Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tensometr jak zrozumieć i zmierzyć

sylvi2 10 Kwi 2009 17:06 19369 14
 • #1 10 Kwi 2009 17:06
  sylvi2
  Poziom 2  

  Mam prośbe do panów o wyjaśnienie zagadnienia tzn. jak należy rozumieć poniższą treść ( z literatury):
  "W przypadku pomiarów tensometrycznych zakres pomiarowy wyrażony jest w miliwoltach na wolt np.(3mV/V). Jest to w gruncie rzeczy zakres 'bezwymiarowy", po uproszczeniu ułamka zostaje tylko przedrostek mili (np. 0,235m).Nalezy przez to rozumieć,że zmierzony został następujacy wzgledny przyrost rezystancji tensometru:

  R-Ro/Ro=0.235*[mV/V]=235 mikrosterjn-ów
  gdzie Ro -oznacza rezystancje początkową tensometru.

  teraz moje pytania:
  1.Jak wyznaczyć zakres pomiarowy tensometru np. 120.5 Ohma jak się do tego zabrać, (opis metody wyznaczenia, wzory)
  2. Jak przeliczyć wartość naprężenia wyrażoną w MPa na uS(mikrosterjny)

  Chce udowodnić swojemu wykładowcy ze kobieta też może bo podchodzą do nas nieco inaczej niż do facetów dlatego dostałam projekt w którym mam opisać i narysować metodę wyznaczenia zakresu pomiarowego tensometru i pomiar napreżeń urządzeniem Spider 8 właczenie ze skalowaniemw warunkach dynamicznych.

  Prosze o pomoc
  wszelkie sugestie bedą mile widziane
  Sylvia

 • #2 11 Kwi 2009 09:59
  krzyjak
  Poziom 29  

  Więc udowodnij że kobieta też może, bo na razie ten post wskazuje, że chyba nie do końca. Jak ja bym chciał udowodnić, że coś potrafię to nie pytał bym na forum tylko użył bym rozumu. Bo inaczej to jest oszukiwanie samej siebie.

 • #3 11 Kwi 2009 11:12
  sylvi2
  Poziom 2  

  Nie oszukiwanie kolego tylko potrzebuje informacji od fachowców do których Ty napewno nie należysz.Skoro nie znalazłam w literaturze potraktowałam forum jako baza wiedzy, z której można dowiedziec się ciekawych rzeczy.Nie oczekiwałam głupich komentarzy nie na temat od prostaków. Czekam zatem na konkretnego Pana, który potafi coś wiecej napisac niż poprzednik.

 • #4 11 Kwi 2009 11:42
  gregor50+
  Poziom 19  

  Dobrze trochę pomogę Koleżance.
  Miara np 2,5 mV/V to znaczy, że przy obciążeniu nominalnym czujnika (w kG w T lub Pa)
  otrzymujemy sygnał wyjściowy 2,5 mV na każdy 1 V zasilania mostka tensometrycznego.
  A miara µS to chyba jest mikro-Siemens jednostka przewodnictwa(chyba, że inaczej się pisze).

 • #5 11 Kwi 2009 11:56
  sylvi2
  Poziom 2  

  No to rozumie konkretny facet konkretna odpowiedz. Rozumie sens wyrażenia np. 2,5 mV/V natomiast interesuje mnie fizyczne wyznaczenie tej wartości (mam nakleić półmostek na badanym elemencie zasilić go napięciem np. 2.5V i obserwować zmianę wskazań na wyjsciu mostka? )
  Jeśli chodzi o uS to już wiem to są to mikrostrejny jednostka naprężenia czyli np. 200uS to 0.200mV

