Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

mirekk36 13 Kwi 2009 15:08 26617 64
    mirekk36
    Poziom 42  
    Siedlar -> piszę o pszyszłej komunikacji (sterowaniu) przez GG ponieważ już korzystałem z tego typu rozwiązania w swoich programach na PC (a piszę w Delphi) i wiem, że to działa - więc postanowiłem to wykorzystać tutaj. Tak - komunikacją bezpośrednią z GG będzie się więc zajmował program w PC'cie i będzie on pośrednikiem w kontakcie z zegarkiem. Jak to wyjdzie - to mam nadzieję, że się okaże już niedługo. Dallaski, też bardzo przyjemne zegareczki, ale PCF'ki okiełznałem na tyle, że nie stanowią dla mnie problemu więc na nich też czasem "jadę" (a te które zrobiłem dotychczas też u każdego działają bez najmniejszego zarzutu)

Belialek -> ;) ciekawie postawione pytania

ad.1 - myślę, że cena końcowa będzie dużo bliższa tej pierwsze opcji o której wspomniałeś niż tej drugiej ;)

ad.2 - ja nie unikam synchronizacji, po prostu uważam, że taka dokładność jaką wyciągam z najzwykleszego PCF'ka plus raz na jakiś czas synchronizacja poprzez PC'ta - sprawia się równie znakomicie i to mówię o przykładach z praktyki a nie ze swojej wydumanej teorii. Dlatego tak działam a nie inaczej. Oczywiście nie twierdzę, że to jest jedynie słuszne wyjście, bo każdy tutaj może mieć swoje zdanie na ten temat.

ad.3 - sprawa podtrzymywania jest banalnie prosta, może nie zauważyłeś na schemacie ale jest zastosowana bateria CR2032, która wystarczy na kilka lat podtrzymania ;)

ad.4 - wiesz? hmm projekt może nie aż z Wi-Fi ale przynajmniej z modułem Ethernetowym i bezpośrednim podłączeniem do sieci też cały czas mi chodzi po głowie. Tak więc jak znam swoje (zboczenie zegarkowe - to jestem pewien, że kiedyś i za to się zabiorę - żeby właśnie dowiadywać się o mailach bez konieczności włączania kompa ;)

a użycie BT - jest już w standardzie aczkolwiek innego projektu, który rozwijał się równolegle, ale jako że ciut bardziej rozbudowany - przegrał czasowo - i szybciej ten ujrzał światło dzienne. O tym drugim na razie nie będę pisał żeby nie zapeszyć, ale zapewne też go tu wrzucę - będzie w nim kilka dodatkowych ciekawostek/innowacji
  • Relpol przekaźniki
    JmL(TM)
    Poziom 24  
    mirekk36 napisał:
    AT+CLK? - spowoduje, że zegarek odeśle tylko godzinę w formacie: +CLK: 21:36:11

AT+RGB? - spowoduje, że zegarek odeśle ustawione kolory RGB w formacie: +RGB: 0,122,433

(to powyżej już działa)

(to poniżej będzie jeszcze zrobione - po prostu cały czas trwają prace nad tym)

a gdy będziemy chcieli ustawić mu godzinę to trzeba będzie wpisać: AT+CLK=11:05:00

itd

Skad ja znam te komendy... ? Jakis czas temu zabralem sie za zegar z kalendarzem, budzikiem i przypomnieniami oraz komunikacja z PC i wlasnie tez postanowilem sterowac moj zegar takimi komendami i sprawdzenie czasu wyglada identycznie jak u ciebie :D RGB na szczescie nie mam bo jak widze podobne zegarki z takimi "swiecidelkami" to mnie doslownie mdli... no ale kwestia upodoban. Niestety moj zegar lezy w szufladzie a program zalega na dysku laptopa bo niestety czasu brak na dalszy rozwoj... Z tym jezykiem to mogbys zwyczajnie w swiecie zrobic wersje z dwu-jezykowa [angielski i polski] - wtedy bedzie i wilk syty i owca cala :D Mysle, ze przypomnienia to tez calkiem fajna funkcja w szczegolnosci przy obsludze z poziomu PC - bardzo latwo takie przypomnienie/notatke napisac na komputerze i pozniej tylko wgrac do pamieci eeprom zegara [niekoniecznie tej wewnetrznej].
  • Relpol przekaźniki
    Radzio1234
    Poziom 13  
    Podziwiam projekt :) Piękny design, a za razem funkcjonalna rzecz. Tylko bez przesady z tą rozbudową :).

