Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

mirekk36 11 Apr 2009 15:48 27202 64
IGE-XAO
 • Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu
  Witam,

  Chciałbym przedstawić szanownym koleżankom i kolegom, kolejny mój wytwór z serii fantazji n/t zegarków. To już kolejna wersja i jeszcze bardziej netypowa. Niestety jeszcze pracuję nad ukończeniem programistycznym wszystkich funkcji, tzn pozostało mi jeszcze sprzężenie zegarka z kompem - ale w chwili tworzenia tego postu, już działają zalążki programu do PC i wkrótce ujrzy on światło dzienne. W związku z powyższym niektóre z opisanych cech/funkcjonalności są jeszcze w trakcie rozwoju. (niektórzy znający mnie z elektrody zapewne powiedzą, że cierpię na zegarko-manię ale cóż ;)

  Właściwości zegarka:

  (uwaga! - zegarek nie posiada żadnego klawisza, standardowej klawiatury itp - jak więc się go obsługuje bez komputera? - o tym później)

  1. Mam nadzieję, że dosyć ciekawa obudowa (design) - oczywiście podświetlana diodą RGB ale w ten sposób, że mamy jakby do czynienia z efektem AmbientLight ;)

  2. Zegarek obecnie pracuje z wyświetlaczami VFD (UWAGA!) piszę w liczbie mnogiej ponieważ tak jak dla innych właściwości, powstaje jednocześnie kilka wersji biosu zegarka dla różnych wyświetlaczy. Posiada także wyprowadzenie do sterowania zwykłymi wyświetlaczami LCD lub PLED 2x20znaków!

  3. Płytka elektroniki zegarka została pomyślana do prezentowanej obudowy, dlatego jest "na kanapkę" z płytką wyświetlacza VFD

  4. Co zegarek robi i co może bez podłączonego PC-ta:

  - pokazuje dokładny czas w oparciu o PCF8583 (pełny rok, gdzinę, minuty, sekundy i nazwę dnia) UWAGA! Ponieważ PCF8583 nie "trzyma" pełnego roku i nie potrafi rozpoznawać dni poza ich ponumerowaniem - bios zegarka - automatycznie koryguje te niedogodnosci i pozwala nawet sprawdzać jaki był lub będzie dzień (nazwa) w przeszłych bądź przyszłych datach z uwzględnieniem lat przestępnych ;) mały drobiazg, ciekawostka a potrafi cieszyć. Dzięki temu ustawiając datę np 10.04.2009 nazwa dnia zostaje sama wskazana i ustawiona przez zegar.

  - pokazuje temperaturę otoczenia w oparciu o znany i lubiany DS18B20 wraz z wizualizacją trendu czyli gdy temperatura zaczyna rosnąć to po litece C (st Celsiusza) pokazuje się apostrof (w górę) a gdy maleje to pokazuje się kropka (w dół). Gdy zmiany są b.powolne - znaczków trendu nie widać

  - zegarek posiada swoje MENU w które można wejść i wszystko ładnie sobie poustawiać, jak mówię bez udziału komputera.

  pozycje MENU to:

  ustawianie zegarka
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

  ustawianie daty i przy okazji sprawdzanie sobie nazwy dnia tygodnia
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

  ustawianie budzika - UWAGA! - można sobie ustawić w jakie dni tygodnia budzik ma budzić ;)
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

  testowanie pilota - taki test jaki kod klawisza , jaki adres itp
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

  ustawianie kolorów dla obudowy ;) (bardzo łatwo i szybko można mieszać sobie kolorki wedle życzenia. Raz zapamiętane będą już działać na stałe aż je znowu zmienimy. Będzie też opcja szybkich zmian - kilku ustawień z pamięci)
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

  no i menu setup, w którym narazie można tylko ustawiać ile czasu ma w ogóle dzwonić budzik, żeby np nie wkurzał sąsiadów gdy nie ma nas w domu a on się włączy i będzie cały dzień piszczał ;)
  UWAGA! - można też ustawiać ile minut chcemy drzemki ;) to ulubiona wersja wszystkich śpiochów świata. od 2min do 9 min - dzięki czemu jeśli np po 3 min budzenia włączymy drzemkę która ustawiona jest na 9 min to dokładnie 9 minut od czasu jej aktywacji będzie odliczone
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

  A teraz opis - jak się ten zegarek przełącza i w ogóle obsługuje skoro nie ma klawiszy - bo to wydaje mi się jest bardzo ciekawe i teraz już dopracowane rozwiązanie! Otóż - nie ma zwykłych klawiszy ale jest coś w rodzaju klawiatury na podczerwień. To znaczy, że wszystko sterujemy z PILOTA podczerwieni, takiego , który posiada także klawiaturkę numeryczną. Do sterowania zegarkiem można użyć:

  albo pilota w standardzie RC5 (Philips)
  albo pilota w standardzie SIRC (SONY)
  albo pilota w standardzie JVC

  to na teraz i oczywiście po załadowaniu odpowiedniej wersji biosa dla zegarka. Najciekawszą, rzeczą jest to, że obojętnie jaki pilot weźmiemy tej firmy to ustandaryzowałem pewne klawisze do obsługi zegarka w ten sposób, że każdy z powyższych pilotów gdy wciskamy te klawisze - to zegarek zachwouje się tak jakby odbierał je z RC5. Do tych klawiszy zaliczają się wszystkie cyferki z klawiatury numerycznej, siła głosu, przełączanie programów, Menu, klawisz OK (albo execute w Sony czy VSM w JVC) - tak więc w rzeczywistości świetnie się to spisuje - wręcz na medal.

