Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka zasilacza uniwersalnego BELKIN F50L10

krzysiek_dub 11 Kwi 2009 01:24 2021 1
 • #1 11 Kwi 2009 01:24
  krzysiek_dub
  Poziom 2  

  Witam, mam problem z wtykiem zasilacza uniwersalnego do laptopa.

  Po krótce:
  Kabel zasilacza jest 3-pinowy, a wtyk można zlutować tylko w dwóch miejscach. Kabel przyciąłem zbyt blisko uniwersalnej końcówki zasilacza (nr 2 na zdj.) i nie wiem, jak to naprawić. Przeczytałem na jednym z postów na elektrodzie, że gniazda w laptopach są trójżyłowe (od strony płyty głównej) i "wyczuwają",czy się używa oryginalnego zasilacza, ale więcej info nie znalazłem.


  Powód:
  Wtyk został wyszarpnięty z gniazda zasilania laptopa (na szczęście laptop był wyłączony, a zasilacz nie był podłączony do 230V).

  Zasilacz:
  Zasilacz ten posiada uniwersalne gniazdo 8-pinowe (nr 1 na zdj), do którego włożone mogą być różne końcówki (nr 3,4 na zdj.) i właśnie ta końcówka została uszkodzona.

  Pożyczyłem na parę dni od znajomego zasilacz (ma taki sam laptop,identyczny model) i sprawdziłem, że laptop działa i bateria ładuje się prawidłowo, ale sam zostanę bez zasilacza, kiedy będę musiał go oddać.

  Problem polega na tym, że przewód zasilacza (między zasilaczem a laptopem) posiada 3 żyły (nr 5 na zdj.):
  -między ekranem a białą żyłą jest 2,1V
  -między ekranem a czerwoną żyłą jest 15,9V
  a laptop jest zasilany 18,5V. Posiadam końcówkę, która pasuje do gniazda zasilania w laptopie i z niej wychodzą tylko dwie żyły. Czy ktoś wie, jak podłączyć razem?

  Oględziny wymiennej końcówki (nr 3 na zdj.) wskazują, że sama końcówka (złota tuleja, że się tak wyrażę) była przylutowana tylko z jednej strony, gdyż na tym kawałeku płytki drukowanej widać (nr 3 na zdj.) zieloną powłokę, a na (nr 4 na zdj.) wyraźnie widać oderwane ścieżki.

  Próbowałem połączyć białą i czerwoną żyłę, ale wtedy napięcie między tymi połączonymi żyłami a ekranem wcale się nie dodało, a wręcz spadło do ok.4V (laptop nawet nie zaczął ładować baterii).

  Zbyt blisko uniwersalnej końcówki przyciąłem kabel zasilacza i nie jestem w stanie określić, jakie napięcia na tych 8-miu pinach były. Ten zasilacz zbyt wiele mnie kosztował, abym go wyrzucił, więc proszę pomóżcie.


  Dane laptopa:
  Toshiba EQUIUM L30-10V (PSL33E).
  WE: 18,5 V

  Dane zasilacza:
  BELKIN F50L10
  WE: 100-240 V, 1,5 A
  WY: 16-24 V, 5A, max.69W

  Z góry dziękuję za zainteresowanie się tym postem.

  Przeróbka zasilacza uniwersalnego BELKIN F50L10

  Przeróbka zasilacza uniwersalnego BELKIN F50L10

  Przeróbka zasilacza uniwersalnego BELKIN F50L10
  Zdjęcia dodajemy za pomocą przycisku "Dodaj obrazek".
  mat_ed

  0 1
 • Sklep HeluKabel
 • #2 28 Maj 2009 11:09
  krzysiek_dub
  Poziom 2  

  krzysiek_dub napisał:
  Witam, jakoś udało mi się naprawić zbyt blisko wtyczki przyciety kabel kosztem rozcięcia wtyczki - w ten sposób dostałem się do przewodów. Wtyczka zawiera w sobie kawałek płytki drukowanej, więc musiałem na sztywno przylutować piny. Wszystko ładnie taśmą zaizolowałem i działa.
  Jest tylko jedna wada takiego rozwiązania - jest to jednorazowe i gdyby ktoś pociągnął za kabel, to może to być ostateczne.

  Wnioski:
  1) Nigdy nie ciągnij za kabel zanim nie upewnisz się, że wtyk jest wyciągnięty z laptopa
  2) Nie przecinaj kabla za blisko wtyczki, bo kto wie, czy ta wtyczka nie będzie potrzebna.

  0