Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria słoneczna + woltomierz. Ładuje ogniwo. Woltomierz wskazuje 0.

10 Kwi 2009 13:05 2600 23
  • Poziom 10  
    Gdy ogniwo mam podłączone z akumulatorkiem to aku się ładuje. Jednak gdy go ogniwo podłącze woltomierz to wskazuje 0. Coś jest nie tak?
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 35  
    Witam
    Skoro bateria słoneczna ładuje akumulator, to znaczy, że jest sprawna. Ale czy sprawny masz miernik? Czy na tym samym zakresie mierząc napięcie bateryjki np.1,5V - miernik coś pokazuje?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Tak, miernik jest OK.
  • Poziom 35  
    A ogniwo słonecznie zawiera jakąś dodatkową elektronikę do sterowania procesem ładowania czy jest "gołe"?
  • Poziom 10  
    Golutkie. Trochę rozładuje aku i ponownie spróbuje naładować. Ale to już nie dzisiaj bo zachmurzone:|
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 27  
    A jaki to miernik? Dobrze wybrałeś zakres? Może mierzyłeś na zakresie AC? Skąd masz pewność że ogniwo ładuje? Podłącz w szereg z akumulatorem amperomierz i sprawdź czy to ogniwo ładuje akumulator lub "rozładowuje" akumulator.
  • Poziom 35  
    Możesz zmierzyć prąd pośrednio włączając w obwód rezystor i mierząc na nim spadek napięcia. Może podaj symbol lub zdjęcie tego ogniwa słonecznego które posiadasz.
  • Poziom 10  
    http://www.conrad.pl/image.php?art=110330&pic=undefined

Stabilna moc: 96 mW
    Napięcie nominalne: 3,6 V
    Prąd nominalny: 27,0 mA
    Napięcie biegu jałowego: 4,9 V
    Prąd zwarcia: 35 mA
    Przykłady zastosowania: ładowanie 2 akumulatorków NiCd lub 2 akumulatorków NiMH
    Wymiary (dł. x szer. x wys.): 70 x 30 x 3 mm
  • Poziom 35  
    A masz możliwość pomiaru napięcia baterii słonecznej miernikiem cyfrowym? Bo być może woltomierz który posiadasz pobiera tak duży prąd, że wskazuje 0V (choć trudno mi w to uwierzyć).
  • Poziom 10  
    A czy ogniwo wytwarza napięcie stałe czy czy przemienne? Mam woltomierz magnetoelektryczny, czyli do pomiaru n.stałego. Na wikipedii pisze:"Po zastosowaniu układu prostowniczego może mierzyć również napięcia przemienne." Jaki jest ten układ prostowniczy? Jak go zastosować?
  • Poziom 35  
    Ogniwo wytwarza prąd stały. Twój woltomierz po prostu wpinasz równolegle + do + a - do - ogniwa. Nie ma potrzeby stosowania żadnego prostownika. Czy to jest ten sam woltomierz o którym piszesz ma początku wątku?
  • Poziom 10  
    Tak, +do+, -do-. Wskazówka lekko drgnęła, unisła się na 0,5V, za chwilę opadła.
  • Poziom 26  
    A nie masz po prostu jak tego sprawdzić miernikiem uniwersalnym?
  • Poziom 35  
    dila57 napisał:
    http://www.conrad.pl/image.php?art=110330&pic=undefined

Stabilna moc: 96 mW
    Napięcie nominalne: 3,6 V
    Prąd nominalny: 27,0 mA
    Napięcie biegu jałowego: 4,9 V
    Prąd zwarcia: 35 mA
    Przykłady zastosowania: ładowanie 2 akumulatorków NiCd lub 2 akumulatorków NiMH
    Wymiary (dł. x szer. x wys.): 70 x 30 x 3 mm

Podałeś parametry ogniwa i teraz okazuje się, że ledwo 0.5V pokazuje woltomierz (i to na chwilkę). Coś jest nie tak tylko nie wiadomo co do końca. Jeżeli masz jakiś kondensator elektrolityczny (im wyższa pojemność tym lepiej, napięcie minimum 6.3V) to podłącz do ogniwa odczekaj jakiś czas i wtedy zmierz napięcie. Jeśli wskazówka wychyli bardziej (wartość bliska napięciu jałowemu) a potem zacznie spadać do zera to stawiam na felerny woltomierz. Może masz jakąś diodę świecącą? Podłącz ją poprzez rezystor (220 Ω) do ogniwa i zobacz czy się świeci.
  • Poziom 10  
    TNS-2TH X2
    0.22 uF M AC250V
    25/085/21/C
    EN132400

Mam taki kondensator. Mam diodę, ale nie mam rezystora. Nie znam się zbytnio na kondensatorach:)
  • Poziom 35  
    Ten kondensator nie nada się niestety gdyż ma za małą pojemność. Możesz podłączyć diodę bezpośrednio będąc w cieniu i potem powoli wystawiać ogniwo na słońce aby zobaczyć efekt. Jeśli będzie się zapalać to znaczy, że jest ok i chyba woltomierz sobie w kulki leci. Sprawdzałeś nim napięcie np. płaskiej baterii?
  • Poziom 26  
    Nie wiem co chcesz zdziałać takim kondensatorem. Potrzebny ci przynajmniej 1000uF/10V, większy nie zaszkodzi.
  • Poziom 10  
    Na baterii wskazuje dobrze. Jutro zrobie tak jak mówiłeś z tą żarówką. Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    dila57 napisał:
    Na baterii wskazuje dobrze. Jutro zrobie tak jak mówiłeś z tą żarówką. Pozdrawiam

Dioda LED to nie żarówka! Jeżeli chcesz podłaczać żarówkę pod to ogniwo, to nie oczekuj zbyt pozytywnych wyników.
  • Poziom 10  
    Nie może być żarówka? Wystawilem ogniwo, gdy się trochę nagrzało to wskazywało 3V. Wskazówka nie opadała. Za 10 minut znowu sprawdziłem i było dalej 3V. Jednak żarówka nie chciała świecić (bardzo jasno świeci już przy 1,5V). Teraz mierze napięcie co chwilę i cały czas jest 0. Może to coś od ogniwa? Spróbuję teraz dać LED.
  • Poziom 26  
    Żarówka nie zaświeci, bo ogniwo ma za małą wydajność prądową. Wygląda na to, że ogniwo sprawne.
  • Poziom 10  
    Jeżeli było napięcie, a poźniej nie to chyba jest coś z ogniwem. LED też nie świecił. Do końca dnia sprawdzałem i było 0V.