Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty układ do regulacji tempa utworu

08 Kwi 2009 12:39 4747 25
  • Poziom 22  
    Witam !
    Zastanawiam się jak można zrobić sobie regulacje prędkości (tempa) danego utworu. Nie chodzi mi o taką regulację jak np. w MP3/MP4 albo np. w programie VirtualDj tylko żeby zrobić własny układ z jakimś potencjometrem. Czyli np. spowolnić utwór albo przyśpieszyć. W jakim zakresie to już obojętne - chce to mieć tylko dla siebie na jakieś małe imprezki w domu czy coś. Fajnie by było gdyby można było zrobić coś takiego bez użycia wyświetlacza i mikroprocesorów... Jedynie ten procesor dźwięku - ale jak najprościej ;) Z poskładaniem chyba bym sobie poradził z uruchomieniem też gdyby wszystko było już gotowe - schemat płytka (sam sobie zrobię), i części - tutaj pojawia się problem, gdyż mam w mieście taki mały sklep z elektroniką ale wiadomo że wszystkiego nie mają :|. Dlatego taki układ musiałby być na jakimś popularnym procku. (ewentualnie z allegro). Zasilanie to standardowo 12V (albo inne 12V>> 5V>>3,3V>>?).

Pozdrawiam !
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Rozumiem, że masz jakiś sygnał dźwiękowy i chcesz go przepuścić przez jakieś tam urządzenie do zmiany tempa, tak?
    Nie da się, zwłaszcza łatwo, szybko i przyjemnie. No i w czasie rzeczywistym...
    Zainwestuj w jakiś Dj Player z Pitch Control (za 300zł już coś kupisz)
  • Poziom 22  
    No widziałem na allegro taki ale na kasety :| one już z mogy wyszły ;) Na serio nie da sie nic takiego zrobić ??? No a chociarz jakiś układ który spowolni muzyke ???
  • Pomocny dla użytkowników
    Zwykłe spowolnienie/przyspieszenie muzyki przez zwolnienie/przyspieszenie taśmy (czy ogólnie tempa odtwarzania) zmienia, niestety też tonację utworu, tj. dwukrotne spowolnienie powoduje, że wszyscy śpiewa ją i grają oktawę niżej, czyli np. kobiety brzmią jak mężczyżni a mężczyźni jak potwory filmowe do tego cierpiące na spowolnienie reakcji.

Rzeczywiste spowolnienie uzyskuje się matematycznie analizując widmo sygnału (szybka transformata Fouriera), rozróżnienie czy chodzi o sygnał okresowy czy przejściowy i wstawienie dodatkowych okresów fragmentów okresowych tak by uzyskać wydłużenie czasu trwania sygnału.
    Niestety nawet ta metoda daje dobre efekty tylko przy małych wydłużeniach lub skróceniach, ze względu na niemożliwość precyzyjnego rozdzielenie składowych sygnału wejściowego i rozdzielenia stanów przejściowych (na które ucho czowieka jest bardzo wrażliwe) od stanów prawie statycznych, gdzie ingerencja jest mniej widoczna.
    Podobnie jest przy skracaniu gdzie wycina się okresy stanów ustalonych sygnału ale też nie da się tego robić w nieskończoność.
    Poza tym zwykle muzyka jest mieszaniną różnych instrumentów o różnym widmie i jego zmianach w czasie, więc nawet proste dokładanie czy odejmowanie fragmentów daje w efekcie zniekształcenia brzmienia części instrumentów albo zaburzenia rytmu melodii (perkusja).

Jedyną metodą w miarę dobrą to odtwarzanie plików MIDI, gdzi emożna regulować tempo, bez ingerencji w tonację utworu. Tyle, że jakość zależy od jakości odtwarzacza, jakości opracowania utworu, no i nie ma wokalu.
  • Poziom 12  
    W jakim odtwarzaczu chciałbyś to zastosować i dla jakich nośników muzyki?
  • Poziom 22  
    nie bardzo rozumiem ale dzięki za pomoc. Miałby to być układ, do którego podpiął bym np. MP3 (bez możliwości regulacji tempa) i wyjściowy sygnał (już spowolniony lub przyśpieszony) podawany byłby na wejście wzmacniacza. Powiedzcie mi jasno czy coś takiego da się zrobić czy nie. Jeśli się nie da to zamykam temat i nie bede zaśmiecał elektrody.
    Prosto i tanio się niestety nie da :(
  • Poziom 14  
    Link

Cytat:
    użytkownik ma możliwość zwolnienia tempa ścieżki CD bez zmiany wysokości dźwięków.