Mam jedną uwagę co do głównego celu tego zegarka czyli budzenia. Otóż wybór dnia tygodnia w którym ma budzik ma nas budzić jest praktyczny, ale bardzo przydałaby się opcja ustawienia drugiego alarmu.

Oto wyjaśnienie po co taki dodatek:
    - W poniedziałki, wtorki i piątki mam np. na 10 do pracy, więc ustawiam budzik na 8:30.
    - W środy i czwartki mam do pracy na 7. I co teraz? Budzik bezużyteczny? Otóż gdy mamy opcję drugiego alarmu budzik spełni się wyśmienicie. Ustawiamy drugi alarm na środę i czwartek, by budził nas o 5:30 i cieszymy się z wspaniałego zegarka :).

Mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi. Ot taka wskazówka :).

Skoro zegarek ma być rozbudowany, to może będzie opcja sterowania zewnętrznym urządzeniem? np. Włączenie zestawu Hi-Fi, albo lampy by obudzić nas skuteczniej?

Pozdrawiam i gratuluję umiejętności, pomysłu i chęci :)
    gbd.reg
    Poziom 21  
    A ja mam propozycję, żeby do tego budzika dorobić radio, ale internetowe. Tzn żeby budzik mógł bez komunikacji z PC (czyli poprzez Wi-Fi albo RJ45) odebrać i odtworzyć przez głośnik/i transmisję jakiegoś radia. Myślę że przyciągnęło by to bardzo dużo osób.
    mirekk36
    Poziom 42  
    JmL(TM) -> no czasem tak się zdarza, że ludzie na 2 końcach świata wpadają na dokładnie te same pomysły ;)

odnośnie - przypomnień i notatek a także dodatkowych alarmów (tu odpowiadam też koledze Radzio1234) .... otóż nie opisałem tego już w pierwszym poście bo i troszkę zapomniałem o tym napisać a też i opis by się wydłużył - ale akurat te dwa tematy także są "wbudowane" w zegarek z tym, że jeszcze nie działają , bo czekają na dokończenie programu na PC.

mam taką strukturę na alarmy:

Code:
    typedef struct {

uint8_t min_bcd;
       uint8_t godz_bcd;
       uint8_t dzien_bcd;
       uint8_t miesiac_bcd;
       uint8_t dni_tygodnia;
       uint8_t active;
       uint8_t drzemka;
       uint8_t drzemka_minuty;
       uint8_t drzemka_co_ile_minut;
       uint8_t rodzaj_alarmu;
       uint16_t timeout;
    } ualarm;

ualarm ee_alarmy[10] EEMEM;

jak widać powyżej jest tablica 10cio elementowa czyli możliwość zdefiniowania do 10 alarmów, z tym, że bez udziału komputera z poziomu MENU zegarka obsługiwany jest tylko element ZEROWY tej tablicy - zwykły budzik. Natomiast pozostałe 9 będzie można już w prostszy i szybszy sposób z kompa sobie poustawiać a co najważniejsze wybrać takie cechy alarmu jak (SILENT - tylko migotanie diodami i wyświetlaczem) albo właśnie wyświetlanie w dolnej linice wyświetlacza przesuwającego się napisu - gdy nie będzie się mieścił w 20 znakach. Tu chodziło mi o króciutkie notatki do zapisania w EEPROM jak np przypomnienia o imieninach wszystkich moich bliskich - bo jestem strasznie zapominalski ;)

Oczywiście po podłączeniu do kompa, gdy będą miały nadlecieć jakieś bieżące informacje np o nowych mailach w skrzynce czy z GG - to Program w PC wymusi na zegarku oddanie mu do dyspozycji dolnej linijki - i tam będzie sam sobie wyświetlał co będzie potrzebował.

tym samym - dodatkowe alarmy będą mogły działać jak oddzielne godziny budzenia w dowolny dzień - bo każdy alarm jak widać w strukturze ma swoją maskę dni ;) - trochę to wydaje się zawiłe tak przy opisie - ale jak już będzie program - to będzie bardzo intuicyjne.]

