 1TB dysk jest sformatowany w systemie plikow NTFS (1 partycja), chociaz tak naprawde, to formatowalem go na exFAT... (a Windows twierdzi, ze dysk jest nadal niesformatowany...) O co tu chodzi...?!
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Bartek_Arabski
    Level 19  
    Quote:
    Ale... czy po formacie do FAT32 tym programem, kazdy system (XP i Vista) beda widzialy ta partycje i nie bedzie z nia jakichkolwiek problemow?

Powinno być OK.

Quote:
    I dlaczego Windows nie potrafi tego sformatowac, tylko trzeba specjanym programem?

Polityka Microsoftu. Tak sobie wymyślili i tyle. No bo po co userowi większa partycja FAT niż 32GB? :D To sztucznie nałożone ograniczenie, moim zdaniem mające za zadanie "wtłoczyć" ludzi w NTFS.

Quote:
    I o co chodzi z exFAT?

To świeży produkt, system kompatybilne z FAT/FAT32 tego (moim zdaniem) nie obsługują -> http://pl.wikipedia.org/wiki/ExFAT

Quote:
    W tym programiku SWISSKNIFE, pokazuje mi ze obecnie ten 1TB dysk jest sformatowany w systemie plikow NTFS (1 partycja), chociaz tak naprawde, to formatowalem go na exFAT... (a Windows twierdzi, ze dysk jest niesformatowany...) O co tu chodzi...?!

Usuń wszystko z tego dysku w Zarządzaniu Dyskami i dopiero kombinuj. Mogły się id partycji pomieszać (7/NTFS, c/FAT32).
    greep
    Level 19  
    Dzieki za odpowiedz.

Czyli w takim razie Play Station 3 nie zobaczylo by partycji z systemem plikow exFAT?

pozdrawiam
    Bartek_Arabski
    Level 19  
    Quote:
    Czyli w takim razie Play Station 3 nie zobaczylo by partycji z systemem plikow exFAT?

Moim zdaniem nie, ale nie wiem na pewno.
    michalw4
    Level 12  
    W Windows XP można korzystać z FAT, można także zainstalować go na takiej partycji, jednak systemowe narzędzia nie potrafią utworzyć partycji FAT o rozmiarze większym niż 32 GB. Aby utworzyć partycję FAT o rozmiarze większym niż 32 GB, należy posłużyć się alternatywnym narzędziem do partycjonowania: PQMagic, systemem Windows 95OSR2/98 lub systemem Linux
    Matuzalem
    Level 43  
    greep wrote:
    Dzieki za odpowiedz.

pozdrawiam

Nie - to "wymysł" Microsoftu, który rozpoznaje Vista (bodaj też dopiero od SP1) i któryś z Windowsów CE.
    jonnyB
    Level 16  
    Witam
    W konsoli wpisz:
    format x: /fs:fat32
    gdzie x -litera dysku
    Matuzalem
    Level 43  
    Jesteś, jonnyB, pewien, że ograniczenie, o którym michalw4 napisał, a występujące w trybie instalatora oraz w zarządzaniu dyskami nie pojawia się w wierszu polecenia?
    jonnyB
    Level 16  
    Witam
    @Pierdoła z Gądek
    Przyznam szczerze ze nie sprawdzałem na tak dużych dyskach ale sposób ten nie był wcześniej przytoczony dlatego można spróbować skoro nic nie kosztuje.
    Pozdrawiam
    greep
    Level 19  
    Udalo mi sie bez problemu stworzyc 1tb partycje na FAT32 przy pomocy programu SWISSKNIFE.

Teraz chcialem zajac sie innym, rowniez 1TB dyskiem w tym programie.
    Sa tam 2 partycje, po ok. 500GB kazda.
    Chcialem je usunac i utworzyc jedna, 1TB.
    Usunalem dysk logiczny, partycje rozszeszana i potem glowna, ale SWISSKNIFE dalej widzial ten dysk jako 2 osobne partycje, po 500GB kazda i nie moglem ich w ogole polaczyc...
    Probowalem wszyskich opcji dostepnych w programie i nic...
    Restartowalem kompa etc.. i nic.