 • #6 11 Kwi 2009 19:26
  gregor50+
  Poziom 19  

  Porozmawiaj z mechanikami .Ja jestem automatykiem i korzystam z przetworników siły.Ale z tego co słyszałem to naklej w stanie
  "rozprężonym " na konstrukcję ,podaj odpowiednie napięcie i zmierz co wychodzi.W zależności od obciążenia konstrukcji napięcie na wyjściu mostka się zmienia.Gdy układ jest liniowy to i napięcie zmienia się liniowo.
  Oczywiście jest ograniczenie na napięcie zasilające ,jest to moc wydzielona na pojedynczym oporniku ,oraz napięcie przebicie do obudowy.
  P.S.
  Napisz jak się pisze tą jednostkę i czy dokładnie tak się nazywa bo chciałbym sprawdzić jak się ją definiuje(z ciekawości).
  Z okazji Świąt Wielkanocnych Przesyłam Wszystkim Serdeczne Życzenia.

 • #7 12 Kwi 2009 19:54
  oxygen0
  Poziom 14  

  sylvi2 napisał:

  Jeśli chodzi o uS to już wiem to są to mikrostrejny jednostka naprężenia czyli np. 200uS to 0.200mV


  Coś mi tu nie gra, jednostką naprężenia jest raczej paskal [N/m^2] (oczywiście w układzie SI - ale to on obecnie obowiązuje).

  Drugą sprawą jest sygnał wyjściowy z tensometru - i raczej nie jest on napięciowy, tylko rezystancyjny (i dodatkowo zależny od stałej tensometru). Z jakiej literatury korzystasz (rok wydania)?

 • #8 15 Kwi 2009 23:30
  sadamek
  Poziom 14  

  Tensometry nie mierzą naprężeń tylko odkształcenie, (epsilon) można to policzyć z: deltaR/R=k*epsilon k to stała tensometru, naprężenia(sigma) wyliczamy z sigma=E*epsilon E to moduł Younga,
  Zakres tensometru (jego oporu) zależy raczej od jego konstrukcji i czyta sie go z tabeli, Zakres mierzonych naprężeń zależy od rozmiarów przekroju i właściwości materiałowych czujnika na który naklejony jest tensometr (lub mostek).

 • #9 17 Kwi 2009 01:22
  bu508
  Poziom 13  

  Jak słusznie zauważył oxygen0 w Polsce cały czas obowiązuje układ SI ale wlewa się szeroką falą badziew made in USA. Stąd ciśnienie coraz częściej mierzone jest w PSI a w lotnictwie wysokość podają w stopach (to moim zdaniem pierwotna przyczyna rozbicia samolotu w Mirosławcu).
  Dlatego poważnie spytam: czy ktoś spotkał owe strejny i zna ich definicję, czy to ściema dla blondynek.

  Dodano po 3 [godziny] 17 [minuty]:

  Postaram się odpowiedzieć na pierwsze pytanie.
  Zakres pomiarowy (jakiegokolwiek) czujnika jest jego cechą projektową i produkcyjną powinien być dostępny w dokumentacji.
  Jeśli takiej wiedzy nie ma to według mnie są dwie metody postępowania.
  1)badać charakterystykę do zniszczenia czujnika i przyjąć jako zakres wielkość nieco mniejszą od niszczącej.
  2)badać charakterystykę do czasu gdy zaczną występować nieakceptowalne błędy. Zakres pomiarowy w tym przypadku to wielkość gdy błędy są jeszcze akceptowalne (należy więc znać lub założyć dopuszczalny zakres błędów).
  W tym przypadku odpowiednia będzie druga metoda ponieważ tensometry są elementami o dość dobrej liniowości. Tak przynamniej wynika stąd: http://www.imne.pwr.wroc.pl/Wydawnictwa/PNIMNIPEnr59/Pomiary/8%20Wojciech%20GROTOWSKI%202.pdf

