Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

układ sterowania silnikiem

kuna1994 09 Apr 2009 15:30 5684 6
 • #1
  kuna1994
  Level 11  
  Potrzebuje waszej pomocy. Potrzebny mi jest pewien układ. Chce żeby dało się przełączać, w którą stronę ma się obracać silniczek (prawo i lewo). I żeby przełączało się to za pomocą jednego 3 stanowego przełącznika. Silniczek wymontowany jest od wycieraczek fiata 126p całość powinna być zasilana 12v.
  Potrzebuje również przetwornicy z 230v, która będzie dobra by zasilić ten układ.
  Prosiłbym o schematy lub linki.
  Z góry Dziękuje.
 • #2
  BC313
  Level 17  
  Ten silnik ma w stojanie uzwojenia czy magnes stały?
 • #3
  kuna1994
  Level 11  
  Magnes stały.
 • Helpful post
  #4
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Niżej masz klasyczny układ mostkowy sterowania silnikiem DC przystosowany tylko do przełącznika 3-pozycyjnego (trzecia i stabilna pozycja centralna przełącznika - wszystkie styki rozwarte: np. typowy przełącznik dźwigienkowy 3-pozycyjny - silnik nie kręci, pozycje skrajne przełącznika - obroty w jedną lub drugą stronę). Uprzedzając Twoje pytania - jeśli chciałbyś sterować dodatkowo obrotami silnika, to poczytaj na elektrodzie o sterowaniu PWM silnikami DC (dużo było na ten temat napisane i wyjaśnione). Jako, że jesteś nowy na "elce" dobra rada na przyszłość: zanim zadasz pytanie użyj wyszukiwarki (na tym forum jest taka). "Elektroda" to bardzo obszerny zbiór wiedzy - trzeba tylko umiejętnie zadawać pytania w wyszukiwarce. Proponuję również zapoznać się szczegółowo z regulaminem forum, bo w odróżnieniu od wielu innych forum, jest restrykcyjnie przestrzegany przez moderatorów. Koniecznie zmień również tytuł tematu (regulamin pkt. 11.1) na np. "Układ sterowania silnikiem od wycieraczek", czy jakoś podobnie - temat musi być sprecyzowany i umieszczony w stosownym dziale (w Twoim przypadku powinien to być dział: "Układy elektroniczne DIY, pomysły, problemy").

  układ sterowania silnikiem

  Pozdrawiam

  PS Do zasilania potrzebujesz zasilacz sieciowy, obniżający napięcie do 12V i wydajności do kilku amper (sprawdź na tabliczce znamionowej silnika jakiego prądu wymaga) - takie zasilacze można kupić gotowe w granicach 20-30,- zł więc nie opłaca się robić. Tranzystory trzeba dokręcić do radiatora, wszystkie T z podkładkami i tulejkami izolacyjnymi do jednego radiatora, albo bez podkładek i tulejek parami komplementarnymi (pionowo na schemacie) do dwóch radiatorów (wspólne kolektory).
 • #5
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
 • #6
  cordoba_2004
  Level 27  
  takiego przełącznika 3pozycyjnego z tym układem wbudowanym nie da się kupić?
 • #7
  Krzyś33
  Level 25  
  Witam. Można to wykonać dużo prościej przełącznikiem dwupolowym trójstanowym . Jeśli chcesz schemat to mogę ci go później przesłać ( chwilowy brak czasu). Pozdrawiam.