W tym urządzeniu, jak jest zrealizowana ta opcja?
  • Poziom 14  
    Najprościej w tym wypadku było by jako źródła dźwięku użyć laptopa, a z pomocą programów już by się udało osiągnąć regulację tempa.
  • Poziom 22  
    Skoro za pomocą prostoty się nie da... A da się w bardziej skomplikowany sposób ???
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Większość takich rozwiązań działa na zasadzie bufora, kiedy dźwięk w cyfrowej postaci zostanie załadowany do takiego bufora, to można z nim zrobić właściwie wszystko - zwolnić, przyspieszyć, odtworzyć od tyłu itp.

To że zrobisz takie urządzenie jest sprawą bardzo wątpliwą, zwłaszcza że nie słyszałem nawet o czymś takim.
    Pomyśl o jakimś gotowym odtwarzaczu, lub zrób jak pisze kolega wyżej - komputer + odtwarzacz i tyle.
  • Poziom 35  
    O ile dobrze pamiętam w odtwarzaczach mp3 jest kwarc (chyba 12.228 MHz) i to on odpowiada z "szybkość" odtwarzania utworu. Może wstawienie regulowanego generatora w jego miejsce pozwoli na regulację parametrów utworu (tempo i tonacja)?
  • Poziom 22  
    Do LuckyDj :
    A jak można coś takiego zrobić? No z tym kwarcem?

Do Ronin64 :
    Oki, można by tak (komputer + odtważacz) ale ja bym wolał zrobić sobie coś samemu - większa satysfakcja.
    A na pewno są takie urządzenia, ale pewnie drogie.
    Może jest jakiś schemat takiego urządzenia?
  • Poziom 35  
    Pisząc odtwarzacz mp3 miałem na myśli taki przenośny zasilany z paluszka ;) trzeba by go rozebrać i pokombinować z kwarcem o ile będzie to możliwe.
    Zmiana kwarcu da efekty płyty odtwarzanej wolniej lub szybciej:
    Nagrania:

1. Spowolnienie bez zmiany tonacji
    2. Przyspiesznie bez zmiany tonacji
    3. Przyspieszenie odtwarzania
    4. Spowolnienie odtwarzania
    5. Oryginał

W pierwszych dwóch słychać zniekształcenia związanie z powielaniem fragmentów sygnału, które z natury nie mają stanów ustalonych (specjalnie tak wybrałem melodię, by było dużo stanów przejściowych w dźwiękach).

W następnych dwóch przypadkach słychać zmianę tonacji utworu i zmianę tempa (efekt jak przy zmianie prędkości płyty lub przesuwu taśmy).

Jak widać, żadne rozwiązanie nie daje dobrych wyników (dodatkowo zniekształcenia rosną w miarę zwiększania procenta "podkręcenia" w stosunku od oryginału.)

Modyfikacje wykonano edytorem Audacity
  • Poziom 22  
    1. Tak z ciekawości - co to jest ten "kwarc" - jakiś rodzaj kondensatora ???
    2. Nie posiadam MP3 tylko PSP więc nie bede w nim kopał żeby pozmieniać jakieś elementy.
    3. Czy mogę ten "kwarc" zastosować w jakimś układzie, który zpowolni albo przyśpieszy utwór ???
    4. Nawet spoko to gra na tym przyśpieszeniu i zwolnieniu przez "kwarc"
    5. Fajna muza ;)
  • Poziom 12  
    Jeśli aż tak bardzo zależy ci na tej regulacji tempa radziłbym ci kupić sobie jakiś odtwarzacz dj-ski a jeśli dodatkowo ma zmieniać tempo bez zmiany tonacji utworu to jest taka funkcja ,,Master Tempo". Wszystkie odtwarzacze nowej generacji ją posiadają ale być może te starsze albo najtańsze mogą nie mieć. Jeśli chodzi o osobny układ do np. i-poda to można to zrobić ale maks. czas zwolnionego utworu to kilka sekund a później następuje błyskawiczny przeskok do tempa rzeczywistego który brzmi jak skrecz na gramofonie. Sam kiedyś nad tym myślałem i wykonywałem próby na odtwarzaczu mp3 i discmanie ale skończyło sie to smiercią dla obydwu odtwarzaczy. Obecnie posiadam cd playery pioneer i nie tylko moge zmieniać tempo a z i poda moge grać przez kabel usb. Odnośnie tego pioneer to już profesjonalny sprzęt ale jesz dużo innych odtwarzaczy dj-skich i o wiele tańszych a satysfakcja gwarantowana. Pozdro!!!
  • Poziom 22  
    Ale ty mówisz mi coś o czym ja wiem :D Przecież normalne że jak se kupie jakiś fajny sprzęt Dj'ski to dziwne byłoby żeby nie było takiej opcji ;) Ale taki sprzęt to wydatek przynajmniej 300 zł a ja mam w kieszeni około 30zł :) Dlatego idę na łatwiznę i robię sam ;)
  • Poziom 12  
    Za 30 złotych to chyba tylko będzie opcja chwilowej zmiany tempa w mp3 która może wystarczy do przejścia z utworu na utwór albo program na kompa. Co do przeróbki odtwarzacza myślę że nie warto ryzykować bo wątpię żeby zadziałało domowym sposobem te kwarce itd. a jeśli nie zadziała stracisz odtwarzacz.
  • Poziom 22  
    Spoko. Ale wpadłem na fajny pomysł ;) Gdyż są takie stare odtwarzacze komputerowe CD. One mają na panelu przednim regulacje głośności, play, przewijanie do przodu i wysunięcie płyty. Wystarczy podłączyć prąd i można słuchać muzy :) Nie trzeba kompa. Może da się przerobić taki napęd ??? (Coś z tym "kwarcem" - powie mi ktoś w końcu co to jest ten "kwarc" ?)
  • Poziom 12  
    No tak, też kiedyś taki odtwarzacz próbowałem podłączyć do odtwarzania bez całej reszty kompa ale nie odtwarzał bez podłączenia do płyty głównej, czegoś mu brakowało, ale nie wiem czego bo nigdy się w to nie wtajemniczałem.
    Dokładnie kwarc to jest rezonator kwarcowy, odpowiednio przycięta płytka kwarcu, która ma tę własność, że drga bardzo dokładnie z ustaloną fabrycznie (sposobem cięcia i wymiarami) częstotliwością.
    Taki element włączony w odpowiedni układ elektroniczny (zwany generatorem kwarcowym) stabilizuje bardzo dokładnie jego częstotliwość wyjściową. Używane jest to potem w różnych urządzeniach gdzie niezbędny jest dokłądny wzorzec częstotliwości (np. urządzeniach pomiarowych, nadajnikach, komputerach, urządzeniach grających).
    Daje to dodatkowo powtarzalność parametrów, tak, by np. nagrywanie i odtwarzanie muzyki odbywało się w tym samym tempie, co powoduje, że utwór ma tę samą tonację na wejściu i na wyjściu toru dźwiękowego (żródło -> nagrywarka -> nośnik -> odtwarzarka -> słuchacz).

