Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie SMD - cyna nie siada na polu lutowniczym.

09 Kwi 2009 16:47 5082 6
  • Poziom 13  
    Witam .

Otóż niedawno rozpocząłem zabawę z lutowaniem elementów smd, wcześniej trochę lutowałem elementy przewlekane .
    Otóż mam problem taki jak w temacie. Dziś zacząłem lutować pierwszy scalaczek smd i zauważyłem, że przykładając grot wraz z cyną do pada ( szerokość 0.5 ), cyna nie chwyta się pada, a cała od razu kumuluje się na grocie tworząc kulki. To samo, kiedy chciałem przylutować goldipny : pole lutownicze duże, a cała dokładana cyna osiadała na grocie .

Pady posmarowałem topnikiem pTNN-2 jest to kalafonia .

Jest ktoś w stanie pomóc ?
  • TermopastyTermopasty
  • Użytkownik usunął konto  
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Jeżeli cyna nie chce zostać na padzie to znaczy że jest on brudny, postaraj się go dobrze wyczyścić np kontaktem i powinno pomóc u mnie działało
    karol_85 napisał:
    Kup specjalny topnik w płynie do lutowania smd, powinno pomóc.

Może pomóc ale ale nie musi jeżeli na padzie będzie brud za bardzo nie pomoże, a topnik jest dobry do lutowania układów o małym rastrze lub usuwania zwarć np coś takiego
    http://www.tme.eu/zageszczony-topnik-no-clean-w-strzykawce-10ml/arts/pl/b04/aws4200tf.html
  • Poziom 13  
    Dziękuje za odpowiedzi .

Ale ja topnikiem posmarowałem wszystkie pady , a wcześniej wszystkie przetarłem spirytusem . Temperatura grota to 300 oC , i po przyłożeniu go razem z cyną do pada wszystko idzie na grot na którym tworzy się "kulka" zamiast rozpłynąć się po padzie .
  • Poziom 13  
    Zależy jakie elementy lutuje jeżeli pokroju obudów SO-8 SO-14 itp tylko i wyłącznie cyna i nic więcej dopiero jak trzeba usunąć jakieś zwarcie lub mniejszy raster to dopiero używam topnika (no i oczywiście dobra sprawa to grot - minifala - bardzo ułatwia życie oraz lut wychodzi jak po fabryce). Stosowałem kilka rodzai topnika i ten co podałem wcześniej jest jak dla mnie najwygodniejszy nakładam topnik potem kładę układ i się trzyma (nie ucieka przy lekkim stuknięciu w płytkę) a topniki w płynie w mazakach lub inne nie przypadły mi do gustu.
    Temperatura 400C a przy bezołowiowej nawet i 450C (nie sugeruj sie temperatura jaka masz na stacji na grocie jest dużo mniejsza robiliśmy pomiary i temperatury bardzo odbiegały od normy czasem nawet o 80C)