  UWAGA! - jeśli chodzi o współpracę klawiaturki na podczerwień - nie ma żadnych opóźnień - wszystko działa idealnie i są wręcz dodatkowe zalety - jak np możliwość podwójego zastosowania klawiszy tzn. Gdy dowolny klawisz wciskamy normalnie to wykonuje się pewna funkacja, ale gdy wciśniemy go na dłużej - to wykona się już inna funkcja !

  M.inn powyższy mechanizm - pozwolił na dopracowanie mega bajeru dla wszystkich śpiowchów świata (w tym dla mnie) - czyli - gdy rano budzi powoli zaczyna dzwonić (cichutko, potem coraz głośniej) to wciśnięcie dowolnego klawisza pilota powoduje włączenie drzemki ;) No tak ale w końcu trzeba wyłączyć ten budzik kiedyś - gdy już wstaniemy. Chwilowe naciśnięcie klawisza PowerOFF pilota spowoduje znowu tylko załączenie drzemki - ALE! jeśli przytrzymamy go nieco dłużej - to zadziała inna funkcja, która SKASUJE budzik ;)

  Dzięki temu - gdy trzeba wpisać do zegarka godzinę, datę czy inne rzeczy - to poprostu poezja - wpisujemy to tak jak w swoim telefonie komórkowym ;)
  -----------------------------------------------------------------------------

  Zegarek jako, że używa wyświetlaczy VFD, to przydałoby się aby pomyślał o ich zdrowiu - czyli, żeby się za szybko nie wypaliły wciąż wyświetlając to samo w tym samym miejscu - prawda?
  dlatego zastosowany został fajny mechanizm 2 stopniowego wygaszacza ekranu. Działa to tak, że gdy żaden klawisz na pilocie nie jest używany przez pierwsze 5 minut - to wyświetlacz się przyciemnia do najniższej ze swojej 4 stopniowej skali jasności i tak sobie dalej działa przez kolejne 5 minut - nadal wyświetlając wszystko statycznie. Gdy minie kolejne 5 minut to włącza się ala wygaszacz ekranu jak w windzie - czyli tylko sama godzina jest wyświetlana co chwilę w innym miejscu całego już pustego wyświetlacza. Oczywiście naciśnięcie dowolnego klawisza pilota - natychmiast wyłącza wygaszacz i znowu licozne jest 5 min. Ta funkcja działa wyśmienicie ;)

  ---------------------------------------------------------

  kilka fotek zegarka, na razie nie mam filmików ale wkrótce je wstawię:

  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu


  tutaj pełny schemat:
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

  cały kod do zegarka został napisany w języku C. Środowisko Eclipse plus AVR GCC.

  A teraz kolejna UWAGA! - możliwości zasilania zegarka:

  1. Wprost i tylko z portu USB za pomocą kabla USB
  2. Z typowego zasilacza 9V/1A

  (trzeba tylko pamiętać o przełączaniu odpowiedniego jumperka - jeśli chcemy zasilać z zasilacza i jednocześnie komunikować się z komputerem)

  Czyli, nasz zegareczek może sobie albo stać- jest wtedy ładnie lekko pochylony do tyłu albo !!! - wisieć na ścianie - ma zrobione w tym celu specjalne 2 otworki na kołki czy śruby w ścianie itp

  ----------------------------------------------------------------

  Współpraca zegarka z PC - kilka cekawostek, które się rodzą właśnie:

  1. jak już wiadomo za pomocą standardowego USB
  2. w komputerze będzie programik, który będzie:
  * automatycznie wykrywał czy zegar jest podłączony czy nie
  * automatycznie synchronizował czas , po uprzedniej samosychronizacji komputera z internetowym wzorcem czasu!
  * będą możlwości sterowania komputerem za pomocą PILOTA przy tej okazji. Uruchamianie różnych programów, wyłączanie komputera, regulacja głośności (np przy oglądaniu filmów czy słuchaniu muzki) , fukcja MUTE w komputerze
  * będą możliwości sterowanie pilotem IR - bezpośrednio takich aplikacji jak: WinAmp, MediaPlayer czy (ciekawostka) np MS PowerPoint - i inne
  * będą możliwości wyświetlania np granych utworów w WinAmpie - ale bezpośrednio na ekranie zegarka
  * Zegarek będzie np wskazywał czy np nie otrzymaliśmy maila na skrzynkę pocztową

  *** - będzie współpraca z Gadu-Gadu - TAK! będzie można za pomocą GG sterować zdalnie swoim zegarkiem (po wstępnych testach - ta funkcja gdy zostanie ukończona - wygląda , że będzie bardzo przydatna)

  *** - będzie prawdopodobnie także współpraca ze SKYPE - np na zegarku będzie widoczna nazwa usera z którym rozwawiamy itp