W koncu w SWISSKNIFE pojawil sie blad i teraz nawet nie moge uruchomic programu... Odinstalowalem i zainstalowalem ponownie SWISSKNIFE i dalej to samo... ciagle pokazuje sie blad przy uruchamianiu programu:

AppName: swisnife.exe AppVer: 3.0.22.0 ModName: partutil.dll
    ModVer: 3.0.14.0 Offset: 00024e20

Sa jeszcze dostepne szczegoly bledu, ale zajmuja kilkanascie stron, wiec nie bede ich wklejac.

Czy ktos moze wie o co tu chodzi?
    Jak przywrocic SWISSKNIFE do dzialania i jak usunac 2 partycje i stworzyc 1, za pomoca tego programu.

z gory dzieki za pomoc

jonnyB wrote:
    Witam
    W konsoli wpisz:
    format x: /fs:fat32
    gdzie x -litera dysku

Niestety, w ten sposob sie nie da.
    Format zaczyna sie bez problemu i dochodzi do 100% ale potem jest weryfikacja i komunikat, ze:
    "Volumin jest za duzy na system plikow FAT32"

Odnosnie programu SWISSKNIFE, odkad wyskoczyl mi ten blad, nic nie moge zrobic... probowalem go odinstalowac i instalowac ponownie, ale ciagle przy uruchamianiu tego programu pokazuje sie ten sam blad.

Jakies pomysly?
    Mery84
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Błąd masz na plikach swisnife.exe i partutil.dll.
    Poszukaj ich na partycji C najlepiej za pomocą total commandera z uwzględnieniem plików ukrytych i te pliki przenieś w inne miejsce po czym zainstaluj na nowo Swissknife.
    greep
    Level 19  
    Mery84 wrote:
    Błąd masz na plikach swisnife.exe i partutil.dll.
    Poszukaj ich na partycji C najlepiej za pomocą total commandera z uwzględnieniem plików ukrytych i te pliki przenieś w inne miejsce po czym zainstaluj na nowo Swissknife.

Niestety, usuniecie wyzej wymienionych plikow z dysku C nic nie daje.
    Restartowalem nawet kompa, instalowalem program na innej partycji i probowalem kilku roznych wersji instalacyjnych... ciagle jest to samo... wyskakuje ten sam blad przy uruchomieniu programu...
    11111olo
    Level 42  
    A próbowałeś 'ręcznie' wyzerować MBR?
    slvestr
    Level 32  
    Usuń partycje pod Windowsem (jeśli to XP) w zarządzaniu dyskami.
    greep
    Level 19  
    nie wiem jak wyzerowac mbr, ale dysk jest nowy wiec nie sadze zeby w tym byl problem.

ale najsmieszniejsze jest to, ze wlozylem do laptopa nowy dysk, sformatowalem partycje, zainstalowalem XP + SWISSKNIFE i... przy uruchomieniu programu znowu pojawil sie ten sam blad!
    A to jest przeciez inny dysk, sformatowany i ze swiezym systemem...
    Jak to mozliwe?
    A wczesniej, nawet na poprzednim dysku ten program dzialal bez problemow.

Laptop to: Lenovo IdeaPad Y5300
    11111olo
    Level 42  
    Tu masz stronę z programem. Należy wykasować sektory od 0 do 63 (wpisując same zera).

UWAGA! Program należy włączyć pod DOSem.
    greep
    Level 19  
    Odwoluje to co wczesniej napisalem,
    PROGRAMEM SWISSKNIFE I PEWNIE ZADNYM INNYM NIE DA SIE STWORZYC PARTYCJI O ROZMIARZE 1TB W SYSTEMIE PLIKOW FAT32.

Co prawda swissknife probowal stworzyc taka partycje, ale... mu sie udalo.
    A co mnie zmylilo:
    Program probowal tworzyc partycje w FAT32 i niby ja tworzyl (ale zajmowalo to bardzo duzo czasu, ok 18 godzin). W miedzyczasie zauwazylem ze tak jakby postep paska sie cofnal (tzn. z 50% zrobilo sie 30%). Nie wiedzialem o co chodzi, ale na koniec stworzyl partycje wiec sie nad tym nie zastanawialem.
    Po 'udanym' formacie kliknalem we wlasciwosci tego nowo formatowanego dysku, i to ku mojemu zdziwnieniu zobaczylem, ze dysk jest sformatowany na NTFS a nie na FAT32, tak jak chcialem.

