Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kit jabla j-020. Układ wytrzyma zwarcia? Transformatory?

08 Kwi 2009 20:14 1072 2
  • Poziom 15  
    Witam
    Kupiłem transformator 9 V 3 A i połączyłem go z transformatorem z odzysku 2x 9V 2,7 A i zmierzyłem że razem dają 28,5 V (po wyprostowaniu 24) i 13 A na zwarciu . Dlatego nasuwa się pytanie czy ten układ wytrzyma takie zwarcie ( zanim zadziała wyłącznik nad prądowy ) i czy ten układ wytrzyma halogena 150 w ( transformatory wytrzymywały , trochę sie grzały ale to nic . Po godzinie ten 3 A miał jakieś 40 stopni C a ten 2,7 ok 60 )
    Jeszcze jedno jak podłączyc tranzystor do potencjometru 0,25 W żeby wytrzymał jakieś 150 W przy 24 v . Jakich użyc tranzystorów ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Ten układ bardzo nie lubi zwarć - leci od razu tranzystor PNP. Nie zasilisz z tego halogena(ów) o całkowitym poborze 150W/24V, bo popłynie 6,25A a to ze 3 razy więcej niż pozwala na to transformator z mostkiem i kondensatorem. Jak na wejściu masz 28,5VAC (z transformatorów) to masz praktycznie gwarantowane uszkodzenie LM317. A więc ani zestaw nie wytrzyma ani transformatory. Dużo lepszy będzie transformator 150-180VA/24VAC - sam, bez dodatków.
  • Poziom 15  
    Ale trafo spokojnie daje sobie rade z tym halogenem z mostkiem i kondensatorem a na stronie jabel.com.pl pisze że układ można zasilac prądem 25 - 28 VAC myslałem ewentualnie nad wymianą tranzystora pnp na jakiś mocniejszy albo zrobic dwa .
    A jak już naprawde nie da rady to jaki układ mogę zrobic żeby wytrzymał ten prąd . Poprostu ma wytrzymac moje układy ( często są zwarcia i na zwarciu prąd 13 A ) oczywiście cena ma byc ok 20 zł bez radiatora bo mam tego ful .
    PS . Ile może kosztowac to trafo 150 - 180 VA
    Pozdro