Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwsze auto - Porady i opinie dla młodego kierowcy.

Mateju 08 Kwi 2009 20:54 9246 14
  • #1 08 Kwi 2009 20:54
    Mateju
    Poziom 10  

Witam.
    Od niedawna (zaledwie 6ciu miesięcy) mam prawo jazdy, wiec teraz czas zastanowić się nad jakimś autem. Sam osobiście napaliłem się troche na VW passata wersja b5 sedan. Ogólnie to auto mi się podoba wizualnie i parametrycznie też nie grzeszy. I tu sie zastanawiam czy:
    - wziąść benzyne 1.6 bo tańsze ubezpieczenie.
    - czy 1.9 diesla, wiecej bym płacił ale może by mi sie zwróciło przy eksploratacji, tzn według inforamcji jakie nabyłem, w miare mało pali. A same silniki na olej napędowy są dłużej żywotne i mniej awaryjne.

Byłbym wdzięczny za opinie użytkownikow/ doświadczonych kierowów. Oraz ewnetualnie 'oświecenie' mnie gdzie sie mye. Co do tego auta bądź polecenia innego.

Pozdrawiam.

0 14
  • #2 08 Kwi 2009 22:13
    bishofek
    Poziom 18  

Silniki diesel'a może są oszczędniejsze i mniej awaryjne lecz gdy już coś się zepsuje to koszta są o niebo większe niż w benzynowym silniku.

Wybór silnika raczej należy do Ciebie.
    Jeśli lubisz ekonomiczną jazdę polecam Diesel'a jeśli lubisz 'depnąć' to benzyne.

0
  • #3 09 Kwi 2009 12:55
    Mateju
    Poziom 10  

Ja raczej nastawiam się na spokojną jazde, coś w stylu podskoczyć załatwić, kupić i wrócić. Głównie jazda po i przez miasto. Dlatego nastawiam się na autem z dieslem. Żeby w miare malo palił i starczał na długo.
    Mój znajomy posiada Opla Zafire 2,0 TDI 2003 sprowadzona z holandi. Kupil ją z przebiegiem 99tyś km. Uzytkuje ją ponad rok i póki co poszła mu tylko jakas uszczelka bo olej mu wykapiwał. Dlatego sam zastanawiam się nad wyżej wymienionym autem (VW Passat b5 także w dieslu). A po przegladnięciu innych ofert ciekawa też jest Honda Acord. Golfy mi się średnio poodbają jak już coś to IV. Ewentualnie Seat Toledo.

Najbardziej byłbym wdzięczny za jakieś opinie użytkowników powyższych aut :).

0
  • #4 09 Kwi 2009 13:18
    bishofek
    Poziom 18  

Taką zafirkę sam posiadam z tym silnikiem i chwalę sobie.
    Cała rodzinka się zmieście bo 7 miejsc jest i mało pali i zrywna jak trzeba. Tylko że części strasznie drogie.

0
  • #5 09 Kwi 2009 13:27
    Mateju
    Poziom 10  

No ja jeszcze nie posiadam rodzinki :P wiec wolałbym coś z deczka mniejszego ale z koleji nie za małego bo niedługo zaczynam studia i niechciałbym dużo w niego wkładac by ewentualnie odkładac na coś nowszego bądź jak auto w dobrym stanie dłużej słuszylo. Za malego też niechce bo pamiętam jak sie uczyłem na Pandzie ... po 4h miałem dosyć - sam jestem dość wysoki wiec jeżdzenie nią dla mnie zbyt przyjemne.

0
  • #6 09 Kwi 2009 16:42
    bishofek
    Poziom 18  

Polecam opla merive z silnikiem 1.7 CDTI. Wg. mnie jak dla Ciebie idealny.
    Dużo miejsca dla wysokiego kierowcy, dynmiczny silnik i dużo bajerów. Polecam

A teraz pod każdym moim postem profilaktycznie możesz nacisnąć "pomógł". Nic Cię to nie kosztuje ;p

Moderowany przez robokop:

Regulamin pkt. 8.1 i 16 - ilość "pomógł" ma odzwierciedlać faktyczną przydatność użytkownika, a nie być wykładnikiem ilości napisanych bzdur. Blokada pisania,proszę zgłosić się za miesiąc.

1
  • #7 11 Kwi 2009 13:02
    Mateju
    Poziom 10  

Mniej wiecej zerknołem na to auto i faktycznie można by było sie nad nim zastanowić.

