Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
    bobi64
    Level 2  
    Mam programator JDM-ISO. Próbowałem zaprogramować PIC 16F84A programem IC-Prog 1.05, ale za każdym razem wywala komunikat "Błąd weryfikacji przy adresie 0000h!". Podczas weryfikacji jakiegokolwiek wsadu pojawia się ten sam komunikat. To samo zarówno pod XP jak i 98.
    Co zrobić? Może jakieś ustawienia albo inny program. Jeśli komuś się udało zaprogramować tego PICa tym programatorem i programem proszę o wskazówki.
    kubagert
    Level 14  
    Pamietaj, ze jak chcesz zweryfikowac program, to nie mozesz miec ustawionych bitow blokady CP przy programowaniu, gdyz blokuje on odczyt pamieci mikrokontrolera z zewnatrz np przez programator, wiec program odczytuje same zera i zglasza blad weryfikacji.

Pozdrawiam
    kubagert
    Johny_Szczecin
    Level 17  
    Ja programuję Willemem, kiedś go kupiłem do atmeli i pamięci, PIC16F84 też jest do zaprogramowania na nim, niestety niewiele PIC'ów obsługuje ten programator, ale nie miałem z nim problemów.
    _Zbyszek_
    Level 17  
    Przede wszystkim sprawdź czy podczas programowania masz +5V na zasilaniu i +12 na 4 nodze, bo jeśli to nie jdm tylko jakiś klon ludipipo to może być problem z 12V.
    Oczywiście CP nie możesz mieć ustawione bo ci nie zweryfikuje, chyba że w trakcie programowania.
    Pod jakim systemem probujesz programować ? pod xp czasem nie działa poprawnie (i nie wnikam dlaczego).
    diag
    Level 29  
    Podaj jakie masz ustawienia w IC-Prog.
    marmur99
    Level 17  
    kubagert wrote:
    Pamietaj, ze jak chcesz zweryfikowac program, to nie mozesz miec ustawionych bitow blokady CP przy programowaniu, gdyz blokuje on odczyt pamieci mikrokontrolera z zewnatrz np przez programator, wiec program odczytuje same zera i zglasza blad weryfikacji.

Nie znam tego programatora, ale jako szanujący się programator powinien chyba programować słowo konfiguracyjne na końcu procesu programowania. Dzięki temu weryfikacja "w locie" byłaby możliwa. Ale jak wspomniałem wcześniej, nie znam tego programatora.

Marmur99
    jabcokplus
    Level 2  
    przed programowaniem odczytaj zawartość procka
    potem opcjionalnie go wyczyść
    a nastepnie zapisz wsadem jaki masz...
    (wszystko musisz zrobić w 1 sesji pracy z prockiem)
    czasami tez wylatue bład weryfikacji chociaz przy odczycie jakiś soft jest wgrany.. mozesz sprawdzic porównując bufory( odczytanego softu z procka i ładowanego do procka - być moze są jakieś przekłamania) wtedy musisz zmienić opuźnienie w opcjach.
    bobi64
    Level 2  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Sajberbob
    Level 12  
    Mam taki sam problem. Napięcia są odpowiednio 12.97V i 4,89V. Jednak, kiedy włączę programowanie, 13V waha się i spada czasem do 7,5V a po jakichś trzech sekundach wyskakuje "standardowy" błąd w adresie 000h.. Programator jest zmontowany poprawnie, wszystkie elementy są sprawne. Czy problem może być spowodowany konfiguracją IcProg'a a może to przez niską wydajność prądową portu? Czy podłączenie zewnętrznego zasilania pomorze? Jeśli tak, to jak to zrobić? Po prostu podać 13V i 5V na odpowiednie nóżki PIC'a czy trzeba przeciąć ścieżki, doprowadzające prąd teraz? A może podłączyć je "na początku" układu, przy porcie rs-232?
    elektryk
    Level 42  
    Light_I wrote:
    Katalogowy zakres napięć PGM wynosi 11,5 - 12,5 V, tak wiec 13 V to ciut za dużo..
    Wg danych katalogowych, napięcie wprowadzające w stan programowania ma mieć wartośc minimu Vdd+3.5V a maksimu 13.5V
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    elektryk wrote:
    Wg danych katalogowych, napięcie wprowadzające w stan programowania ma mieć wartośc minimu Vdd+3.5V a maksimu 13.5V

Kajam się, przed chwilą zajrzałem do notki od Programowania PIC-ów (PIC16F8X EEPROM Memory Programming Specification.pdf [!= PIC16F62X EEPROM Memory Programming Specifications.pdf]) i max jest 14 V oraz :
    Quote:
    VIHH must be greater than VDD + 4.5V to stay in Programming/Verify mode.
    Vdd - napięcie zasilania, Vihh - napiecie programowania, czyli minimum napięcia $$\overline{MCLR}$$ przy 5 V zasilania jest 9,5 V.
    Pozdr. Light-I
    szwagier
    Level 11  
    daj kondensator o większej pojemności na zasilaniu i spróbuj zmienić com 1 na 2 lub 2 na 1
    Sajberbob
    Level 12  
    Sprawa już nie aktualna. Tamtego programatora nie zdołałem ożywić. Wykonałem tę najprostszą wersję z http://dcc.terramail.pl/tools.php3. Działa bez zarzutu. Najprostsze rowziązania często okazują się najlepsze..