Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pspice - Symulacja zmiany prądu zasilania od napięcia wej.

expert7 10 Apr 2009 16:09 3033 5
    expert7
    Level 10  
    Witam !

Mam zrobić symulacje Izas = f(Uwe) zmiana prądu zasilania w funkcji napięcia wejściowego we wzmacniaczu mocy z układem scalonym.

Jak ustawić markery w Pspice Schematics i opcje symulacji ?

Jeśli należy pozmieniać źródła to na jakie?

Zamieszczam schemat wzmacniacza mocy

Z góry dziękuje za wszelką pomoc!
  • Helpful post
    tdqw
    Level 11  
    Analiza DC?? Dla pozwieranych pojemności! Ustawiasz marker prądu pomiędzy V1, a C1. W ustawieniach symulacji zaznaczasz, że chodzi o źródła napięciowe i podajesz nazwę źródła (musisz zamienić to źródło na VDC), a następnie podajesz przedział wartości + krok.

Drugi sposób, to dla analizy Transient, zmienić w Probe oś czasu na napięcia (w menu Plot -> Axis Settings -> X Axis i przycisk Axis Variable) i razem z markerem wstawionym tak by mierzył prąd wejściowy otrzymujesz (dla sinusoidy) elipsy, z których można wszystko, łatwo odczytać:)
    expert7
    Level 10  
    Trochę mnie naprowadziłeś tymi kondensatorami i źródłem VDC, ale nie do końca o to mi chodzi.

Chodzi mi o Izas = f(Uwe) zmiana prądu zasilania w funkcji napięcia wejściowego , a nie Iwe = f(Uwe) zmiana prądu wejściowego w funkcji napięcia wejściowego

Uwe - napięcie wejściowe - amplituda - VAMPL generatora Vsin
    Izas - prad zasilania wzmacniacza
    tdqw
    Level 11  
    nie rozumiem, napisałeś dwa razy to samo:
    "Chodzi mi o Izas = f(Uwe) zmiana prądu zasilania w funkcji napięcia wejściowego , a nie Iwe = f(Uwe) zmiana prądu zasilania w funkcji napięcia wejściowego "

Tak, czy inaczej wprowadziłem, Cię w błąd. Spróbuj tego drugiego sposobu. Zrób symulacje Transient i wykreśl sobie za pomocą "Add Trace" przebieg napięcia wejściowego, a następnie (według instrukcji z mojego poprzedniego postu) zamień oś czasu na ten prąd, o którym mówisz.

Jeśli napisałem to mało składnie, tak że ciężko coś z tego zrozumieć to daj mi znać, napisze bardziej szczegółowo.
    expert7
    Level 10  
    Sorry pomyłka w druku, już poprawiłem tak jak powinno być.

A jeśli chodzi o ten prąd zasilania (Izas) to raczej nie uda mi się go zmierzyć w Pspice bo akurat wczoraj skonsultowałem się z jednym z moich wykładowców i razem próbowaliśmy zmierzyć ten prąd i nie dało rady wyniki strasznie odbiegają od rzeczywistych pomiarów laboratoryjnych tego wzmacniacza.

Próbowałem też wczoraj twoimi sposobami i dalej podaje jakiś bzdurne wyniki. Zresztą Pspice podaje wszystko dla idealnego przypadku, a prawda jest taka że zbudowany przeze mnie wzmacniacz nie jest idealny :)

Ale dziękuje ci za pomoc i chęć współpracy.
    tdqw
    Level 11  
    A mogłbyś podać mi te pomierzone wartości? Zainteresowało mnie to, bo jak kiedyś symulowałem wzmacniacz (tranz.) w ramach projektu na uczelnie, to wyniki były w miare zbliżone do tych otrzymanych w laboratorium. Albo podaj napięcie wejściowe dla jakich mierzyłeś ten układ i co to jest za wzmacniacz na shcemacie, a ja wrzuce to co mi wyszło z tej symulacji.