 • #10 07 Kwi 2010 22:12
  sq4ffp
  Poziom 15  

  Witam!
  Zakres pomiarowy dla mostka tensometrycznego, faktycznie podany jest w dokumentacji. Tu jednak mamy do czynienia z ćwiczeniem laboratoryjnym.
  Należy zdjąć charakterystykę tensometru. Jej początek będzie nieliniowy, potem, część użyteczna (przyjmujemy tolerancję powiedzmy 2%), potem znów pojawi się nieliniowy (jeszcze sporo przed uszkodzeniem).
  Z opisu wnioskuję, że Autorka ma nakleić mostek na fragment konstrukcji (buduje tensometr siłowy od podstaw). Proszę mnie poprawić jak się mylę. Tutaj na liniowość charakterystyki, a co za tym idzie zakres pomiarowy ma wpływ charakterystyka ugięcia i kształt elementu konstrukcyjnego.
  Zakładając, że jest to stalowy płaskownik, rozciągany wzdłuż, zaraz taki wykres jest w książce "Konstrukcja maszyn". Tam wykres wygląda tak, nieliniowy, potem w miarę prosty, potem nieliniowe pierwsze pełzanie, potem znów liniowy, drugie pełzanie i zerwanie.
  Wykorzystujemy pierwszy liniowy. Mostek tensometryczny ma dużo dłuższy zakres liniowy (ale warto nałożyć na siebie wykresy!), więc jedynym ograniczeniem jest element stalowy. W przypadku, gdy przekraczamy zakres mostka, w konstrukcji stalowej należy zwiększyć przekrój.

  Ogólnie. Mostek mierzy zmianę kształtu (tu długości). To trochę jak wskazówka w siłomierzu. Potrzebna jest też sprężyna, tu przykładowy płaskownik stalowy.

  Uciekłem od wzorów i jednostek, bo na tym etapie są zbędne, i proste do znalezienia.

  Pozdrawiam i życzę owocnych dociekań.

 • #11 07 Kwi 2010 23:31
  pawel_konin
  Poziom 20  

  Witam
  A więc tak tensometr zapewne działa na podobnej zasadzie działania jak czujnik ciśnienia tzn jest mostek z 4 opornikami o równej wadze chyba 1000 Ohm każdy i mierzone są odkształcenia membrany i na wyjściu mamy oporność R wiec jak uzyskamy maksymalne odkształcenie membrany powinna być suma oporów bo o ile pamiętam są one połączone szeregowo i na podstawie pewnie tabeli wzorcowej jak np. dla czujnika RTD można odczytać jakie mamy naprężenie.

 • #12 08 Kwi 2010 08:15
  sq4ffp
  Poziom 15  

  Sama membrana tensometryczna to jak elektroniczna sonda mierząca zmianę długości.
  Co do odczytu wyników to sugeruję zapoznać się zasadami mostka oporowego.

 • #13 02 Lis 2010 03:05
  zawisl
  Poziom 10  

  Temat juz trochę stary ale może wyjaśnię te "mikrostrejny".
  Tak jak koledzy pisali chodzi o pomiar odkształcenia czyli z angielska strain czyt, "strejn" :-), mikro to wiadomo.

 • #15 21 Sty 2012 13:26
  tomekhad
  Poziom 1  

  Odksztalcenie plaskownika powoduje odksztalcenie tensometru.
  Rezystancja metalowej ścieżki to :
  R=ρ*(l/S), gdzie l to długość
  naprężęnie w badanym elemenecie :
  ε=Δl/l, gdzie l to długość początkowa , a Δl to przyrost długości pod działaniem obciążenia.
  zmiana rezystancji tensometru :
  ΔR=R*k*ε, gdzie ε - naprężenie, R - rezystancja tensometru bez obciążenia, k - czułość tensometru (to należy wyliczyć.)

  Sprawa jest dość prosta. Aby wyliczyć czułość tensometru musisz znać geometrię obciążanego elementu(plus materiał - moduł Younga). Przyłożoną do niego siłę i wywołane to siłą odkształcenie. W momencie przyłożenie siły do elementu musisz odczytać zmiany rezystancji tensometru. To daje Ci wszystkie niezbędne dane do obliczenia czułości tensometru.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME