Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator PWM - czy możliwa modyfikacja?

10 Kwi 2009 15:41 7818 30
 • Poziom 18  
  Witam. Mam w planach wykonanie układu PWM, który ma sterować prądnicą z syreny i w efekcie napędzać miodarkę (przyrząd do wydobywania miodu z ramek). Od razu nasunął mi się ten schemat:

  Regulator PWM - czy możliwa modyfikacja?
  Problem jest następujący czy można zmodyfikować schemat tak, by zamiast POT 1M Ohm dać np. 47k? Odległość od sklepu elektronicznego zmusza mnie do korzystania z części dostępnych w warsztacie.
  Drugie pytanie jest następujące jakie tranzystory zastosować gdy nie mam pod rękom żadnego MOSFET'a. Mam po kilka sztuk: 2n3055, KD503, BDP620, BDP25. Prąd może dochodzić do 10A więc oczywiście radiator wchodzi w grę.
  Dziękuję z odpowiedzi i życzę Wesołych Świąt.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Zapomniałem dodać, że napięcie zasilania jest równe ok 30V więc, proszę także o wyjaśnienie czy i gdzie podłączyć stabilizator 7805.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Witam
  Jeżeli musisz zmienić potencjometr z 1M na 47k, czyli m/w 20 razy mniejszy, zwiększ tyle samo razy C1 10nF na 220nF i będzie praktycznie to samo.
  Skoro główne Uz to 30V, nie dawaj stabilizatora 5V tylko 15 ew. 12V.
  Gorzej z tranzystorami. Tu aż się prosi jakiś MOS. Wspomniane przy Ic 10A będą miały β m/w 10. To oznacza, że w bazę musisz puścić m/w 1A. Takiego prądu nie uzyskasz z 555. Musisz między 555 a np. 2N3055 dać jakiś tr. pośredni np. BD136. Jeżeli już, nie rób z tych dwu Darlingtona, gdyż 2N3055 się nie nasyci, kolektor BD daj przez stosowny R do +Uz. Ale, w czasach MOS-ów to też nie jest dobre rozwiązanie, przez ten oporek musisz wpuścić w bazę 2N3055 1A czyli na nim wytraci się z 30W.
  Jeżeli masz tak dużo różnych bipolarlnych mocy i musisz robić na nich, pomierz im β przy Ic 10A. Mam jedną sztukę 2N3055 która ma przy tym prądzie β aż 30. Jemu wystarczy puścić w bazę ok. 300mA.
 • Poziom 18  
  A jeśli już miłbym kupić MOS'a to jaki realnie wytrzyma takie prądy? I jeszcze jedno pytanie odnośnie 3055:
  Czy łącząc np. 2szt. równolegle muszę na bazę podać dwa razy większy prąd?
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Na rynku jest wiele odpowiednich tu MOS-ów. Polecałbym np. IRF3205 które widziałem gdzieś 4zł/szt.
  Widzę, że kombinujesz jednak z bipolarnymi. Dasz 2 równolegle to każdemu musisz puścić w bazę po 0,5A. Bilans się nie zmieni. Ale, to nie jest tak prosto. Jeżeli chcesz równolegle, musisz dawać oporki wyrównawcze. Przeciwnie niż MOS-y, je można łączyć równolegle bez problemu. Mają dodatni wsp. temp. i ten, który bierze więcej prądu nagrzewa się bardziej, rośnie mu Rds i prąd przechodzi na drugi. Szybko się stabilizują i każdy weźmie po połowie.
  Tak dokładnie, to bipolarnym β rośnie z maleniem Ic ale by uzyskać coś tą drogą, musiałbyś dać ich więcej. Powtarzam - obmierz posiadane. Weź jako obciążenie np. żarówkę samochodową, jakiś 47 czy 100Ω większej mocy i mierz spadek Uce w kolejnych tr. To można zrobić "w powietrzu" trzymając wsio w rękach. W kilka minut obmierzysz wszystkie. Im mniejsze Uce oznacza - tym większa β.
 • Poziom 18  
  Mierzyć w ten sposób?

