Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GND czym sie rozni napiecie pojedyncze od symetrycznego ?

Special_k22 10 Kwi 2009 14:23 3151 10
  • #1 10 Kwi 2009 14:23
    Special_k22
    Poziom 12  

Witam. Elektronika sie zajmuje od niedawna i mam wlasnie taki problem (jak w temacie). Czy np jesli wzmacniacz jest na napiecie symetryczne to moge podac pojedyncze?? Bardzo prosze by ktos z Was mi to wytlumaczyl i to czym jest GND.

0 10
  • Pomocny post
    #2 10 Kwi 2009 14:37
    Kyryry
    Poziom 9  

Special_k22 napisał:
    Czy np jesli wzmacniacz jest na napiecie symetryczne to moge podac pojedyncze?? Bardzo prosze by ktos z Was mi to wytlumaczyl i to czym jest GND.

Każdy wzmacniacz może pracować zarówno przy symetrycznym, jak i pojedynczym napięciu zasilania, trzeba tylko dobrać odpowiedni układ.

Na przyszłość polecam opcję wyszukaj (ew. google) przed napisaniem posta.

0
  • Pomocny post
    #3 10 Kwi 2009 14:42
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Special_k22 napisał:
    Witam. Elektronika sie zajmuje od niedawna i mam wlasnie taki problem (jak w temacie). Czy np jesli wzmacniacz jest na napiecie symetryczne to moge podac pojedyncze?? Bardzo prosze by ktos z Was mi to wytlumaczyl i to czym jest GND.
    Jak wzmacniacz jest przystosowany do napięcia symetrycznego to nie można go zasilać z pojedynczego napięcia bez modyfikacji układu.
    Najprościej sobie wyobrazić 2 akumulatory 12V połączone w szeregowo. Wtedy na końcu szeregu jest +12V, na środku GND a na ujemnym końcu szeregu -12V.

0
  • #4 10 Kwi 2009 14:42
    Special_k22
    Poziom 12  

ok wielkie dzieki. szukalem w google'ach lecz nie znalazlem definicji ktora zrozumialbym.

0
  • #5 10 Kwi 2009 15:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 10 Kwi 2009 16:23
    Special_k22
    Poziom 12  

Wiec co to jest GND elektrit mozesz mi wytlumaczyc?? bo juz sie zamotalem..

0
  • #8 10 Kwi 2009 16:44
    Special_k22
    Poziom 12  

Ok a przy zasilaniu symetrycznym GND jest neutralnym biegunem w jakim celu on jest?

0
  • #9 10 Kwi 2009 17:29
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Special_k22 napisał:
    Ok a przy zasilaniu symetrycznym GND jest neutralnym biegunem w jakim celu on jest?
    Po to żeby oszczędzić na elementach. Żeby zachować odpowiedni zakres mechanicznej dynamiki ruchu głośnika bez zasilania symetrycznego trzeba być mieć 4 zestawy tranzystorów umożliwiające zamianę polaryzacji głośnika (mostek H). A jeśli jest dostępne zasilanie symetryczne, to głośnik się wpina do masy i używa dwóch tranzystorów które łącza drugą końcówkę głośnika albo do napięcia dodatniego albo ujemnego.

1
  • Pomocny post
    #10 12 Kwi 2009 16:49
    psiata
    Użytkownik obserwowany

witam.Otóż moim skromnym zdaniem nie da się zasilić wzmacniacza napięciem pojedynczym bez istotnych przeróbek,skoro jest on przystosowany do zasilania napięciem symetrycznym.Co do tego czym jest owe tajemnicze gnd:a wiec owe GND w zasilaczu wzmacniacza jest niczym innym aniżeli masą zasilania.Jak tu już z resztą jeden z kolegów zauwazył najprościej jest sobie wyobrazić dwa akumulatory spiete razem w szereg.Wówczas tam gdzie mamy plus jednego akumulatora to bedzie plu(VCC),tam gdzie łączy sie minus pierwszego i plus drugigo będziemy mieli właśnie naszą masę(GND),a tam gdzie jest minus drugiego akumulatora tam bedziemy mieli nasz minus zasilania,czyli napięcie ujemne wzgledem masy oraz plusa zasilania,czyli innymi słowy otrzymamy napięcie ujemne(VEE).Padło równiez pytanie po co jest to owe GND.A zatem to GND jest jak tu już zreszta jeden z moich przedmówców zauwazył zeby toszke zaoszczedzić na elementach dopasowania.Jest ono tez swojego rodzaju pnktem odniesienia wzgledem jednego napięcia(VCC),a drugiego(VEE).A zatem skoro już wiemy gdzie mamy jaki punkt w zasilaczu teraz mozemy sie zabrać za podpięcie naszego zasilacza do wzmacniacza mocy.A zatem jest tak,że łączymy ze sobą odpowiednie punkty odpowiednio:VCC<->VCC,GND<->GND,VEE<->VEE.I tym sposobem podpieliśmy zasilanie do naszego wzmacniacza.Sposobu podłaczania sygnału wejściowego i wyjciowego chyba nie musze omawiac bo to jest raczej oczywista sprawa.Mam nadzieje że mój post troszkę rozjaśnił autorowi niniejszego tematu w głowie i teraz będzie wiedział co jest czym we wzmacniaczu oraz zasilaczu do niego oraz czym jest GND i w jakim celu sie go stosuje.

1
  • #11 12 Kwi 2009 21:51
    Special_k22
    Poziom 12  

Ok wielkie dzieki oczywiscie ze mi to pomoglo.

0