  - będzie możliwe wybudzanie komputera ze stanu wstrzymania Pilotem! albo nawet włączanie komputera pilotem, ale to po drobnych rozszerzeniach płyty głównej zegarka (a takie też są przewidziane)


  Generalnie - ponieważ płytka zegarka będzie mogła sterować różnymi wyświetlaczami i posiada nie wstydzę się powiedzieć, baardzo dobrze rozwiniętą komunikację IR, - będzie można dokładać - nakładki rozszerzające (małe dodatkowe płyteczki), dzięki którym będzie można zrobić sobie własne sterowanie na podczerwień do dowolnego swojego urządzenia ;)


  Obudowa zegarka to dwie formatki PLEXI o grubości (przód 8mm) tył 10mm z podświetleniem. Przednia formatka została pokryta (przyciemniona nieco) folią przyciemniającą do szyb samochodowych, co daje naprawdę elegancki efekt gdy stoi taka sobie w domu ciemna płytka a w środku coś świeci, działa ;)


  (gdyby to był projekt tylko dla mnie, do celów domowych to może tych kolejnych opcji współpracy z komputerem i rozszerzeń nigdy bym nie zrobił - z oczywistego ciągłego braku czasu, ale , że jest to projekcik komercyjny na sprzedaż, to dlatego - pracuję nad tym i muszę wszystko pouruchamiać wkrótce.
  Z tych też względów - przepraszam ale nie udostępnię kodów źródłowych, wsadu czy też płytek)

  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

  .... wkrótce jak się uda zamieszczę tu filmiki z działania zegarka na żywo.


  w skrócie:


  - wyświetlacz VFD
  - czas, data, dzień tygodnia
  - temperatura otoczenia
  - pełna obsługa z PILOTA IR
  - brak zwykłych klawiszy
  - "AmbientLight" - podświetlana obudowa RGB
  - wbudowane MENU z możliwością ustawień wszystkich parametrów
  - funkcja DRZEMKI (2-9min) - załączana pilotem
  - łącze USB z komputerem
  - zasilanie albo bezpośrednio z USB albo zasilacz stabilizowany 9V/1A
  - sterowanie komputera pilotem
  - współpraca z WinAmpem , Gadu-Gadu a także Skype
  - sterowanie za pomocą pilota różnych własnych aplikacj na PC
  - sterowanie zegrakiem przez GG


  pierwsza wersja programu na PC - do obsługi zegarka:
  Nietypowy Zegar-budzik z pilotem II /USB/PC-WinAmp/Gadu-Gadu

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mirekk36
  Level 42  
  Offline 
  Ciekawy kurs VIDEO - EAGLE - zajrzyj na mój blog
  mirekk36.blogspot.com - VOLATILE ? to łatwe

  Has specialization in: programowanie: avr c, delphi pc, esp32, esp8266, Kursy ESP
  mirekk36 wrote 9195 posts with rating 2262, helped 964 times. Live in city Szczecin. Been with us since 2006 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  jerry941
  Level 13  
  Po prostu Bomba! Tyle funkcji w jednym zegarze :) Gratuluje także pomysłu zgrania zegaru z PC - świetna sprawa. Pytanie: Jakie melodyjki ma budzik i jaki koszt zrobienia tego zegarka wyszedł, chodzi mi o same części bez poświęconego czasu i wiedzy bo czas i wiedza są bezcenne ;)
 • IGE-XAO
 • #3
  uniok
  Level 12  
  Skoro nie otworzysz kodu i zapewne nie powiesz jaki jest koszt budowy (bo to też się kłuci z interesem) to wstępnie w jakiej cenie można się spodziewać tego zegarka? I czy planujesz napisanie programu do sterowania rownież na Linuksa?

  Z gory dzięki za odpowiedź
 • #4
  mirekk36
  Level 42  
  Witam,

  na wstępie dziękuję za zainteresowanie projektem.

  jerry941 - zegarek nie gra melodyjek, jedyne co ma robić to dobrze obudzić. Jednak żeby było troszczekę humanistycznie, budzenie zaczyna się przez pierwsze 10 sekund cichutko i delikatnie, w kolejnych 10 sekundach, ciut głośniej aż po 30 sekundach piska co pół sekundy, że nie można przez pomyłkę wyobrazić sobie, że jakaś piękna muzyka nam się śni i możemy dalej spać - nie ! - trzeba wstawać ;) ... albo ..... albo włączyć pilocikiem, nie wychodząc z ciepłego łóżeczka drzemeczkę ;) czyli odroczyć budzonko na kolejne ileś minutek

  odnośnie kosztów budowy takiego zegareczka - hmm jak się spojrzy na schemat , nawet ten poglądowy - to można sobie mniej więcej obliczyć jaki jest koszt procka, zegarka (PCF8583) , konwertera USB (FTDI232RL), paru rezystorów , kondensatorów i rezystorów plus kilka łączóweg typu goldpin - więc nie będę tego teraz dokładnie sumował.