  Regulator PWM - czy możliwa modyfikacja?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Nie, oporek bazowy daj znacznie mniejszy ( 47 do 220Ω ) i podepnij go do tego samego U, pod które dasz żarówkę.
  Miałem na myśli żarówkę biorącą kilka Amp. i np. accu samochodowe.
 • Poziom 18  
  To tylko miał być rys. poglądowy, Croco nie pozwolił mi dać na bazę takiej wartości bo żarówka się przepalała.
  Chodzi tylko o to czy woltomierz w dobrym miejscu?
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Tak, jest w dobrym miejscu. I teraz, wziąć jakiś opór dużej mocy np. 22Ω a ponieważ taki rzadko kto ma - najprościej żarówkę samochodową biorącą z 5-10A i wpinać to do accu 12V. Te podane 0,08V to ideał. Praktycznie będziesz miał różne Uce a im mniejsze - tym większą β ma dany tranzystor. Ale, kolejny raz odradzam bipolarne. Masz problem z nabyciem MOS-ów a trudno kupować wysyłkowo 1szt za 5zł dopłacjąc do paczki np. 15zł. Może masz jakąś zepsutą płytę PC ? Z nich można pozyskać ciekawe MOS-y np. 55N06 ( 55A / Uds 60V ). Ale uważaj, masz Uz 30V a czasem w PC są np. 45N03 mające Uds tylko 30V więc te Ci się nie nadadzą.
 • Poziom 18  
  W najbliższym czasie postaram się je pomierzyć. Kombinuję z bipolarnymi, ponieważ mam ich ze 40, niektóre nowe. Pogrzebałem w zasobach i z większych tranzystorów znalazłem te:
  Regulator PWM - czy możliwa modyfikacja?

  Czy któryś z nich to MOSFET?
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Niestety, pierwszy i trzeci to podwójne diody. Następne to typowe tr. z zasilaczy i odchylania H z TV. Nie wiem, co to je ten drugi. Pierwsze skojarzenie z symbolem to MOS-p IFR4905, może to jakiś z tej serii. Musisz go obmierzyć, najprościej - porównać do jakiegoś znanego.
 • Poziom 18  
  A jeśli już o elementach to znalazłem kilka stabilizatorów 7812 dwa jednak wzbudziły moje wątpliwości, gdyż mają 4 nóżki. Są oznaczone następująco AN7812R. Czy one nadają się do tego układu? które nóżki wykorzystać?
 • Poziom 18  
  Witam ponownie. Zakupiłem 3szt. IRFZ44N tylko kwestia jak je podłączyć i jaki rezystor ma być przy nim?
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Do 10A spokojnie wystarczy Ci jeden. Odwróć ten cały układ ect. jak pisałem, daj bramkę MOS-a na zrównoleglone wyjścia bramek przez 47-100Ω, źródło na masę a obciążenie między dren a +Uz i to wszystko. Możesz dać dwa MOS-y równolegle. Wszystkie końcówki pin w pin.
 • Poziom 18  
  Czyli zamiast BD213 w te samo miejsce wlutowuję MOS'a.
 • Poziom 18  
  Witam.
  Układ złożony i działa prawidłowo.
  Jednak jest jeden problem, czy możliwe jest podpięcie obciążenia w wyznaczone miejsce? (rys). Gdyż, prądnica bedzie zasilana z dwóch mostków prostowniczych, osobno + i wzbudzenie, masa musi być wspólna.
  Regulator PWM - czy możliwa modyfikacja?