0
  • #8 11 Kwi 2009 14:33
    bishofek
    Poziom 18  

Szczerze polecam to autko.
    Świetnie się prowadzi, wygodne nie za duże, idealne na miasto.

0
  • #9 11 Kwi 2009 14:54
    lord_blaha
    Poziom 33  

Przede wszytkim- ile chcesz na samochód wydać? Ubezpieczasz sam, czy robisz np. współwłasność z rodzicem, żeby były jakieś zniżki na ubezpieczeniu?

0
  • #10 11 Kwi 2009 16:43
    Mateju
    Poziom 10  

Co do ubezpieczenia to ubezpieczam się sam (nie mam z kąd wziąść zniżki gdyż żaden z moich rodziców nie posiadał wcześniej auta, chyba że są inne drogi na szybkie uzyskanie zniżek) a co do samochodu to do ok 20 tyś. (bo tyle na dzień dzisiejszy jestem w stanie osiągnąć). Dlatego poszukuje coś na 'dłużej'.

0
  • #11 11 Kwi 2009 16:59
    lord_blaha
    Poziom 33  

Sposoby na zniżki- są tylko takie, że rejestrujesz autko ze współwłasnością na rodzica, wujka, dziadka- kogokolwiek, kto ma już wypracowane zniżki u ubezpieczyciela. Jeżeli ubezpieczasz się sam- nie kupuj auta z silnikiem >1.6, bo składka Cię przerazi.
    Jak na dłużej to poleciłbym jakiegoś japończyka- Toyotę Avensis na przykład. Bardzo dobry samochód, nie psuje się, duży i nie pali wiele.

0
  • #12 11 Kwi 2009 17:11
    Mateju
    Poziom 10  

Faktycznie, dzięki za rade z tą Toyotą. Poki co najbardziej zblozone do tego czego oczekuje po samochodze.

A co do składek, za posiadanie diesla są zniżki czy to bez różnicy u ubezieczyciela na co jest samochod?

Wciąż zbieram opinie i propozycje :)

0
  • #13 11 Kwi 2009 19:11
    lord_blaha
    Poziom 33  

Pozwolę sobie wkleić cytat ze strony cuk.com.pl

Code:
    Dodatkowe zniżki w OC (w wybranych Towarzystwach):

* -5% dla aut z silnikiem diesel
        * -20% za zawarcie ubezpieczenia majątkowego
        * -5% dla kobiet
        * -10% dla pracowników urzędów administracji
        * -10% dla rolników
        * -50% dla pojazdów historycznych
        * -15% dla mieszkańców małych miejscowości
        * -15% dla służb mundurowych
        * -15% dla absolwentów Uczelni Wyższych
        * -5% dla wybranych zawodów (między innymi lekarz, nauczyciel, prawnik)

Tylko trzeba by popatrzeć w którym towarzystwie masz tą zniżkę na diesla. Zwykle stawka zależy od wieku pojazdu, wieku właściciela, doświadczenia na drodze i pojemności silnika.

0
  • #14 11 Kwi 2009 19:26
    ion-tichy
    Poziom 31  

Na Wrocław to chyba jakiś SUV by się przydał ;) A tak na serio auto z drugiej ręki (do 20k) to nie nówka i będzie się psuło lepiej kupić coś gdzie ew. części nie są drogie i w miarę dostępne, takie które nie potrzebuje do wymiany żarówki tylko i wyłącznie specjalistycznego serwisu. I raczej do kręcenia po mieście coś niewielkiego co łatwo zaparkować zwłaszcza w centrum.

0
  • #15 12 Kwi 2009 13:39
    Mateju
    Poziom 10  

No tak ale powyższe auta to chyba nie są rodzynki. Choć fakt kosz tych podzespołów może być różny.
    Ale z kazdym sprzetem różnie bywa. Dużo osób może zachwalac dane auto bo jest super ale może sie trafić na jakiś rodzynek własnie z taśmy ktory ma wady albo często jakieś awarie i wtedy się mozna zniechęcić.

Hehe a co do SUV'a to nie jest jeszcze aż tak źle :P. Ja mieszkam na obrzezach wiec o miejsce do parkowania sie nie matrwie.

A ogólnie działam wg. powiedzenia : 'kupic raz a porzadnie'. Bo po ostatnio rozmawiałem z kolega który kupił sobie Golfa III za ok 6.5 tyś ale jak mi mówił to już ponad 3tyś musiał doinwestować w niego.
    Dlatego chce zrobić głebszy wywiad środowiskowy zanim sam wybiore.

0