  Oddzielną rzeczą oczywiście są ew koszty wyświetlaczy VFD, ponieważ nowe kosztują atronomiczne kwoty - nawet po kilkaset zł, ale można trafić np na allegro na używki. Ostatnio był spory wysyp szczególnie M202SD08G Futaby. Niestety sporo z takich wyświetlaczy bywa wypalonych ... więc trzeba trochę ich przefiltrować - więc i cena może być różna.

  uniok -> odnośnie oprogramowania takiego zegareczka pod linuksa to przyznam, że z miłą chęcią bym to zrobił - problem w tym, że nie znam się ni w ząb na linuxie :( ... a wiem, że sporo ludzi działa w tego typu systemach.

  Odnośnie cen o które pytałeś - to się okaże wkrótce ponieważ taki zegarek będzie można kupić w kilku wariantach. Od najprostszego czyli samych płytek z wlutowanym i zaprogramowanym prockiem , poprzez płytki z częściami, aż po cały gotowy i zmontowany zegar.
  Tak więc i ceny będą różne - tyle że każdy wariant będzie zawierał zaprogramowany i zablokowany przed odczytem procek. W dalszych wersjach planuję, dorobić bootloader i wtedy każdy kto kupi nawet płytki bez procka, będzie mógł też nabyć wsad, który będzie się wgrywało poprzez programik na PCcie.


  pozdrawiam
 • #5
  manekinen
  Level 29  
  Skoro płytka jest dwustronna, to czemu brak drugiego złącza na wyświetlacze ze złączem po boku? Wbrew pozorom może się okazać przydatne. Do tego gniazdo usb - wielki moloch. Nie praktyczniejsze było by mini-usb? W ogóle całość mogła by być o wiele cieńsza. Nie, nie czepiam się, to tylko wskazówki :)

  A co do wsadu, nie jest to jakaś magia bo wystarczy sczytać dane z RTC, wsadzić na wyświetlacz, i wyłapać ewentualną transmisje po uarcie. Na uwagę zasługuje to, czego jeszcze nie ma. Czyli wtyczki do skype, winamp, gg i ich obsługa.

  Po za tym nie ma o czym napisać, płytka wykonana w firmie, wszystko utajnione :) I gdzie się podziały kondensatory przy rezonatorze?
 • #6
  Mad Bekon
  Level 23  
  Ładnie, ale wydaje mi się, że w pewnym momencie troche zabrakło estetyki.
  Płytki zrobione cacy, wsio ładnie a tu nagle wystające przewody widziane przez plekse.
  Myśle, że można by tego jakoś uniknąć, nawet włącznie z odbiornikiem IR.

  Pomyśl nad tym, bo jest ładnie a może być pięknie.

  PS. Też uważam, że tu by bylo lepsze mini USB (wpinany z boku), jako jedyny widoczny kabel, poza tym idealny prostokąt nic nie wystaje.
 • #7
  mirekk36
  Level 42  
  manekinen -> pewnie, że masz rację iż nie jest to wielka magia - takie odczytanie danych z RTC i wysłanie na wyświetlacz czy RS232/USB - i pewnie każdy jest w stanie coś takiego zrobić we własnym zakresie. A jeśli ktoś będzie miał problemy to ja z chęcią pomogę jak coś rozwiązać w tym temacie.

  Płytki projektuję sam, ale masz rację, wykonanie zwykle zlecam jakiejś firmie bo takie mi się bardziej podobają. Słusznie zauważyłeś, że brak kondensatorów przy kwarcu. Od dłuższego czasu robię tylko pod nie miejsce tak na wszelki wypadek - ale jeszcze się nie zdarzyło, żebym musiał je zamontować, dlatego w moich projektach zwykle te miejsca są puste. Bez nich i tak wszystko działa i będzie działać wyśmienicie.

  (na temat połączeń z GG, Skype itp napiszę jeszcze jak to wszystko skończę na PCcie)

  Mad Bekon -> hmm odnośnie tej estetyki to zgadzam się z tym, że mogłem dać mniejsze gniazdo USB (mini USB) o czym wspominał też manekinen. Ale akurat takich trochę mam na stanie a i kable USB tego typu są bardziej popularne i łatwiej dostępnę (wręcz się wszędzie walają po kątach) - dlatego narazie takie rozwiązanie.

  Odnośnie tego, że widać odbiornik IR - wystaje na dole płytki, że widać czujnik temperatury na kabelku - hmmm no nie da się moim zdaniem uniknąć w ogóle kabelków w tego typu konstrukcji. Jeśli chodzi o czujnik DS18B20 to idea była taka aby nie siedział on na płytce w okolicy gdzie coś się grzeje. A grzeje się np mocno stabilizator 7805 albo elementy na wyświetlaczu VFD , dlatego trzeba go nieco oddalić - i stąd krótki przewodzik. Poza tym - zasilania czy sygnału USB nie da rady doprowadzić bezprzewodowo - więc i tak jakieś kabelki zawsze troszkę będzie widać. Ale jak już to w zasadzie tylko jak się patrzy z boku, bo z przodu ....

  .... z przodu to kolego tego nie widać. Tylko na zdjęciach tak wyszło ze względu na specyficzne dobieranie ustawień aparatu, żeby pogodzić dobrą widoczność na zdjęciach VFD - to i aparat wyraźniej widzi przez tą przyciemnioną plexi niż zwykłe oko ludzkie na żywo - zapewniam.

