Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na STX'ach jakie wysokotonowe do nich?

09 Kwi 2009 22:19 1780 14
  • Poziom 18  
    Witam!

Posiadam w chwili obecnej kolumny złożone z:

TVM ARV-104-64/1; wysokotonowy

2x STX GDN 17-80-8-SS; 2 średniotonowe

STX GDN 25-100-4-SC niskotonowy oraz

zwrotnica STX 3D 12/12

Oraz wzmacniacz unitra PW9010 2x35W.

Ostatnio głośniej słuchając muzyki upaliły mi się troszkę cewki w tych głośnikach i słychać przy naprawde wysokich tonach świst i trzeszczenie.

Jakie głośniki powinienem dobrać teraz?
    Słucham muzyki przeważnie klubowej, dance ale i zwykłego radia lubie posłychać z czystym brzmieniem. Zależy mi również aby te głośnki były o podobnych wymiarach jak te.

Dziękuję za uwagę
    Pozdrawiam
    bishofek
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Moim zdaniem nie w głośnikach leży problem, tylko w uniwersalnej zwrotnicy. Jeśli nie masz doświadczenia (tak sądzę po zestawieniu przetworników i zwrotnicy :D ) to ciężko będzie coś z tym poradzić.
  • Poziom 18  
    Zwrotnice zawsze mogę zmienić jak i przetworniki. Chciałbym żeby też nie były zbyt drogie. A STX'y wtbrałem bo mają dobrą opinię, dobrze grają i sa tanie ;)
  • Poziom 18  
    Dałeś mi link do edytowania postu. Proszę o link do tematu ;)
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    szeregowo z wyjściem na głośnik wysokotonowy daj rezystor ok 250 ohm 10W
    różnica w głośności niezauważalna ale zabezpieczy sopran
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    cris chyba nieco za dużo.

Jeżeli chcesz tanio, to wsadź tam stx PJ. Bardzo popularna wysokotonówka i na pewno będzie pasowała do zwrotnicy od stx.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Zastanawia mnie przesadna uniwersalność zwrotnicy z stx.
    Ze zdjęcia wnioskuje, że ta 3d to zwykły filtr Butterwortha. Jeśli zrobię taki filtr pod 4ohm na 5000hz, to przecież dla 8ohm muszę mniej więcej 2x zmniejszyć pojemność i zwiększyć indukcyjność, jakim więc cudem ta zwrotnica obsługuje głośniki cztero i ośmioomowe?
    Poza tym jak można uszkodzić wysokotonowca pracującego dopiero od 5kHz? Toż takie obciążenie nawet towar z Dalekiego Wschodu powinien wytrzymać.

Cris chyba dużo za dużo. :)

Bishofek
    W jakim celu zastosowałeś 2xgdm 90dB do avr o takiej samej efektywności? W ogóle to chyba coś pokręciłeś w oznaczeniu tej Tesli.
    Wg mnie skoro masz te głośniki i gotową obudowę (mam nadzieje, że GDM'y odgrodzone) masz tylko jedno wyjście. Zrobić z 2xGDM i wysokotonowego (jaki byś nie kupił) zestaw 2,5 drożny, a GDM odciąć tak nisko na jaką cewkę będzie cię stać. Ze zwrotnicą nie pomogę, bo bez dostępu do głośników nie potrafię, a kalkulator, który odradzam obsłużyć może każdy.
    Jakby udało ci się podać wartości L i C z filtra i impedancję tej tesli, można by mniej więcej oszacować jak faktycznie był odcięty i czy przez zwrotnicę się uszkodził.
  • Poziom 18  
    Więc tak GDM'y są odgrodzone od GDN.Głośniki te są w układzie de'apolito gdzie ich efektywność wzrasta o około 15%.

Wysokotonowy nie uszkodził się aż tak bardzo lecz słychać świst co mnie bardzo denerwuje a nie jest to wina wzmacniacza.

Jako że nie mam miernika indukcyjności nie będę w stanie Ci przekazać tych informacji. Lepiej jeżeli możesz to pomóż mi w doborze głośnika wysokotonowego i zwrotnic do tych kolumn.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tak się patrzę na twoją wizytówkę i pomyślałem,że jakbyś mieszkał bliżej zrobiłbym ci projekt tej zwrotnicy za naprawienie laptopa :)

Ale do rzeczy. Nie wiem ile razy ja i inni użytkownicy pisali, że uniwersalna zwrotnica to mit.
    Impedancję głośnika otrzymamy jak podasz jego prawidłowe oznaczenie, wartości elementów zwrotnicy możesz jedynie odczytać, o ile są opisane. Chyba, że masz czym zmierzyć.
    Mniejszym złem od zwrotnicy uniwersalnej będzie zwrotnica z kalkulatora, np takiego http://ccs.exl.info/calc_cr.html#second jednak nie należy wpisywać tam impedancji znamionowej głośnika a odczytaną z wykresu, który producent zwykle podaje, dla częstotliwości podziału.
    Jeśli się uprzesz i będziesz chciał puszczać równolegle te gdm'y jak do tej pory, potrzebujesz głośnik efektywniejszy od tej tesli. Jeśli ten 4'omowy PJ z stx ma faktycznie 94dB będzie odpowiedni, ale jak gra mnie nie pytaj bo nie wiem.
  • Poziom 18  
    Impedancje wszystkich głośników to 4R.

Napisz mi na pw co się dzieje z laptopem a ja ci powiem co można na to poradzić.

Ta Pj'otka jest tania kupie ją i porównam z teslą.
    Zwrotnice też wypadało by zmienić.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    bishofek napisał:
    Impedancje wszystkich głośników to 4R.

To jak ty podłączyłeś te średniotonowce?

Co jest z moim lapem, to ja wiem, ale nie chce go połamać rozbierając.
  • Poziom 18  
    Powiedziałem w sumie. Są to 2x 8R więc daje to 4.

Co do lapka to masz FAQ w dziale komputerowym jak rozkręcić laptopa z obrazkami ;).

A jakie zwrotnice mógłbyś mi zaproponować do tego zestawu?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Co do zwrotnicy powiedziałem już wyżej. Nie potrafię, zresztą chyba nikt nie potrafi jej zaprojektować nie mając do dyspozycji głośników. Można to zrobić mniej więcej znając przebiegi spl i impedancji, ale stx nawet nie podaje parametrów wycofanych glośników.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    bishofek napisał:
    Dałeś mi link do edytowania postu. Proszę o link do tematu ;)

Już poprawiłem.