Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Zelmer Orion - nie włącza się

Piotrekxx89 11 Apr 2009 16:43 18770 4
 • #1
  Piotrekxx89
  Level 10  
  Witam.
  Mam problem z odkurzaczem Zelmer Orion. Wcześniej zepsuło się urządzenie do zwijania kabla - to przylutowałem kabel co się urwał i działało.
  Teraz po kilku tygodniach odkurzacz nagla wyłączył się, bez wyraźnej przyczyny. Żadnych zgrzytów, trzasków, nie wygląda, żeby coś się spaliło. Po prostu zgasł. Rozkręciłem, sprawdziłem wszystkie połączenia i wyglądają one tak:
  Odkurzacz Zelmer Orion - nie włącza się
  C= 0,22uF 275V

  Z pomiarów ciągłości obwodów doszedłem do wniosku, że wszystko jest OK. Nawet więcej niż ok, bo po przyłączeniu miernika do zacisków zaznaczonych kółkami na schemacie (i odłączeniu reszty obwodu - czyli zostaje równolegle połączony silnik+kondensator). Mam zwarcie w obwodzie. Powinno być w silniku indukcyjnym?, czy kondensator jest przebity?
  Sam nie wiem, gdzie szukać problemu, bo nic w środku nie śmierdzi i nie wygląda na spalone. Możecie cośporadzić?
 • #2
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  Sprawdź sam kondensator potem sam silnik
 • #3
  Anonymous
  Anonymous  
 • #4
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Masz mieć zwarcie w obwodzie silnika, ponieważ to nie jest silnik indukcyjny a komutatorowy. Podłącz sam silnik i sprawdź działanie jeżeli ok musisz szukać w przewodzie, zwijaku i włączniku. Pozornie może wydawać się sprawne ale po przesunięciu przestaje łączyć i koniec. Pomiń zwijacz z przewodem i podłącz, jeżeli zadziała wiesz w czym szukać przyczyny.
  pozdrawiam
 • #5
  Piotrekxx89
  Level 10  
  Witam ponownie.
  Jakośwcześniej nie miałem czasu odpisać... Pomierzyłem wszystko, rozkręciłem silnik, (przy okazji wszystko przeczyściłem :) ), wszystko w jak najlepszym porządku - kondensator stanowi rozwarcie, silnik zwarcie. bla bla bla
  W czym tkwił problem? - Oczywiście w błachostce jak zawsze.
  Otóż coś nie łączyło we wtyczce do gniazdka. Z wyglądu wyglądającej na absolutnie sprawną. Szkoda, że doszedłem do tego tak późno :)
  I tu przestrzegam wszystkich - sprawdźcie 3x, taki pierdółki jak wtyczka, kable połączenia. Ja sprawdziłem raz (i w tym momencie akurat działało ;/ ), dlatego rozkręciłem wszystko i doszedłem do problemu na samym końcu.

  BTW: Dzięki za szybką odpowiedź i sugestie - Bez Was pewnie odkurzacz leżałby już w koszu "zepsuty", a ja byłbym zadowolony z nowego zakupu ;)