Radzio1234 -> i gdzieś tam już po drodze pisałem, że płytka posiada wyjścia kilku wolnych portów procka a to po to aby w prosty , szybki i łatwy sposób dorobić sobie samemu nawet dorobić małą nakładeczkę, która pozwoli na wysterowanie np Triaka, przekaźnika itp (sam myślę o kilku takich nakładeczkach - na różne potrzeby już moich kilku znajomych - odbiorców tegoż dziwnego zegarka)

gbd.reg -> przyznam, że z tym odtwarzaniem radia internetowego (a tym bardziej gdyby zegarek był zaopatrzony w BlueTooth) to bardzo fajny i trafiony pomysł - dzięki - będę o tym myślał na końcu o ile mi pamięci w procku starczy a jak nie to w kolejnej wersji , która też się powoli szykuje ;)
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  
    mirekk36 napisał:

gbd.reg -> przyznam, że z tym odtwarzaniem radia internetowego (a tym bardziej gdyby zegarek był zaopatrzony w BlueTooth) to bardzo fajny i trafiony pomysł - dzięki - będę o tym myślał na końcu o ile mi pamięci w procku starczy a jak nie to w kolejnej wersji , która też się powoli szykuje ;)

Taa, najlepiej od razu przejdź na 8088/ARM. Będziesz potrzebować sporo mocy obliczeniowej do obsługi TCP/IP i dekodowania strumienia audio. Bez przesady, zegarek ma pokazywać czas, ewentualnie budzić, a wszystkie funkcje związane z komputerem można po prostu zrealizować od strony programowej w PC. A zegarek zaprogramować jako wyświetlacz tekstowy sterowany usb.
    Co do udostępniania kodu, to moim zdaniem troszkę przesadzasz. Co innego jak ktoś kupuje gotowy produkt, przeznaczony na rynek masowy, a co innego jak kupuje go "dłubacz", elektronik amator, który by na pewno bardzo chętnie wprowadził jakieś modyfikacje, dodał nowe komendy, albo chociaż nauczył się trochę języka programowania czytając kod. A jakby ktoś naprawdę chciał zrobić reverse engineering , to to zrobi, takiemu atmelkowi można bardzo szybko fusebity wykasować. No a potem deasemblacja. Chociaż w sumie łatwiej by było prześledzić komunikację pecet->zegarek i napisać swój program do obsługi.
    Reasumując, jak ktoś daje coś do DIY, to powinien dzielić się pełną dokumentacją, w końcu forum ma z założenia charakter edukacyjny, a nie reklamowy. To tak jakbym umieścił w DIY jedynie binarkę mojego systemu operacyjnego. Jednak udostępniam cały kod przez system subversion. Uważam, że tylko open source pozwala na wyłapanie większości błędów w oprogramowaniu i jego rozwój - vide ilość dziur i stabilość windowsa a Linuksa. Chęć zysku może często przynieść skutek dokładnie odwrotny.
    Tymczasem zegarek od strony sprzętowej bardzo mi się podoba, mogłeś się jednak pokusić o programową implementację USB - są do tego biblioteki w C.
    Pozdrawiam serdecznie
    mirekk36
    Poziom 42  
    Jimi Hendrix -> zarówno koledze gbd.reg jak i mnie, nie chodziło o obsługę programową stosu TCP/IP i dekodowanie strumienia audio - poczytaj dokładniej zanim napiszesz ;)

Odnośnie udostępniania kodu, tak jak zauważył to już jakiś z kolegów tu w tym temacie - to kod powinien być i będzie odstępny ale z zegarkiem. Pozwolisz, że będę miał własne zdanie w tym temacie? A gdyby umieszczanie kodu było wymogiem działu DYI na elektrodzie to zapewne cały temat wylądaowałby już dawno w koszu, więc nie ma co dyskutować o tym.