  Powiem więcej, wyobraź sobie szybę przyciemnionego auta gdy stoisz na zewnątrz w słońcu - to co widzisz? wnętrze auta??? nie ... widzisz wręcz swoje odbicie jak w lustrze. I podobnie jest z tym zegarkiem, tyle że wyraźnie widać zza tej plexi to co wyświetla się na VFD - o taki efekt mi chodziło. Odbiornik IR jest też cimny - więc go też prawie - praktycznie nie widać.

  Oczywiście przy pewnych warunkach oświetlenia, gdy zapalisz żarówę z tyłu - to zobaczysz jakieś zarysy kabli - no ale - to przecież obudowa z plexi.
 • #8
  Pantera_M
  Level 13  
  Piękny zegareczek, jak tylko wprowadzisz go do sprzedaży to z chęcią go zakupie dla mojej luby:p Skoro chcesz pisać program na Pcta i będziesz to robił w C, to możesz zainteresować sie QT(http://www.qtsoftware.com/) Program napisany w tym języku teoretycznie działa na wszystkich platformach, nie wiem jak jest z praktyka.


  Pozdrawiam Pantera
 • #9
  zgierzman
  Level 30  
  mirekk36 wrote:

  4. Co zegarek robi i co może bez podłączonego PC-ta:

  - pokazuje dokładny czas w oparciu o PCF8583 (pełny rok, gdzinę, minuty, sekundy i nazwę dnia)

  Jak ci się udało sprawić, że pokazuje dokładny czas ze zwykłym kwarcem? Mnie po wielu próbach z różnymi kwarcami oraz ze strojeniem trymerkiem wlutowanym zamiast kondensatora zawsze wskazania się "rozjeżdżały" z biegiem czasu. Po kilku tygodniach miałem odchyłki powyżej minuty, więc taka dokładność jest delikatnie mówiąc do chrzanu.
  Problem rozwiązuje np. DS32khz.
  Jeśli Twój zegarek będzie podłączony do PC z którym zsynchronizuje czas to OK, ale jeśli pozostanie off-line przez miesiąc czy dwa, to wychodząc na autobus nie sugerowałbym się jego wskazaniami
 • #10
  mirekk36
  Level 42  
  Pantera_M -> dam znać ;) ... a odnośnie programowania na PC'ta to niestety narazie programuję tylko w Delphi. A ponieważ robię to zawodowo - to nie mam czasu i okazji aby przesiąść się także tutaj na C - tak jak to zrobiłem przy okazji mikrokontrolerów - czego nie żałuję, wręcz jestm pod ogromnym wrażeniem możliwości tutaj tego języka. Dlatego tym bardziej śmiało spoglądam powoli na C dla PCtów. Jak mówisz - słyszałem też już troszkę o QT - ale nie miałem jeszcze okazji się poduczyć . Może w niedalekiej przyszłości skorzystam.

  zgierzman -> jak do tej pory zrobiłem kilka (-naście) już różnych zegarków z wykorzystaniem PCF8583. Zawsze stosuję zwykły kondensatorek 22pF zamiast trymerka i regulacji. Nie żebym się czepiał ale jak byś dobrze się przypatrzył to w dłużyszm okresie czasu - a mówimy tu o miesiącu albo dłuższym odcinku to ten czas faktycznie się rozjeżdża - ale .... BEZ PRZESADY ;) .... te odchyłki bywają w różną stronę i zależą także od temperatury, średnio wychodzi na to że w ciągu kilku miesięcy takie zegarki bez ustawiania spóźniają mi się minutkę max 2 albo tyleż samo śpieszą.

  Jeśli więc uważasz, że aby nie spóźniać się na autobus albo nie przychodzić za wcześnie na przystanek bo stracisz JEDNĄ MINUTĘ w tę czy w tę - to sorki ale to troszkę śmieszne. Jeśli masz aż takie wymogi od zwykłych zegarków aby chodziły z dokładnoscią do 1 milionowej sekundy przez cały rok czasu - to musisz sobie coś na DCFie zbudować albo coś podobnego . Zapewniam cię jednak, że ogromna większość ludzi nie przywiązuje aż takiej wagi do tego czy zegarek wacha się parę, paręnaście sekund. Cóż za problem nawet ręcznie go nastawić - skoro to prosta i szybka operacja. Dlatego ja właśnie takie zdanie prezentuję odnośnie tego tematu..

  a tutaj masz jeszcze jak coś automatyczną synchronizację poprzez kompa z netem. W końcu np u mnie i nie tylko, taki zegarek stoi głównie w okolicy kompa i jest cały czas do niego podłączony przez USB. Dzięki temu nie trza dodatkowych zasilaczy i jest transmisja zapewniona.
 • #11
  zgierzman
  Level 30  
  mirekk36 wrote:
  mówimy tu o miesiącu albo dłuższym odcinku to ten czas faktycznie się rozjeżdża - ale .... BEZ PRZESADY ;) .... te odchyłki bywają w różną stronę i zależą także od temperatury, średnio wychodzi na to że w ciągu kilku miesięcy takie zegarki bez ustawiania spóźniają mi się minutkę max 2 albo tyleż samo śpieszą.