  Dodano po 9 [minuty]:

  Wszystko ma wyglądać tak:
  Regulator PWM - czy możliwa modyfikacja?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Domyślam się, że będe musiał zmienić tranzystor :/
  Może jednak da się to wykonać bez zmany tranzystora?
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Oj, nie dobrze.... Z takim prądem nie radzę włączać w emiter. Mało, w ogóle stosować tu bipolarne. Szkoda, że prędzej tego nie podałeś. Szkoda, już kupiłeś MOS-y chanel N. Bo tu trzeba by dać chanel P, np. IRF4905. Na nim regulacja będzie chodziła odwrotnie, więc trzeba by odwrócić skrajne druty w potencjometrze.
 • Poziom 18  
  Czyli kupić tego MOS'a P, którego można porównać do tranzystora bipolarnego PNP? Natomiast IRFZ44 jest jakby tranzystorem NPN. Czy dobrze rozumiem?
 • Poziom 18  
  Ok. juz mam tego IRF'ka. Co dalej? Wszystko tak jak było z tym, że obciążenie w innym miejscu?
 • Poziom 18  
  Wszystko zrobione, jednak nasunął się kolejny problem.
  555 podłączony poprzez LM7812. Cała regulacja przebiega normalnie jednak gdy zwiększę napięcie zasilania zasilaczem laboratoryjnym to przy napięciu 15V następuje nagły skok, silnik wkręca się na najwyższe obroty i regulacja nie jest możliwa. Przy napięciu poniżej 15V wszystko działa normalnie. Co to może być?
  Docelowo wszystko ma być zasilane napięciem 24V.
  Proszę o pomoc.
  PS: Za 7812 jest cały czas napięcie 12V.
 • Specjalista elektronik
  Oscyloskopem przeprowadź pomiar napięcia na wyjściu 555.
  I jak wygląda ostateczny schemat.
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Tu psuje ten stabilizator. Chyba będziesz musiał dać na wy 555 npn lub MOS-N ( np. BC547 czy tp. lub np. BS170 ). W bazę dać np. 1k a w kolektor R który trzeba będzie wyliczyć. Bo będzie zależał od zastosowanego Uz i Zenerki ( patrz dalej ). IRF4905 dać źródłem pod 24V. Między jego DS jakiś R ( np. 1k ) i jakąś zenerkę 12-18V zbezpieczającą bramkę. Oczywiście, trzeba będzie znów odwrócić potencjometr.
 • Poziom 18  
  Możesz sprecyzować, lub najlepiej dać jakiś schemat? Pomógłby mi to zrozumieć. Z tą zenerką na 12 - 18V bedzie ciężko ;/
 • Poziom 18  
  Teraz juz wiem o co chodzi. Bardzo dziękuję. A jeśli chodzi o ten dzielnik to zamiast zenerki dać dwa rezystory 680 Ohm? Jak je połączyć?
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Masz narysowane na schemacie. Gdybyś miał Zenerkę 18V, lepiej byłoby ją wstawić jak na podałem i zmienić wartości tych R. Zenerka przydałby się, by zabezpieczyć bramkę MOS-a gdyż ma Ugs 20V a zasilanie jest 24V. Z nią można by "głębiej" nasycić MOS-a, np. do 18V. Bez niej, dzielnik na 680Ω dzieli 24V na pół i na bramkę podawane jest tylko max. 12V. Można ew. trochę zwiększyć to U zostawiając w GS 680Ω a zmniejszając ten w kolektorze do np. 470Ω ( zapraszam do wykonania prostych rachunków ) ale to na Twoje ryzyko. Bo najbezpieczniej jest dać w GS Zenerkę. Ona uniemożliwi wystąpienie między źródłem na bramką U > niż jej wartość, będzie zabezpieczać przed ew. szpilkami, zakłóceniami ect. A same oporki takie coś po prostu tylko "podzielą".
 • Poziom 18  
  Znowu nasunął się problem :| zmontowałem wszystko według schematu, zamiast tranzystora bc547 dalem bc147. Wszystko działa prawidłowo, dzielnik dzieli po połowie, jednak zasilając układ z 30V (początkowo myslałem ze bedzie zasilany z 24) zmienia się częstotliwość do około 2Hz i zakres regulacji mieści się w przedziale ok 100% - 60%. Co znów jest nie tak? czy tranzystor 147 nadaje się? jest NPN podobnie jak 547.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.