W urządzeniach muzycznych dźwięk jest zapisywany przez wielokrotny pomiar sygnału wejściowego i zapisywanie tak powstałych wyników pomiarów, które potem odtwarzane przez przetwornik zamieniający liczby na odpowiadające napięcie pozwala odsłuchać mało zniekształcone nagranie w dowolnym innym miejscu.
    Pomiary sygnału wejściowego zwane próbkowaniem odbywają się w urządzeniach profesjonalnych z częstotliwością 44100 lub 48000 razy na sekundę. W najnowszych urządzeniach częstotliwości te zwiększono do 88200 i 96000. Częstotliwość 44100, jako standard, jest stosowana na zwykłych płytach kompaktowych, 48000 w magnetofonach cyfrowych i urządzeniach do przesyły dźwięku.
    Dla uzyskania małych zniekształceń (w wysokości dźwięku i jego barwie) stosuje się stabilizację kwarcową częstotliwości próbkowania po stronie nagrywania i odtwarzania).
    Przeważnie używane są generatory kwarcowe o częstotliwość będącej 256 lub 512 krotnością częstotliwości próbkowania, czyli:

dla 44100 -> 256*44100=11289600 Hz (11.2896 MHz)
    dla 48000 -> 256*48000=12288000 Hz (12.288 MHz)

ten drugi kwarc po podzieleniu przez 384 pozwala też uzyskać trzecią używaną w niektórych urządzeniach częstotliwość próbkowania czyli 32000 Hz. Dawniej była ona używana np. w magnetofonach cyfrowych w trybie Longplay, co pozwalało nagrywać dłuższe materiały na tej samej długości taśmy (szczególnie nadawało się to do nagrań słownych).

Jeżeli sygnał nagrany np. z częstotliwością 44100 będziemy odtwarzać z inną częstotliwością próbkowania to uzyskamy taki sam efekt jak przy zmianie prędkości odtwarzania taśmy w magnetofonie (kobiety mówiące basem i to w sposób spowolniony albo faceci mówiący jak krasnoludki ;)

Tak więc regulacja tempa utworu przez zmianę szybkości odtwarzania niestety zmienia też jego barwę i wysokość dźwięków a to jest raczej męczące dla ucha ...
  • Poziom 22  
    Wcale nie. U mnie za pierwszym podłączeniem do zasilacza komputerowego, lampka zaczęła mrugać i gdy nacisnąłem na przycisk klapka się wysunęła. Włożyłem płyte, pomrugało pare zary i zaczęło grać :) Tylko że to musi być napęd CD. Bez żadnych opcji że nagrywa CD TYLKO odczytuje.

Zobacz :

Link
  • Poziom 22  
    No to da się jakoś przerobić ten napęd CD na przyśpieszenie/spowolnienie muzyki ?
  • Poziom 22  
    Halo - odpowie ktoś :?:
  • Poziom 22  
    Z powodu braku aktywności zamykam temat.