Moje wytlumaczenie tego jest takie: SWISSKNIFE formatuje dysk na FAT32, ale na samym koncu okazuje sie, ze partycja jest za duza i nie moze jej utworzyc, tak wiec automatycznie zaczyna format na NTFS.
    Stad taki dlugi okres formatowania i moje wrazenie ze pasek zaawansowania formatowania cofnal sie z 50% do 30%.

Ogolnie mam zle doswiadczenia z SWISSKNIFE i... nie polecam tego programu. Czesto sam program sie wieszal, nie dalo sie utworzyc partycji na nowym dysku (bo go nie wykrywal) albo uruchamial sie w trybie, ktory mozna by bylo nazwac 'tylko do odczytu', gdzie pozwalal tylko na odtczytanie info. o dyskach a nie dalo sie nic zrobic...
    No i ten wczesniej wspomniany blad (w uruchamianiu programu), ktory dalo sie usunac poprzez wylaczenie trybu AHCI w BIOSIE (chociaz na samym poczatku program dzialal w aktywnym trybie AHCI).
    11111olo
    Level 42  
    W FAT32 można tworzyć partycje po 256GB. Może pomyśl o 4 partycjach?
    greep
    Level 19  
    Jak juz wczesniej pisalem, potrzebna mi jest 1 partycja na FAT32.
    Play Station 3 nie obsluguje NTFS i widzi tylko jedna partycje.
    Tak wiec nawet jesli stworze 4 partycje, to PS3 bede widzial tylko 1 z 256GB. Takze jakby na to nie patrzec, nie ma dla mnie dobrego rozwiazania...
    Bartek_Arabski
    Level 19  
    Zrób to więc Linuksem LiveCD.

p.s. Co do przydatności tego programu - znalazłem go w Googlach na szybko więc... :D
    greep
    Level 19  
    zaraz zaraz, powyzej ktos na pisal, ze dyski w FAT32 moga byc max 256GB.
    poza tym, w windows nie ma mozliwosci storzyc 1TB partycji na FAT32 zadnym programem, tak wiec jakim cudem da sie zrobic taka duza Window'owa partycje przy uzyciu Linuxa?
    pozdrawiam
    Bartek_Arabski
    Level 19  
    Quote:
    windows nie ma mozliwosci storzyc 1TB partycji na FAT32 zadnym programem, tak wiec jakim cudem da sie zrobic taka duza Window'owa partycje przy uzyciu Linuxa?

To mniej więcej jakbym spytał "dlaczego da się wbić gwóźdź młotkiem, ale talerzem już nie?".

W serwerze plików mam pozakładane pojedyńcze partycje o rozmiarze 750GB. Położenie na nich systemu plików - czy jest to FAT32 czy XFS - nie ma nic do gadania. Maksymalny limit dla FAT32 do 2TB (lub 8TB z 32k klastrami). Limit 2TB ma też "zwykły" linuksowy fdisk - jeżeli chodzi o partycje.

Jak dla mnie - absolutnie wykonalne
    greep
    Level 19  
    Bartek_Arabski wrote:
    Quote:
    windows nie ma mozliwosci storzyc 1TB partycji na FAT32 zadnym programem, tak wiec jakim cudem da sie zrobic taka duza Window'owa partycje przy uzyciu Linuxa?

To mniej więcej jakbym spytał "dlaczego da się wbić gwóźdź młotkiem, ale talerzem już nie?".

W serwerze plików mam pozakładane pojedyńcze partycje o rozmiarze 750GB. Położenie na nich systemu plików - czy jest to FAT32 czy XFS - nie ma nic do gadania. Maksymalny limit dla FAT32 do 2TB (lub 8TB z 32k klastrami). Limit 2TB ma też "zwykły" linuksowy fdisk - jeżeli chodzi o partycje.

