Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar silników w przecinarkach

09 Kwi 2009 11:18 3859 20
 • Poziom 13  
  Witam forumowiczów.
  Mam przeprowadzić badania tokarek i przecinarek taśmowych w moim zakładzie. Czy oprócz badania stanu izolacji, ciągłości przewodu PE, oględzin zew. w wew. musze wykonać pomiary silnika elektrycznego co 6 miesięcy?
  Z góry dziękuje za odpowiedzi.
 • TestoTesto
 • Poziom 24  
  można sprawdzić symetryczność obciążenia uzwojeń np cęgami dietza, ale to raczej w celach prewencyjnych. Bedziesz wiedział ze jest coś nie tak z silnikiem i bedzie można go wcześniej zamówić albo naprawić.
 • Poziom 20  
  Witam!
  Tak jest Musisz odłączyć przewody zasilające silnik,iwykonać stosowne pomiary.
  Ps.Kol.macino,od kiedy to w protokóle pomiarowym
  piszesz że pomiary wykonałeś CĘGAMI DIETZA!!!!!!!!!!
  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  kolego keszan a gdzie ja napisałem że to do protokołu ma iść?? pisze jasno i wyraźnie że w celach prewencyjnych, czytaj ze zrozumieniem
 • Poziom 13  
  Ok czyli troche roboty przy tym będzie.Nie mam do dyspozycji wcześniejszych protokołów bo nie dbali o to i teraz na mnie spadło uporządkowanie wszystkiego.

  1.Co zrobić z tokarkami jeśli silnik jest zabudowany a żeby było ciekawie to puszcza od niego jest skierowana do dołu i musiałbym albo podnieść tokarke:) albo wymontować silnik czyli troche czasu to zajmie a maszyny muszą pracować

  2.A co zrobić z pompkami obiegowymi do wody i grzałkami 5kW w zbiorniku na ciepłą wode bo do tego też wcześniej nikt nie robił protokołów. Jest też piec gazowy i co z nim tylko ochrona czy coś jeszcze?

  3.mam też do zbadania sprężarkę przenośną 400v którą przepinają sobie z gniazda do gniazda w zależności gdzie jest im potrzebna. oczywiście nie wszystkie gniazda mają to samo zabezpieczenie.

  dziękuje za odpowiedzi
 • Poziom 25  
  Pomiar izolacji zrób razem z przewodem zasilającym silnik, jak coś będzie nie tak to wtedy zaczniesz szukać przyczyny ale jeśli pomiar kabel + silnik będzie ok to znaczy że sam silnik też jest ok.
  Najważniejszy i tak jest punkt podłączenia przewodu PE(N) do korpusu maszyny.
 • TestoTesto
 • Poziom 20  
  A co z oględzinami?
  Należało by obejrzeć tabliczkę przyłączeniową,
  silnika tzw.klamret
  Jeżeli chcesz spać spokojnie,wykonaj pomiary sumiennie.
 • Poziom 25  
  keszan napisał:
  Jeżeli chcesz spać spokojnie,wykonaj pomiary sumiennie.
  Co mają oględziny zacisków silnika do spokojnego snu? Pomiary robi się pod kątem bezpieczeństwa użytkownika a nie maszyny więc stan zacisków nie ma żadnego znaczenia (inna sprawa, że do ochrony silnika są odpowiednie aparaty - jeśli ktoś nie używa to trudno). Zresztą przy mocach rzędu kilku(nastu) kW każde niedomaganie natury stykowej "wyjdzie" bardzo szybko nawet przy pomiarze cęgami,
 • Poziom 32  
  kracek2 napisał:
  oględzin zew. w wew. musze wykonać pomiary silnika elektrycznego co 6 miesięcy?


  Czasokresy pomiarów powinny być podane w zakładowej instrukcji ruchu i eksploatacji.
 • Poziom 20  
  marian_em napisał:
  keszan napisał:
  Jeżeli chcesz spać spokojnie,wykonaj pomiary sumiennie.
  Co mają oględziny zacisków silnika do spokojnego snu? Pomiary robi się pod kątem bezpieczeństwa użytkownika a nie maszyny więc stan zacisków nie ma żadnego znaczenia (inna sprawa, że do ochrony silnika są odpowiednie aparaty - jeśli ktoś nie używa to trudno). Zresztą przy mocach rzędu kilku(nastu) kW każde niedomaganie natury stykowej "wyjdzie" bardzo szybko nawet przy pomiarze cęgami,

  Kol.STAN ZACISKÓW MA KOLOSALNE ZNACZENIE NA BEZPIECZEŃSTWO!!!.Tam jest podłączony przewód ochronny.
  A co z pompkami obiegowymi,dalej Chcesz mierzyć cęgami. :cry:
  Pompki nie mają po (naście)KW ,nie mają nawet 1KW
  Proszę Cię nie wprowadzaj kol.kracek2 w błąd :cry:
  Przeczytaj wypowiedź kol. [b]jacur
 • Poziom 25  
  keszan napisał:
  Kol.STAN ZACISKÓW MA KOLOSALNE ZNACZENIE NA BEZPIECZEŃSTWO!!!.
  Weź się tak nie spinaj bo od tego się zmarszczki robią ;) Silnik jest zabudowany i wielu przypadkach nie ma możliwości go nawet pooglądać bez odkręcenia elementów obudowy.
  Cytat:
  Tam jest podłączony przewód ochronny.
  Nawet jeśli jest, to i tak nie ma to większego znaczenia, bo jak już wspomniałem, najważniejszym punktem "ochrony" takich maszyn jest miejsce przyłączenia PE do korpusu.
  Cytat:
  A co z pompkami obiegowymi,dalej Chcesz mierzyć cęgami.
  Do silników napędzających pompki (czy to cieczy chłodzącej czy oleju) jest o niebo lepsze dojście, jak ktoś chce to może sobie tam pozaglądać chociaż jak już wspomniałem dla bezpieczeństwa użytkowania nie ma to żadnego znaczenia. Całość osłania korpus maszyny i bez rozkręcenia elementów obudowy nie ma żadnych szans dotknąć niczego co może "kopnąć". Jeśli jednak silnik jest na wierzchu to już zupełnie inna bajka.
  Cytat:
  Pompki nie mają po (naście)KW ,nie mają nawet 1KW
  Proszę Cię nie wprowadzaj kol.kracek2 w błąd :cry:
  Nie mam takiego zamiaru, po prostu stwierdzam fakt, że rozbieranie tokarki (frezarki czy innej maszyny) na części tylko po to, żeby dojść do zacisków silników napędowych jest przesadą, ponieważ wykonując podstawowe pomiary można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić stan poszczególnych elementów.
 • Poziom 20  
  Może kol.marian_em przekonam

  1.4. Zakres okresowych kontroli stanu technicznego
  Okresowe kontrole stanu technicznego mają sprawdzić, czy nie doszło do niedopuszczalnego pogorszenia stanu instalacji i urządzeń prawidłowo zaprojektowanych i poprawnie zbudowanych, co wykazały rzetelnie przeprowadzone badania odbiorcze (protokoły są dostępne), i poprawnie dotych-czas eksploatowanych, co wykazały uprzednie kontrole okresowe (protokoły są dostępne). Mają też wykryć i sprawdzić ewentualne zmiany (również wymiany uszkodzonych aparatów lub innych ele-mentów) wprowadzone po poprzedniej kontroli, ich zakres, celowość i poprawność. W przypadku dokonania zmian zasadniczych po poprzedniej kontroli, instalacja bądź jej część podlegają badaniom odbiorczym.
  Co do zakresu okresowych kontroli stanu technicznego instalacji i urządzeń elektrycznych ob-serwuje się w Polsce rozdwojenie jaźni:
  􀂃 wpisuje się zakres jak największy w przepisach, zarządzeniach, wytycznych, instrukcjach, najchęt-niej bez dopuszczenia jakichkolwiek odstępstw, aby nikt nie zarzucił, że cokolwiek pominięto, a następnie
  􀂃 lekceważy się i omija te zapisy, bo literalne ich dopełnienie bywa kłopotliwe i/lub kosztowne, a niekiedy praktycznie niemożliwe.
  Pomimo tej zapobiegliwości autorów przepisów i instrukcji, wspieranej przez osoby i firmy wę-szące łatwy zarobek, teksty są niedopracowane, niejednoznaczne i w zapisach szczegółowych odbiega-jące od praktyki starszych członków Unii. Same kontrole, w tym badania i pomiary, nader często by-wają przeprowadzane niestarannie i niekompetentnie, a bywa, że ich protokoły są niewiele warte.
  Grzechem najpoważniejszym jest niedocenianie oględzin jako ważnej czynności kontrolnej. Wprawne oko autentycznego fachowca czasem więcej wypatrzy niż pomiar miernikiem w ręku osoby nie dość kompetentnej. Czynności kontrolne to oględziny, sprawdzenia za pomocą próbników oraz pomiary za pomocą mierników (niem. Besichtigung, Erproben und Messen). Identycznie stawia spra-wę projekt arkusza IEC 60364-6, Part 6: Verification [22], który na wstępie podkreśla, że kontrola (sprawdzenie) stanu technicznego instalacji elektrycznej obejmuje wspomniane czynności oraz spo-rządzenie protokołu: Verification = inspection + testing + reporting.
  Przy badaniach okresowych pamiętać trzeba o zasadzie ochrony zastanej. Od istniejących star-szych instalacji i urządzeń wymaga się zgodności z normami i przepisami budowy z okresu ich projek-towania i wykonania, pod dwoma wszakże warunkami:
  􀂃 później wprowadzane przepisy (lub obligatoryjne normy) nie wymagały doprowadzenia z określo-nym vacatio legis istniejących urządzeń do stanu zgodności z ich wszystkimi lub wybranymi po-stanowieniami,
  􀂃 w instalacji bądź urządzeniu nie dokonywano zmian zasadniczych poprzez przebudowę lub moder-nizację.
  Tym niemniej również starszych urządzeń dotyczą obecne przepisy bezpieczeństwa pracy [8], zwłaszcza w zakresie ochrony od porażeń, pożarów i wybuchów.
  We Francji [28, 29] osoba przystępująca po raz pierwszy do kontroli okresowej w jakimś obiek-cie musi otrzymać protokół badań odbiorczych i kolejnych kontroli okresowych poprzedzających jej przybycie. W przeciwnym razie jest obowiązana przeprowadzić nie kontrolę okresową, lecz badania odbiorcze w pełnym zakresie (znacznie szerszym niż badania okresowe) i przedstawić protokół badań odbiorczych.

  Dodano po 11 [minuty]:


  Kol.kracek2
  Przed przystąpieniem pomiarów przeczytaj
  mój post z godz.15:06
 • Poziom 25  
  Jaki to ma związek z rozkręcaniem tokarki na części?
 • Poziom 20  
  Piszesz co mają się oględziny?
  Grzechem najpoważniejszym jest niedocenianie oględzin
  jakoważnej czynności kontrolnej.Oko fachowca czasem więcej wypatrzy niż pomiar miernikiem w ręku.

  Dodano po 17 [minuty]:


  Kol.marian-em
  Kto Ci każe rozkręcać urządzenie?????????????
  Jak się nie chcę rozkręcić parę śrubek,jego ból
  Wszystko to co napisałem jest podparte normami,ustawami,etc,etc

  Dodano po 12 [minuty]:

  Kol.kracek2
  Mam szybkie pytanko?
  Czy w Twoich urządzeniach PE do korpusu maszyny
  podłączone jest bednarką?
 • Poziom 13  
  Nie. maszyny nie są podpięte do bednarki.

  Z tego co się dowiedziałem to maszyny są z lat 70 i 80. Po przeprowadzce zakładu na nowe miejsce nikt nie robił badań odbiorczych.
  Więc moje pytanie: Jak powinny one wyglądać i kto je może wykonać wystarczy samo D+E czy musi być jeszcze jakieś inne uprawnienie.

  Wracając do grzałek i pomp obiegowych dowiedziałęm się że muszą mieć protokoły z oględzin i ciągłości PE czy coś jeszcze?
 • Poziom 20  
  Kol.kracek2
  Nie wierzyłeś mi,pisałem Ci ze wprowadzają Cię kol.
  w pole.Czy wykonywałeś już takie pomiary.Czy masz
  odpowiednie przyrządy do wykonania tych pomiarów

  Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

 • Poziom 13  
  NIe. Nie wykonywałem. Na stanie w firmie jest miernik Sonel MPI-511
 • Poziom 20  
  kracek2 napisał:
  NIe. Nie wykonywałem. Na stanie w firmie jest miernik Sonel MPI-511

  Czy posiada ważne badania(kalibrację)?
  Miernikiem Sonel MPI-511 wszystkich wymaganych pomiarów nie
  pomierzysz.Proponuję Ci żeby Twoja firma wynajęła pomiarowca
  który ma doświadczenia.A ty będziesz spał spokojnie.
  Załączniki:
 • Poziom 13  
  Miernik ma aktualne badania.

  Dzięki za załącznik ciekawa lektura.
  Też bym tak chciał ale szef chce zrobić to po kosztach więc muszę ja to zrobić. Pomiarów nie wykonywałem samodzielnie nigdy jedynie uczestniczyłem w pomiarach: Silnika, rozdzielnic, pomiarach rezystancji, pętli zwarcia-niestety człowiek ten wyjechał za granice z którym to robiłem a on był dobry w te klocki po prostu stary wyjadacz. Troche wiem co z czym się je tylko nigdy nie wykonywałem protokołów z tych badań.
 • Poziom 13  
  Dzięki za odpowiedzi.