Poza tym, skoro dla ciebie jest tak proste odczytanie atmelków , jak piszesz, które są tak słabo zabezpieczone lockbitami, skoro tak prosty jest reverse engineering, desasemblacja albo napisanie własnego kodu na podstawie podejrzenia transmisji RS232 - to w czym tak bardzo upatrujesz problemy jeśli ktoś w dziale DYI nie chce dać kodu??? Przecież to pestka odzyskać go sobie.

ale ok, wspomniałeś o propozycji pokuszenia się o programową implementację USB. A ja na to, że absolutnie tego wolę nie robić mając pod ręką taki specjalizowany, niedrogi i zaje-fajny scalak jak FTDI232RL. O jego zaletach nie jeden post już napisałem na elektrodzie więc nie będę się powtarzał, dodam tylko, że poza tym wszystkim , szkoda by mi było tracić pamięci flash na implementację programową USB, oraz wolę mieć pewność, że niezależnie od systemu, kompa i otoczenia - z FTDI232 zawsze będzie o wiele - wiele mniejsze ryzyko, że coś nie zadziała lub się uszkodzi od strony sprzętowej i/lub programowej. Ale to tylko moje - subiektywne zdanie oczywiście.

pozdrawiam
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  
    Z nikim się nie kłócę. Zdanie możesz mieć własne, w końcu to Ty jesteś autorem sprzętowej i programowej strony tego urządzenia. Ja tylko przedstawiam mój punkt widzenia na udostępnianie dokumentacji w dziale DIY.
    Pozdrawiam serdecznie

edit: powiedz jeszcze proszę, jakich komponentów używasz w delphi do komunikacji z winampem i gg
    mirekk36
    Poziom 42  
    Jimi Hendrix -> z GG komunikuję się poprzez jakiś ogólno-krążący w necie komponencik HGG (tak zdaje się brzmi jego nazwa) - natomiast z WinAmp'em - poprzez WinApi. W necie jest troszkę dokumentacji n/t temat - tzn prawie wszystkie polecenia do WinAmp'a można w Delphi wysłać przez SendMessage(); A ostatinio też gdzieś wpadłem na trop SDK dla Skype i też go troszkę poćwiczyłem - jakoś idzie.

pozdrówka
    gbd.reg
    Poziom 21  
    Jimi Hendrix -> Jeśli chodzi ci o sam protokół GG to mam na dysku plugin do CSa, który wykorzystuje protokół GG do wysyłania wiadomości na dowolny numer. Jeśli znasz C to myślę że analiza działania tego protokołu nie przysporzy ci większych problemów. Jak coś to pisz na PM.
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  
    gbd.reg napisał:
    Jimi Hendrix -> Jeśli chodzi ci o sam protokół GG to mam na dysku plugin do CSa, który wykorzystuje protokół GG do wysyłania wiadomości na dowolny numer. Jeśli znasz C to myślę że analiza działania tego protokołu nie przysporzy ci większych problemów. Jak coś to pisz na PM.

dzięki, ale mam źródła do libgadu. Bardziej mnie interesuje komunikacja z klientem windowsowym.
    pozdrawiam
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda
    mirekk36 - bardzo ciekawy zegar ;) mam tylko małe zastrzeżenie do zasilania VFD prosto z USB. Przy tych gabarytach wyświetlacza prawdopodobnie potrzebuje on sporo prądu do normalnej pracy (nie wspominając już o "rozruchu") - mam podobny wyświetlacz i jest tam bezpiecznik 1A a w czasie pracy z poziomem intensywności świecenia 100% pobierany prąd był znacznie większy niż 500mA (standard USB).