  Skoro uważasz, że minuta czy dwie odchyłki to jest dokładny zegar, to chyba żyjemy w innych światach. Minutę na rok mogę ścierpieć, ale minuty na miesiąc już nie... A w niesprzyjających okolicznościach (np. temperatura, jak sam napisałeś) ta odchyłka jest jeszcze większa.

  Po co więc synchronizujesz kompa z serwerami NTP skoro nie zależy ci na dokładności i uważasz że kilka minut w tą czy tamtą nie ma znaczenia?
 • #12
  krzycho123
  Level 31  
  Projekt bardzo ciekawy , zarówno idea jak i wykonanie wzorowe . Tylko pytanie .. po co komu taki komabajn. Mało użyteczne jest takie urządzenie , choć jako pokaz możliwości jest całkiem dobre.

  Co do pomysłu kolegi biznesmena ;) fakt to dział DIY i jakoś się przyjęło tutaj że autor udostępnia wszelkie materiały dotyczące swojego projektu.
  Nie wiem co ma na celu ukrywanie czy też blokowanie procków przed odczytem czy też kombinowanie z bootloaderem .
  To nie sterownik przemysłowy który ktoś skopiuje i zarobi na tym miliony tylko zwykły zegarek.
  Zauważ że producenci kitów udostępniają otwarcie kod źródłowy swoich projektów ale jak to mówią "róbta co chceta"
  Pozdrawiam
 • #13
  mirekk36
  Level 42  
  zgierzman -> absolutnie nie chcę się kłócić - n/t dokładności zegarków, światów w których żyjemy itp ;) ... ot poprostu w dobie dzisiejszej techniki, gdzie masz wokoło siebie miliony zegarków (telefon, TV, VCR, Lodówka, Kuchenka mikrofalowa ale też i zwykła, zegarek na ścianie itp itd - to nie jest problem) - po co synchronizuję przez net z serwerami czasu NTP? - po to żeby się właśnie nie martwić tą minutą w jedną czy drugą stronę - rozumiesz ?

  krzycho123 -> no widzisz, dla jednych to kombajn , dla innych to nic skomplikowanego - ot wczytanie czasu i daty z zegarka i wywalenie tegoż na wyświetlacz. Starałem się opisać wszystkie szczegóły, które niejako przy okazji powstały i dlatego może taki monstrualny opis wyszedł z tego. A tak na prawdę to - mały zwykły zegareczek, przyjemny dla oka i ratujący życie śpiochom jak np ja ;)

  odnośnie już wielu uwag - w/s wsadu i dokumentacji - kolega krzycho123 - słusznie zauważył, że producenci kitów udostępniają wszystko - i być może i tak będzie i w tym przypadku - ale w swoim czasie. Z tym, że producenci - najpierw sprzedają "kit do złożenia" a potem do tego dodają wszystko a nie odwrotnie - z tym się chyba zgodzisz ?
 • #15
  marco88
  Level 10  
  ciekawy zegarek pytanie do wykonawcy???
  Jaki jest koszt takiej zabawki??:)
 • #16
  AoT_Hunter_PL
  Level 21  
  Gratuluje pomysłu koledze co do komunikacji z komputerem


  "....zasilania (zasilania raczej nie) czy sygnału USB nie da rady doprowadzić bezprzewodowo.."


  nie wiem czy nie doczytałem czy coś pominąłem ale proponowałbym zamiast kabelka USB spróbować komunikacji bezprzewodowej bluetooth-em lub drogą IR.

  Zabudowa elegancko wykonana jedynie popracowałbym nad tą wtyczką zasilania żeby się tak nie rzucała w oczy :)

  Można zrobić jak to ma miejsce w fabrycznych urządzeniach gniazda zasilania i USB umiejscowić pod kątem prostopadłym do płaszczyzny płytki wtedy będize widać (przy użyciu cienkich kabli) zwisające 2 kabelki z tyłu obudowy bez wtyczek rzucających się w oczy

  pozdrawiam
 • #17
  mirekk36
  Level 42  
  AoT_Hunter_PL -> o tym samym pomyślałem jakiś czas temu (komunikacja z kompem przez Bluetooth) - w związku z tym nowsza wersja będzie zaopatrzona w modulik np BTM 112 czy coś podobnego ;)
 • #18
  krzycho123
  Level 31  
  mirekk36 jak uda Ci się dorzucić BT do tego to już będzie naprawdę coś , wtedy to będzie naprawdę godny sprzęt

  może nawet byłbym zainteresowany tym :)
 • #19
  pini0
  Level 14  
  Witam
  Gratuluje połączenia tylu pomysłów w jednym zegarku. Bluetooth fajna sprawa ale żeby było mało zabawy z konfiguracją bo tak nawiasem mówiąc czym więcej funkcji tym więcej czasu trzeba poświęcić na konfiguracje może (jakieś profile ustawień import eksport ). Czy możesz mirekk36 podać jakie dane po kolei będą wysyłane po uart i ile będzie danych czy masz zastosowane adresowanie i czy udostępnisz program na pc a jak tak to kiedy?

  off topic przepraszam za te pytania ale ten zegarek ma tyle funkcji że pytań też jest sporo
  pozdrawiam
 • #20
  mirekk36
  Level 42  
  pini0 -> Myślę, że z tą ilością konfiguracji nie jest tak źle. Właśnie wczoraj na zajączka dzieci mojego brata dostały po takim (narazie tylko) zegarku z pilotem - i okazuje się , że tzw "interfejs użytkownika zegarka" jest na tyle prosty, że bardzo szybko załapały - i już się cieszą, że będą mogły sobie z tych drzemek korzystać.

