Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy jak go sprawdzić?

terminux 09 Kwi 2009 17:52 1983 2
 • #1 09 Kwi 2009 17:52
  terminux
  Poziom 23  

  Mam taki silnik od klimatyzatora do sterowania żaluzjami. Silniczek po dotknięciu czuć jak wibruje, ale żaluzje sa nieruchome. Silnik nawet w powietrzu pozostaje nieruchomy. Elektronikę sprawdziłem - wszystko jest OK. Podejrzenie pada na ten silniczek - jak można go sprawdzić?

  Silnik krokowy jak go sprawdzić?

  Silnik krokowy jak go sprawdzić?

  0 2
 • #2 09 Kwi 2009 19:03
  atomus2003
  Poziom 17  

  Witam!!!
  Wygląda na to, że ten krokowiec ma w środku przekładnie zębate i możliwe, że na skutek przeciążenia powyłamywały się zęby trybów. Spróbuj go włączyć na sucho i przekręć ręką ośkę. Jeśli załapie na chwile to na pewno w środku jest sieczka i silnik do wymiany, bo nie rozkręcisz go tak łatwo (jest zgrzewany i robota tylko dla ambitnych :D). I uważaj żeby nie wypalić sterowania gdyby silnik nagle się zablokował.
  Powodzenia
  Pozdrawiam!!!

  0
 • #3 14 Kwi 2009 16:08
  autoza
  Poziom 11  

  Witam
  Z fotki widać, że do silniczka dochodzi 5 przewodów. Prawdopodobnie jest to silnik 4 fazowy. Przewód niebiesnik jest wspólny ( ale należy sprawdzić, pomiędzy każdą fazą a przewodem wspólnym powinna być taka sama rezystancja).
  Proponuję proponuję przewód wspólny przyłączyć do zasilacza prądu stałego o naspięciu podanym na obudowie silnika lub w instrukcji, a każdą fazę z osobna zasilać drugim biegunem z zasilacza. Być może silnik posiada uszkodzone uzwojenia lub jest zaterty.

  Powodzenia

  0