Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v

kiciolina 08 Kwi 2009 23:38 6784 5
  • #1 08 Kwi 2009 23:38
    kiciolina
    Poziom 9  

Witam.

Jestem początkujący w elektronice więc proszę o wyrozumiałość.

Mam gniazdka sterowane pilotem "kemot" dokładnie takie jak poście:
    Link

i chciałbym to przerobić aby odbiornik, tak jak pilot, był zasilany z 12 V a nie 230.
    W cytowanym wyżej temacie w pdf jest opis że zasilanie układu to max. 15 V wiec chyba nie powinno to sprawić problemu. Odbiornik ma działać przekaźnikiem na 12 v.

Proszę więc o pomoc, wskazanie co wylutować i gdzie przyłożyć 12 v żeby odbiornik działał :)

Z góry dziękuję

1 5
  • Relpol
  • #2 09 Kwi 2009 09:50
    adamjur1
    Poziom 39  

Będzie kłopot bo przekaźnik jest na 24V....
    Samo zasilanie to nie problem ale z wymianą stycznika to już się przestaje opłacać.....
    Pozdr.J.

0
  • Relpol
  • #3 09 Kwi 2009 16:09
    kiciolina
    Poziom 9  

Może od początku:
    Układ ma służyć jako zdalne sterowanie do modelu łódki wędkarskiej do wywozu zanęty. Łódka płynie we wskazane miejsce i po naciśnięciu na przycisk pilota otwiera klapę która uwalnia zanętę.
    Sterowanie łódką mam z modelu. Po prostu brakuje mi już kanałów w nadajniku.

A ten układ ma zdalnie sterować dźwignią zapadni, dokładniej siłownikiem od zamka centralnego. Siłownik "kurcząc się" cofa rygielek podtrzymujący dno luku transportowego. Trwa to może pół sekundy. Sterowanie gniazdka jest włącz/wyłącz ale takie w zupełności wystarczy.

Siłownik jest na 12 V, mam też taki przekaźnik(nie do końca wiem czy będzie potrzebny bo siłownik działa skutecznie już od 4,5V 500mA).
    Mam akumulator 12 V (7ah żelowy) jest na pokładzie łódki (to jest spory model... ;).

Co do opłacalności to w zestawie jest 1 pilot obsługujący 3 gniazda wiec zyskałbym 3 dodatkowe kanały. Zestaw kosztował chyba 40 zł wiec będzie to najtańsze dostępne zdalne sterowanie.

Chodzi wiec tylko o podpięcie zasilania z 12 v tak aby odbiornik działał i puszczał sygnał na nowy przekaźnik 12 V. To, że kilka elementów jest do wyrzucenia (niebieski przekaźnik, to żółte coś, i chyba coś jeszcze) nie stanowi problemu. Ten przekaźnik 24V nie jest dla mnie istotny i nie planuje go nigdzie wykorzystać. Tak samo układ stabilizujący (chyba gdzieś tam musi być skoro to gniazdo sieciowe 230).

Dzięki za zainteresowanie i wytrwałość w czytaniu :D

0
  • Pomocny post
    #4 09 Kwi 2009 19:46
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Doradzanie czegoś na podstawie fotografii, bez schematu jest nieco ryzykowne, ale można spróbować :D
    Na początek nie usuwałbym żadnych elementów. Wygląda na to, że napięcie zasilania układu jest stabilizowane diodą Zenera Z1 (to ta w szklanej obudowie, poniżej kondensatora "to żółte coś" :D ). Spróbuj odczytać jej oznaczenie - jakie jest jej napięcie ?.
    Jej anoda powinna być połączona z masą tak, jak końcówka p.9 (Vss) układu scalonego H2272. Katoda Z1 powinna być połączona z p.18 (Vcc) HX2272 (bezpośrednio lub poprzez rezystor).
    Jeśli zasilanie jest takie, jak naszkicowałem, to można spróbować podłączyć +12V do katody Z1, a minus oczywiście do masy (p.9 HX).
    Jeśli zaś Z1 jest na np. 24V, a zasilanie HX jest obniżane prze jakiś dzielnik lub kolejny stabilizator, to można podłączyć +12V bezpośrednio do p.18 HX, ale nie wiadomo, jak będzie z zasilaniem pozostałej części układu.
    Można też dokonać pomiarów odpowiednich napięć przy włączonym urządzeniu (na Z1, p.18 HX, itd), ale wymaga to pewnej wprawy i zachowania niezbędnej ostrożności - napięcie sieci jest niebezpieczne dla życia :!:
    Pozdrawiam.

0
  • #5 09 Kwi 2009 22:19
    kiciolina
    Poziom 9  

No i jest tak jak napisał prezeswal :)

działa na 12 V :D:D

Został mi tylko przekaźnik do wlutowania.

Dziękuję za pomoc.

0
  • #6 22 Lut 2015 20:50
    piropol
    Poziom 12  

Witam, podpinam się pod temat.
    Zakupiłem dziś zestaw trzech gniazd sterowanych z pilota na 433Mhz. Potrzebuje przerobić je na 12V tak jak kolega kiciolina. Docelowo będą służyły do załączania bezprzewodowych statywów oświetleniowych na wyjazdach w teren. Moje pytanie brzmi: czy w moim przypadku muszę zmodyfikować układ w taki sam sposób jak kolega powyżej czy należą się dodatkowe zmiany ? Mógłby ktoś rzucić fachowym okiem ?

Fotki : Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v

1