  Ale oczywiście masz rację, że gdy dojdą konfiguracje już we współpracy z PC'tem - to może się przydać utworzenie jakichś profili i ich exporty/importy - pomyślę nad tym.

  hmmm jak program na PC będzie "rozmawiał" z zegarkiem po UART'cie ? - Ano już wszystko co jest robione to działa w oparciu u komendy AT ;) jak przy sterowaniu modemów.

  Np:

  AT+CLK? - spowoduje, że zegarek odeśle tylko godzinę w formacie: +CLK: 21:36:11

  AT+RGB? - spowoduje, że zegarek odeśle ustawione kolory RGB w formacie: +RGB: 0,122,433

  (to powyżej już działa)

  (to poniżej będzie jeszcze zrobione - po prostu cały czas trwają prace nad tym)

  a gdy będziemy chcieli ustawić mu godzinę to trzeba będzie wpisać: AT+CLK=11:05:00

  itd
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  GOLECKI
  Level 16  
  Popracuj na językiem zegarka bo polski z angielskim wygląda poprostu obleśnie.
 • #23
  mirekk36
  Level 42  
  Tomek_FX -> w notach katalogowych FTDI232RL i wszędzie indziej - widziałem tylko rozwiązania takiego przełączania zasilania na jumperkach i dlatego się na to zdecydowałem. A też nie chciałbym mieć żadnych spadków napięcia poniżej 5V.

  GOLECKI -> z tą obleśnością to może troszkę przesadziłeś ;) ... większość jest po polsku, ale przyznaję rację - to jeszcze etap mocno rozwojowy i sam myślę cały czas nad wyeliminowaniem angielskiego do końca. To jednak nie takie proste w niektórych przypadkach bo:

  1. Niektóre wyświetlacze VFD (w tym te, których tu używam) nie mają możliwości definiowania polskich ogonków

  2. Niektóre polskie zamienniki jakie przychodzą mi do głowy brzmiały by dość dziwacznie np: wyjscie zamiast exit , albo "Wlacz/Wylacz" zamist PWR . O wiele łatwiej się domyśleć (czy przyswoić sobie po przeczytaniu instrukcji), że PWR - to czerwony klawisz na pilocie służący do włączania bądź wyłączania TV. (Na początku praktycznie wszystko było po angielsku - ale cały czas stopniowo , w miarę nadlatujących pomysłów - staram się go eliminować właśnie na rzecz polskiego)

  .... reasumując, jeśli zabierasz głos i starasz się udzielać porad (a musisz wiedzieć, że sporo jednak nad tym pracuję) - to postaraj się też odrobinkę wysilić i coś zaproponować (może z chęcią bym wtedy skorzystał z cennej porady) - zamiast wklejać takie posty, bo one są .... ale, że nie chcę używać takiego języka jak ty, ... po prostu mało wnoszą do tematu

  pozdrawiam
 • #24
  GOLECKI
  Level 16  
  mirekk36 wrote:

  1. Niektóre wyświetlacze VFD (w tym te, których tu używam) nie mają możliwości definiowania polskich ogonków

  2. Niektóre polskie zamienniki jakie przychodzą mi do głowy brzmiały by dość dziwacznie np: wyjscie zamiast exit , albo "Wlacz/Wylacz" zamist PWR . O wiele łatwiej się domyśleć (czy przyswoić sobie po przeczytaniu instrukcji), że PWR - to czerwony klawisz na pilocie służący do włączania bądź wyłączania TV. (Na początku praktycznie wszystko było po angielsku - ale cały czas stopniowo , w miarę nadlatujących pomysłów - staram się go eliminować właśnie na rzecz polskiego)

  .... reasumując, jeśli zabierasz głos i starasz się udzielać porad (a musisz wiedzieć, że sporo jednak nad tym pracuję) - to postaraj się też odrobinkę wysilić i coś zaproponować (może z chęcią bym wtedy skorzystał z cennej porady) - zamiast wklejać takie posty, bo one są .... ale, że nie chcę używać takiego języka jak ty, ... po prostu mało wnoszą do tematu


  ad.1 Nie mówię już o definiowaniu polskich znaków bo jest to niewątpliwie kłopotliwe
  ad.2 Jeśli polskie słowa Włącz/Wyłącz wydają ci się dziwaczne to zrób wszystko po angielsku.
  ad..... jakbyś się zastanowił trochę nad tym co piszesz to byś się pewnie domyślił że mój poprzedni post był propozycją.

  pozdrawiam i życzę mokrego dyngusa.
 • #25
  mirekk36
  Level 42  
  GOLECKI -> no, zrobienie wszystkiego po angielsku to jakaś propozycja, jednak hmm to też kłopot - właśnie np choćby dla dzieci, które jeszcze angielskiego "ni w ząb" nie znają. Dlatego - słówko SETUP zamienię zapewne na USTAWIENIA, i tak kolejno będę próbował eliminować kolejne o ile się da?

