Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak określić częstotliwość pracy nadajnika i odbiornika

27 Kwi 2004 11:17 2637 7
  • Poziom 10  
    Jak określić częstotliwość pracy nadajnika i odbiornika (pilota i centralki) prostymi metodami. próbowałem zbliżyć do anteny radia i w całym paśmie słyszałem jednakowej głośności podwójny pip. Potrzebuje takiej informacji bo mam 2 piloty i dwa odbiorniki. Chce zrobić żeby oba odbiorniki działały na jednego pilota. Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    sprawdź czy przypadkiem nie znajduje się w centralce i pilocie modół nadawczy/odbiorczy z tego co pamietam na 433MHz
    jak tak, to musisz poszukać 2 układów - kodera i dekodera
    ja do pilotów 1 kanałowych (włącz/wyłacz) stosuję MC145026P a do odbiorników MC145028
    jeżeli masz tego typu układy w pilocie i centralce, to musisz sprawdzić jaki jest kod ustawiony (wystarczy w pilocie od centralki której chcesz używać) i później ustawić taki sam kod w drugim pilocie 8)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    tak układ nadawczy i odbiorczy są zrobione na układach kodera i dekodera Mc145026 i 27 ale po ustawianiu tych samych kodów nie działają bo odbiorniki są trochę zestrojone na inne częstotliwości mają w torze odbiorczym takie wie kreski na druku i połączone w pewnym miejscu cyną co powoduje możliwość strojenia odbiornika. Jednak na oko się tego nie da zestroić Dlatego moje pytanie jak zmierzyć częstotliwość. ( Układy nadajnika i nie są zrobione z gotowych układów nad i odbiorczych, pilota można stroić trymerem a odbiornik tylko "kroplą cyny" )Trzeba by znaleźć miejsce gdzie oba odbiorniki mają tą samą częstotliwość - z drugiej jednak strony może się okazać ze kreski na druku do strojenia kroplą cyny mogą wykraczać poza zakresy jednego i drugiego odbiornika . Dlatego moje pytanie jak zmierzyć częstotliwość żeby się dowiedzieć jak daleko znajdują od siebie częstotliwości odbiorcze obu odbiorników. Na oko to ciężko by to zrobić ale jakbym mógł sobie to zmierzyć to można by z tym powalczyć jednak nie mam oscyloskopu lub innego pożytecznego narzędzia . Może ktoś ma jakiś ciekawy sposób żeby taką częstotliwość przynajmniej spróbować ustalić. Robiłem to na radiu ale w całym paśmie od 66 do 108 MHz ( myślę ze piloty nadają w wyższym) po naciśnięciu pilota słyszę jednakowe pi-pi. Proszę o pomoc Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Częstotliwości odbiornika raczej nie zmierzysz bo to odbiornik, ja bym poradził kręcić kondensatorem w pilocie a do odbiornica podłączyć oscyloskop na wyjściu i łapać maksimum amplitudy.
  • Poziom 21  
    napisałeś, ze są miejsca do zwierania punktów kroplami cyny - to są punkty do ustawienia kodu nadajnika i odbiornika :!:
    czy te dwie centralki i piloty są jednego typu :?:
  • Poziom 10  
    w sumie to mam 3 identyczne odbiorniki i steruje to jednym pilotem. W pilocie jest koder MC125026 jego kod ustawiony jest tak jak odbiorników na MC124027. Odbiornik można stroić poprzez zwieranie cyną dwóch szyn na płytce drukowanej -stroimy wtedy częstotliwość - i z tym miałem problem bo 3 odbiorniki musiałem zestroić do pilota a wiec znaleźć miejsce na długości tych szyn żeby każdy stroił do pilota. Nie mogłem stroić pilotem do odbiornika. Ale już sobie z tym poradziłem stroiłem każdy odbiornik i każdy z nich uzyskał odległość ok 10m w terenie zapokoionym (czyli w innych pomieszczeniach). Jednak stało sie coś dziwnego jak wszystkie urządzenia włączyłem i każde ma sterować wł wył , a tu jedno tylko działało na odległość ok10m a pozostałe straciły zasięg do 30cm. Myślę sobie co jest! wyjmuje z kontaktu- odłączam tego co nie stracił zasięgu i pozostałe wróciły do zasięgu ok 10m wkładam do gniazda znów tego pierwszego to 2 i 3 straciły zasięg . CO może być każdy jest w osobnej obudowie ma osobne zasilanie i tylko steruje przekaźnikiem. Dlaczego tak się dzieje ? Może ktoś jeszcze cos podpowie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektronik
    Zwracam uwagę, że - jeśli te odbiorniki odbierają dość wąskie pasmo - że potrzebna
    jest niezła precyzja pomiaru: do sterowania wystarczy pasmo dziesiątek herców, jeśli
    częstotliwość jest 433MHz, to jest to jedna dziesięciomilionowa, i przyrządy, które
    mierzą z taką dokładnościa, należą do rzadkości...

Poza tym: 433MHz - jeśli to na takiej częstotliwości działa - należy do pasma, które
    jest przeznaczone do amatorskiej łączności, a nie do sterowania - ktoś może obok
    zainstalować nadajnik 100W na taką częstotliwość i wszystko przestanie działać.

Przyczyną, że jak się włączy jeden odbiornik, to pozostałe przestają działać, jest
    prawdopodobnie układ superreakcyjny w tym odbiorniku, który zakłóca pracę dwóch
    pozostałych - może da się go jakoś dostroić, żeby nie zakłócał? Superreakcja jest
    potrzebna do detekcji, ale generowany sygnał nie powinien wychodzić na antenę -
    może to kwestia, że jakiś układ mostkowy, który ma go eliminować, jest mocno
    niezrównoważony, a może to jest badziewie, w ktorym takiego układu nie ma.