Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka zasilacza uniwersalnego BELKIN F50L10

krzysiek_dub 11 Kwi 2009 01:24 1868 1
  • #1 11 Kwi 2009 01:24
    krzysiek_dub
    Poziom 2  

Witam, mam problem z wtykiem zasilacza uniwersalnego do laptopa.

Po krótce:
    Kabel zasilacza jest 3-pinowy, a wtyk można zlutować tylko w dwóch miejscach. Kabel przyciąłem zbyt blisko uniwersalnej końcówki zasilacza (nr 2 na zdj.) i nie wiem, jak to naprawić. Przeczytałem na jednym z postów na elektrodzie, że gniazda w laptopach są trójżyłowe (od strony płyty głównej) i "wyczuwają",czy się używa oryginalnego zasilacza, ale więcej info nie znalazłem.

Powód:
    Wtyk został wyszarpnięty z gniazda zasilania laptopa (na szczęście laptop był wyłączony, a zasilacz nie był podłączony do 230V).

Zasilacz:
    Zasilacz ten posiada uniwersalne gniazdo 8-pinowe (nr 1 na zdj), do którego włożone mogą być różne końcówki (nr 3,4 na zdj.) i właśnie ta końcówka została uszkodzona.

Pożyczyłem na parę dni od znajomego zasilacz (ma taki sam laptop,identyczny model) i sprawdziłem, że laptop działa i bateria ładuje się prawidłowo, ale sam zostanę bez zasilacza, kiedy będę musiał go oddać.

Problem polega na tym, że przewód zasilacza (między zasilaczem a laptopem) posiada 3 żyły (nr 5 na zdj.):
    -między ekranem a białą żyłą jest 2,1V
    -między ekranem a czerwoną żyłą jest 15,9V
    a laptop jest zasilany 18,5V. Posiadam końcówkę, która pasuje do gniazda zasilania w laptopie i z niej wychodzą tylko dwie żyły. Czy ktoś wie, jak podłączyć razem?

Oględziny wymiennej końcówki (nr 3 na zdj.) wskazują, że sama końcówka (złota tuleja, że się tak wyrażę) była przylutowana tylko z jednej strony, gdyż na tym kawałeku płytki drukowanej widać (nr 3 na zdj.) zieloną powłokę, a na (nr 4 na zdj.) wyraźnie widać oderwane ścieżki.

Próbowałem połączyć białą i czerwoną żyłę, ale wtedy napięcie między tymi połączonymi żyłami a ekranem wcale się nie dodało, a wręcz spadło do ok.4V (laptop nawet nie zaczął ładować baterii).

Zbyt blisko uniwersalnej końcówki przyciąłem kabel zasilacza i nie jestem w stanie określić, jakie napięcia na tych 8-miu pinach były. Ten zasilacz zbyt wiele mnie kosztował, abym go wyrzucił, więc proszę pomóżcie.

Dane laptopa:
    Toshiba EQUIUM L30-10V (PSL33E).
    WE: 18,5 V

Dane zasilacza:
    BELKIN F50L10
    WE: 100-240 V, 1,5 A
    WY: 16-24 V, 5A, max.69W

Z góry dziękuję za zainteresowanie się tym postem.

Zdjęcia dodajemy za pomocą przycisku "Dodaj obrazek".
    mat_ed

• #2 28 Maj 2009 11:09
    krzysiek_dub
    Poziom 2  

krzysiek_dub napisał:
    Witam, jakoś udało mi się naprawić zbyt blisko wtyczki przyciety kabel kosztem rozcięcia wtyczki - w ten sposób dostałem się do przewodów. Wtyczka zawiera w sobie kawałek płytki drukowanej, więc musiałem na sztywno przylutować piny. Wszystko ładnie taśmą zaizolowałem i działa.
    Jest tylko jedna wada takiego rozwiązania - jest to jednorazowe i gdyby ktoś pociągnął za kabel, to może to być ostateczne.

Wnioski:
    1) Nigdy nie ciągnij za kabel zanim nie upewnisz się, że wtyk jest wyciągnięty z laptopa
    2) Nie przecinaj kabla za blisko wtyczki, bo kto wie, czy ta wtyczka nie będzie potrzebna.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME