Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NIXIE-NEON zegar "Powrót do korzeni elektroniki cyfrowe

DariuszEE 08 Kwi 2009 21:00 12435 12
  • NIXIE-NEON zegar "Powrót do korzeni elektroniki cyfrowe

Autor zaprojektował zegar opierający się o starą książkę "Electronic Counting Circuits" napisaną przez J.B. Dance, i opublikowaną w 1967 roku.
    Zegar składa się z liczników wykonanych z NEONÓWEK w ten sposób tworzono pierwsze maszyny liczące.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

NIXIE-NEON zegar "Powrót do korzeni elektroniki cyfrowe NIXIE-NEON zegar "Powrót do korzeni elektroniki cyfrowe

Pierwsze zdjęciu przedstawia licznik pierścieniowy liczący do pięciu , zdjęcie następne przedstawia wykonaną praktycznie DEKADĘ czyli licznik liczący do 10.

Na tym zdjęciu widać dość dziwny układ ? NIE do końca.
    Otóż by mogły być sterowane cyferki lamp NIXIE autor projektu wpadł na dość prosty , ale skuteczny pomysł , Poszczególne segmenty są sterowane po przez FOTOREZYSTORY sprzęgnięte optycznie z NEONÓWKAMI.

Natomiast po to by połączenie optyczne NIE było wrażliwe na oświetlenie zewnętrzne do każdego FOTOREZYSTORA zastał przyklejony czerwony filtr

Na koniec możemy zobaczyć widok pracującego zegara w nocy

Bezpośredni LINK do strony projektu http://wwwhome.cs.utwente.nl/~ptdeboer/ham/neonclock/
    Bezpośredni LINK do schematu http://wwwhome.cs.utwente.nl/~ptdeboer/ham/neonclock/neonclock_circuitdiagram.pdf
    Bezpośredni LINK do filmu pokazującego działanie zegara (AVI format, 10 MB) http://wwwhome.cs.utwente.nl/~ptdeboer/ham/neonclock/neonclock.avi

Dla osób chcących dowiedzieć się więcej na w/w temat polecam Książkę "General Electric
    glow lamps" którą załączam w załączniku 4,3 Mb

Polecam także doskonałą stronę na temat LICZNIKÓW NEONOWYCH http://www.dos4ever.com/ring/ring.html
    Strona poświęcona zastosowaniom NEONÓWEK http://www.giangrandi.ch/electronics/neon/neon.shtml

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    DariuszEE
    Poziom 17  
    Specjalizuje się w: zasilanie
    DariuszEE napisał 334 postów o ocenie 27, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    Shady 89_tychy
    Poziom 18  
    Zegar jednym słowem piękny, ale intryguje mnie w jaki sposób jest ustawiany czas i na ile dokładny jest taki zegar.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    shadow0013
    Poziom 34  
    Szkoda że POLAM Katowice zamknęli - skąd wziąć taka liczbę neonówek.
    Atreyu
    Poziom 22  
    To jest efektowny powrót do korzeni elektroniki. Bez układów scalonych i mikroprocesorów a działa :) Co prawda można by to też zrealizować na przekaźnikach i wybierakach telefonicznych ale byłoby bardziej zawodne i zdecydowanie głośniejsze ;)

Zastanawia mnie jednak co innego - po co autor projektu kombinował z fotorezystorami jak mógł jako elementy liczące użyć samych lamp NIXIE.

Artykuł przeczytałem, ale nie znalazłem tam informacji na ten temat, może moja znajomość angielskiego jest zbyt skromna.

W każdym razie jedyny problem który może utrudnić takie zastosowanie tych lamp NIXIE to niejednakowe napięcia zapłonu poszczególnych cyfr.

Tak czy inaczej zastanawiam się nad zbudowaniem czegoś takiego tak dla czystej zabawy ;)
    DariuszEE
    Poziom 17  
    Już odpowiadam na PYTANIA

1. Schemat jest w załączniku neonclock_circuitdiagram.pdf i
    tu => Bezpośredni LINK do schematu http://wwwhome.cs.utwente.nl/~ptdeboer/ham/neonclock/neonclock_circuitdiagram.pdf

2. Zegar ustawia się "Kontraktronami" które są na schemacie.

3. Foto rezystory są na schemacie zegara.
    UKŁAD Z FOTOREZYSTORAMI stanowi oddzielną część która jest sprzęgnięta OPTYCZNIE i korzysta tylko z zasilania , przy budowie SAME LAMPKI NIXIE i FOTOREZYSTORY i trochę rezystorów można POMINĄĆ , NIE są NIEZBĘDNE do pracy całego układu.

4. zdjęcie widoczne przedstawia tylko licznik modulo 5 a NIE SCHEMAT ZEGARA

5. Przy zastosowaniu układu takiego bezpośrednio do lamp , nie do dzielnych NEONÓWEK , LICZNIK TAKI PO PROSTU NIE DZIAŁA

Polecam przeczytać tu jest cała teoria na w/w temat
    LICZNIKÓW NEONOWYCH http://www.dos4ever.com/ring/ring.html

Zegar JEST pokazaniem jakie kryją się możliwości w STARYCH UKŁADACH
    Z PEWNOŚCIĄ z WIĘKSZYM SZACUNKIEM BĘDZIEMY SIĘ ODNOSIĆ DO DOROBKU KTÓRY ZOSTAWILI NAM PREKURSORZY ELEKTRONIKI

Dla mniej doświadczonych kolegów umieszczam jeszcze schematy

NIXIE-NEON zegar "Powrót do korzeni elektroniki cyfrowe Pełen schemat

NIXIE-NEON zegar "Powrót do korzeni elektroniki cyfrowe Schemat pozbawiony 4 szt. NIXIE i FOTOREZYSTORÓW
    polczje
    Poziom 20  
    shadow0013 napisał:
    Szkoda że POLAM Katowice zamknęli - skąd wziąć taka liczbę neonówek.

Neonowki mozna kupic wszedzie (np w TME). Pakowane po 100szt. Wychodza kilka groszy za sztuke.
    Ja prezentowana tu strone znalazlem juz dawno i poczynilem wiele prob z dzisiejszymi neonowkami.
    Niestety nie za bardzo sie nadaja, sa niestabilne i maja bardzo rozne napiecia zaplonu i gaszenia (nawet pochodzace z tego samego opakowania zbiorczego). Wiele lat temu budowalem uklady logiczne na neonowkach, ale wtedy byly to zupelnie inne lampy, mialem tez neonowki z 3 elektrodami - dzialaly doskonale.
    Najlepiej zachowuja sie neonowki uzywane rosyjskie. Aby takie neonowki prosto ze sklepu pracowaly w miare przyzwoicie w ukladzie licznika, trzeba je sezonowac przez pozostawienie wlaczonych przez wiele godzin (moje potrzebowaly miesiac ciaglego swiecenia aby parametry sie wyrownaly). Ostatecznie ze wzgledu na brak dobrych neonowek idee budowy zegara na neonowkach porzucilem :-( (moze nie powinienem? ;-))
    Pozdrawiam,
    PolczJe
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe
    Z neonówkami jest pewien problem. Otóż, aby licznik chciał pracować trzeba je starannie dobierać parametrami. Licznik modulo pięć jeszcze jakoś mi działał, licznik modulo dziesięć już kaprysił i nie działał zawsze prawidłowo.
    Mimo pozornej prostoty to wcale nie jest takie proste.
    Atreyu
    Poziom 22  
    Wychodzi na to że zamiast neonówek "made in china" trzeba zastosować typowe dekatrony, o które niestety dzisiaj bardzo ciężko. Były to lampy właśnie przeznaczone do zliczania impulsów i tak też powinny być używane...

Pozdro. . .
    lechoo
    Poziom 39  
    Te tanie neonówki to chyba nadają się tylko na ochronniki przed przepięciami. Użyłem takich to podświetlania wyłączników ściennych, przy prądzie ~1mA zużyły się po kilku miesiącach. Po tym czasie świeciły bardzo słabo, a bańka od wewnątrz pokryła się ciemnym nalotem.
    Tymu
    Poziom 10  
    Można prosić więcej informacji na układach z neonówkami ? Bardzo ciekawy temat. Z chęcią spróbuje swoich sił.
    Pozdrawiam!
    DJ Max
    Poziom 30  
    Sądzę, że budowanie tego zegara to sztuka dla sztuki, i to nie do końca wierna latom 60'. Kto w tamtych latach produkował diody typu 1N4148?
    dominon
    Poziom 18  
    A ja mam pytanie co do schematu z fotorezystorami. Jakie będą najlepsze??