Jak dla mnie - absolutnie wykonalne

Ta odpowiedz mnie nie satysfakcjonuje ;)
    Rozumiem, ze matematyka mowi o limicie 2TB dla FAT32, ale w praktyce... :
    - Przy formacie w Windows, nie ma opcji formatu na FAT32,
    - Przy formacie w wierszu polecen na koncu formatowania pokazuje sie komunikat: wolumin za duzy na FAT32
    - SWISSKNIFE 'cos tam probuje' ale w rezulacie tworzy tylko partycje na NTFS
    - Partition Magic - tutaj nawet nie bylo opcji stworzenia partycji na FAT32... dla tego 1TB dysku...

Tak wiec dalej twierdzisz, ze LINUX bedzie rozwiazaniem?

A nawet jesli da sie w jakis sposob sformatowac ta 1TB partycje na FAT32, to czy bedzie ona poprawnie dzialac pod skoro sam Windows i inne applikacje na nim zainstalowane nie moga sobie poradzic ze stworzeniem takiej partycji?

pozdrawiam
    11111olo
    Level 42  
    Quote:
    - Partition Magic - tutaj nawet nie bylo opcji stworzenia partycji na FAT32... dla tego 1TB dysku...

A jaka wersją to sprawdzałeś?
    greep
    Level 19  
    11111olo wrote:
    Quote:

A jaka wersją to sprawdzałeś?

Hm... nie pamietam, ale na pewno jedna z nowszych.
    Bartek_Arabski
    Level 19  
    Quote:

Na ten temat, nie będę się wypowiadał.

Quote:
    Tak wiec dalej twierdzisz, ze LINUX bedzie rozwiazaniem?

A nawet jesli da sie w jakis sposob sformatowac ta 1TB partycje na FAT32, to czy bedzie ona poprawnie dzialac pod skoro sam Windows i inne applikacje na nim zainstalowane nie moga sobie poradzic ze stworzeniem takiej partycji?

Tak, dalej twierdzę że Linux sobie poradzi. Co prawda nie tworzyłem nigdy tak dużych partycji FAT32, ale strona man programu mkfs.vfat nic nie mówi o jakichkolwiek ograniczeniach.

Samo utworzenie partycji to pikuś. O typie partycji decyduje jeden bajt w MBR - więc jaka to różnica czy będzie 0x83 czy 0x0c?

I na koniec - co innego stworzenie partycji, a co innego jej odczyt.

http://www.allensmith.net/Storage/HDDlimit/FAT32.htm
    kolporter
    Level 11  
    popatrzmy:

greep wrote:
    Potrzebuje FAT32, bo Play Station 3 nie rozpoznaje partycji z NTFS. Tak wiec potrzebna mi jest koniecznie 1 partycja z systemem plikow FAT32.

No tak - problem i uzasadnienie - słuszne i prawdziwe, ale cóż dalej?

greep wrote:

A co ma Play Station 3 do XP i Visty?

Koledzy wyłożyli kawę na ławę, a co na to Greep???

greep wrote:
    Ta odpowiedz mnie nie satysfakcjonuje Rozumiem, ze matematyka mowi o limicie 2TB dla FAT32, ale w praktyce... :

Potrzebuje jeden tera na FAT32, bo co? Bo dostanie zawału czy rozwolnienia ?

Może nowy problem: "Potrzebuję 1 tera na fat 16 - co wy na to?"

No i moja rada:

Zamiast komplikować sobie życie - lepiej sprzedać ten dysk i kupić 4 "bezproblemowe" tym bardziej, że zewnętrzne - i nie płakać w następnych postach, że padł dysk 1 tera z systemem FAT32 i jak odzyskać utracone dane - bo.......

Ostatnio mam zajęcie, gdyż podobny "patenciarz" mądrze wymyślił, aby na 1TB zainstalować i system i zrobić magazyn wymienny. Efekt - uszkodzona i nie do odzyskania część rozruchowa - nie pomogło nawet zwierciadełko MBR-u - ale mało kto potrafi zrozumieć, że dyski się same potrafią wysypać - nawet bez udziału patentów - więc bezsensowne jest tworzenie udziwnień i chodzenie krętymi ścieżkami.

A tak na koniec - proponuję Ranish Partition uruchamiany z DOS-a - jest moim zdaniem najlepszy w te klocki :)