Zauważyłem że sterujesz "brzęczek" prosto z portu procesora - rozwiązanie proste i tanie oby tylko nie zaszła sytuacja że to brzęczek wygeneruje krótki impuls napięciowy ;)

Testowałeś może zegarek z potrzymaniem na kondensatorze?
    mirekk36
    Poziom 42  
    crazy_physic -> odnośnie zasilania z USB to mam takie spostrzeżenia (może gdzieś po drodze się mylę ale...)

1. Scalaka FTDI232RL - zaprogramowałem na maksymalny pobór prądu 450mA (właśnie po to aby nie przekroczyć 500mA)

2. Wg mnie gdy urządzenie podłączone do USB próbuje przekroczyć pobór prądu (tego zaprogramowanego powyżej) to po prostu zostaje mu on ograniczony i nie będzie działać - a taka sytuacja jeszcze mi się nie zdarzyła. (z drugiej strony na potwierdzenie tej mojej tezy stawiam przypadki nowych tych malych zewnętrznych dysków twardych 2,5", które to mają na wszelki wypadek dwie wtyczki USB po to, że gdy podłącza się do starszych płyt z USB 1.1 gdzie jeszcze niższy prąd był przewidziany - to jednak żeby i tam te dyski mogły działać. Ponieważ gdy się je podłączy tylko na jednym kabelku to nie ruszają - zapewne z powodu braku prądziku - a gdy podłączy się jeszcze jedną "rurkę" to zaczyna wystarczać prądu i rusza)

3. W pełni świadomy tego, że może jednak nastąpić pobór prądu większy niż 450mA - staram się uważać (w programie) aby np nie próbować wyświetlać wszystkich znaków i to jeszcze takich które mają wszystkie piksele zapalone - bo wtedy chyba - taki maksymalny prądzik na pewno byłby zasysany przez wyświetlacz

4. Gdy na początku samym testowałem takie podłączanie do USB tych wyświetlaczy - to nawet nie przeprogramowywałem FTDI na więcej niż domyślne 100mA - a dopiero później zobaczyłem ten bezpiecznik 1A o którym piszesz i wtedy sam byłem zdumiony, że to zawsze nawet w takich warunkach mi działało ;)

5. koniec końców - po to jednak dołożyłem do zegarka stabilizator 7805 żeby pozbyć się tych problemów w razie czego (a jumperkiem można odłączyć zasilanie z USB)

aha - generalnie zasada działania tego zegarka jest taka, że w normalnych warunkach ZAWSZE ma włączoną najniższą intensywność świecenia. Dopiero po kliknięciu dowolnego klawisza pilota - czy to funkcyjnego czy każdego innego - włącza się pełna intensywność ale tylko na 5 min i znowu przyciemnienie a po kolejnych 5 minutach - włącza się wygaszacz ;) czyli tylko sama godzina co jakiś czas się wyświetla i to jeszcze zmieniając pozycję na wyświetlaczu - coby go jak najmniej wypalać

hmmmm wiesz, te brzęczki - od wieków zawsze tak podłączam w każdym swoim projekciku - i oczywiście to, że nic nigdy się nie stało - nie znaczy, że może się nie stanie - nie wiem nawet - bo na tyle się nie znam na elektronice szczególnie tej analogowej, żeby przewidzieć takie zachowanie takiego elementu.

ale co? uważasz, że powinno się go przez jakiś rezystorek podłączać? jeśli tak to jaki mniej więcej? i czy przez to nie będzie ciszej piszczał ? ..... a pomysł bezpośredniego podłączania zaczerpnąłem z płyt głównych kompa ;) tylko że faktycznie - nigdy nie zadałem sobie trudu sprawdzenia czy jest on na płycie przez jakiś rezystor wpięty czy coś tam

..... właśnie chodzi mi po głowie aby kiedyś spróbować takiego podtrzymania z takim sporym kondensatorem ale że nigdy nie wiem jak? gdzie? i o jakich parametrach go wybrać, żeby jeszcze nie miał duzych gabarytów - to też i dlatego zwykle bateryjki wstawiam - a chyba z kondziorkiem byłoby taniej i mnie problemów prawda? - poza tym, że krócej podtrzyma zegarek. A z ciekawoći ile może podtrzymać takiego PCF'ka ??? wiesz może?
    crazy_phisic
    :arrow: mirekk36, a mógłbyś w wolnej chwili sprawdzić ile pobiera ten VFD? Po przejściach z egzemplarzami które posiadam interesuje mnie ta informacja.