  Może jednak na końcu pozostanie troszkę tego angielskiego. A tak jak przyznałem ci rację wcześniej, też mi się to troszkę będzie gryzło

  pozdrawiam
 • #26
  GOLECKI
  Level 16  
  No widzisz niby banał a jednak problem. Nawigację po Menu można jeszcze zrobić (pomijając kwestię języka) za pomocą kursora i strzałek na pilocie lub jeśli niema strzałek, to tak jak w telefonie klawiszami 2,8 - góra,dół 4,6 - lewo, prawo. Skomplikuje to może kod programu ale wydaje mi się wygodniejsze. Przykład:

  ==Ustaw. Daty== Zatwierdz
  01.01.2001 >Wyjdz<

  Przy czym znaki >< to zaznaczenie opcji, klawisz 5 potwierdzenie. Oczywiście zostanie problem zmieszczenia tego na wyświetlaczu :(

  Jeszcze jedno pytanie. Jeśli komunikacja z PCtem jest przez USB to masz swój sterownik do tego czy jakiś systemowy?
 • #27
  krzycho123
  Level 31  
  GOLECKI, sterownik to zapewne oryginał FTDI 'virtual serial port' . Napisane samemu sterownika to spory problem a po zresztą poco tworzyć sterownik jeśli producent konwertera go udostępnia .
  W sofcie wystarczy zaimplementować obsługę portu szeregowego.


  mirekk36 jak się dobrze zastanowiłem to stwierdzam projekt może mieć problem z odniesieniem sukcesu przy tak małej dostępności tych wyświetlaczy VFD , na allegro sprzedają pojedyncze sztuki (zresztą i tak drogo) ,chyba że masz dostęp do takich wyświetlaczy o wiele taniej :)
 • #28
  mirekk36
  Level 42  
  GOLECKI -> pomyślę nad tym co pisałeś (dzięki za uwagi), ale na razie wydaje mi się o wiele wygodniejsze to, że właśnie datę czy godzinę można wpisać wprost cyframi z klawiaturki numerycznej pilota. To się sprawdza na żywo i jest niesamowicie wygodne. Poza tym na pilocie wykorzystuję standardowe przyciski jak "klaiwsz OK" czy "klawisz MENU" plus właśnie klawisze kursorów. Założeniem jest oczywiście to, że używamy pilota, który ma takie klawisze.

  Pytałeś o komunikację, oczywiście jak podpowiedział już ktoś, wykorzystuję standardową komunikację po RS232 bo to łatwe, proste i przyjemne. Wprawdzie firma FTDI chip daje też możliwości działania przez ich sterowniki z pominieciem RS232, próbowałem tego - ale stwierdziłem, że do takiego zastosowania najlepsze jednak będzie zastosowanie starego, dobrego standardu RS232

  krzycho123 -> oczywiście pomyślałem o problemach z wyświetlaczami VFD, dlatego płytka zegara jest zaopatrzona w standardowe wyjście dla wyświetlaczy LCD czy PLED, z możliwością regulacji kontrastu od razu (bo jest stosowny potencjometr na płytce) - a wystarczy że w jakimś tam pliku *.h zmieniam jeden "przełącznik" i wygenerowany zostanie kod zegarka dla obsługi takich właśnie standardowych wyświetlaczy zgodnych z HD... ;)
 • #29
  Siedlar
  Level 11  
  Mirek,
  Piszesz o przyszłej opcji komunikacji z GG , to znacznie wykracza poza cały projekt tego zegarka (wiem bo sam zrobiłem coś podobnego już jakiś czas temu z ambicjami komunikacji z gg; wykorzystałem atiny 2313 do komunikacji z usb)
  w jaki sposób komunikujesz się z gg? osobny program z całą implementacją gg czy jakieś gotowe biblioteki w C?
  Sam myślałem że najprościej bedzię napisać wtyczkę do mojego konnekta..ale poległem, gdyż nie mam na to ani czasu..a po 3ciej próbie odeszła mi też ochota:D

  ps. w moim projekcie użyłem zagarka dallasa i chodzi już od roku bez zarzutu..
 • #30
  Belialek
  Level 22  
  1. Wiem ze nie otrzymam odpowiedzi wprost jesli chodzi o koncowa cene pelnej wersji - ale czy to bedzie blizsze 100zl czy 500zl? :D

  2. druga sprawa - dokladnosc. nie znam sie za bardzo na odliczaniu czasu, ale skoro najtansze radiobudziki posiadaja modul synchronizacji czasu droga radiowa z wzorcem, to czemu w projektach opisywanych na elektrodzie unika sie tego typu rozwiazania?


  3. jak wyglada sprawa podtrzymywania godziny w przypadku braku zasilania?

  4. co do funkcji zegarka - pelny wypas :D tylko zeby nie przeginac, bo jeszcze troche i sie z tego komputer zrobi :D przed chwila sie zorientowalem ze fajnie jakby zegarek mial wi-fi i sprawdzal automatycznie skrzynke pocztowa bez udzialu kompa :) dlatego uwazaj z dalsza rozbudowa sprzetowa (czytalem ze planujesz wrzucic BT)

  swietny pomysl, projekt i wykonanie :) gratuluje i zycze sukcesu