Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v

08 Kwi 2009 23:38 7255 5
 • Poziom 10  
  Witam.

  Jestem początkujący w elektronice więc proszę o wyrozumiałość.

  Mam gniazdka sterowane pilotem "kemot" dokładnie takie jak poście:
  Link

  i chciałbym to przerobić aby odbiornik, tak jak pilot, był zasilany z 12 V a nie 230.
  W cytowanym wyżej temacie w pdf jest opis że zasilanie układu to max. 15 V wiec chyba nie powinno to sprawić problemu. Odbiornik ma działać przekaźnikiem na 12 v.

  Proszę więc o pomoc, wskazanie co wylutować i gdzie przyłożyć 12 v żeby odbiornik działał :)


  Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v

  Z góry dziękuję
 • Poziom 39  
  Będzie kłopot bo przekaźnik jest na 24V....
  Samo zasilanie to nie problem ale z wymianą stycznika to już się przestaje opłacać.....
  Pozdr.J.
 • Poziom 10  
  Może od początku:
  Układ ma służyć jako zdalne sterowanie do modelu łódki wędkarskiej do wywozu zanęty. Łódka płynie we wskazane miejsce i po naciśnięciu na przycisk pilota otwiera klapę która uwalnia zanętę.
  Sterowanie łódką mam z modelu. Po prostu brakuje mi już kanałów w nadajniku.

  A ten układ ma zdalnie sterować dźwignią zapadni, dokładniej siłownikiem od zamka centralnego. Siłownik "kurcząc się" cofa rygielek podtrzymujący dno luku transportowego. Trwa to może pół sekundy. Sterowanie gniazdka jest włącz/wyłącz ale takie w zupełności wystarczy.

  Siłownik jest na 12 V, mam też taki przekaźnik(nie do końca wiem czy będzie potrzebny bo siłownik działa skutecznie już od 4,5V 500mA).
  Mam akumulator 12 V (7ah żelowy) jest na pokładzie łódki (to jest spory model... ;).

  Co do opłacalności to w zestawie jest 1 pilot obsługujący 3 gniazda wiec zyskałbym 3 dodatkowe kanały. Zestaw kosztował chyba 40 zł wiec będzie to najtańsze dostępne zdalne sterowanie.

  Chodzi wiec tylko o podpięcie zasilania z 12 v tak aby odbiornik działał i puszczał sygnał na nowy przekaźnik 12 V. To, że kilka elementów jest do wyrzucenia (niebieski przekaźnik, to żółte coś, i chyba coś jeszcze) nie stanowi problemu. Ten przekaźnik 24V nie jest dla mnie istotny i nie planuje go nigdzie wykorzystać. Tak samo układ stabilizujący (chyba gdzieś tam musi być skoro to gniazdo sieciowe 230).

  Dzięki za zainteresowanie i wytrwałość w czytaniu :D
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Doradzanie czegoś na podstawie fotografii, bez schematu jest nieco ryzykowne, ale można spróbować :D
  Na początek nie usuwałbym żadnych elementów. Wygląda na to, że napięcie zasilania układu jest stabilizowane diodą Zenera Z1 (to ta w szklanej obudowie, poniżej kondensatora "to żółte coś" :D ). Spróbuj odczytać jej oznaczenie - jakie jest jej napięcie ?.
  Jej anoda powinna być połączona z masą tak, jak końcówka p.9 (Vss) układu scalonego H2272. Katoda Z1 powinna być połączona z p.18 (Vcc) HX2272 (bezpośrednio lub poprzez rezystor).
  Jeśli zasilanie jest takie, jak naszkicowałem, to można spróbować podłączyć +12V do katody Z1, a minus oczywiście do masy (p.9 HX).
  Jeśli zaś Z1 jest na np. 24V, a zasilanie HX jest obniżane prze jakiś dzielnik lub kolejny stabilizator, to można podłączyć +12V bezpośrednio do p.18 HX, ale nie wiadomo, jak będzie z zasilaniem pozostałej części układu.
  Można też dokonać pomiarów odpowiednich napięć przy włączonym urządzeniu (na Z1, p.18 HX, itd), ale wymaga to pewnej wprawy i zachowania niezbędnej ostrożności - napięcie sieci jest niebezpieczne dla życia :!:
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  No i jest tak jak napisał prezeswal :)

  Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v

  działa na 12 V :D:D

  Został mi tylko przekaźnik do wlutowania.

  Dziękuję za pomoc.
 • Poziom 12  
  Witam, podpinam się pod temat.
  Zakupiłem dziś zestaw trzech gniazd sterowanych z pilota na 433Mhz. Potrzebuje przerobić je na 12V tak jak kolega kiciolina. Docelowo będą służyły do załączania bezprzewodowych statywów oświetleniowych na wyjazdach w teren. Moje pytanie brzmi: czy w moim przypadku muszę zmodyfikować układ w taki sam sposób jak kolega powyżej czy należą się dodatkowe zmiany ? Mógłby ktoś rzucić fachowym okiem ?

  Fotki : Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v Kemot - gniazdo sterowane pilotem - przeróbka z 230 na 12 v