Odnośnie brzęczka - membrana piezo zmienia geometrię pod wpływem przyłożonego napięcia, ale również generuje różnicę potencjałów pod wpływem zewnętrznej siły. Normalnie nigdy nie zaprzątałem sobie tym głowy - przy sterowaniu np za pomocą dodatkowego tranzystora ale przy takim połączeniu zastanawiam się czy ten efekt nie byłby zauważalny. (Potraktuj ten akapit bardziej jako "gdybanie" ;) )

W przypadku pcf (gdzie nie ma trybów oszczędności energii - dopiero teraz sprawdziłem) rozwiązanie z kondensatorem zapewni co najwyżej kilkudziesięcio godzinne podtrzymanie (orientacyjne kalkulacje dla 0.1F i napięcia 4.6V - 2.0V oraz IDDO =5uA).

Jeśli chodzi o BT112 to masz sprawę ułatwioną - wystarczy go podłączyć i korzystać z już napisanego oprogramowania.
    mirekk36
    Poziom 42  
    crazy_phisic -> ok postaram się sprawdzić ten prąd wyświetlacza VFD ale tak jak mówisz, na spokojnie jak znowu zasiądę do tego projekciku - może w przyszłym tygodniu. Z tym, że będzie to pomiar z takiego typowego "ekranu" tego zegarka? czy chciałbyś pomiar gdy święcą na maxa wszystkie pixele ?

pozdr
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    mirekk36 napisał:
    2. Wg mnie gdy urządzenie podłączone do USB próbuje przekroczyć pobór prądu (tego zaprogramowanego powyżej) to po prostu zostaje mu on ograniczony i nie będzie działać - a taka sytuacja jeszcze mi się nie zdarzyła.

Też tak uważałem. Przełomowym momentem dla tego przekonania było jednak odkrycie nowego elementu elektronicznego o nazwie LEF - Light Emitting Ferrite. Nie wydaje mi się, aby 100mA było w stanie puścić z dymem dławik ferrytowy SMD przeznaczony na prądy 250mA o rezystancji 0.3R, razem z nim spalając na czysty węgiel miedź z padów pod nim i uszkadzając kabel USB (przypuszczalnie lekko zwęglone styki) - a wszystko to tylko w 2 sekundy. Od tego przełomowego momenty uważam, że ograniczenie prądu w magistali USB to czysta fikcja.

4\/3!!
    mirekk36
    Poziom 42  
    Freddie Chopin -> A co zrobiłeś na USB, gdy odkryłeś ten LEF ? ;) - tzn zasilałeś to urządzenie tylko z USB ??? czy miało ono własne zasilanie ?
    Freddie Chopin
    Tylko z USB [;

Element został odkryty dzięki pomyłce w lutowaniu mojego kolegi (pozdr!), który wlutował takowy dławik równolegle z zasilaniem - zamiast kondensatora 100n.

4\/3!!
    mirekk36
    Poziom 42  
    crazy_phisic napisał:
    :arrow: mirekk36, a mógłbyś w wolnej chwili sprawdzić ile pobiera ten VFD? Po przejściach z egzemplarzami które posiadam interesuje mnie ta informacja.

Sprawdziłem - z tym, że pod ręką miałem nieco większy wyświetlacz VFD bo 2x40 znaków. Wyświetlacz co jakiś czas wyświetlał z różnym natężeniem świecenia różne ilości znaków - ale były też momenty gdy na wyświetlaczu wyświetlone były praktycznie wszystkie znaki (no może 6 spacji), i ku mojemu zdziwieniu - bo myślałem, że skoro FTDI zaprogramowany jest na 450mA to , że więcej nie przepuszcza

ale okazało się, że wyświetlacz najspokojniej w świecie pobierał prądzik:

1. w stanie spoczynku - gdy nic nie wyświetlał - ok 400mA
    2. maksymalny prąd jaki pobierał (przy tym moim wyświetlaniu) - ok 700mA !!!

tak więc sam jestem bardzo zdziwiony 8-O - jak to możliwe i jak się ma to programowanie maksymalnego prądu dla FTDI czy też w ogóle dla USB w porównaniu do tego zjawiska ;) 700 nawet troszkę ponad 700mA!

ale jak pisałem - zasilanie było tylko z USB a pomiar prądu robiłem TYLKO dla wyświetlacza - bez procka, który sterował tym wyświetlaczem

z jednej strony to dobrze, że USB dmucha ile wlezie ;)
    crazy_phisic
    Co rozumiesz pod pojęciem "programowanie maksymalnego prądu dla FTDI czy też w ogóle dla USB" ?
    Domyślam się że chodzi o program na PC, bo sprzętowo to raczej nie jest realizowane w Twoim zegarze ;)
    mirekk36
    Poziom 42  
    crazy_phisic napisał:
    Co rozumiesz pod pojęciem "programowanie maksymalnego prądu dla FTDI czy też w ogóle dla USB" ?

no tak - chodzi o to, że w programiku MProg, który służy do programowania FTDI232R jest sobie taka ramka opcji "USB Power Options" a w niej można ustawić "Max Bus Power". Domyślnie ustawione jest to na 100mA a ja przestawiłem na 450mA - pamiętając o tym, że USB może podać teoretycznie tylko 500mA. I myślałem, że w przypadku próby poboru większego prądu w PC na płycie głównej są jakieś ograniczenia tegoż prądu powyżej 500mA. A tu się okazuje, że chyba nie ma żadnych ograniczeń ;)

no chyba, że ta opcja "Max Bus Power" służy do czegoś innego a ja sobie jakiś czas temu ubzdurałem , że właśnie do ograniczania prądu.

Może ktoś wie jak to dokładnie jest z tym prądem z USB? ile można go bezpiecznie pobierać jak coś? na ile można spokojnie liczyć a jakiej granicy lepiej nie przekraczać? czy to może zależy od różnych płyt głównych?

czyta się przecież nieraz, że starsze porty USB mogły być ocbiążane prądem max 50mA a nowsze można obciążać i to łącznie 500mA. Ale wychodzi na to z praktyki, że to hmmm jakby bajki
    crazy_phisic
    Wydaje mi się że "Max Bus Power" to tylko informacją dla systemu że ma do czynienia z "high-power bus powered applications" dla prądu >100mA.

Ciekawe jak zachowa się układ jak zmniejszysz tą wartość <100mA - może wtedy komputer zrozumie przeciążenie i odłączy USB.
    mirekk36
    Poziom 42  
    ok już sprawdziłem, zaprogramowałem FTDI na 50mA i oczywiście bez zmian - czyli wszystko ładnie działa

tyle, że już widzę chyba gdzie robię błąd w myśleniu, ponieważ cały układ zasilam przecież bezpośrednio linią +5V z USB a nie z wyjścia tego scalaka.

ale tak czy inaczej, sam port USB puszcza dużo prądu - a to też dobra rzecz. Może wytrzyma do 1A ? ;)

wezmę kiedyś chyba jakąś starą płytę główną i sprawdzę ten 1A - najwyżej - zrobię SLEP - Some Light Emitting Part - podobnie jak kolega Frieddie Chopin'a ;)
    GOLECKI
    Poziom 15  
    Znalazłem w systemie coś takiego i myślę, że większość z was też tak ma:

Miałem kiedy płytę główna gdzie z poziomu windowsa można było ustawiać prąd na każdy port osobno. Niestety nie pamiętam na jakim chipie :(
    Wydaje mi sie że to co mirekk36 programuje to nie jest wartość prądu pobieranego z USB bo przeczy to trochę logice. Obrazek to oczywiście teoria bo nieraz widziałem spalone przewody od gniazd USB.

1A z USB? Na chwile pociągnęło ale mi sie komputer zawiesił i musiałem tego posta pisać jeszcze raz :)
    mirekk36
    Poziom 42  
    GOLECKI napisał:
    1A z USB? Na chwile pociągnęło ale mi sie komputer zawiesił i musiałem tego posta pisać jeszcze raz :)

no ładnie, ja miałem to na jakiejś płycie ze szrotu sprawdzić a ty widzę pociągnąłeś na żywca ze swojej ;) dobrze, że się nie upaliło ci coś

ok najważniejsze w takim razie jest to, że przynajmniej w wyniku empirycznych doświadczeń - tak 700-800mA to można ssać spokojnie - a jak widać tyle spokojnie wystarcza np do zasilania takich wyświetlaczy VFD - więc badania naukowo techniczne pod tym względem można uznać za zakończone - przynajmniej na nowych płytach - bo te starsze może i by padły szybciej
    crazy_phisic
    mirekk36 - PC ma taką wydajność prawdopodobnie tylko dlatego że jedynym obciążeniem jest wyświetlacz, ale jeśli host dysponujący np 4 portami "dobijesz" jeszcze jakimś prądożernym układem to PC w końcu nie wytrzyma.
    mirekk36
    Poziom 42  
    crazy_phisic -> zdaję sobie z tego sprawę, że kiedyś może coś nie wytrzymać, ale już mówię co mam podłączone jeszcze do USB poza takim moim zegarkiem z wyświetlaczem VFD :

1. Przejściówka USB/Bluetooth
    2. Dysk twardy USB bez zasilacza - czyli ssie zasilanie tylko z USB
    3. jeszcze jeden Dysk USB ale z własnym zasilaczem

i taki cały komplet działa w domciu, podobnie w firmie na jeszcze 2 różnych kompach
    Freddie Chopin
    mirekk36 napisał:
    tyle, że już widzę chyba gdzie robię błąd w myśleniu, ponieważ cały układ zasilam przecież bezpośrednio linią +5V z USB a nie z wyjścia tego scalaka.

To nie ma znaczenia. W teorii z USB można bez 'zgłoszenia' pociągnąć max 100mA, a dopiero po 'zgloszeniu' że potrzeba więcej powinna istnieć możliwość ciągnięcia większych prądów. USB w teorii powinno mieć sterowane ograniczenia prądowe na każdy port. W teorii, bo jak widać tak nie jest...

4\/3!!
    mirekk36
    Poziom 42  
    no - oprogramowanie zegarka ma się powoli na ukończeniu, tzn na razie tylko ładne sterowanie wszystkimi dostępnymi funkcjami ale z komputera PC

a oczywiście synchronizacja czasu następuje w pełni automatycznie po włączeniu programu a później co każde pół godziny. Jednocześnie jest synchronizowany czas NTP zarówno w komputrze PC jak i w zegarku ;) (oczywiście można też dokonać synchronizacji "z ręki" jak widać na obrazku)

program może być odpalany automatycznie ze startem Windy i ładnie chowa się w Tray'u koło zegarka systemowego.

pozostało już tylko :

1. integracja z GG albo raczej będzie to SKYPE
    2. integracja sterowania pilotem zegarkowym - ale aplikacji w PC-cie - takich jak WinAmp , MediaPlayer ale i wszystkie inne - dowolnie konfigurowalne
    pini0
    Poziom 14  
    Witam
    Czy udostępnisz sam program (exe)na pc , jestem na etapie robienia zegarka i nie umiem pisać programów na pc. chociaż ta wersja nieukończona pini0(malpa)wp.pl Pozdrawiam