Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8

Jamess8 07 Kwi 2009 22:26 6950 9
  • Witam

Przedstawiam moją kolejną konstrukcję, tym razem wykonaną na zlecenie znajomego.

Głośniki
    Są to kolumny podstawkowe oparte na przetwornikach Peerless HDS164 i Vifa XT25TG.

Zwrotnica według projektu Akustyka

Obudowa
    Obudowy wykonane są z płyty wiórowej. Oklejone są fornirem mahoniowym i pomalowane bejcą palisander. Miały być proste, ale ładne. Objętość wewnętrzna wynosi około 20L, strojenie ok. 45Hz.

Dzwięk
    Lubię czytać "wykwintne" opisy innych o dźwięku, natomiast sam o nim pisać nie lubię i nie umiem.
    Napiszę po prostu że grają fajnie :D

Cennik:
    HDSY: 380zł (przed podwyżką)
    XT25TG ok 300zł
    cała reszta- zwrotnice, terminale, wykończenie itd 300zł
    Czyli w sumie ok 1000zł + koszty za robotę dla mnie :D

Myślę że za bardzo nie ma się co rozpisywać, ważne że nowy właściciel jest zadowolony.

Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8 Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8 Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8
    Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8 Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8 Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8 Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8 Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8
    Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8 Kolumny podstawkowe HDS164 + XT25TG by Jamess8

Koszta?
    Zdjęcia poprawiłem.
    (joy_pl)

Fajne!
  • #2 08 Kwi 2009 08:14
    izbic
    Poziom 28  

Ogólnie konstrukcja może się podobać:) Starannie wykonana, ładny fornir trafia w moje gusta:P Nie za wiele te 20l na tego HDSa? Na jednym ze zdjęć widzę DX25 jak to gra w porównaniu do zestawienia z XT?
    P.S. Świetny schowek na browary:P szkoda, że nie chłodzony ;)

• #3 08 Kwi 2009 09:37
    Jamess8
    Poziom 16  

Obecnie na co dzień słucham HDS + DX, kolumny identyczne jak tutaj w temacie tylko nie wykończone. Poza tym DXy mam już chyba ponad rok, długo leżały ale też trochę grały z Totemami:) i trochę się wygrzały. Hds z XT grały u mnie w sumie parę minut, czyli jeszcze nie ułożone, dźwięk bardzo szczegółów, ale i trochę drażniący. Powiem że przyjemniej słuchało mi się z DXem. Ale zobaczymy jak te drugie się trochę wyrobią.

Moje HDSy też są w 20L ale nie chciało mi się skracać br - czyli strojenie jest na poziomie 38Hz. Powiem szczerze że po podbiciu basu o 2dB, bas całkiem nieźle mruczy. Jak znajdę chwilę czasu to poeksperymentuje z wyższym strojeniem.

• #4 08 Kwi 2009 11:25
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Wizualnie HDS164 lepiej się prezentuje niż HDS180 ;) Troche widać wióre przy frezach, ale to mankament XT25 gdyż od zewnętrznej strony ma 104mm a od wewnętrznej 105mm. Już jesteś zaprawiony w bojach, kolejna konstrukcja, więc chwalić nie trzeba ;D

• #5 08 Kwi 2009 17:38
    Jamess8
    Poziom 16  

DIGIPROCOMP napisał:
    Troche widać wióre przy frezach

Tak, winą tego jest też to że xt były wpuszczone za głęboko. Teraz już poprawione jest.
    Ale czy HDS180 gorzej wygląda, to w sumie kwestia gustu. Moja druga konstrukcja była na HDS180 ze względu na opinie i wygląd - wygląda tak trochę nie wiem jak to nazwać zaawansowanej konstrukcyjnie czy jak...

• #6 09 Kwi 2009 14:53
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jamess8 napisał:
    XT grały u mnie w sumie parę minut, czyli jeszcze nie ułożone, dźwięk bardzo szczegółów, ale i trochę drażniący...

Trochę drażniący? Powiem, że przed wygrzaniem myślałem, że mnie trafi. Traumatyczne doznanie jak na głośnik w sumie nie tani.
    Jednak po wygrzaniu jest moim absolutnym faworytem w tej cenie.

Ładna prosta konstrukcja. Kolejny przykład jak mądrze spożytkować własny budżet.

:spoko:

• #7 09 Kwi 2009 15:26
    set666
    Poziom 12  

a jakiej średnicy i długości dałeś bas refleks? bo z tego co pamiętam zalecany przez akustyka 14cm długości i 5,5 średnicy jest mniejszy

• #8 09 Kwi 2009 15:40
    Jamess8
    Poziom 16  

Dałem br kupiony w Polinku fi-68x220mm i skróciłem odpowiednio. Ale nie testowałem jeszcze różnych strojeń, ja znajdę więcej czasu to się pobawię.

• #9 04 Lip 2009 22:06
    KrzysiekA
    Poziom 15  

A jak gra HDS164 w porównaniu do HDS 180 EXC ?
    Mam kolumny z tym drugim i powiem szczerze nie nie podoba mi się wygląd tego głośnika. Co do dźwięku to nie mogę narzekać. Szukam jakiegoś głośnika na nowy projekt. Co do porównania DX 25 z XT25 to muszę powiedzieć że na DX miałem robić satelity do kina domowego razem z Daytonem 125. Kupiłem 5 sztuk DX a XT używam z HDS. Spróbowałem jak gra XT z tymi Daytonami i zdecydowałem się sprzedać DX i kupić XT do tych satelitów. Moim zdaniem za te pieniądze nie dostanie się lepszego głośnika.

• #10 09 Lip 2009 22:17
    Jamess8
    Poziom 16  

teraz z perspektywy czasu po kilku miesiącach znowu porównałem
    HDS164 + DX i HDS180+XT
    i jednoznacznie powiem, że HDS180+XT, gra bajecznie z tym że jest to moja bezkompromisowa konstrukcja - dopracowana jak się tylko dało i na bardzo dobrych częściach.
    I zgadzam się że XT to bardzo dobry głośnik.
    Niedługo wystawie na forum.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME