Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja Siła -> 3 fazy 220V

smoker 16 Kwi 2009 16:46 15638 66
 • #61
  Falco76
  Poziom 25  
  Jak można, to się wtrącę z jednym pytankiem.

  Mam piekarnik pod 230V. W pobliżu piekarnika nie mam gniazdka 230V ale mam siłę (5 przewodów). Czy jak utnę wtyczkę (230V) od piekarnika i podłączę się pod siłę wykorzystując któryś z przewodów L1,L2,L3; przewód N; oraz na masę piekarnika PE - czy tak będzie dobrze?

  Mieszkam w bloku i mam osobny licznik na siłę.
 • IGE-XAO
 • #62
  Akrzy74
  Poziom 39  
  Falco76 - Jeśli przewód w obwodzie siłowym jest o odpowiednim przekroju i ma odpowiednie zabezpieczenie nadprądowe /o charakterystyce B/, to możesz tak zrobić /o ile kuchenka nie jest na gwarancji/.
 • IGE-XAO
 • #63
  Falco76
  Poziom 25  
  Przewody od siły są grube (na oko średnica ~2mm). Piekarnik jest na gwarancji. Na bezpieczniku jest oznaczenie B16. Co może się stać?
 • #64
  kris669
  Poziom 19  
  Więc nie tnij przewodu zasilającego piekarnik, tylko zastosuj "przelotkę" w postaci wtyczki siłowej, odpowiedniej do zamontowanego gniazda i przewód 3 żyłowy zakończony gniazdem na 230 V (są pojedyncze gniazda do przedłużaczy posiadające styk uziemienia).
 • #65
  Falco76
  Poziom 25  
  Cały myk polega na tym, że za piekarnikiem nie mogę mieć gniazdka (nie ma miejsca). Gniazdko zostało wywalone. Do siły mam podłączoną na zaciski płytę ceramiczną. Podłączyłem piekarnik do zacisków - masa do PE - jeden przewód do N - drugi do L1. Na razie działa. Bezpiecznika nie wywala.

  Martwi mnie tylko, to co napisał kolega Akrzy74 - cyt " /o ile kuchenka nie jest na gwarancji/". Skoro tak pisał, to znaczy, że coś może się zrypać. Proszę o odpowiedź. Co może się stać złego, przy takim podłączeniu?
 • #66
  Maly
  Poziom 28  
  Otóż jeśli utniesz oryginalną wtyczkę od kuchenki i sam sobie przerobisz na wtyczkę siłową to stracisz gwarancję na kuchenkę, w przypadku jakiejkolwiek awarii, serwis tego nie uzna.
  Elektrycznie będzie ok.
  Dlatego lepiej zastosować przejściówkę z gniazda siłowego na pojedyńcze jednofazowe, a oryginalny przewód zostawiasz bez zmian.