Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG CE-28H86T chassis MC-007A - jakie napięcie B+ ?

09 Kwi 2009 00:30 2064 6
  • Poziom 17  
    Witam.
    Ile powinno wynosić napięcie Ub+ w tym telewizorze.
    Jest 145V, a według schematu ma byc 115V. Pozostałe napięcia zasilacza (35V, 30V, 12V, 8V) są prawidłowe, a nawet zaniżone o jakieś 1,5V. Wydawało mi się, że 145V jest typowe dla wszystkich dużych (28") telewizorów, ale po kilku sekundach pali HOTa.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Napięcie zasilania nie odgrywa tu roli w uszkadzaniu HOT-a. Raczej szukał bym w sterowaniu bazy tego tranzystora i sprawdzilbym kondensator ok.10nF/1600V w kolektorze. Schemat co masz dotyczy napewno wersji 14-21" i nap.na nim podane jest 115V. Dla 28" musi być 145V do 148V. Sprawdż czy po załączeniu HOT nie robi sie zaraz gorący a potem dokonaj przeglądu całego /napędu/ od wyjscia imp.H ze scalaka poprzez tranzystorek generatora,dławik. aż do bazy. Jezeli w bazie na sterowaniu są elektrolity ,wymień je bez sprawdzania. Wsłuchaj się w monencie startu, jak zachowa się trafo ,czy cos zaiskrzy, bo często samum winowajcą uszkadzania tranzystora linii jest zwarte uzwojenie w trafie.Powodzenia.
  • Moderator TV
    Żeby zaoszczędzić na tranzystorach proponuję, żebyś w szereg z zasilaniem trafa WN wstawił kilkuwatowy rezystor rzędu kilkuset Ohm, lub żarówkę, a po nim jakiś kondensator filtrujący, np. 10uF/250V. Będziesz miał trochę więcej czasu na dokonanie obserwacji i pomiarów. A gdy już znajdziesz przypuszczalną przyczynę uszkadzania się HOTa, zmniejszając rezystor dojdź do stanu wyjściowego.
    Powodzenia
    bogred
  • Poziom 17  
    Nie mam na schemacie oscylogramów. Zastanawia mnie to nachylenie, zaraz na początku impulsu na bazie tranzystora odchylania. Może tutaj tranzystor trwa chwilowo w stanie nie pełnego przewodzenia i przegrzewa się.
    Skala 1V/dz
  • Moderator TV
    Akurat ten przebieg na bazie wygląda dobrze. Jednak dużo bardziej wiarygodny jest przebieg prądu bazy, gdyż tranzystory HOT są załączane prądem bazy, ale żeby go zobaczyć, trzeba podłączyć sądę prądową. Zresztą złe sterowanie w bazie daje efekt silnego nagrzewania tranzystora, ale na ogół uszkodzenie nie następuje w ciągu kilku sekund. Czy próbowałeś, jak proponowałem, załączyć zasilanie przez rezystor szeregowy?
  • Poziom 31  
    Witaj....
    Kolega "bogred" prawie wszystko Ci napisał, ja mogę dodać iż w takich przypadkach do zasilania WN wykorzystuję regulowany zasilacz zewnętrzny. I wszystko widać. I jest czas na pomiary.
    Zapnij żarówkę, i sprawdź oscylogramy na wtórnej trafa. Choć na mój nos pachnie to uszkodzonym trafem.

pozdro z Krakowa

Stefan
  • Poziom 17  
    Zaraz po pierwszym upalonym tranzystorze wstawiłem w szereg żarówkę 60W, dzięki temu mogłem coś pomierzyć. Stąd też mam ten przebieg na bazie.
    Wstawiłem zamiast 2SD2581 -> BU2525AF, zmieniłem nieco wartości gasika po pierwotnej stronie transformatora sterującego tym tranzystorem i uzyskałem nieco lepszy przebieg napięcia na bazie:

Następnie zamiast żarówki wstawiłem szeregowo rezystor 10om. Uzyskałem obraz, lecz zauważyłem brak korekcji EW. Zwarty okazał się tranzystor Q302 KTD1413, który spowodował spalenie (i również zwarcie) dławika L401.
    Dławik przewinąłem a w miejsce KTD1413 wstawiłem BD911, bo już nic innego nie miałem pod ręką. Ponieważ KTD jest izolowany, konieczne było zastowanie podkładki mikowej bo tranzystor ten uzyskuje tu bardzo wysoką temperaturę.
    Telewizor pracuje już kilka godzin. Powodem uszkadzania się HOTa mogło być raczej zwarcie tego Q302 niż zły impusl sterujący, który "poprawiłem".
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.